#55 Logika a magia na forach

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27842 30 maja 2017, 2:32

Temat przyszedł mi do głowy, przez jedną rozmowę.

Jestem ciekawa czy jest sens wszędzie doszukiwać się logiki, jeśli na forum panuje magia?

Wiem, że logika czasami jest potrzebna, ale czy czasami do przesadne jest poszukiwanie nie zabije zabawy, dla której w sumie przychodzi się na fora?


Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, bo dla mnie czasami zbyt mocne naciskanie na logikę działania czegoś po prostu zabija zabawę, bo to czy to nie chodzi właśnie o to, żeby czasami tej logiki brakowało, żeby zostawała wielka zagadka ludzkości?

#27844 30 maja 2017, 10:45

W sumie ten temat też jest mi ostatnio bliski bo na moim forum powstała ciekawa dyskusja - jakim sposobem smoki zbierają zioła, skoro te są dla nich zbyt małe? Gracze zaczęli się nad tym strasznie głęboko zastanawiać i nawet chcieli by wprowadzić jakieś zmiany w mechanice aby było to bardziej logiczne. Nie będę ukrywać, że wielkość tej "dramy" mnie w jakiś sposób zaskoczyła i rozbawiła :lol:

Sama im wtedy napisałam, że nie ma się zbytnio co nad tym zastanawiać, po prostu jakoś zbierają i tyle. To równie dobrze można się zastanawiać jakim sposobem na wilczych forach wilki zbierają zioła, ba, po co je zbierają jak są mięsożercami. Nad tematami tego typu to można się rozchodzić, a według mnie po prostu szkoda na to czasu. Niektórzy jednak chyba chorują na nadmiar wolnego czasu i pożytkują go w dziwny sposób.

Generalnie PBF nigdy nie będą w 100% logiczne, ponieważ opierają się zwykle na storytellingu z niewielką mieszanką mechaniki. I bardzo dobrze, bo szczerze powiedziawszy rzuty kośćmi na każdy krok znane z D&D są dla mnie przesadzone i przestają być zabawne kiedy giniesz na prostej drodze bo potykasz się o własne nogi. O ile jeszcze PBF prezentuje świat bez magii to można się czepiać o to i tamto, ale w przypadku światów magicznych magia to bardzo fajna wymówka na wszystko co nielogiczne :P
Ostatnio zmieniony 30 maja 2017, 12:10 przez Hasira, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27845 30 maja 2017, 12:04

Wiesz, smoki to jeszcze, bo można powiedzieć, że robią to łapami czy pazurami, w ostateczności używają magii.

U mnie też właśnie wyszła dyskusja na temat tego, że mój podział magii jest nie logiczny i moje forum to wielkie g, bo maga nie ma logiki. Z tego, co mi wiadomo, to magia rzadko kiedy ma logikę...

U mnie to wyglądało tak, że podział na pochodne magi jest bez sensu, bo osobie się nie spodobało to, że magia opiera się na 4 żywiołach +czas, bo tej osobie się to nie podoba, bo to jest nie logiczne by czas miał pochodną magię życia i śmierci, bo czas istnieje bez życia, bo mag ognia może kontrolować wodę, bo może ją podgrzewać. Kurczę, po to się wszystko opiera na czterech żywiołach aby jakoś w miarę to logicznie działało, ale nie, trzeba jeszcze bardziej doszukiwać się sensu, tym bardziej, że ta osoba powiedziała, że wystarczy, że przeczytała pochodne magii i już może stwierdzić, że nie ma logiki, bo jest nie logiczny podział pochodnych.
To z czym tu do ludzi...jak można dyskutować o czymś, nie czytając czegoś robiąc na swoje domysły, które są mylne.

A już szczytem bezczelności było, że moje opisy są robione na odwal się, bo nie ma w nich logiki i jeszcze twierdzenie, że nie zna swojego świata, że gubię się w zeznaniach (po x krotnym wałkowaniu o trzeciej w nocy, jak działa magia i tłumaczenie, że ona jest głównym motorem napędowym na forum i każda istota, roślina ją posiada, jest jak DNA, to człowiek sam dostaje przepraszam za słowo pierdolca i w końcu dałam się zakręcić i wyszło co wyszło, dałam się zrównać do poziomu krawężnika nie obrażając nikogo).

Tak samo jak nie widzę logiki w prowadzaniu nowej rasy, gdzie usłyszałam tyle rzecz, że mnie szlag trafił-bo skoro padła propozycja powstania nowej ras to tłumaczę, że nie jest to możliwe, bo muszę całą linię fabularną zmieniać, ale nie tamta osoba twierdzi, że nie trzeba, bo ma logiczne wyjaśnienie jak rasa, jakimś cudem ukryła się w jaskiniach i przetrwała kataklizm, który zabił wszystkich, a oni jedyni mieli wynaleźć coś, co im pomogło przetrwać-tak, jasne wymyślili coś, co jest odporne na najpotężniejszą boską magię do której nie mają dostępu-ciekawa logika, nie ma co.

Tak samo jak i twierdzenie, że robię fabułę i świat pod siebie. To przepraszam, twórcy np. D&D też robili świat pod siebie? Też tu nie widzę logiki, podobnie jak nie widzę logiki w porównywaniu for na podstawie np. serialu a fora autorskiego, gdzie wszystko jest pisane od zera (ba nawet się spotkałam, że ktoś prawa fizyki od zera w swoim świecie rozpisał i była ona zdecydowanie inna niż nasza).

Też uważam, ze to nadmiar wolnego czasu lub próba przeforsowania czegoś pod siebie na forum. A co ciekawe, ta osoba sama mi napisała, że jak by miała dostęp do konta head admina a takim forum, gdzie nie ma logiki, a head admin według tej osoby nie ma mózgu, to by pozdejmował wszystkim rangi, zmienił hasło i przejął forum. Dla mnie, to już jest kradzież, bo jak dajesz komuś hasło na head admina, bo samemu czegoś nie zrobisz, a niektóre opcje ma tylko konto heada, to ufasz tej osobie, a ta ci wbija nóż w plecy to trochę żałosne.


ps. potknięcie o nogi to nic! Ja przez jabłko straciłam rękę, do tej pory nie wiem jakim cudem, dobrze, że miałam te punkty takie, jak one się tam zwały...
Ostatnio zmieniony 30 maja 2017, 12:11 przez Bajarz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

 Luxter#4127

#27846 30 maja 2017, 12:10

#KolejnyTematZŻalamiBajarza

@Down
No właśnie, forum. A tutaj jest dział na dyskusję ogólną. Temat to "Logika a magia na forach" a posty to "Robię chujowe forum i nienawidzę się z wzajemnością z graczami". Niech takie wpisy lądują w temacie danego forum, które sobie spokojnie mogę ignorować. Jak się pojawiają tutaj (wśród innych, bardziej wartościowych) to muszę mimowolnie je przewijać.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2017, 13:21 przez Luxter, łącznie zmieniany 1 raz.

#27847 30 maja 2017, 13:13

Luxter pisze:#KolejnyTematZŻalamiBajarza
#IdźByćZgryźliwyGdzieśIndziej

sory maks za ten skandaliczny off-top ale srsly? o co chodzi? :O od tego jest forum, żeby dyskutować i rozmawiać na różne tematy

#27850 30 maja 2017, 14:21

A ja się zgadzam z Luxterem. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że Bajarz robi z tego działu swoje forum wsparcia w jakże trudnym adminowaniu. Co dowodzi tego, że w każdej dyskusji pojawiają wzmianki albo całe elaboraty odnośnie jej forum. A należałoby wspomnieć o tym, że to już mi się przejadło i coraz mniej chcę to czytać.

W kwestii magii i logiki uważam, że nawet magia powinna działać wobec pewnych praw, własnych ograniczeń. Zawsze jest, że magia ma swoją cenę, swoje granice i na forum żaden mag nie powinien być wszechpotężny.

#27851 30 maja 2017, 14:33

To może fajnie byłoby spojrzeć na to czym okiem edenu miało być w założeniu?
To miejsce, w którym znajdziecie nie tylko artykuły, wywiady czy przydatne poradniki, ale też kawałek siebie. Przecież wiadomo, że światek pbf rządzi się swoimi prawami i zdarzają się pewne sytuacje, i tematy, które często są przyczyną upadków forów. Chcemy poznać Wasz punkt widzenia, a może też wymienić się doświadczeniami. Oczko Edenu to też opcja dla reklamy forów, które jej potrzebują, bo wiadomo że wsparcie Edenu nie powinno kończyć się jedynie na możliwości zarejestrowania się i założenia tematu z reklamą.
Poza tym? Oczko Edenu to też Wy, bo chcemy aby każdy z przyjemnością odwiedzał ten dział biorąc udział w dyskusji lub zaczynając następną.
Inna sprawa, że jeżeli już Bajarz poruszasz jakiś temat warto byłoby przedstawić swoje stanowisko nieco szerzej na dany temat niż jedynie poprzez rzuceniu kilku pytań.
Ale poza tym... Serio. To nie jest wina Bajarza, że jako jedyna wrzuca w tym dziale jakieś tematy i został ten dział niejako przez nią zdominowany.
Pretensje można mieć do administracji, które w pewien sposób zapomniała o tym dziale i nie prowokuje żadnych większych dyskusji od bardzo dawna.

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#27853 30 maja 2017, 15:33

baranina pisze: To nie jest wina Bajarza, że jako jedyna wrzuca w tym dziale jakieś tematy i został ten dział niejako przez nią zdominowany.
Tylko, że tu nie chodzi o dominację Bajarza w dziale. Niech nawet każdy następny temat będzie tu przez nią tworzony, niech ich tworzy setki, ale... każdy taki temat przez nią stworzony opiera się w 90% na żalach dotyczących jej forum/jej graczy/jej administrowania, co naprawdę mało kogo obchodzi. Chcielibyśmy tu dyskutować ogólnie, bo każdy ma jakieś swoje doświadczenia oparte na swoich forach, a tymczasem dział ten nie został zdominowany przez jedną osobę tylko przez jedno forum... i wszystkie jego problemy. Też uważam, że jak Bajarzowa ma jakiś problem ze swoim forum, chce o coś dopytać potencjalnych graczy powinna to robić w temacie z zapowiedzią swojego forum.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27856 30 maja 2017, 17:57

Black Cat-tylko ja wrzucam w swoim temacie zapytania odnośnie tematu administrowania czy pomocy itd. i mało kto tam odpisuje, o ile w ogóle, z resztą nie tylko u mnie, bo widziałam tematy z zapowiedziami, gdzie na czas kiedy patrzyłam, były posty tylko osoby, która prowadzi zapowiedzi forum. Ewentualnie dostaję na priva info (nie ważne, że to gg czy pw czy discord), że nie pisz takich rzeczy w zapowiedziach, bo to nie jest od tego, tylko pisz tu i tu i dostaję link/nazwę tematu. Plus pytam Graczy, bo nie tylko tutaj siedzę, a skoro pisanie w zapowiedziach czasami nie ma odzewu to uderzam tam, gdzie ludzie patrzą.
Jeśli ci przeszkadza, że niestety głównie ja się tutaj wypowiadam, to załóż jakiś temat, wymyśl coś, bujnij rozmowę, bo marudzić to każdy potrafi, tylko działać nie ma komu.

Luxter-widzę, że jak przestałam się udzielać na VL'u to się do mnie przykleiłeś. No naprawdę, muszę być tak świetna, że mam swojego fana! Jak bardzo ci dziękuję! :D

Baranek-nie miałam w planach dominować tego działu, ale skoro przychodzę na forum, widzę od administracji, na cb prośby/ pomysły na temat numer XY, nie ma chętnych, to stwierdziłam, że czegoś poszukam. Co do większości konkretów, jasne postaram się następnym razem.

Poza tym, ja nie mam tak dużego doświadczenia jak niektórzy tutaj, że zakładali i prowadzili wiele for przez kilka lat. Ja mam tylko jedno forum, nad którym intensywnie pracuję, bo niestety Asphalt zostało spalone z powodu małego incydentu i nie widzę sensu otwierać czegoś, co się źle kojarzy ludziom. Więc jeżeli mam jakiś problem, gdzie dla mnie jest to pierwszy raz, jakkolwiek to brzmi, to będę szukać odpowiedzi u osób, które według mnie mają więcej doświadczenia, są niejako poważane w świecie PBF z racji pewnego autorytetu.

A niestety, niektóre komentarze odbieram jak podkopanie kogoś, z racji tego, że się uczy i zadaje pytania. Jak nie będę zadawać pytań to się nie nauczę. Fakt, na niektóre rzeczy człowiek się nie przygotuje, ale przypomni sobie, że gdzieś kiedyś ktoś napisał, że miał taką sytuację i wtedy albo czytamy jak sobie poradziła w danej sytuacji albo piszemy do takiej osoby z prośbą o pomoc.

Przybywając na Eden wyszłam z założenia, również po bardzo pozytywnych opiniach na temat forum, że jesteśmy tutaj od tego, żeby sobie w jakiś sposób pomagać poprzez dyskusje, bo przecież jak sama nazwa wskazuje mamy forum dyskusje, więc służy do dyskusji.

Jeśli moje tematy kogoś, w jakiś sposób uraziły to przepraszam, ale jeśli mam tylko jedno forum i tam coś się na nim dzieje/zadziało to mi łatwiej przytoczyć to za przykład, bo jest po prostu łatwiej. A wiemy doskonale, że jeśli wspomnimy o sytuacji z jakiegoś innego forum, to jak ktoś rozpozna, że to akurat z forum x czy y to dokleją nam łatkę osoby, która rozdmuchuję sprawę , a wiemy doskonale, że nie każdy rozumie czym jest dyskusja.

#27874 01 cze 2017, 11:56

ps. potknięcie o nogi to nic! Ja przez jabłko straciłam rękę, do tej pory nie wiem jakim cudem, dobrze, że miałam te punkty takie, jak one się tam zwały...
A ja raz miałem wielkiego pecha, bo nawet eksplorowanie mojej postaci nie szło. Gdy inni zdobywali strzelby, wyrzutnie rakiet i czołgi, ja wydłubałem z szuflady jedynie martwego szczura. Ale wziąłem, bo lepsze to, niż nic, a potem nagle wyrzuciłem 100% oczek i moja postać, która znalazła się w samym środku chaosu, przewróciła się, unikając pięciu strzałów i dwóch ostrzy i przypadkiem rzuciła tym trzymanym szczurem w uciekającego po jakichś rusztowaniach zbrodniarza. Więcej nawet: zabiła go. Zbrodniarz spadł, a ja złapałem trzymany przez niego woreczek - cel podróży.
Pozdrawiam mojego Mistrza Gry. Było bajecznie.

Jak więc widać: ta minimalna szczypta logiki jednak jest potrzebna, żeby wszystko trzymało się kupy i nie doprowadzało do uniesienia brwi. Tyle, że tu też nie można przedobrzyć.

Teraz do tematów podchodzi się poważniej. Poważniej, ale nie na tyle, by wszystko musiało być zmierzone każdą miarą. Nie wyobrażam sobie, by co chwila przeprowadzać matematyczne działania, sięgać do książek od fizyki, dzwonić do profesorów o trzeciej w nocy, bo nie ma się pewności czy kula ognia przypadkiem nie zaburzy takich jednych praw...
Już w ogóle, gdy mowa o magii. Szczególnie, gdy mowa o magii.
Powinna mieć ona pewne podstawy, nie może być też wszechpotężna i nieskończona: niech ma jakieś źródło, które może się wyczerpać, niech korzystający z niej płaci cenę za nadużycia. Niech ma wytyczone ramy, poza które nie da się przeniknąć, bo to oznaczałoby zachwianie równowagi; reszta niech się zwyczajnie zadzieje.

I abstrahując.
Ja mam tylko jedno forum, nad którym intensywnie pracuję, bo niestety Asphalt zostało spalone z powodu małego incydentu i nie widzę sensu otwierać czegoś, co się źle kojarzy ludziom.
Nie pracuj tak intensywnie, tylko zepnij się, dokończ co zaczęłaś i otwórz. Nie wiem, czy nadal tworzysz, czy już wystartowałaś, ale zrozumiałem, że forum wciąż jest w budowie. A z tego co wiem, kreujesz je już od cholery czasu. Po co? Pewnych rzeczy nie dopniesz na ostatni guzik, póki nie przetniesz wstęgi i nie wpuścisz do swojej piaskownicy stada graczy, bo tylko obserwując ich zachowanie będziesz wiedzieć, jakie poprawki nanieść.
To ma też zastosowanie, jeśli chodzi o temat mocy. Fora cały czas się rozwijają i to pewne, że przed otwarciem założyciel nie przemyśli wszystkiego. Bo się zwyczajnie nie da. Czasami dostrzega się zgrzyt dopiero po tym, jak pojawią się userzy i na ten luźny kafelek nadepną. A czasami zobaczy się to wówczas, gdy jeden z takich userów podstawi ci to pod nos i wyrysuje na czerwono wszystkie usterki. Omylni nie jesteśmy, więc warto się zastanowić nad niektórymi propozycjami, bo może dodanie praw w świecie magii korzystnie wpłynie na samo forum - w końcu w naszym, realnym, świecie magia jest nielogiczna, ale może w jakimś forumowym uniwersum logiczne będzie stwierdzenie, że by korzystać z hydrokinezy trzeba znajdować się blisko zbiornika wodnego? By władać ziemią, trzeba jej dotykać? By uformować ogień, trzeba wpierw ten ogień stworzyć za pomocą zapalniczki albo zapałki? Wtedy wprowadzasz logikę w świat magii i nie jest to niczym złym. Grunt, żeby korzystanie z magii na danym forum, było przez użytkowników sprawą zrozumiałą. By, korzystając z niej, wiedzieli, co muszą zrobić, aby nie zepsuć reguł panujących nad naszym wymyślonym, magicznym, bajecznym światem. Jeżeli nie dasz jakichkolwiek norm rządzących nadnaturalnymi zjawiskami, to stworzy się chaos i każdy będzie robił wszystko. Bo przecież może. Bo to magia. Magia nie potrzebuje logiki.

Podsumowując: magia nie ma być stuprocentowo logiczna pod kątem fizyki, matematyki i innych cudów wianków naukowych, ale musi mieć wytyczone pewne normy, które tę magię określają i nadają jej jakieś ograniczenia. W przeciwnym wypadku robi się burdel.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27884 02 cze 2017, 1:55

Arcanine-chylę czoła przed wiedzą jaką posiadasz.

Nie wiem jak to skomentować w sumie, bo nie potrafię dobrać słów, tak wszystko ładnie i konkretnie napisane.

Wiesz, z CE jest tak, że było otwarte jakiś czas temu. Posiadało element steampunkowy, co było cholernym strzałem w stopę. Gracze sami to przyznali, że jest źle, pytali czy dobrze się czuje w tej tematyce i mieli rację. Zaczął się remont forum-wywalanie steampunka z całego forum, bo się przeliczyłam. I to był mój błąd, ale cieszę się, że Gracze mi to wytknęli, jak to napisałeś zaznaczyli na czerwono. Po drodze, forum zostało znów otwarte, gdy zniknął steampunk, okazało się, że magia bez kontroli jest wielkim problemem, bo Gracze mogą robić co chcą, opisy były źle rozpisane, bo ciągle czegoś brakowało, a apogeum dodał Gracz, który w sumie za jednym razem pokazał wszystkie luki na forum. Potem CE przeszło na wxv, bo zmieniła się ekipa, w sumie 3 razy zmieniała się ekipa albo 4, po drodze jeszcze doszły pewne sytuacje życiowe, które zmusiły mnie do skupienia się na nich, nie na forum-jednym słowem życie, ale nie zniechęciłam się. Zwłaszcza, kiedy mój laptop ze starości się popsuł, a praca na 7 calowym tablecie na forum, pisanie opisów...cóż..wyzwanie i nie polecam, chyba, że trzeba. Więc aktualnie forum przechodzi remont, bo wzięłam pod uwagę wszystko to, co mi wytknęli Gracze.

Nie, no to ja rozumiem, ale doszukiwanie się na siłę logiki, to dla mnie głupota. Tym bardziej, że magia jest takim pojęciem które każdy postrzega inaczej. Jeden będzie bazować na 4 żywiołach jak to było w Aangu, jeszcze inny ktoś będzie bazować na 6 elementach, bo tak sobie zawidzi, a jeszcze inny tylko na dwóch.

ODPOWIEDZ ]