#15 Oczekiwania wobec forów

Nasze małe centrum wszechświata, oko Saurona. Widzimy wszystko, rozmawiamy o wszystkim, dyskutujemy o tym, co nas najbardziej gryzie!
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
w wolnym czasie obserwujemy z Cycem dramy pbf, a w zajętym ciężko pracujemy nad planem zdobycia świata

#10466 31 lip 2015, 11:17

<center><img src="http://38.media.tumblr.com/f73296a9c4c2 ... 4r_500.gif" style="width:350px;"></center>

Mówi się, że ilu ludzi tyle charakterów. Każdy jest inną osobowością, więc i jego oczekiwania wobec świata są inne. Wchodząc na forum spotykamy się najpierw ze ścianą grafiki, więc jedni są zachwyceni, a drudzy nie za bardzo myśląc sobie „o mój Boże dlaczego oni to sobie zrobili”. Także już w tym miejscu pojawia się problem z akceptacją, bo nie uda się nigdy trafić w gusta wszystkich. Stąd ja często powtarzam, że jak już wizualnie mi nie podoba się za bardzo to przynajmniej chcę, żeby wygląd był estetyczny, a nie napaćkany. Tylko tyle! Także potrafię obniżyć swoje wymagania! Aczkolwiek powiedzmy sobie szczerze, jak już przebrniemy przez nagłówek i te inne bajery tworzące wygląd, to zazwyczaj wpadamy do rezerwacji. Już w tym miejscu pojawia się komedia roku 2099, bo za chwilę wszyscy rzucają się na X wyglądów i nie ma w tym zupełnie nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy dostajemy milion pw: „weź odstąp mi wygląd, a ja zrobię faceta dla Twojej postaci” albo „zwolnij mi ten wygląd, bo jak nie to tracisz gracza” (sytuacje w pełni autentyczne). Nad rezerwacjami nie będę się jednak za bardzo rozwodzić, bo takowy temat już się pojawił i sądzę, że nie ma co poruszać go ponownie, bo Wasze zdanie już znamy.
Czy to sl czy forum bardziej złożone w mechaniką musi się czymś wyróżniać. To są Wasze słowa, bo pod wieloma zapowiedziami piszecie: „hej, a czym to będzie się różnić od innych sl&#8217;i?” albo „aha czyli takie większe XYZ? To samo? Co jest tu innego?”. To bardzo ważne, bo chcemy czegoś innego, bo forum, które jest inne od tego gdzie już np. gramy, otwiera nam nowe możliwości. Możemy zrobić bardziej złożoną postać albo np. czarodzieja, którego nie zrobimy już na typowym sl&#8217;u. Nadążacie, prawda? Nie chcemy tego samego, bo gdy już to mamy, to lepiej zostać na statku forum, które jest z nami od X czasu niż iść na nowe, które jest identyczne jak to poprzednie, a jego jedynym wyróżnikiem jest to, że jest nowe. Także oczekujemy różnic… Tym bardziej, że teraz każdy stara się, aby to jego forum było ładne, ciekawe… A i tak spotkałam się z opinią, że wszystkie wyglądy forów są takie same i zwyczajnie nieprzemyślane. Nie wspomnę też o tym, że przy jednym z forów miałam okazję dowiedzieć się jak bardzo mocno inspirowali się oni francuskim forem… Czy to jest według Was okej? Gdzie zaciera się granica między własnym pomysłem, własnym forum, a czymś zainspirowanym?
Aczkolwiek kwestia jest jeszcze jedna… Świat przedstawiony. Fora czarują, że będzie aktywny MG, że będą fajerwerki, wygodne foteliki, urocze pokoje i plotkara… Potem jednak nie jest już tak kolorowo, bo na to nie starcza czasu, na tamto po prostu brak motywacji, a gdzieś w tym czasie co raz więcej osób odchodzi z forum, które w efekcie po miesiącu wywiesza tabliczkę: „zamknięte, kochamy was, może do zobaczenia na innych forach, kto wie! (…)”. Jakiś czas później pojawia się ktoś, kto chętnie wróciłby do forum z tą tematyką, więc ogłasza, że robi swoje, proponuje nowe rzeczy, a potem? Historia zatacza koło.
Także czego chcemy? Co sprawia, że przychodzicie na forum, a zaraz potem z niego odchodzicie? Ostatnio byłam świadkiem totalnej hipokryzji, kiedy graczka zgłosiła się do poszukiwań drugiej graczki, nie wypaliło im, więc odeszła z forum tym samym wystawiając jeszcze innego człowieka, który był i chciał grać… No ale zranionych uczuć się nie przeskoczy. Także o co tak naprawdę chodzi? Niektórzy piszą, że nie chcą, aby fora miały fabułę, mechanikę, że wystarczy im tylko jak jest forko, ładny wygląd i kilka osób… A z resztą poradzą sobie sami. Gdzie ta reszta? Czy to tylko nasze sesje? Czego potrzebujemy wchodząc na forum, a czego już zupełnie nie?


Co jest waszym niezbędnikiem na forum? Według mnie to administracja, która nie jest widmem, ale można się skontaktować… To też te kilka osób, które przychylnie patrzą na nowych. To też realia i fabuła… Bo bez niej czasem ciężko się wdrożyć.
Czego potrzebujecie, aby zostać stałym graczem forum ABC i co sprawia, że nigdy tak się nie dzieje?

Awatar użytkownika

#10492 31 lip 2015, 16:26

Nie potrafię dokładnie sprecyzować moich wymagań wobec forum, które potrafiłabym określić mianem idealnego. Często nie wiemy czego szukamy i dopiero gdy to ujrzymy, orientujemy się, że tak, to właśnie to czego nam brakowało. Czasami mam wrażenie, że gracze oczekują niemożliwego. Ludzie starają się stanąć na głowach, by wymyślić coś interesującego, ale kiedy pierwszy, drugi, trzeci pomysł upada – poddają się. Nic w tym zaskakującego. Nikt nie ma niewyczerpanych zasobów cierpliwości. Ale czy gracze doceniają wysiłek?
Najczęściej zwracają uwagę na wygląd. Ja również uważam, że to ważny aspekt, bo kiedy wpatruję się w jakieś kolory przez kilka godzin wolę, kiedy są dobrze dobrane, stonowane, a grafiki użyte w nagłówkach nie są niezrozumiałym zlepkiem. Nikt nie lubi przesady, a ja naprawdę cenie minimalizm. Ale mimo wszystko staram się nie oceniać żadnego forum poprzez wygląd. To tylko jeden element, w dodatku niezbyt istotny.
Najważniejsi są dla mnie ludzie. Ludzie, którzy tworzą forum są właściwie filarem, bez którego nie da się niczego osiągnąć. A o to ostatnio ciężko. Dlaczego? Dlatego, że dość popularne są ostatnio kliki. Gracze dobierają się pod względem wyglądów, a nie tego czy dobrze im się ze sobą pisze (co właściwie powinno stanowić istotę tej zabawy). Ci z buziami z TVD – razem; Ci od TW – razem. A wbić się do ich grupy często graniczy z cudem. Brakuje mi osób, które zwracają uwagę na jakość pisania. A z moim szczęściem, kiedy już takich znajduję, uciekają po dwóch tygodniach, zostawiając mnie ze złamanym sercem.
W temacie Mistrzów Gry – są potrzebni, aczkolwiek nie twierdzę, że bez nich gra nie może ruszyć do przodu. Lubię małe informacje, jakie są narzucane np. brak prądu, wichura, pęknięta opona czy wykolejony tramwaj. Takie drobnostki ciekawie wpływają na przebieg zwykłych rozmów między postaciami. Także MG moim zdaniem nie muszą się zbytnio wysilać.
Tematyka – tu jest pies pogrzebany. Ja lubię zwykłe SL&#8217;e. Przywykłam do nich – być może to kwestia lenistwa, wygodny, ale po prostu w zwykłych realiach najłatwiej mi się odnaleźć. Czytając różne opinie na temat innych forów mam mieszane uczucia. Czasami wydaje mi się, że większość graczy łaknie nowości. Piszecie, że brakuje wam takiej tematyki, takiej, takiej – a kiedy forum powstaje, świeci pustkami.
Administracja, która potrafi zająć się forum również jest ważna. Zazwyczaj oczekuje się od nich bezstronności, przekładania np. sprawdzania kp nad pisanie przez nich postów. Ja uważam, że są to gracze jak inni i tak się powinni zachowywać (chyba, że w grę wchodzą jakieś spory itp.)
Czy mam wysokie wymagania? Chyba nie, zależy pod jakim kątem na to spojrzeć. Nie oczekuje od forów cudów. Mnie wystarczy przyjemna atmosfera i możliwość grania. Kilka osób, które piszą częściej niż raz w tygodniu.

Awatar użytkownika

#10540 01 sie 2015, 13:48

Problem pojawia się wtedy, gdy dostajemy milion pw: „weź odstąp mi wygląd, a ja zrobię faceta dla Twojej postaci” albo „zwolnij mi ten wygląd, bo jak nie to tracisz gracza” (sytuacje w pełni autentyczne).
:lol:
Fora czarują, że będzie aktywny MG, że będą fajerwerki, wygodne foteliki, urocze pokoje i plotkara…
W sumie zauważyłam, że ludzi i tak to nie interesuje. Na przykład Warszawa ma bardzo aktywnego MG, sąsiada, posiada punkty i inne dupsy które mi się bardzo podobają, a jednak można zaobserwować spadek frekwencji na tym forum, więc nie wiem co trzeba zrobić, by innym dogodzić.

Ja od forum oczekuje po prostu przejrzystego wyglądu i tylko tyle mi jest potrzebne. Nie lubię dzielnic, wole stary typ for, na nich się wychowałam, więc jeżeli forum ma dzielnice, a działy nazywają się les sres dupes, po prostu z nich rezygnuje, bo wiem, że nigdy nie zapamiętam w którym dziale jest dany temat. Zazwyczaj proszę kogoś by mi linka podesłał, bo ja słabo się orientuje. Ale to już mój problem.
Lubie, gdy w reg pisze, ze po tygodniu nienapisanego posta fabularnego osoba idzie do przejęcia, to rzeczywiście idzie, bo często, gdy ktoś chce po 7 dniach przejąc wygląd czyiś i jest to znajomy admina, to pojawiają się słowa, że czystki nie są codziennie, czyli to prostu lubię gdy reg jest spójny z działaniem administracji, oraz admini są sprawiedliwi. W momencie, gdy rejestruje się na forum i jako szary człowiek pisze hej, a nie dostaje odpowiedzi tylko zostaje zignorowana przez rozmowy innych użytkowników, to daje sobie spokój, gdyż lubię, jak forum jest otwarte na nowych.
Ja sama wchodzę na forum na którym jest spora frekwencja (chociaż np niektóre fora od kilku lat mają taką samą liczbę użytkowników, więc również mnie przekonują, bo co innego jak forum ma miesiąc, a z dnia na dzień coraz mniej ludzi), pierwszą postać zawsze robię z poszukiwań, zawsze łatwiej zagrać jak ma się siostrę czy brata.
Generalnie nie mam dużych wymagań, ładny wygląd bez dupsów, kompetentna administracja i ludzie do gry.

A tak BTW to ja uważam, że na SL mistrz gry w ogóle nie jest potrzebny, równie dobrze może być coś na zasadzie informacji, że nie ma prądu, zalało ci mieszkanie itp.

Awatar użytkownika

#10932 11 sie 2015, 17:53

Nie umiem się zbytnio rozpisywać, but I'll try my best. Mam po prostu ochotę wypowiedzieć się w tym temacie, może trochę chaotycznie, ale shh.
Według mnie tym co przyciąga najbardziej uwagę użytkownika do forum pbf jest jego wygląd. Jeśli wchodzę na XYZ i widzę, że wygląd jest brzydki to uciekam z takiego forum chociażby miał najlepszą i najpiękniejszą fabułę na świecie. Wiem, że w sieci jest dużo dobrych grafików, którzy oferują swoją pomoc, więc wygląd całego forum jest chyba najprostszą sprawą do załatwienia (to oczywiście bierzemy w cudzysłowie, bo to jednak dużo pracy, nie oszukujmy się). Potem dopiero patrzę na wszystkie opisy w kompendium. Na fabułę, rasy, wszystko, wszystko. Wychodzę z takiego założenia, że muszę się bardzo głęboko zastanowić czy naprawdę chcę grać na danym forum, tak samo jak bardzo głęboko zastanawiam się nad kupnem spodni. Przez to właśnie wychodzą takie sytuacje, że nagle frekwencja na XYZ spada, bo ktoś zrobił konto, kartę postaci, ale jednak nagle sobie pomyślał „kurde bele, nie mam pomysłu na moją postać” i odchodzi, często nie powiadamiając o tym nikogo.
Mistrzowie Gry są potrzebni na każdym forum. Nawet na takim z grupy second-life. Gracze lubią mieć urozmaiconą rozgrywkę, a nawet, jak to napisała Ness, zwykłe wyłączenie prądu może być ciekawe w niektórych sytuacjach.
O czym miałam jeszcze napisać? A tak, tak.
Administracja na forum też jest ważna. Ona też musi się głęboko zastanowić czy ma pomysł na forum i czy chce wylewać siódme poty, aby doprowadzić je do porządku i w ogóle, żeby je otworzyć. Aby być administratorem trzeba być człowiekiem odpowiedzialnym, który mógłby poświęcić chociaż godzinkę dziennie na forum. Wiadomo, są małe i większe przypadki losowe, ale po to trzeba mieć zaufaną pomoc, która nie zniszczy wszystkiego.
Na koniec napiszę, że sama nie mam dużych wymagań co do forów pbf. Wiadomo, że je także prowadzą inne istoty ludzkie, które nie są idealne, tak samo jak ja i Ty. Oczekuję tylko schludnego wyglądu, który nie będzie mnie bolał w oczy.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam mamę.
[center]Obrazek

[font=Times New Roman]Lorem ipsum shit shit shit.[/font][/center]

ODPOWIEDZ ]