#113 Jakie to jest bezpieczne forum?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika

#44051 20 wrz 2018, 16:55

Jakoś tak po dłuższej przerwie na nowo zaczęłam przyglądać się świeżym PBF'om i tak mnie natchnęło by zadać sobie kilka (być może niemądrych) filozoficznych pytań. Najważniejsze jest to tytułowe, a mianowicie: jakie to jest "bezpieczne forum"? Mówiąc "bezpieczne" mam na myśli takie, które nikogo specjalnie nie zachwyci, ani też nie odrzuci od razu, ot estetyczne i poprawne ze sprawdzonymi schematami i dobra, przejrzystą (ewentualną) mechaniką. Chyba że macie jakieś inne definicję takiego forum.
Czy taki twór ma w ogóle prawo istnieć? I jeżeli tak, to dlaczego? Czy teraz bardziej skłaniamy się w stronę tych "bezpiecznych" for, czy może jest więcej innowacji?
Co z kolei budzi kolejne pytania jakie według was rozwiązania, które miały być innowatorskie i ciekawe zamiast dostarczyć tzw. świeżej krwi okazały się niewypałem?
Albo zupełnie w inna stronę: jakie nowości według was wbiły się w kanon danego gatunku PBF'ów, a na początku wzbudzały być może niechęć?
I na koniec: Wolicie jak PBF was zaskakuje, czy bardziej skłaniacie się w stronę sprawdzonych i bezpiecznych stron? Dlaczego?
Serdecznie zapraszam do dyskusji :)

Awatar użytkownika
O mnie
Wyznawca Wielkiego Uroborosa i Strażnik Klątw.
Podziękował(a): 3 razy | Pomógł(a) : 10 razy
 Wilczek#2397

#44134 25 wrz 2018, 22:54

Już miałem nadzieję, że pojawił się temat o tym jak nie szastać uprawnieniami modów na ogólnodostępnych kontach...

Do Twojej definicji pasuje mi wyłącznie forum, na które po większych bądź mniejszych przeróbkach da radę wrzucić każdą postać bez żadnego fabularnego uszczerbku i kontynuować grę z innych, często zamkniętych forów. A więc najpewniej będą to wszelkie szkoły, miasta oraz typowe fantasy polegające na "dużo ras, dużo krain i włączamy mikser".

Ale skoro "specjalnie nie zachwyci, ani też nie odrzuci od razu" to raczej będzie ostatnią deską ratunku.

Wolicie jak PBF was zaskakuje, czy bardziej skłaniacie się w stronę sprawdzonych i bezpiecznych stron?
Najlepiej jak forum jest sprawdzone przez znajomych, którzy mi je łapką wskażą i potwierdzą, że ciągle się tam coś dzieje i nie będę się nudził. Wtedy brzmi jak miejsce idealne.

#46096 22 lut 2019, 14:26

Ciekawy wątek. Rozwiązania sprawdzone istniejące w całej masie gier czy też nowości. Pytanie co jest nie tak z nowościami? Np pomysły na siłę. Zauważyłem je nawet w mimo wszystko dobrym modzie do Skyrima tworzącym na nim całkiem nową grę w innym świecie, Enderal. Np nowe rasy: ZXCVZXCV, ADSFASD, @#$@#$. Dokładnie, nie pamietam. Chyba cztery ich w sumie było. Cztery słowa o wsadzonym na siłę brzmieniu fantasy. Wyglądało jakby ktoś kośćmi rzucał losując literki. A tak naprawdę były to trzy ludzkie rasy - murzyn, nomad (wybrałem, nie pasi do wybranego sposobu grania) i brytol no i elf. Wybierając nie wiedziałem nawet do czego ten wybór prowadzi poza wyglądem.
Mamy więc już problem z utożsamieniem się z daną rasą bo czujemy, że jest to znany jakiś z innych gier archetyp sztucznie udający coś innego w sposób kolidujący z immersją.
Mamy też przymuszenie gracza do podjęcia decyzji która poskutkuje albo grą postacią nie pasującą do tego, co chce osiągnąć gracz lub zmuszenie gracza do powrotu do nudnego początku.
To tylko przykłady ale również występujące w PBFach. Temu boimy się światów autorskich, bo czestym problemem jest tu wciskanie wszystkich elementów z innych pozycji jakie tylko lubi twórca ale z jakimiś tandetnymi nazwami by to brzmiało jak coś nowego.
"Rasa Mxyzptlk charakteryzuje się piękna urodą, drobnymi zębami, długimi szpiczastymi uszami. To dobrzy magowie i łucznicy. Żyją w miastach o pięknej prawie baśniowej architekturze." Tak, rasa Mxyzptlk to elfy i zawsze jak ktoś nowemu graczowi będzie opowiadał o rasach do wyboru będzie porównywać ich do elfów.
Chętnie sam stworzyłbym autorską pozycję, nie są one wszystkie złe. Ba, większość może być dobra. Ale te niesmaczne przypadki tandety są zagrożeniem for niekorzystających z sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań. Temu ludzie wg mnie wybierają te sprawdzone bezpieczne fora.
Podsumowując, bezpieczne forum to takie korzystające z sprawdzonych realiów świata, jak z kalki. Gry oparte o jakiś materiał źródłowy popularny.

ODPOWIEDZ ]