Forum w klimacie Igrzysk Śmierci

Masz pomysł na forum, ale nie nadaje się to jeszcze do tego, aby nazwać to zapowiedzią? Chcesz zbadać, czy w ogóle ktoś byłby zainteresowany? Stwórz temat w tym dziale!
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika

#52911 29 lip 2020, 22:30

Od dłuższego czasu chodzi za mną forum w klimacie Igrzysk Śmierci. Zdecydowanie pozbawione głównych postaci kanonicznych, bo nie jestem fanką fabularek - stąd rozważam takie ulokowanie w czasie, żeby nie mogło ich być lub przetasowania w znanej nam fabule książek. Ciekawą możliwością jest też wykorzystanie czasów z najnowszej książki, ale chwilowo chciałabym zbadać rynek, zanim zacznę nakreślać i konsultować pomysły. Na ten moment zastanawiam się, czy byłoby zainteresowanie takim forum i czy znaleźliby się chętni, żeby je ze mną tworzyć. Nie chcę porywać się z motyką na słońce. :rip:

Awatar użytkownika

#52912 30 lip 2020, 0:05

Tak się zastanawiałam czy po premierze "Ballady ptaków i węży" nie pojawi się pomysł stworzenia czegoś w klimatach książek Collins. Przeczucie mnie nie myliło i jak widać nadal podąża się za trendami :p Kilka lat temu działało forum na podstawie Igrzysk Śmierci i miało chyba całkiem sporo graczy. Może na nowym pojawiliby się nawet jacyś wierni fani tej serii. Igrzyska Śmierci jak na tak zwaną "młodzieżówkę" mają w miarę sensownie przedstawioną dystopię, więc niewykluczone, że sama też zajrzałabym na forum, gdyby powstało i miało fajną, przemyślaną fabułę. Nie wiem czy osadzanie fabuły w czasach "Ballady" byłoby trafionym pomysłem. Jak zapewne wiesz 10 Igrzyska jednak różniły się od takich 74 Igrzysk chociażby przez sposób w jakich traktowano trybutów. Jeśliby miałby to być 10 Igrzyska to trzeba byłoby trochę to zmodyfikować, żeby nie wyszło tak, że gracze tworzący postacie trybutów (tutaj drobny spojler)
Pokaż
Na twoim miejscy wybrałabym jakieś trochę późniejsze Igrzyska. Nie muszą być bardzo odległe od tych 10 - tych, w sumie ciekawie byłoby zobaczyć Igrzyska, które nie są jeszcze Igrzyskami znanymi z trylogii, ale nabierają rozmachu i coraz bardziej je przypominać. Jak dla mnie można byłoby nawet olać te całe Igrzyska i wrzucić fabułę do czasów, kiedy jeszcze nie było takich atrakcji - na kilka lat przed pierwszą rebelią albo w czasach kiedy toczyła się już rebelia. "Ballada" daje całkiem sporo informacji o życiu w Kapitolu i jego mieszkańcach, na pewno dałoby się upleść z tego dobrą fabułę.

Awatar użytkownika

#52913 30 lip 2020, 0:25

Dziękuję za taki obszerny post i za wskazówki. <3
Sam pomysł chodził za mną od paru lat, bo załapałam się na samą końcówkę tamtego forum (bardzo żałuję), ale przyznam, że niedawna premiera książki sprawiła, że zaczęłam myśleć na poważnie. Mam cień nadziei, o której mówisz - że ludzie chętniej spojrzą na coś takiego, bo premiery przyciągają graczy. 😁
Przyznam, że późniejsze czasy są dla mnie bardziej kuszące, ale nie chcę za bardzo zbliżać się do tego, co było na Panem, bo wolałabym uniknąć sytuacji, w której ktoś zarzuci mi zbytnią inspirację albo plagiat. Na pewno przemyślałabym pomysł, o którym mówisz - coś w pobliżu, ale niekoniecznie w czasach, które znamy.
Dodatkowo na pewno chciałabym (jeśli pomysł wypali), żeby fabuła nie skupiała się na samych Igrzyskach, bo wtedy wiadomo - to zabawa dla garstki osób i to tylko na jakiś czas. Wolałabym, żeby stanowiły akcent - jakąś część, ale nie całość forum. Na pewno "Ballada" będzie przydatna. Faktycznie.

Awatar użytkownika
Moje fora
Nigdzie

#52914 30 lip 2020, 2:42

Z forami o igrzyskach zawsze jest ten problem, że skupiają się właśnie na igrzyskach (lol) a potem nagle wszystko przymiera, bo w sumie co tam robić po tym jak się pozabijali. Wbrew pozorom to nie jest rozgrywka dla garstki osób, 12 dystryktów po 2 kandydatów z każdej to mamy 24 postaci, jeśli zabronimy multi brać udział, to muszą to być 24 osoby zaangażowane w grę, na obecne standardy pbf, to dla forum, które nie jest slem to całkiem sporo. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że część osób napiszę kartę, zostanie wytypowana na igrzyska, jak dobrze pójdzie napisze jednego posta i zniknie. O ile zrobi to jedna, dwie osoby to jeszcze spoko, mięso armatnie na początek igrzysk. Jednak może się trafić, że zrobi tak więcej osób i Igrzyska nie będą ścieraniem się ze sobą graczy, tylko problemem MG jak uśmiercić nieaktywnych. No ogólnie Igrzyska Głodowe zawsze są problemem xD

Więc nie wiem czy na twoim miejscu wgl robiłabym igrzyska, bardziej skupiłabym się na dystopijnych realiach, niż na big evencie z igrzyskami.

Awatar użytkownika

#52916 30 lip 2020, 10:56

@My Funny Valentine Proszę bardzo, nie ma za co. Kiedyś czytałam Igrzyska, po Balladę sięgnęłam głównie po to, żeby przekonać się jak od tamtego czasu zmienił się styl Collins i czy nowa powieść wniosła coś ciekawego do stworzonego do niej świata. Chodzą słuchy, że chcą zabrać się za ekranizację prequela, niewykluczone, że trylogia znowu zyska na popularności. Jednak ty chyba nie będziesz czekać aż zrobią film ;)
O to mi chodzi - żeby nie były to 10 Igrzyska, tylko coś pomiędzy 10 a tymi ostatnimi. To duży przedział czasowy, duże pole do popisu. Da się spokojnie wrzucić jakiś swój autorski rozdział z historii dziejów Panem. Jestem jak najbardziej za tym, żeby potraktować Igrzyska jako osobny wątek, a nie główną oś fabuły i skupić się na dystopicznych realiach tak jak sugeruje @Rebel . Życzę powodzenia przy zbieraniu ekipy i budowaniu forum :)
Ostatnio zmieniony 30 lip 2020, 12:51 przez Nadia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Moje fora
Morsmordre

Katrina#9786
 5302161

#52917 30 lip 2020, 11:04

Battle royale jest niestety raczej trudne do odgrywania na PBFie z powodów wcześniej już wymienionych, zwłaszcza, że gracze przywiązują się do postaci i nie chcą, aby te ot tak ginęły. Jednocześnie, realia dystopiczne robi lepiej masa innych tytułów, od "Blade runnera" zaczynając, na jakiś "Psycho-passach" kończąc. Ba, "Limes inferior" Zajdla ma lepszy dystopijny świat od tego, co stworzyła Collins, o Orwellu nie wspominając. Zdaje sobie sprawę, że to znana książka, więc łatwiej będzie przyciągnąć graczy, ale naprawdę szczerze mówiąc, to kiepska baza pod dystopię, bo trzeba byłoby się skupić tylko na jednym dystrykcie, by rozgrywka miała sens. Rozdzielanie tego na te 12 + Kapitol, bez możliwości podróżowania.... No nie. Lepiej byłoby wybrać świat, w którym jednak wszyscy mogą na siebie wpadać i jakoś się mieszać.

Awatar użytkownika

#52918 30 lip 2020, 13:43

Owszem. Są lepiej skonstruowane dystopie od tej w Igrzyskach. Tyle że ludzie chętniej idą grać na forach, gdzie pojawiają się te znane, popularne, modne. Jeśli w atrakcyjny sposób przedstawi się forum z dystopią to możliwe, że znajdą się chętni zagrać nawet w realiach 1984 roku. Blade runner ma fajną koncepcję i można z niego czerpać. Przypomniała mi się od razu gra od Quantic Dream Detroit: Become Human. Raczej nie jest to dystopia, ale także porusza kwestię tego czym jest człowiek a czym maszyna. To też niezły materiał na pbf'a. Dałoby się graczom opcję na przykład zagrania człowiekiem albo androidem. Ale to tak na marginesie. Stworzysz sobie takie forum, jakie chcesz.

Awatar użytkownika
O mnie
due to personal reasons, I will be going completely off the fucking rails
Moje fora
golem na uczcie, widmo na resu
 Rose#4062

#52919 30 lip 2020, 13:46

Jako wierna graczka zamkniętego już Panem, wspominająca forum z potężną łezką w oku, niezwykle się cieszę, że ktoś chce wskrzesić to uniwersum na łamach pbfów!

Tak jak moi przedmówcy, muszę niestety przyznać, że same Głodowe Igrzyska na forum sprawdzały się raczej żałośnie. Na samym Panem, gdzie graczy było wszakże wielu, nie cieszyły się zbyt dużą popularnością i gdyby nie tło fabularne, które zostało dobudowane przez administrację, pozwalające na toczenie się fabuły nieco bardziej umożliwiającej kontynuację gry po igrzyskach, byłoby cienko. Głównie wyglądało to tak, że na pomysł organizacji igrzysk wszyscy reagowali z entuzjazmem i radością, ale kiedy okazało się, że trzeba zrobić kartę postaci, a potem grać tą postacią wiedząc, że niechybnie za kilkanaście postów kopnie w kalendarz, ergo cała karta i praca pójdzie na marne, gracze się niezwykle zniechęcali. Dlatego główna oś fabularna wcale nie kręciła się wokół nich, a raczej intryg i walki o władzę nad Panem, a także wokół przetrwania w dystopijnym mieście.

Niemniej, samo uniwersum wykreowane przez Collins pozwala na stworzenie niezwykle solidnego forum, oczywiście jeśli pominie się samą instytucję igrzysk. Dystopie się bardzo ładnie przyjmują na naszym małym ryneczku, więc jeśli zrobisz forko luźno oparte na świecie Panem, powinno się przyjąć.
Tutaj jednak rodzi się kolejny problem - Panem jest niezwykle obszerne. 12 aktywnych dystryktów, na upartego 13 nawet, plus Kapitol, gdzie transport pomiędzy nie dość, że nie jest dozwolony (w zależności od ram czasowych oczywiście), to jest bardzo czasochłonny. Jeśli zdecydujesz się na obszar całego państwa. może się to odbić czkawką, bo gracze nie będą mogli wchodzić ze sobą w interakcję. Poprzednie forum skupiało się na samej stolicy, oczywiście z możliwością podróży gdzieś indziej, co było strzałem w dziesiątkę. Osobiście zrobiłabym coś w tym kierunku, choć faktycznie, tak jak wspomniałaś, może spotkać się to z mianem plagiatu.
Z drugiej jednak strony, gwoli tematu plagiatu, osobiście uważam, że nie ma co się aż tak tym przejmować - wg mnie nie ma sensu robić cudów-niewidów tylko dla bycia oryginalnym, jeśli na rynku PBF było już coś, co się świetnie sprawdziło i stało trzy lata.

W każdym razie, z niecierpliwością będę czekać na nowinki i wiadomości, a jak się forum pojawi, to raczej zagram!
Obrazek
정말 너를 사랑했을까?
did I really love you?

Awatar użytkownika

#52920 30 lip 2020, 14:10

Tak jeszcze odnośnie plagiatu. Zarzucanie jednemu forum plagiatu innego forum tylko dlatego, że akcja dzieje się w Kapitolu to lekka przesada. Równie dobrze fora z Harrym Potterem mogłby oskarżać się o plagiat, bo co na drugim z nich fabuła pojawia się Hogwart. Jeśli fabuła na nowego forum będzie inna niż ta która była starym to można śmiało skupić się na Kapitolu.

Awatar użytkownika
Moje fora
morsmordre
forever online

asia#8270
 2830032

#52924 30 lip 2020, 16:21

Jako współtwórca i admin Panem, chciałam tylko napisać, że trzymam za Was kciuki i fajnie, że ktoś postanowił wziąć się na powrót za ten temat, bo wiem, że jest wciąż sporo osób, które chętnie by w tym uniwersum zagrały. <3 Pod radami Rose mogę się tylko podpisać obiema rękami, przetestowaliśmy to wszystko u siebie, i faktycznie same igrzyska sprawdzały się głównie jako krótkotrwały element większej fabuły, więc trzeba by było tutaj pomyśleć nad czymś, czym gracze mogliby cieszyć się dłużej i rozwijać swoje postacie; skupienie głównej osi na jednym miejscu - niekoniecznie na Kapitolu, pamiętam, że u nas przez jakiś czas akcja toczyła się też w Trzynastym Dystrykcie - to też dobry pomysł, bo zbytnie rozproszenie zabija aktywność i po prostu jest mało możliwości do grania ze sobą.

Do samej budowy się nie przyłączę, bo za mocno siedzę w innych projektach, ale jeśli natrafilibyście na jakieś wątpliwości, to chętnie podzielę się doświadczeniem i pomogę.

(O plagiacie nie ma sensu nawet wspominać, nie popadajmy w paranoję; Panem nigdy nie było naszym światem autorskim.)

#52981 05 sie 2020, 0:06

Właśnie ostatnio czytam "Balladę ptaków i węży" i kurczę, zdecydowanie pograłabym na forum w klimatach Igrzysk. Wiem też z rozmów z kilkoma innymi osobami, że nie tylko ja. Nie mam doświadczenia w graniu na tego typu forach, ale zgadzam się tutaj z przedmówcami, że lepiej skupić się na samym temacie dystopii, niż igrzyskach, a myślę, że potencjał jest naprawdę duży. Jasne. Są lepiej skonstruowane światy o tej tematyce, ale ten jest na tyle znany i lubiany, że z pewnością wywoła pewne zainteresowanie. Myślę, że również pewna nostalgia niektórych do tych książek może w tym pomóc.

ODPOWIEDZ ]