Pokemon Crystal

Posiadasz doświadczenia w grze na jakimś forum i chciałbyś się nimi podzielić? Jeśli dane forum posiada w tym dziale swój temat, możesz w nim wyrazić swoją opinię.
ODPOWIEDZ ]

Awatar użytkownika
O mnie
50 twarzy Bongo. Dziś jestem ptakiem, jutro samolotem, a po jutrze twoją matką!

#44503 23 paź 2018, 16:21

Szkoda, że to aktualnie jedyne aktywny PBF Pokemon bo przez to nie ma się alternatywy... A to co się tam dzieje aż wymaga opisania. I chociaż nigdy nie jestem fanką wylewania na kogoś wiadra pomyj, to niestety administracja i użytkownicy tego forum mnie bardzo do tego zmotywowali.

Zacznę może od tego, że pierwszy raz na PC (Pokemon Crystal) zawitałam bodajże w 2014 roku. Było to więc już jakiś czas temu, jednakże od tamtego czasu na forum wiele się nie zmieniło. Ogólnie atmosfera na pierwszy rzut oka wydaje się ok, pod warunkiem, że nie zaczniesz mieć wątpliwości do mechaniki, regulaminów czy także kompetencji niektórych osób. Była wtedy taka sytuacja, że na MG została wybrana osoba, która oblała cały test próbny (w formularzu zgłoszeniowym). Pomimo rażących błędów została na to stanowisko przyjęta. W sumie jakoś strasznie mi to nie przeszkadzało bo to nie był mój MG, ale po prostu tak mnie to jakoś ukuło w oczy, że musiałam o tym wspomnieć.

Potem był okres bodajże świąteczny, kiedy to różne eventy każdy z MG sobie wprowadzał. Każdy MG może tworzyć eventy tylko dla swoich podopiecznych - ok. Jednakże nie jest już ok nierównomierne nagradzanie takowych graczy. Jeden MG rozdaje swoim podopiecznym pokemony, wartościowe przedmioty i praktycznie nie wymaga żadnego zaangażowania, natomiast inny wymaga sporego zaangażowania (np. w stylu narysuj coś itp.) aby dać tylko jakieś marne nagrody w postaci pieniędzy, poków niskolvlowych itp.
Tutaj generalnie widać straszne kolesiostwo, jest wielu MG na forum, którzy mają wiecznie zamknięte zapisy i prowadzą wątki tylko jednej, góra dwóm osobom, które oczywiście są weteranami na forum i grają na nim już od kilku lat.

Potem jednak było coś co przelało czarę goryczy i uznałam, że to dobry moment by z tego forum spier... uciec. Mianowicie jakaś tam osoba, stara weteranka, zdecydowała się odejść. Na PC jest coś takiego jak spisywanie testamentów gdzie przydziela się swój dobytek innym graczom.
I ja się pytam, jakim prawem coś takiego w ogóle istnieje na tym forum? Według mnie powinno to zostać kompletnie usunięte, bo nie jest w porządku jak koleżanka rozdaje swoje 100 lvlowe poki swoim psiapsiółkom z forum, a osoby, które się z nią nie kolegują mogą sobie tylko popatrzeć z boku i powzdychać.

Tak było w 2014... Dzisiaj mamy 2018 rok, czy coś się zmieniło?

No nie bardzo. Niektóre z regulaminów zostały zaktualizowane i poprawione, w tym także (!!) regulamin odejść. Od teraz już nie można dawać 100 lvl poka osobie, która ma poki na znacznie niższym poziomie. Ok, spoko zmiana, co nie zmienia faktu, że nadal możliwość rozdawania kolegom i koleżankom swego dobytku "bo tak", bez fabularnego powiązania czy czegokolwiek to jedna wielka pomyłka na forum tego typu.

I teraz moja sytuacja z tym związana. Jestem na forum od 8 dni, Kardis daje w odejściach info, że rezygnuje jednej z kart i rozdaje z niej fanty. Zdecydowałam sie tam więc na jednego poka i zapytałam czy mogę go wziąć. Otrzymałam zgodę, przesłała mi także jego skan, który sobie poprawiałam w KP aby był odpowiednio sformatowany. Chciałam potem tego pokemona wymienić u Ann na wersje Shiny, bo akurat ta oferta lada dzień miała się zakończyć (każda jest dostępna tylko przez tydzień). Otrzymałam jednak info od administracji, że muszę poczekać na Moderatora Odejść aby mi zaakceptował tę wymianę. No dobra to usunęłam owego pokemona skoro otrzymałam taką dyrektywę i... Ostrzeżenie. Pytam sie o co chodzi skoro usunęłam poka minutę po poinformowaniu mnie, a administracja zaczyna "no bo nie stosowałam sie do regulaminu i blablabla". Rozumiem by nagradzać warnami kogoś kto z premedytacją nie stosuje się do regulaminu, natomiast ja zostałam instantowo ukarana bo nie jestem studentem prawa (hehe) i nie znam na pamieć 50 regulaminów na całym forum. A i mam za wolne palce bo usuwanie poka trwało aż 1 minutę, skandal.
Warna otrzymała także sama Kardis, która testament spisała w nieodpowiedni sposób. Potem jednak tego warna jej usunęli kiedy poprawiła posta, natomiast mi - zostawili.

Na zburzenie się na to jak zostałam potraktowana, administracja zareagowała tylko wzruszeniem ramion typu "¯\_(ツ)_/¯" i kompletnie olali moje roszczenia, wracając do swoich słodziaśnych pogawędek na chacie. Jedna z administratorek nawet skomentowała to tekstem w stylu "Nasze podejście do graczy jest ok. Gorzej z podejściem graczy do panujących tutaj zasad. ;)" (cytat oryginalny)

Generalnie nowy gracz nie ma tam czego szukać, większość fajnych legend jest zaklepana od wielu lat przez weteranów i nie ma nawet cienia nadziei by kiedykolwiek miały się zwolnić, ba, większość z nich ma nawet kilka legend bo mają kilka Kart Postaci (na każdą może przypaść jedna legenda). Na początku strasznie brakuje pieniędzy (MG i Moderatorzy topią się w ilości hajsu jaki mają na forum bo przecież za swoją ciężką pracę zarabiają grube miliony), a także trzeba mieć wylvlowane kilka poków różnego typu by mieć dostęp do Rezerwatu, Jeziora itp. (kiedyś tych wymogów nie było, więc nowy gracz miał lepszy start niż teraz) gdzie jeszcze musisz dodatkowo wydać sporą sumę, jak na start, na dodatkowy osprzęt.

Reasumując, polecam forum:
- Studentom Prawa
- Studentom Marketingu, aby zobaczyli jak nie należy traktować klienta.
- Wszystkim fanom P2W, tyle, że tu grubość waszego portfela to za mało (trzeba lizać dupę odpowiednim osobom)
- Przyszłym pracownikom supportu EA lub Ubisoft, aby wiedzieli jak pobłażliwie traktować graczy.
- Myślę, że Studenci Socjologii i Psychologii Społecznej także znajdą tutaj swoje tematy do pracy magisterskiej.

Dla reszty strata czasu, lepiej już kupić 3DSa i sobie pograć w prawdziwe Pokemony.

#44508 23 paź 2018, 23:37

zgadzam się z słowami osoby wyżej

Pokemon Crystal jest jedynym PBF Pokemonowym i dlatego siedzi na nim tak wielu ludzi, ale nie oferują niczego poza kółkiem wzajemnej adoracji i tysiącem nudnych, niekończących się regulaminów. Ale nie warto kręcić dramę, bo więcej osób u nich usłyszy.

Awatar użytkownika

#44543 28 paź 2018, 0:03

A ja temu zaprzeczę, a przynajmniej części. Uznać się mogę za osobę dosyć doświadczoną, gdyż moja przygodna na PokePBFach zaczęła się jakieś prawie 10 lat. Dane mi było zobaczyć różne osoby na stanowiskach administratorskich, różne regulaminy, różne podejście do tego uniwersum. Po ostatniej przygodzie przerwa trwała dwa lata, ale ponownie dane mi było zawitać w ten ukochany przeze mnie świat i tak trafiłam na Crystala kilka miesięcy temu.

Fakt, na początku przeraziła mnie ilość regulaminów i wszelkich wytycznych, do których po wcześniejszych forach podchodziłam sceptycznie. Jednak po ich przeczytaniu widzę, że po prostu starano się uporządkować wszystkie wątpliwości, które mogą powstać w głowach użytkowników. Co prawda znalazły się tak nieco idiotyczne punkty, jak na przykład ten, że gracz steruje tylko swoją postacią, co wydaje się przecież oczywiste na takim forum.

Jeśli chodzi o zarzuty względem MG, że prowadzą oni przygody pojedynczym graczom, może to być pewien zarzut, zwłaszcza, gdy się czyta posty takiej osoby i aż serce się kraje, że jest ona na wyłączność tej jednej czy dwóch osób. Jednak przy aktualnej ilości MG można znaleźć wolne miejsca i osobę, która będzie miała podobne pomysły co ty i będzie ci się cudownie odpisywało.

Kolejnym faktem, z którym po części się zgodzę, są "osiągnięcia" długoletnich graczy, czyli ogromne ilości pokemonów i ilość pieniędzy wystarczająca do wykupienia Rosji. Patrząc na niektórych graczy widać te dysproporcje względem nimi a nowicjuszami, jednak tak naprawdę nie jest to tylko bolączka Crystala, ale tak naprawdę każdego forum z systemem RPG - im dłużej gracz, tym więcej masz. Nie zgodzę się jednak z kwestią legend, gdyż znam przypadek z innego forum (nie podam nazwy, jednak po samym opisie co poniektóre osoby na pewno będą wiedziały, o którym mówię), gdzie nie było tego całego losowanie legend i przypisywania ich do jednej osoby. Niestety sprowadzało się to do drugiej skrajności, gdzie jedna osoba, najczęściej z administracji czy moderacji, posiadała trzy legendy, podczas gdy reszta ledwo mogła złapać coś lepszego niż jakiś podstawowy pokemon.

Samej sytuacji ze spadkiem nie byłam naocznym świadkiem, dlatego się o niej się głębiej nie wypowiem, jednak powierzchownie wina zdaje się leżeć po obu stronach, administracja przesadziła z warnowaniem, jednak jakby nie patrzeć "nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania".

Ogólnie rzecz mówiąc, forum posiada wady, jedne błahsze, inne poważniejsze, jednak tak naprawdę jakie forum jest idealne? Gdybym miała więcej czasu, czego niestety studia mi nie dają, sama pewnie chciałabym zebrać kilka starych znajomych i stworzyć sama coś nowego, jednak przy braku innej alternatywy staram się zadowolić tym, co mam. W końcu tak naprawdę wszystko powinno sprowadzać się do zabawy w grze u MG, a reszta forum to... reszta forum, i tyle.

Awatar użytkownika
Moje fora
pokemoncrystal.pl
 x i o#4156

#44545 28 paź 2018, 0:58

Cześć, z tej strony Xioteru z PokemonCrystal, jeden z administratorów forum.

Drodzy użytkownicy Edenu.
W związku z oceną i recenzją naszego forum, chciałem na samym początku podziękować za "feedback" i opinię, ponieważ cały czas dokładamy wszelkich starań, by aktualizować regulaminy i sprawić, że wszyscy gracze są względem siebie równi. Wszystkie działania jakie podejmujemy w gronie administratorów i moderatorów mają na celu sprawić, by forum było przeznaczone zarówno dla graczy początkujących, jak i dla weteranów oraz usprawnić korzystanie z wszystkich proponowanych przez nas dobrodziejstw.
Przykro nam, że jako forum, które zrzesza w sobie graczy z innych poke-pbfów takich jak PokeTail, Lazure, Helvetti, które stara się spełnić wymagania pod względem dostępności Mistrzów Gier, dodatków i atrakcji spotyka się z niepochlebną opinią.
Pozwolę sobie wypunktować zastrzeżenia, na które zwróciłaś uwagę oraz wytłumaczyć ich kwestię.
Zacznę może od tego, że pierwszy raz na PC (Pokemon Crystal) zawitałam bodajże w 2014 roku. Było to więc już jakiś czas temu, jednakże od tamtego czasu na forum wiele się nie zmieniło. Ogólnie atmosfera na pierwszy rzut oka wydaje się ok, pod warunkiem, że nie zaczniesz mieć wątpliwości do mechaniki, regulaminów czy także kompetencji niektórych osób. Była wtedy taka sytuacja, że na MG została wybrana osoba, która oblała cały test próbny (w formularzu zgłoszeniowym). Pomimo rażących błędów została na to stanowisko przyjęta. W sumie jakoś strasznie mi to nie przeszkadzało bo to nie był mój MG, ale po prostu tak mnie to jakoś ukuło w oczy, że musiałam o tym wspomnieć.
Niestety, w 2014 roku nie byłem jeszcze użytkownikiem Pokemon Crystal, natomiast tak jak sama zauważyłaś, wydarzyło się to około czterech lat temu. System wyborów mistrzów gier polega na wypełnieniu formularza, który składa się z trzech części i jego oceny przez administracje forum, której zadaniem jest wytknąć ewentualne błędy. Od dłuższego już czasu nie zdarzyło się, żeby osoba niekompetentna została wybrana na MG, ponieważ po prostu nie przechodzi wtedy testu.
Potem był okres bodajże świąteczny, kiedy to różne eventy każdy z MG sobie wprowadzał. Każdy MG może tworzyć eventy tylko dla swoich podopiecznych - ok. Jednakże nie jest już ok nierównomierne nagradzanie takowych graczy. Jeden MG rozdaje swoim podopiecznym pokemony, wartościowe przedmioty i praktycznie nie wymaga żadnego zaangażowania, natomiast inny wymaga sporego zaangażowania (np. w stylu narysuj coś itp.) aby dać tylko jakieś marne nagrody w postaci pieniędzy, poków niskolvlowych itp. (...)
W grudniu 2017 zostały wprowadzone zasady, które regulują wszystkie eventy, które tworzy Mistrz Gry dla swoich graczy i został on stworzony właśnie dlatego, by przeciwdziałać niesprawiedliwości w rozdawaniu nagród.
Tutaj generalnie widać straszne kolesiostwo, jest wielu MG na forum, którzy mają wiecznie zamknięte zapisy i prowadzą wątki tylko jednej, góra dwóm osobom, które oczywiście są weteranami na forum i grają na nim już od kilku lat.
Osobiście, nie nazwałbym tego kolesiostwem. Nasze forum jednoczy ludzi z całej Polski i za granicy, organizujemy wspólne wyjazdy w świecie rzeczywistym, ponieważ znamy się już tyle czasu i uczestniczymy w życiu forum od bardzo dawna, stąd wydawać się może, że wszyscy robią dla siebie jakieś odstępstwa, co jest mylne. Każdy użytkownik, nie ważne czy udzielający się na czacie czy po prostu grający na forum, ma obowiązek przestrzegania regulaminów. Nie ma tutaj odstępstw.
Ja, jako Mistrz Gry, posiadam obecnie jednego gracza ze względu na swoje życie osobiste i właśnie ze względu na świetny kontakt z tą osobą. Jednak jako użytkownik przeszedłem weryfikację i wybory na Mistrza Gry, wszystko w zgodzie z obowiązującymi regulaminami.
Mianowicie jakaś tam osoba, stara weteranka, zdecydowała się odejść. Na PC jest coś takiego jak spisywanie testamentów gdzie przydziela się swój dobytek innym graczom.
I ja się pytam, jakim prawem coś takiego w ogóle istnieje na tym forum? Według mnie powinno to zostać kompletnie usunięte, bo nie jest w porządku jak koleżanka rozdaje swoje 100 lvlowe poki swoim psiapsiółkom z forum, a osoby, które się z nią nie kolegują mogą sobie tylko popatrzeć z boku i powzdychać.(...)

No nie bardzo. Niektóre z regulaminów zostały zaktualizowane i poprawione, w tym także (!!) regulamin odejść. Od teraz już nie można dawać 100 lvl poka osobie, która ma poki na znacznie niższym poziomie. Ok, spoko zmiana, co nie zmienia faktu, że nadal możliwość rozdawania kolegom i koleżankom swego dobytku "bo tak", bez fabularnego powiązania czy czegokolwiek to jedna wielka pomyłka na forum tego typu.

I teraz moja sytuacja z tym związana. Jestem na forum od 8 dni, Kardis daje w odejściach info, że rezygnuje jednej z kart i rozdaje z niej fanty. Zdecydowałam sie tam więc na jednego poka i zapytałam czy mogę go wziąć. Otrzymałam zgodę, przesłała mi także jego skan, który sobie poprawiałam w KP aby był odpowiednio sformatowany. Chciałam potem tego pokemona wymienić u Ann na wersje Shiny, bo akurat ta oferta lada dzień miała się zakończyć (każda jest dostępna tylko przez tydzień). Otrzymałam jednak info od administracji, że muszę poczekać na Moderatora Odejść aby mi zaakceptował tę wymianę. No dobra to usunęłam owego pokemona skoro otrzymałam taką dyrektywę i... Ostrzeżenie. Pytam sie o co chodzi skoro usunęłam poka minutę po poinformowaniu mnie, a administracja zaczyna "no bo nie stosowałam sie do regulaminu i blablabla". Rozumiem by nagradzać warnami kogoś kto z premedytacją nie stosuje się do regulaminu, natomiast ja zostałam instantowo ukarana bo nie jestem studentem prawa (hehe) i nie znam na pamieć 50 regulaminów na całym forum. A i mam za wolne palce bo usuwanie poka trwało aż 1 minutę, skandal.
Warna otrzymała także sama Kardis, która testament spisała w nieodpowiedni sposób. Potem jednak tego warna jej usunęli kiedy poprawiła posta, natomiast mi - zostawili.
Odejścia są mocno kontrowersyjną rzeczą, która występuje na naszym forum i jako administracja kilkukrotnie próbowaliśmy podejść do problemu jaki generuje ten wątek, jednak dobytek graczy, którzy kolekcjonowali Pokemony oraz przedmioty na forum, stanowi ich wirtualną własność.
Gracz wraz ze swoim odejściem może spisać spadek, w którym uwzględnia wszystkie osoby, które chce obdarować, jednak w przypadku niektórych rzeczy - jak pokemonów - spadkobierca musi spełniać warunek posiadania odpowiedniego poziomu swojego najsilniejszego stworka, by móc go odebrać. Niestety, nie mamy wpływu na to kto zostanie obdarowany, ponieważ najczęściej są to relacje koleżeńskie lub Mistrz Gry-Gracz. Trudno oczekiwać otrzymania spadku, gdy jest się na forum kilka dni i po prostu się nikogo nie zna.

Całym działem Odejść zarządza moderator, który zatwierdza wszystkie spadki - nawet te, które są zgodne z różnicą poziomów stworków.
Nasz regulamin przewiduje:
Uwaga! Zakazane jest oferowanie rozdawania Pokemonów w testamencie.
Uwaga! W przypadku, gdy odchodzący gracz nie decyduje się na obdarowanie innych swoim dobytkiem, jest to równoznaczne z przekazaniem swojego majątku Władzom Miasta (czyli po prostu wszystko przepada, nieodwracalnie i bezpowrotnie).
(...)Bez zgody moderatora spadków, który na wydanie takowej ma maksymalnie 5 dni, nie można dopisać sobie żadnego Pokemona ze spadku.
Uwaga! Zasada nie dotyczy jaj Pokemonów oraz skamielin.
Uwaga! Jeśli moderator jest nieobecny lub aktualnie nie ma na forum osoby sprawującej tego obowiązku, nad spadkami czuwają administratorzy.
W wyżej wymienionym przypadku, moderator nie wydał swojej opinii o spadku i również temat, w którym rozdawany był spadek, został nieprawidłowo założony. Ostrzeżenia zostały nałożone zarówno na twórcę tematu jak i na Ciebie, ze względu na to, że przejęłaś przedmiot bez zgody osoby, która została do tego oddelegowana, a następnie podjęłaś kolejne akcje związane ze stworkiem, który oficjalnie nie był jeszcze twój.
Został na Ciebie nałożony warn o wartości 1 do odpracowania na forum, jednak ten warn jest faktycznie "ostrzeżeniem" i nie ma on realnego wpływu na życie na forum. Warn do odpracowania można w łatwy sposób odpracować, uzyskując proste zadanie od administratora na rzecz forum. Ponadto, w ogłoszeniu forum oraz w temacie organizacyjnym wielokrotnie znajduje się informacja o zaznajomieniu się z regulaminami i nie oznacza to, że Użytkownik powinien kuć regulaminy na blachę. Warto się jednak z nimi zapoznać, by wszystkim na forum żyło się lepiej.
Na zburzenie się na to jak zostałam potraktowana, administracja zareagowała tylko wzruszeniem ramion typu "¯\_(ツ)_/¯" i kompletnie olali moje roszczenia, wracając do swoich słodziaśnych pogawędek na chacie. Jedna z administratorek nawet skomentowała to tekstem w stylu "Nasze podejście do graczy jest ok. Gorzej z podejściem graczy do panujących tutaj zasad. ;)" (cytat oryginalny)

Generalnie nowy gracz nie ma tam czego szukać, większość fajnych legend jest zaklepana od wielu lat przez weteranów i nie ma nawet cienia nadziei by kiedykolwiek miały się zwolnić, ba, większość z nich ma nawet kilka legend bo mają kilka Kart Postaci (na każdą może przypaść jedna legenda). Na początku strasznie brakuje pieniędzy (MG i Moderatorzy topią się w ilości hajsu jaki mają na forum bo przecież za swoją ciężką pracę zarabiają grube miliony), a także trzeba mieć wylvlowane kilka poków różnego typu by mieć dostęp do Rezerwatu, Jeziora itp. (kiedyś tych wymogów nie było, więc nowy gracz miał lepszy start niż teraz) gdzie jeszcze musisz dodatkowo wydać sporą sumę, jak na start, na dodatkowy osprzęt.
Ja, jako administrator, mogę z czystym sumieniem napisać, że moją reakcją było pouczenie o znajomości regulaminu. Administratorka, która skomentowała twój temat w Odejściach użyła mocnych słów, które niosą ze sobą znaczący przekaz. Regulaminy nie są pisane na złość lub żeby utrudnić zabawę na forum. Mają na celu objaśnienie panujących zasad, a ich przestrzeganie i nie lekceważenie może w zasadzie ułatwić poruszanie się po płaszczyznach forum.
Zapewniam, nowy gracz ma ogromne pole do popisu. Począwszy od swojej przygody, po atrakcje ogólnoforumowe, poza swoją grą, po loterie, konkursy, gry i kreatywny zakątek, gdzie można wykazać się swoim talentem. W przypadku stworków legendarnych, gdy zabraknie ich w puli do losowania, zostanie zorganizowana druga tura. W przypadku braku pieniędzy, istnieje mnóstwo sposobów by je zdobyć - chociażby przez dział prace.
Reasumując, polecam forum:
- Studentom Prawa
- Studentom Marketingu, aby zobaczyli jak nie należy traktować klienta.
- Wszystkim fanom P2W, tyle, że tu grubość waszego portfela to za mało (trzeba lizać dupę odpowiednim osobom)
- Przyszłym pracownikom supportu EA lub Ubisoft, aby wiedzieli jak pobłażliwie traktować graczy.
- Myślę, że Studenci Socjologii i Psychologii Społecznej także znajdą tutaj swoje tematy do pracy magisterskiej.

Dla reszty strata czasu, lepiej już kupić 3DSa i sobie pograć w prawdziwe Pokemony.
Jeszcze raz dziękuję za twoje przemyślenia i mam nadzieje, że któreś z powyższych poleceń do nas trafi. Chciałbym również wspomnieć, że istnieje u nas na forum dział "Propozycje", gdzie można podzielić się swoim pomysłem na zmiany oraz można skontaktować się z administracją o niezasadności lub braku potrzeby niektórych regulaminów.
Staramy się być forum otwartym dla wszystkich, niezależnie od tego skąd jesteś, ile masz lat i jakie wartości wyznajesz. Tworząc regulaminy ustanawiamy zasady, które mają na celu trzymać wszystkie mechaniki i działy w ryzach, by wszystkim żyło się dobrze i równo.

Pozdrawiam serdecznie,
Xioteru z PokemonCrystal.

ODPOWIEDZ ]