#04 Robimy forum

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]

#5538 22 maja 2015, 18:58

 • Ostatnio na Edenie pojawiło się sporo zapowiedzi, pomysłów i poszukiwań ludzi do ekipy. Wydaje się, że fora znów przeżywają rozkwit, a gdy wszystkie pomysły zostaną zrealizowane będziemy mogli odwiedzać kolejne z nich w poszukiwaniu tego najlepszego. Pojawia się więc pytanie: Jak według Was powinno wyglądać forum, które przyciągnie Was na dłużej? Co ma wpływ na to jak długo forum pozostanie "na fali"?
  Z pewnością spory wpływ na utrzymanie przy życiu forum ma administracja. Nie każdy urodził się niestety by być adminem i nie każdy się jeszcze tego nauczył. Może nie każdy wie co to znaczy być dobrym adminem? Pilnować porządku i trzymać wszystko w ryzach zaniedbując swoją postać czy może zwyczajnie dobrze się bawić wraz z innymi użytkownikami? Jaki według Was powinien być administrator?
  Może jednak wpływ na to ma już sposób w jaki przedstawiony został pomysł, a później to jak napisano zapowiedź? Jak według Was wyglądać powinna dobra zapowiedź, co powinna zawierać? Administracja często przytacza fabułę forum, podaje kilka faktów, a by bardziej zachęcić potencjalnych użytkowników dorzuca kilka gifów. Z reguły zapowiedź wrzuca się na długo przed otwarciem forum, a każdy kolejny post przyszłych użytkowników podgrzewa tylko atmosferę. Niekiedy zapowiedzi mają nawet po kilkanaście stron. Zastanawiam się czy coś takiego nie zniechęca użytkowników? Czy forma, którą wyżej przytoczyłam Was przekonuje? Jeśli nie to co według Was powinna zawierać zapowiedź?
  Skoro już jesteśmy przy zapowiedziach to czy zwracacie uwagę na to jak przebiegać ma rezerwacja wizerunków? Jakiś czas temu panowała moda na rezerwacje przed otwarciem. Nie spotykało się to z pochlebnymi opiniami, nikt jednak długo tego nie zmieniał. Obecnie na otwarciu każdy ma równe szanse, a niektóre fora idą na rękę użytkownikom i odkładają możliwość rezerwacji na jakiś czas po otwarciu. Czy to dobra opcja? Daje to każdemu możliwość spokojnego zarejestrowania się na forum, zapoznania z jego rozkładem ale czy jest sprawiedliwe? Nie każdy odświeża stronę co kilka minut, nie każdy też ma tyle czasu by siedzieć jak na szpilkach i wyczekiwać otwarcia tematu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
  Kolejnym aspektem, który może wpłynąć na Waszą decyzję jest z pewnością sama fabuła. Kiedyś spotkałam się z opinią, że "Wszystko już było, a teraz dostajemy tylko marne kopie, które nie mają szans." Zastanawiam się czy osoba, która to powiedziała miała rację? Czy widzieliśmy już wszystko, a nowe pomysły to ulepszone wersje poprzednich for? Jeżeli tak faktycznie jest to czy ma to wpływ na Waszą opinię o powstającym forum? Czy nie jest przypadkiem tak, że jeżeli nie zobaczymy czegoś nowego, czego jeszcze nie było to forum od razu zostaje przez skreślone? Administracja powinna wykazać się pomysłowością, zachęcić użytkownika, a jeżeli tak nie jest to nie warto dawać forum szansy? Jak do tego podchodzicie, czy powielanie schematów jest Was w stanie zniechęcić do jakiegoś pomysłu?
  Wspomniałam wyżej, że nie każdy ma czas by czekać na temat z rezerwacjami pojawiający się x czasu po otwarciu. Dlaczego? Fora zazwyczaj otwierane są w weekendy, w godzinach, w których większość ludzi wychodzi na spotkania ze znajomymi. Fora to przecież zabawa, a otwarcie kolejnego forum to raczej nie okazja na odwoływanie swoich planów. Niekiedy spotykamy się też z argumentami studentów jakoby w ten dzień mieli zawzięcie uczyć się do sesji, podobnie jest z maturzystami. Czym więc powinna kierować się administracja wybierając najdogodniejszą datę na otwarcie swojego tworu? Oczywistym jest, że każdemu nie da się dogodzić ale można przynajmniej spróbować. Czy Waszym zdaniem jest to możliwe?
  Mówiąc w skrócie: Co należy zrobić by forum, które tworzymy ściągnęło dużą ilość osób i przetrwało "pierwszy boom"?
  Zachęcamy do wypełnienia ankiety, w której znajdziecie dodatkowe pytania.

#5540 22 maja 2015, 19:29

Mówiąc w skrócie: Co należy zrobić by forum, które tworzymy ściągnęło dużą ilość osób i przetrwało "pierwszy boom"?
Zastanowić się, czy naprawdę chcemy robić forum i trwać przy nim na dobre i na złe, nie patrząc na ilość ludzi - lepiej mieć przecież gromadkę graczy, niż setkę ludzi którzy przewalają się przez wszystkie fora. To wszystko, nic więcej nie ma tu do dodania (poza tym linkiem
http://visionlighthouse.pl/component/k2 ... rzetrwania i komentarzami pod nim) :)

Awatar użytkownika

#5543 22 maja 2015, 19:57

Cieszyć się z każdej ilości graczy, nie zwracać uwagi na małą ich liczbę tylko dbać o dobrą zabawę dla tych, co już są :) Duże forum to wcale nie powinno być spełnienie marzeń każdego admina. Nikt nie ogarnie stu użytkowników, a chyba o to chodzi, żeby dać ludziom rozgrywkę na jak najwyższym poziomie, żeby 'klienci' byli usatysfakcjonowani :D

#5597 23 maja 2015, 16:51

Ja uważam, że wiele zależy od samych użytkowników, ponieważ jeśli z góry zakłada się wszystkiego na tip top i nie dawanie sobie szansy na rozwinięcie fabuły nieco bardziej spontanicznie. Skoro każda gra i ogólny bieg wydarzeń jest zaplanowany wszędzie tak samo lub podobnie, nic dziwnego, że może się znudzić.
Niemniej jednak, to sprawa preferencji użytkowników i ani mi ani nikomu innemu to oceniać, jeśli sprawia frajdę :D

#5668 24 maja 2015, 14:32

Przede wszystkim dobra administracja. Która nie znudzi się za moment i nie zostawi forum samemu sobie. Jasne, każdy ma prawo do urlopu, ale wtedy trzeba poszukać zastępstwa - czy to wśród użytkowników, czy spoza forum, nieważne. I na pewno powinna nie tylko sprawy administratorskie ogarniać, ale także swoją postać i bawić się z graczami. Ja zawsze twierdzę, że forum jest dla użytkowników, więc uważam, że wszystko trzeba robić dla nich, z myślą o nich, aby każdemu się dobrze grało. Dlatego trzeba być też otwartym na wszelakie sugestie.
Oczywiście też odpowiednia tematyka, która trafi do szerszej ilości ludzi. Forum nawet, jak będzie dopracowane na tip-top, ale ludzie nie będą się odnajdywać w tym uniwersum, to nie zostaną na dłużej. Zauważyłam też, że najlepiej prosperują fora, gdzie przychodzą stali gracze. W sensie tacy, którzy się już znają z innych for, bądź też znajomi administracji - wtedy łatwiej im grać wiernie na danym pbfie, no bo przecież NIE ZOSTAWIĘ ZNAJOMEGO BEZ FABUŁY. Obcą osobę dużo łatwiej porzucić. Jednak w tym wszystkim trzeba umieć zadbać o to, aby jednocześnie forum nie było twierdzą nie do zdobycia dla nowych graczy, żeby każdy czuł się mile widziany. To mnie często odstrasza w forach - kiedy mimo szczerych chęci nikt nie chce z tobą grać czy nawet pisać na tym głupim czacie.
Tak samo jak wyglądy. Szczerze nigdy nie zrozumiem szału na daną mordkę i podejście typu "jeśli nie zarezerwuję osoby X to nie będę tam grać". Wydaje mi się, że fora już dawno zgubiły swój pierwotny sens - teraz wszystko musi wyglądać ładnie, włącznie z naszymi postaciami i profilami, gra jest drugorzędna. Identycznie jest z forami, które stawiają na egzotykę pod względem miejsca, załóżmy nie wiem, Amerykę Południową. A potem jest multum jaśniutkich, niebieskookich blondynek, bo innym wyglądem nie umiem grać. Jasne, może być trochę imigrantów, czemu nie. Ale często mam wrażenie, że to się robi priorytetem, że użytkownicy (a czasem i administracja) celowo psują sobie klimat zabawy. Nie fajniej jest właśnie wykorzystać okazję i pograć kimś innym? Kto wygląda wyjątkowo i pasuje do otoczenia? Wydaje mi się, że pbfy to przede wszystkim kreacja postaci i jej relacji z innymi, plus fabuły, a nie ładny ryjek. Ale to może ja jestem po prostu staroświecka czy coś :lol: Zatem jeśli chodzi o rezerwację - mi to zawsze wszystko jedno, zawsze znajdę sobie jakąś buźkę zastępczą, bo nie widzę w tym problemu. Dla tych, którzy nie mają takiego podejścia niestety nie mam rozwiązania xd bo każde ma swoje plusy i minusy.

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#5682 24 maja 2015, 16:41

ogieni pisze:Wydaje mi się, że fora już dawno zgubiły swój pierwotny sens - teraz wszystko musi wyglądać ładnie, włącznie z naszymi postaciami i profilami, gra jest drugorzędna.


Ale to może ja jestem po prostu staroświecka czy coś :lol:
To jesteśmy staroświeckie we dwie ^-^

Awatar użytkownika
O mnie
tworzę avatary i znowu dałam się wkręcić w forko
Moje RPGi
zarządzam bazarem z avatarami i forum urban fantasy jericho
Podziękował(a): 6 razy | Pomógł(a) : 58 razy

#5683 24 maja 2015, 16:53

Black Cat pisze:
ogieni pisze:Wydaje mi się, że fora już dawno zgubiły swój pierwotny sens - teraz wszystko musi wyglądać ładnie, włącznie z naszymi postaciami i profilami, gra jest drugorzędna.


Ale to może ja jestem po prostu staroświecka czy coś :lol:
To jesteśmy staroświeckie we dwie ^-^
Dołączam <aaaa>
Uroczyście przysięgam, iż knuję coś niedobrego.

Obrazek

avatary || kody || zasoby pbf

Obrazek

ODPOWIEDZ ]