Instalacja oraz personalizacja forum - simple machines forum

#40921 31 maja 2018, 12:30

Hej! Jakiś czas temu zapowiadałam, że zamieszczę na edenie poradnik odnośnie instalacji oraz personalizacji (edycja szablonu, modyfikacji, edycja niektórych plików itd) wybranego skryptu forum internetowego. Dorzucę również listę sprawdzonych już przeze mnie modyfikacji (być może w późniejszym czasie dodam dla tych modyfikacji tłumaczenia). Z racji na to, iż obecnie pracuje na Simple Machines Forum, jego będzie dotyczył poradnik. Jeśli będę miała czas, możliwe iż później zajmę się także popularniejszym w naszym środowisku MyBB (aczkolwiek smf gorąco polecam!).

Poradnik będzie pisany etapami.

1. Kilka słów wstępu:

Pozwolę sobie zacząć od krótkiego przedstawienia wybranego przeze mnie skryptu: Simple Machines Forum (SMF), to darmowy skrypt forum dyskusyjnego, cały czas aktywnie rozwijany. Obecna wersja stabilna, to 2.0.15, wydana w listopadzie ubiegłego roku. Skrypt od lat pozostaje jedną z najpopularniejszych darmowych opcji, choć największe sukcesy odnosił mniej więcej w latach 2008-2010. Posiada bogatą baze styli oraz modyfikacji, a także konwertery umożliwiające przeniesienie na niego zawartości for funkcjonujących w oparciu o inne skrypty.

Najważniejsze linki:
https://www.simplemachines.org/ - oficjalna strona projektu, można stąd pobrać aktualną wersje skryptu forum (stabilną!), pliki dla wybranej wersji językowej, wiele modyfikacji, a także szablony.
https://wiki.simplemachines.org/smf/Main_Page - wikipedia, zawiera dużo przydatnych informacji zarówno odnośnie zarządzania forum, jak i modyfikowania jego plików, jednakże większość z nich jest wyłącznie w języku angielskim.
http://www.smf.pl/ - strona polskiej pomocy dla SMF, zawiera wiele przydatnych informacji (tłumaczenia dla modyfikacji, poradniki, można też poprosić o udzielenie pomocy). Forum nie działa już tak aktywnie, jak dawniej, aczkolwiek nadal warto korzystać ze zgromadzonych tam zasobów.
https://smftricks.com/ - strona zawiera darmowe oraz płatne style oraz modyfikacje dla for opartych o skrypt SMF. Większość jej darmowych zasobów znajdziemy jednak również na oficjalnej stronie projektu.
https://www.smfsimple.com/ - strona zawiera poradniki, modyfikacje oraz gotowe szablony, a do tego forum (które jest średnio aktywne). Całość w języku angielskim.

2. Instalacja forum:

Do instalacji naszego forum potrzebujemy 3 rzeczy:
- Pobranego pliku ze skryptem
- Pobranej odpowiedniej paczki językowej
- Wybranego hostingu (darmowego lub płatnego), który spełnia niezbędne wymagania (obecnie praktycznie każdy darmowy hosting powinien je spełniać)

Na potrzeby niniejszego poradnika będę pracować na hostingu evai.pl (pomimo wyskakującego komunikatu jest on bezpieczny, sama korzystam z niego od kilku lat) będącym własnością webd.pl. Posiada on przyjazny dla użytkownika cpanel, a także bardzo dużą zaletę, jaką stanowi brak reklam (ponadto udostępnione zasoby są przyzwoite, jak na darmowy hosting). Podejrzewam, że założenie tutaj konta nie będzie dla nikogo z was czymś trudnym (zaznaczę tylko, że wybrany przez was login = nazwa forum!), dlatego przejdziemy dalej.

Pobranie skryptu forum:
https://download.simplemachines.org/ - pod tym adresem znajdziemy do pobrania skrypt forum, wybieramy najnowszą wersje STABILNĄ oraz opcje full install. Na chwilę obecną interesuje nas wersja 2.0.15.
Pobranie plików językowych - nie jest to konieczne, można dokonać tego także później (z poziomu forum). Jeśli jednak chcemy wgrać pliki ręcznie, przechodzimy pod ten adres. Wybieramy wersje zgodną z naszym skryptem - czyli w tym przypadku będzie to 2.0.15.

WGRYWAMY PLIKI NA SERWER

Skoro pobraliśmy już skrypt forum oraz (ewentualnie) paczkę językową, przechodzimy do instalacji. W tym celu logujemy się do naszego cpanelu na hostingu evai (pamiętajmy, iż przy rejestracji otrzymaliśmy 2 różne hasła - do głównego panelu i cpanelu! ewentualnie później można je zresetować).

Zanim wgramy pliki na serwer krótko o najważniejszych opcjach, z których będziemy musieli skorzystać:

Obrazek

1. Menadżer Plików - w tym miejscu będziemy wgrywać pliki forum (dokładniej mówiąc skrypt forum oraz ewentualne pliki językowe). Menadżer wygląda tak.
- Pliki naszego forum umieszczamy zawsze w katalogu Public html (oznaczyłam go na forum kolorem czerwonym)
- W celu ich wgrania (skoro już znaleźliśmy się w tym katalogu) klikamy na przycisk przekaż (również oznaczyłam go na czerwono).
- Po wgraniu pliku wracamy do katalogu Public html, powinien nam się ukazać taki widok (link), jeśli wszystko jest okey, to prawym przyciskiem myszy klikamy na plik smf_2-0-15_install.zip i spośród wszystkich dostępnych opcji wybieramy Extract. W okienku, które nam się wyświetliło nic nie zmieniamy, klikamy na przycisk Extract Files.
- Po wypakowaniu pliku możemy usunąć z serwera plik smf_2-0-15_install.zip.
- Jeśli wgraliśmy na serwer paczkę z plikami językowymi, to postępujemy z nią analogicznie jak ze skryptem, tj. klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcje Extract.
Na ten moment zabawa w menadżerze plików dobiega końca.

2. Konta FTP - jeśli wolimy łączyć się z serwerem za pomocą naszego menadżera plików, to w tym miejscu znajdziemy informacje odnośnie tego, jak powinno zostać skonfigurowane połączenie.

3. Baza Danych - żeby zainstalować skrypt forum, musimy przygotować dla niego własną bazę danych. w tym celu klikamy na pole, które oznaczyłam na grafice, jak 3. Ukaże się nam wówczas kreator baz danych, który wygląda tak.
W miejscu, które oznaczyłam na czerwono wpisujemy wybraną przez nas nazwę dla bazy. Następnie klikamy na przycisk Utwórz bazę danych.

Nieco niżej mamy sekcje zatytułowaną Użytkownicy bazy danych MySQL wygląda to tak() - musimy w tym miejscu utworzyć nowego użytkownika oraz ustawić dla niego hasło, a następnie przypisać go do naszej bazy danych (przeniesie nas do podstrony Zarządzanie uprawnieniami użytkowników, gdzie możemy po prostu wybrać opcje wszystkie uprawnienia, a następnie zatwierdzić wybór.

4. Konta e-mail - tutaj możemy utworzyć konto e-mail, które będzie powiązane z naszym forum. Nie jest to konieczne, także pomijam.

Skoro wgraliśmy pliki na serwer oraz utworzyliśmy bazę danych dla forum, możemy przejść do następnego kroku - instalacji forum.

INSTALACJA

W celu zainstalowania forum przechodzimy pod adres: www.nasz_login.evai.pl, jeśli wszystko dotychczas przebiegło prawidłowo powinien nam się ukazać taki instalator:

Obrazek

Jeśli wcześniej wgraliśmy na serwer pliki językowe, to będziemy mogli wybrać (oznaczyłam na czerwono) wersje językową instalatora - polską lub angielską.

Krok 1: Ustawienia bazy danych:
Typ bazy danych: zostawiamy wersje MySQL
Nazwa serwera: 192.168.101.143 (dla każdego, kto instaluje forum na evai.pl)
Użytkownik: nasz-login_wybrana-nazwa_użytkownika (np. elle_forum)
Hasło: hasło dla użytkownika bazy danych
Nazwa bazy danych: nasz-login_nazwa-bazy-danych (np. elle_nazwa)
Prefix tabel: smf_ (bez zmian)

Krok 2: Podstawowe ustawienia:
Nazwa Forum: wpisujemy nazwe naszego forum
Pozostałe opcje: bez zmian

Krok 3: Utwórz swoje konto:
Nazwa użytkownika: nazwa dla konta, które będzie głównym administratorem forum
Hasło dla konta: nie powielaj wcześniejszych!
Adres email: jeśli utworzyłeś konto na hostingu, to wpisujesz jego adres (jeśli nie, to podajesz dowolnie wybrany adres email)
Hasło bazy danych MySQL: tutaj raz jeszcze wpisujesz hasło dla utworzonego użytkownika bazy danych, jak w kroku 1.

Jeśli wszystkie kroki wykonane zostały prawidłowo, to Twoje forum jest już zainstalowane. W kolejnej części poradnika pokaże najważniejsze opcje panelu admina i może uda się ogarnąć również kwestie edycji szablonów.
Jeśli ktoś miałby jakieś życzenia odnośnie tego, co miałoby zostać poruszone w poradniku (subkonta, własne bbcode, inne szmery-bajery - zapraszam na PW).

ODPOWIEDZ ]