Jak stworzyć forum na CBA.PL

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem tą dziwną ciocią przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje fora
Magic Lullaby

bezimienna#5963

#28717 25 cze 2017, 21:17

Dostaję bardzo dużo wiadomości i zapytań w sprawie tego "jak stworzyć forum na CBA.PL". Jest to dla mnie lekki szok ze względu na to, że CBA.PL praktycznie większość rzeczy zrobi za nas, tylko musimy wiedzieć jak o to poprosić. Wszystkich bojących się spróbować zapraszam do mojego tutorialu. Jeżeli potrzebujecie pomocy to piszcie proszę temacie jakich innych tutoriali potrzebujecie, czego nie rozumiecie, ponieważ nie wiem w czym konkretnie wam pomóc. Najlepiej nie na PW, tylko pod spodem, żeby inni ludzie też skorzystali.

1. Wchodzimy w magiczne https://www.cba.pl/panel/pl/rejestracja

2. Wybieramy hosting FREE jeżeli nie chcemy płacić (ale będziemy mieć reklamy) lub dowolny inny. I generalnie robimy sobie konto CBA.pl. Wyśle nam ono kod na email, więc wpiszcie go poprawnie.

3. Przechodzimy do panelu (na górze strony cba.pl macie logowanie).

4. W "Domeny" zróbcie sobie adresforum.cba.pl lub jakikolwiek inny adres sobie wymarzycie.

Obrazek

Powinno stworzyć się z wersją PHP 5.6. Jeżeli potrzebujecie wyższej, to kliknijcie edytuj i wybierzcie sobie z listy.

5. Wejdźcie w "Konta FTP" i stwórzcie sobie konto FTP, podpinając je pod adresforum.cba.pl.

Obrazek

6. Następnie stwórzcie bazę danych (nie dodaję nawet screena bo nie wymaga to niczego wielkiego).

Macie wszystko? Ekstra. To teraz macie dwie opcje.

OPCJA 1 (ŁATWIEJSZA, NOOB FRIENDLY)

Dla mniej ogarniętych / leniwych: wybieramy oprogramowanie z zakładki "Oprogramowanie".

1. Na górze z listy wybieramy adresforum.cba.pl.

2. Klikamy oprogramowanie które nas interesuje. Mamy do wyboru spomiędzy wielu silników, ale skoro nie do końca ogarniacie z czym to się je, sugeruję wybrać pomiędzy mybb a phpbb2 lub phpbb3.

3. Pole ścieżka pozostawiamy puste.

4. Przeczytaj duże zielone napisy, które pojawiły się na górze strony. Masz tam link prowadzący do instalacji.

OPCJA 2 (TRUDNIEJSZA)

No dobra, ale mówiłam też coś o tym, że można to wszystko zrobić inaczej? Ano, jeżeli nie odpowiada nam oprogramowanie udostępniane przez CBA.pl z jakiegokolwiek powodu, to ściągamy plik instalacyjny tego które preferujemy. Przykładowo wszystkie wersje phpbb można pobrać z ich strony. https://www.phpbb.com/downloads/

Następnie logujemy się do FTP ( https://www.cba.pl/ftp/pl ) i klikamy prześlij. Paczkę należy przesłać jako ZIP.

UWAGA. Zanim wrzucisz paczkę rozpakuj ją na komputerze i sprawdź, czy całość nie znajduje się w jakimś folderze. Jeżeli tak, to otwórz go i zzipuj jego zawartość, bo kiedy wgrasz to w takiej formie, to wszystko zainstaluje ci się na adresforum.cba.pl/folder/index.php

UWAGA2. Na stronie phpbb znajduje się wersja forum w języku angielskim. Jeżeli chcecie ją po polsku to poszukajcie jej w internecie lub wrzućcie do folderu z phpbb oficjalną łatkę językową.

DALEJ WSZYSCY ROBIĄ TO SAMO

Instalację pokazuję na przykładzie phpbb3.

Obrazek

1. Po pierwsze wybierzmy sobie język polski z listy.

2. Zmieniamy zakładkę na instaluj.

3. Klikamy dalej.

4. Wybieramy login, email i hasło konta admina, które zostanie utworzone na forum.

5. Przychodzi moment na konfigurację bazy danych. CBA.pl zwykle uzupełnia to sobie samo, jeżeli korzystamy z oprogramowania z ich panelu, ale na wszelki wypadek wstawiam skrin.

Obrazek

Przypominam, że hasło do FTP a hasło do bazy danych to dwie inne rzeczy. Jeżeli coś wam nie wchodzi, to może wpisujecie złe hasło? Jeżeli nie, to wróćcie się do panelu na CBA.pl, wejdźcie w bazy danych i sprawdźcie czy wszystko wpisaliście poprawnie.

Obrazek

Tak uzupełnione mam to ja. Porównajcie i zróbcie to analogicznie.

6. Reszta rzeczy nie wymaga zmiany.

7. Kiedy wejdziemy na adresforum.cba.pl powinniśmy ujrzeć taki oto mroczny komunikat: Przed rozpoczęciem korzystania z witryny, należy z katalogu głównego witryny usunąć, przenieść lub zmienić nazwę katalogu instalacyjnego „install/”). Jeśli to nie zostanie wykonane, będzie działał tylko panel administracji.

8. Zjedz coś słodkiego. Będzie ci lepiej.

9. Weź długą kąpiel.

10. Wejdź na https://www.cba.pl/ftp/pl

11. Zaloguj się na swoje konto, które utworzyłeś wcześniej. :) (Chodzi o konto FTP) Ewentualnie zaloguj się swoim normalnym loginem i hasłem CBA.pl a następnie kliknij adresforum.cba.pl

12. Zaznaczamy katalog install i kasujemy go.

Obrazek

13. Nasza strona wita nas takim, przyjemnym widokiem.

Obrazek

Sukces! Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że było to dla was pomocne.

ODPOWIEDZ ]