#71 Ej ale takie forum już istnieje!

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]

#29437 13 lip 2017, 16:19

Pozdro dla kumatych, którzy wiedzą co mnie natchnęło na stworzenie tego tematu ;) No ale do rzeczy.

Ludzie od zawsze byli zawistni. W latach rozkwitu PBFów w Polsce czyli okolice 2006 roku był wysyp for o wszelkiej tematyce, która chcąc nie chcąc bardzo często się powtarzała. Setki for o wilkach, koniach, gangach, naruto itp. itd. Wtedy bardzo popularne było zarzucanie wszystkim plagiatu, a bo nazwy watah są takie same, a to regulamin jakiś dziwnie podobny... Było minęło.

No właśnie nie. Mamy rok 2017 a niektóre rzeczy zamiast zaniknąć w naturalny sposób ewoluowała w coś jeszcze gorszego. Dzisiaj nie zarzuca się pojedynczych plagiatów, bo kto by się w to bawił... W dzisiejszych czasach szkaluje się PBF za to, że jest tej samej tematyki co jakiś inny!
Nie mogą być dwa fora o Nowy Yorku!
Nie mogę być dwa smocze fora!
Po co komu tyle for fantasy jak jedno wystarczy!
Kolejne forum o zombiaka, weź wyjdź!
Właściwie chyba jedyna tematyka, której to hurr durrowanie nie dotyczy to Harry Potter - w całej reszcie przypadków, nie wiadomo skąd, rozwinęło się przeświadczenie, że kto pierwszy zrobi forum o jakiejś tematyce to ono ma monopol na tą tematykę i koniec kropka. Z jakiej racji? O ile dobrze wiem jest coś takiego jak prawo wolnego rynku, które PBF dotyczy czyli, że dopóki coś nie jest opatentowane (no a raczej nikt tematyki na PBF nie będzie patentować bo to droga rzecz), to jak najbardziej można robić komuś konkurencje. Niestety w społeczeństwie PBF jeśli ktoś komuś zrobi konkurencje to jest napiętnowany i wszyscy najlepiej zesłaliby go na Sybir bez biletu powrotnego.

Zastanawia mnie dlaczego do tego doszło. Dlatego, że PBFów jest teraz mało i "PBF o danej tematyce wystarczy jeden" czy po prostu ludzie nie potrafią już ze sobą ZDROWO (słowo klucz) konkurować tylko muszą zakrywać się za wyssanymi z palca definicjami jak zaklepywanie tematyki PBFa.

Zapraszam do dyskusji ;)

#29439 13 lip 2017, 16:29

Uważam to za szczery absurd. To tak, jakby wszystkie niegdysiejsze (i dzisiejsze) fora Naruciarskie miały skakać sobie do gardeł, z powodu kradzieży uniwersum, które... nie należy do nich. To samo dotyczy wszystkich innych PBF-ów "na podstawie" czegokolwiek. Wielu z nas jest fanami książek, filmów, seriali, gier czy animców - jeżeli powstanie forum bazujące na jednym z nich, wielu graczy się po prostu ucieszy i tam potupta. Ale co, gdy niektórym nie odpowiadają szczegóły przedstawienia uniwersum? Panujące zasady? Ludzie? Cóż, tworzą własne forum. Każdy ma do tego prawo na równi, a jedyną osobą, która mogłaby coś ewentualnie powiedzieć w tej sprawie, jest sam autor uniwersum bazowego.

W przypadku miast - litości. Dwa Paryże mają się kłócić o to, że jeden i drugi ma Wieżę Eiffla? Londyn oskarży drugi Londyn o kradzież, bo tu i tu jest Big Ben? Jeśli ktoś zerżnął szatę graficzną, mechanikę, gotowe lokacje w sposób ewidentny, to może i można się pokłócić. Ale nie o to, że dwie osoby wpadły na coś podobnego, albo że komuś nie podoba się czyjeś forum, więc założył własne.

Jeżeli już o tym mówimy, to sądzę, że głównym problemem jest ból dupy jednego forum, dla którego nowe jest zwykłą konkurencją i potencjalnie może podkraść fanów miasta/uniwersum, jeśli się - o zgrozo - okaże lepsze.

Awatar użytkownika

#29468 13 lip 2017, 20:59

Konkurencja jest zawsze dobra dla potencjalnego gracza - zdrowe zasady rynku xD
"Portret Martwej Hrabiny"
- mordercze wizje, które nawiedzają moje sny...

#29476 13 lip 2017, 22:01

Dla mnie to niepoważne. Pewne rzeczy na forach są wtórne, uniwersalne i to również dotyczy takich rzeczy, jak regulaminy, pewne opisy, miejsca i tym podobne.
Mnie jednak najbardziej bawi i jednocześnie załamuje cała afera ze stylami, kodami na różne rzeczy. To zupełnie tak, jakby CSS czy HTML i inne języki programowania, wykorzystywane na forach były niepowtarzalne. W rzeczywistości są uniwersalne dla każdego, bo takie ustanowiono standardy. Kiedyś to się może zmienić, ale trudno powiedzieć, czy to naprawdę będzie mieć miejsce.
Załóżmy zatem, że gdybym skopiował z forum jakiś kod na kartę postaci, zmienił co trzeba, by pasowało do mojego hipotetycznego forum i wstawił na swoje istniałaby mała szansa, że to faktycznie byłby plagiat w ogólnym znaczeniu. Z powodów o których wyżej napisałem. Tak samo byłoby, gdybym napisał owy kod na kartę postaci od zera i byłby łudząco podobny do kodu karty postaci na jakimkolwiek forum. Po prostu taki mi się podoba i już, to żaden plagiat.
Co do forów to dwa czy więcej forów o NY, smokach fantasy czy zombie to dla mnie nie kwestia zawiści i rzekomych plagiatów. Duża ilość forów o tej samej tematyce może się zwyczajnie przejeść i nie ma w tym nic dziwnego. Tutaj jednak zachodzi selekcja naturalna, bo pewne fora powstaną tak szybko, jak rosną grzyby po deszczu i równie szybko słuch o nich zaginie, zaś inne się utrzymają.
Nie kupuję zaś monopolu na daną tematykę. W końcu nikt nie wykupuje jej na własność. Takie przeświadczenie moim zdaniem wynika z tego, że administracja myśli, że skoro jej twór był prawdopodobnie pierwszy to jest najlepszy i często robi wszystko, by zniszczyć inne forum, uważając je za zbyt groźną konkurencję. Zdrowa rywalizacja czasem pomaga uczynić forum naprawdę dobrym.
Takie zachowanie ze strony administracji takiego forum jest niepoważne i ma też jedną, ale poważną wadę. Mogą uważać swoje forum za najlepsze, ale są twórcami i tym samym ich opinia ma drugorzędne znaczenie. W końcu o tym, jak bardzo dobre jest forum świadczy zainteresowanie graczy i to, jak aktywnie na nim grają.
Czemu PBFów jest mało? Ja widzę przyczynę tego stanu w braku czasu na prowadzenie, brak chęci albo samą nieumiejętność prowadzenia. Jednak jak się chce to i wszystko się znajdzie, czas, chęci i doświadczenie. Czasem myślę, że też sami gracze się zmienili i niekiedy nie na lepsze. Czasem lepiej nie założyć forum i spać spokojnie po nocach.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje fora
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 #0054 Bajarz

#29489 14 lip 2017, 0:37

Mnie się wydaje, że to też niejako zazdrość. Ja się z tym spotkałam w momencie, kiedy CE zyskało czyste fantasy. Mało to się nasłuchałam, daj sobie spokój, jest takie coś, nie przebijesz się, bo jest takie coś itd. To taki trochę ból dupy i samolubność, że jakim prawem ktoś robi to samo co ja i być może nawet lepiej. To co robi taka osoba? To, co zawarte zostało w pierwszym poście.

I tak, ludzie zapomnieli, czym jest zdrowa rywalizacja. Nie wiem dlaczego tak jest, ale to się robi jakaś plaga. Pamiętam, że kiedyś, jak się zdarzyły pomysły podobne do siebie to Administracja była gotowa zrobić fuzję i powstawały naprawdę świetne fuzje jak to ładnie ujmę, tudzież jak jakieś forum upadało, to Administracja pozwalała zapożyczać pomysły, żeby to się nie zmarnowało. Teraz? Takie coś nawet nie miałoby miejsca. Sama spróbowałam kiedyś i do dzisiaj żałuję i więcej tego nie zrobię, bo miałam wrażenie, że osoba po drugiej stronie mnie zaraz przeklnie, zabije etc.

Kiedyś ludzie bardziej szanowali swoją pracę i nawet jak nie wypaliła, to pozwalali zapożyczyć, a nawet dać co stworzyli, żeby tylko to nie zostało zapomniane, nie zakurzyło się itd. Ja bym nie miała nic przeciwko, gdyby ktoś spytał mnie, czy może pomysł zapożyczyć, pod warunkiem, że da informację, kto jest głównym twórcą pomysłu.

To, że rynek PBF jest jaki jest, myślę, że ma najmniejsze znaczenie, bo to też trzeba wziąć pod uwagę, że często takie słowa słyszymy od kogoś z kim coś nam nie wyszło, oni coś zrobili im nie wyszło, a nam tak. To ludzka zawiść to wszystko nakręca.

Takie jest moje zdanie. Te wszystkie problemy tworzą ludzie, czyli my sami. Poza tym, ta chora rywalizacja ciągnie się za czasów komuny, gdy jak coś komuś lepiej szło, albo robił to samo to się go po prostu podpieprzało albo rujnowało mu się opinię. Niestety, trzeba z tym walczyć, bo prędzej czy później każdego to dosięgnie, nie tylko już w kwestii tworzenia for.

#29493 14 lip 2017, 9:32

Ojezu. Ja się muszę pochwalić moim dawnym zatargiem, bo go nadal uwielbiam.

Dawno temu prowadziłem forum fantasy (mangowe). W tym samym czasie prosperowało inne forum o zbliżonej tematyce, aczkolwiek podobne mieli tylko podłoże do gry. Sama fabuła kręciła się już wokół innej problematyki, wprowadzono inne rasy, rangi, zasady panujące w uniwersum. Ale mało to się nasłuchałem o tym, że jestem kopiarzem? Ludzie stamtąd potrafili się nam rzucać do gardeł o wszystko. Poważnie byliśmy — ja i moi gracze — już chętni do wykopania Lewisa Carrolla, żeby go zapytać, czy możemy użyć motywu Alicji z Krainy Czarów do naszej gry. Doszło nawet do tego (co mnie bawiło najbardziej) że pojawiło się jakieś forum... czy bardziej strona zrzeszająca PBFy (nie pamiętam teraz, jak się nazywała — była złoto-czarna), która zajmowała się plagiatami i wytoczyła nam nawet sprawę. Jakim prawem? Nie wiem. Prowadzona była przez dzieciaków dokładnie takich samych jak ja; randomowych graczy z Bytomia, Gdańska albo Rzeszowa. Albo skądkolwiek. Oni jednak uważali, że mają takie prawo i informację o byciu pozwanym (no jak w sądzie) otrzymaliśmy. Dostaliśmy nawet żelazne argumenty. Największym problemem oczywiście okazał się motyw. Drugim problemem była Peleryna Niewidka, która pojawiła się w obu uniwersach — z inną nazwą i opisem, ale zastosowanie to samo. Była peleryną. I czyniła niewidzialność. Dla nich to było niewyobrażalne, a kto wie, czy i sam Harry Potter nie wytoczyłby mi sprawy, gdyby się dowiedział, że coś takiego wprowadziłem. I wreszcie trzeci argument. Oni mieli jakieś Zwierzołaki, a my Zmiennokształtnych — obie rasy zmieniały się w zwierzęta. KLIK Nie wiem jak wy, ale ja na tamtym etapie bałem się wprowadzić elfy albo ludzi, bo jeszcze by mnie Tolkien dorwał i zbałamucił gdzieś pod rondem za tak jawną zniewagę.
Były jeszcze inne, pomniejsze pierdoły, ale te zapamiętałem najsolidniej, bo najszczerzej się na nich ubawiłem. Wiem, że bywają plagiaty (raz jedno forum zerżnęło mi całą szatę graficzną, zmieniając jedynie header na koński), ale wiem też, że bywają ludzie przewrażliwieni i przerażeni faktem, że ktoś może zrobić coś lepiej od nich.

Trzeba wychillować.
Ja tam się cieszę, że ktoś zakłada kolejne forum mangowe, fantasy albo o zombie. Nie zawsze lubię patrzeć, jak gracze, którzy siedzieli u mnie, rozdrabniają się również na inne uniwersa albo jeszcze gorzej — odchodzą, ale z drugiej strony nie będę im trzymał noża pod gardłem, bo mają na forum grać z chęci. Poza tym niejednokrotnie bywało, że dany gracz przeniósł się na drugie forum, pograł tam jakiś czas, jednak hype się skończył i wrócił na stare śmieci. Czasami wystarczy poczekać i po prostu robić swoje, żeby, gdy user pomyśli o powrocie, miał gdzie wracać.

Wydaje mi się, że dawniej problem rzekomego plagiatowania był większy. Może dlatego, że aktualnie się z nim w ogóle nie spotykam (nie, jeśli chodzi o samo forum — co innego w przypadku grafik, kodów lub treści kart postaci). Nie zgodzę się też, że nie istnieje coś takiego jak poderżnięcie kodów — teraz w Internecie znajdzie się wszystko, ale nie wszystko potrafi się samemu zastosować. Naprawdę nie mówię o prostych rzeczach pokroju zrobienia wcięcia z prawej strony na szerokość 10 pikseli. Ale każdy z nas inaczej układa kody i bywają one naprawdę rozbudowane. To aż zakrawa o cud, żeby dwóch userów ze świata PBF (a nasz światek jest mały, ciasny i klaustrofobiczny) napisało długi kod kropka w kropkę tak samo, z ewentualną różnicą w wartości width czy kolorze tła.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2017, 12:35 przez Arcanine, łącznie zmieniany 1 raz.

#29494 14 lip 2017, 11:38

Prowadzona była przez dzieciaków dokładnie takich samych jak ja; randomowych graczy z Bytomia, Gdańska albo Rzeszowa. Albo skądkolwiek. Oni jednak uważali, że mają takie prawo i informację o byciu pozwanym (no jak w sądzie) otrzymaliśmy.
Mało rzeczy na pbfowej scenie bawiło mnie tak, jak ci wszyscy nastoletni prawnicy. Ewentualnie studenci prawa z ubitymi ośmioma przedmiotami na jednym semestrze, którzy się sadzili jakby właśnie mieli wygryźć najwyższe polskie sądownictwo.
Podejście standardowego ucznia liceum albo nawet gimnazjum: ja znam swoje prawa, a co mnie obchodzą moje obowiązki. kek.

#29496 14 lip 2017, 12:20

Lubię jak dana tematyka ma więcej niż jedno forum w swojej kategorii bo wtedy - jako gracz - mam wybór i mogę rozkopywać fora jak stara babuszka kajzerki w biedrze żeby znaleźć to najlepsze, idealne i wymarzone.

Zawsze też przy starciu dwóch podobnych tworów widać z których graczy i adminów wyłazi potwór, a wtedy już wiadomo, że lepiej wybrać to drugie forum. ; 3

Awatar użytkownika
Moje fora
lorne bay

#29500 14 lip 2017, 13:25

Wilczek pisze:Lubię jak dana tematyka ma więcej niż jedno forum w swojej kategorii bo wtedy - jako gracz - mam wybór i mogę rozkopywać fora jak stara babuszka kajzerki w biedrze żeby znaleźć to najlepsze, idealne i wymarzone.
AMEN.
Nie oszukujmy się, są fora, na których człowiek po prostu nie czuje się dobrze, bo atmosfera, bo administracja, bo cokolwiek innego. A jednak tematyka do niego przemawia i chciałby sobie na czymś takim pograć, więc - dlaczego ma się męczyć, skoro byłaby możliwość, żeby rozegrał sobie swoje na innym forum? Nie ma w tym nic złego.
Poza tym, nie rozumiem tego całego krzyku, polegającego na tym, że każdy wszędzie doszukuje się jakichś inspiracji innymi forami. No kurde, rzućcie kamieniem jeśli się mylę, ale nie ma osoby, która wymyśliłaby wszystko samiusieńka :lol: Nie mówię tu oczywiście o kopiowaniu wszystkiego toczka w toczkę, ale wszyscy czepiają się teraz o najmniejsze szczególiki, podczas gdy tych kilka lat wstecz wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Były trzy fora z akcją w jednym mieście, milion for o Harrym Potterze czy innych sagach, a teraz? Ludzie oczekują monopolu na rzeczy, których nawet sami nie wymyślili, a zaczerpnęli skądinąd. Na forach pojawiło się tyle zawiści, że czasami się zastanawiam, czy jest tam jeszcze miejsce na zabawę.

Awatar użytkownika

#29504 14 lip 2017, 15:11

thayiko pisze:
Wilczek pisze:Lubię jak dana tematyka ma więcej niż jedno forum w swojej kategorii bo wtedy - jako gracz - mam wybór i mogę rozkopywać fora jak stara babuszka kajzerki w biedrze żeby znaleźć to najlepsze, idealne i wymarzone.
AMEN.
;D
"Portret Martwej Hrabiny"
- mordercze wizje, które nawiedzają moje sny...

#29506 14 lip 2017, 15:19

A tak w ogóleee... to spójrzmy z drugiej strony. Jeżeli istnieje już jedno forum o danej tematyce, a ludzie mimo wszystko wolą zrobić własne niż tam grać, to chyba jest to informacja przede wszystkim dla administracji starego forum, że co jest nie tak, prawda? Bo przecież gdyby wszystko działało bez zarzutu, nikomu nie chciałoby się trudzić ze stawianiem nowego forum od gruntu, kiedy swój pomysł może zrealizować tam. Jeśli już administracja widzi, że takie rzeczy się dzieją, to - zamiast podnosić ryk o plagiat - powinna zastanowić się, co u nich jest nie tak, i poprawić to w miarę możliwości.

Awatar użytkownika
Moje fora
lorne bay

#29510 14 lip 2017, 17:36

To właśnie działa na zasadzie szukania błędów wszędzie, byle nie u siebie. Po co zastanawiać się nad tym, co my robimy nie tak, skoro zamiast tego można pójść i narobić rabanu gdzieś indziej, żeby może gównoburzą zniechęcić użytkowników do pójścia na "konkurencyjne" forum? Mam wrażenie, że obecnie sporo osób wychodzi z takiego założenia, a przecież nie o to chodzi w forach. :bezradny:
Niemniej, podpisuję się pod moim przedmówcą.

#29522 14 lip 2017, 20:54

Arcanine pisze:Ojezu. Ja się muszę pochwalić moim dawnym zatargiem, bo go nadal uwielbiam.

Dawno temu prowadziłem forum fantasy (mangowe). W tym samym czasie prosperowało inne forum o zbliżonej tematyce, aczkolwiek podobne mieli tylko podłoże do gry. Sama fabuła kręciła się już wokół innej problematyki, wprowadzono inne rasy, rangi, zasady panujące w uniwersum. Ale mało to się nasłuchałem o tym, że jestem kopiarzem?
Ha! Pamiętam włącznie z tym, że odbyła się "rozprawa sądowa" na pbf Guild, na której to wysłuchano tylko jednej strony, taka była profesjonalna.
Co ciekawe, jak się przyszło do tych ludzi po listę rzeczy, które ich zdaniem zostały splagiatowane, to trzeba było przez 2-3 godziny się bić z jadowitymi komentarzami zanim się wyciągnęło jakieś konkrety. A potem te konkrety to była rasa ludojadów na przykład. Albo parę identycznych linijek kodu - no zupełnie nieprawdopodobne, że uniwersalny język jest taki sam wszędzie.

Podobnie jak ktoś wyżej, jestem zdania, że kiedyś były zdecydowanie większe problemy z plagiatami niż teraz. TAKIMI PRAWDZIWYMI. Jak miałam te 13-14 lat, to gdy ktoś plagiatował forum, to kradł wszystko, no wszystko, identyczne nazwy lokacji, opisy kropka w kropkę skopiowane, nawet nicki i avatary adminów zajumane. I sprawa była prosta.
Teraz jeśli już to spotykam się raczej z krzykaczami. A bo belka z polami profilu jest podobna - może nawet zapożyczona, to nie jest własność intelektualna - do jasnej ciasnej, o kradzieży grafiki można mówić dopiero jak cały css jest kropka w kropkę skopiowany i nawet tło niezmienione. Natomiast afery o to są jakoś dużo większe.
I mam wrażenie, że takie trudności w wyciągnięciu konkretów to nie tylko kwestia tej jednej sprawy, a jak już się wyciągnie, to się okazuje, że sprawa jest marginalna.

I to smutne, że nie ma konkurencji. Że rzadko kiedy powstają np. dwa fora dotyczące jednego uniwersum. Jeszcze parę lat temu to było normalne - jak mi się nie podobała jedna szkoła z magicznymi mocami, to sobie mogłam pójść na inną, gdzie może podstawy działania były podobne, ale np. realizacja całkiem inna, albo ludzie bardziej mi odpowiadający.
Teraz nie ma wyboru. To znaczy dla mnie jest wybór - na SLach, bo wszystko mi jedno w jakim mieście gram ,bardziej mnie obchodzi co się dzieje na tym forum. Ale wszelkie fora z fabułą, czy na podstawie - niezależnie czy na SLowskich zasadach, czy typowe mangi/fantasy, zwykle są monopolami i jeśli chcesz grać w danej tematyce, ale istniejące forum ci nie odpowiada to cierp, graczu, cierp.
Ciekawe czy wrogowie forów o podobnych tematykach tak bardzo by byli ucieszeni, gdyby na świecie istniała tylko jedna marka samochodów. Jedna firma produkująca laptopy, telefony, jedna cukiernia i jeśli cokolwiek by w tej firmie człowiekowi nie odpowiadało, to nie miałby żadnego wyboru.
To by było bardzo smutne życie, nie rozumiem czemu tak wielu graczy dąży do tego, żeby na pbfach panowały takie monopole.

Być może chodzi o to, że nie ma nas specjalnie dużo i każde forum konkurencyjne niesie ze sobą ryzyko pokaźnego uszczuplenia zasobów graczy - stąd niepokój administracji i protesty są dość ostre. No ale, kurczę, życie. Nie należy być taksówkarzem, który jęczy że uber zabiera klientów, tylko zadbać o jakość usług żeby ci klienci zostali.

Awatar użytkownika

#29538 14 lip 2017, 22:24

Jasne, że nikt nie ma monopolu na fora o HP, Nowym Jorku czy szkole, do której chodzą ludzie z super mocami. Tutaj zgadzam się z resztą w kwestiach zdrowej rywalizacji i możliwości wyboru pomiędzy 2 - 3 forami z określonej tematyki.
Podobne tematycznie fora mi nie przeszkadzają. Bardziej interesuje mnie, co każde z takich for ma do zaproponowania graczowi, jaką posiada mechanikę gry i pomysły na fabułę. Przykład z życia wzięty: fora o tematyce Pamiętników Wampirów. Serial swego czasu szalenie modny i popularny. Fora wyrastały, jak grzyby po deszczu. Forum VD od piątego sezonu, forum VD od 3 odcinka 2 sezonu, forum VD bez kanonów, forum VD przed fabułą serialu, itd. Wszystko pięknie i ładnie, gracz ma duży wybór. Tyle, że dla kogoś takiego jak ja, kto nie miał fazy na VD, nie ma większego znaczenia czy forum zaczyna od pierwszego czy czwartego sezonu serialu. Liczy się, co forum ma do zaproponowania. Tak z ciekawości zerkałam na te fora i jak dla mnie wyglądały one pod tym względem bardzo podobnie. Jak pamiętam, chyba jedno forum VD zdecydowało urozmaicić grę zupełnie nową, autorską rasą. Pozostałe fora pod tym względem wyglądały podobnie. Nie wspominając już o takich praktykach, jak tworzenie forum pod to, żeby grać swoim ulubionym bohaterem, który na jednym forum jest już zajęty, tudzież postacią z buzią ulubionego aktora, który na jednym forum też jest zajęty.

Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się, po co właściwie chce się stworzyć 5 - 6 forum o NY. Żeby pograć bohaterką z buzią popularnej modelki? Czy ma się fajne pomysły na nowe forum? Wiadomo, różnie w życiu bywa. Nie zawsze ma się ochotę współpracować z administracją forum X albo administracja forum X nie ma chęci współpracować z graczem, który ma kilka pomysłów na uatrakcyjnienie gry. Wówczas stworzenie nowego forum o podobnej tematyce jest uzasadnione. Jeśli ludzie zobaczą, że tworzy się nowe forum, któreś tam z rzędu o Harry Potterze, ale oferuje trochę fajnych pomysłów i rozwiązań, może nie będzie chóralnego jęku "Znowu Potter?!"
Arcanine pisze: Ja tam się cieszę, że ktoś zakłada kolejne forum mangowe, fantasy albo o zombie. Nie zawsze lubię patrzeć, jak gracze, którzy siedzieli u mnie, rozdrabniają się również na inne uniwersa albo jeszcze gorzej — odchodzą, ale z drugiej strony nie będę im trzymał noża pod gardłem, bo mają na forum grać z chęci. Poza tym niejednokrotnie bywało, że dany gracz przeniósł się na drugie forum, pograł tam jakiś czas, jednak hype się skończył i wrócił na stare śmieci. Czasami wystarczy poczekać i po prostu robić swoje, żeby, gdy user pomyśli o powrocie, miał gdzie wracać.
Święte słowa. Nic dodać, nic ująć.
Fenoloftaleina pisze:
Być może chodzi o to, że nie ma nas specjalnie dużo i każde forum konkurencyjne niesie ze sobą ryzyko pokaźnego uszczuplenia zasobów graczy - stąd niepokój administracji i protesty są dość ostre. No ale, kurczę, życie. Nie należy być taksówkarzem, który jęczy że uber zabiera klientów, tylko zadbać o jakość usług żeby ci klienci zostali.
Zgadzam się. Jak to mówią, tutaj może być pies pogrzebany. Nasz światek pbf-ów nie jest zbyt duży. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie. Stąd ta cicha walka o każdego gracza.

ODPOWIEDZ ]