Morsmordre

Posiadasz doświadczenia w grze na jakimś forum i chciałbyś się nimi podzielić? Jeśli dane forum posiada w tym dziale swój temat, możesz w nim wyrazić swoją opinię.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
jestem szamanem

#41979 03 lip 2018, 17:33

Do forum morsmordre miałam dwa podejścia - przy pierwszym chyba tylko założyłam konto i elo, nie chciało mi się usiąść do KP jak zobaczyłam wzór i karty innych i to jak są dokładnie sprawdzane. To było gdzieś na początku istnienia forum. Później znowu zapragnęłam grać na morsie i tym razem się przemogłam - zajrzałam w poradniki, opisy, przestudiowałam je dokładnie, w międzyczasie myśląc nad postacią, a ta uformowała się błyskawicznie. Więc napisałam KP i czekałam. W tym momencie nie pamiętam już jak długo, ale chyba cały proces akceptacji przebiegł całkiem sprawnie - poprawek nie było wielu, nawet jeśli moja postać nie tak do końca wpisywała się w kanon swojego rodu... Tak właśnie powstał Titus Ollivander i było to... ze dwa lata wstecz? Jeśli nie dłużej! Ja, człowiek, który zawsze prędzej czy później znika, co ma ucieczki opanowane do perfekcji (poziom IV hehe), co się szybko nudzi i traci zapał zostałam na forum dłużej niż miesiąc, dwa. Jak to się stało? Odpowiedź jest prosta - morsy naprawdę potrafią wciągnąć! Czuje się tam ten magiczny klimat znany z książek, ale dodatkowo jest on bardzo, bardzo rozbudowany! Jak już się zacznie pisać, to się chce to robić bez przerwy, szczególnie, że naprawdę jest z kim - ludzie fantastyczni (wcale nie tak ciężko się wbić w rozmowę na sb, wystarczy tylko trochę samozaparcia, a świeżynki są przyjmowane z otwartymi ramionami i zapewniam, że w razie wu znajdą pomoc nie tylko u adminów ale także innych graczy), postaci fenomenalne, z każdym by się chciało zgarnąć jakąś relację! A jeśli już przy relacjach jesteśmy, to naprawdę dawno nie miałam okazji tak bardzo rozwinąć ich podczas gry i przekonać się, że te wpisy w temat to jednak nie są tylko takie zaczepki, a faktycznie mają odzwierciedlenie w fabule - już nawet nie zliczę ile razy Tito miał okazję poplotkować ze swoim przyjacielem (z tego miejsca pragnę pozdrowić Bercika :aaaaa: ), czy poobcować z członkami zacnego rodu Ollivanderów (albo kuzynami tudzież kuzynkami z innym nazwiskiem). Rozbudowana fabuła daje naprawdę OGROMNE pole do popisu, zarówno przy kreacji postaci jak i w późniejszej grze, czasem aż można dostać zawrotów głowy! Nawet jeśli się człowiek wypierze z całej weny od tych wszystkich superanckich wątków, to się można zgłosić do Czary (albo wylosować parszywkę :teheplz:), co polecam, bo z tego też zawsze wychodzą fajne akcje (można na przykład poznać swoją miłość życia).
Miałam co prawda pewną przerwę w morsowaniu, ale głównie dlatego, że po prostu życie za bardzo mnie wciągnęło, bo w końcu wróciłam. I co? I zostałam przyjęta z otwartymi ramionami! Trochę mnie ominęło, chociaż nie tak dużo w gruncie rzeczy, bo mors ma naprawdę zabójcze tempo :lol: co akurat dla mnie jest ogromnym plusem. Nie chce mi się czasem w ogóle pisać i jakbym sobie zrobiła tygodniową przerwę na jakimś slu (na slach gram najczęściej) to najprawdopodobniej nie miałabym już po co wracać. Na morsa można wrócić nawet po miesiącu i nikt nie będzie tym faktem szczególnie zadziwiony...
W każdym razie i ja powróciłam. Z nowymi siłami i nową postacią, która pomimo wielu, wielu, wielu, wielu, (...), wielu wad, także znalazła kompanów (do kieliszka) i wrogów i mnogość przygód oraz prześmiesznych wątków, bo w gruncie rzeczy wcale nie trzeba być szlachetnie urodzonym by wzbudzić zainteresowanie lokalsów.
Mechanika jest skomplikowana, ale do ogarnięcia. Pomimo stażu na forum wciąż mam problem żeby niektóre rzeczy poogarniać, ale da się z tym żyć jak widać i tylko się trzeba nie wstydzić pytać. Mimo to jest to bardzo ciekawe urozmaicenie (nigdy mnie jakoś szczególnie nie ciągnęło do for z mechaniką), tutaj całkiem nieźle rozwiązane, bo w gruncie rzeczy wszystko ma sens i trzyma się kupy, nawet jeśli kostki czasem się buntują :(
Nie wiem czy poruszyłam wszystkie kwestie, które chciałam poruszyć (pewnie nie), ale na ten moment forum Morsmordre z czystym sercem polecam, szczególnie wszystkim kreatywnym, cierpliwym i wytrwałym. Nie dajcie się przestraszyć mnogości opisów, rozbudowanej mechanice i KP (i wojnie!!!!), bo naprawdę warto wdrążyć się w klimat morsów. Zapewniam, że pochłania w całości ;)

Ślę serdeczne pozdrowienia! :papa:

Awatar użytkownika
O mnie
Avatar - dances with Fern Gully Pocahontas aliens while Saving Private Ryan from 9/11
Moje fora
moduję morsa - jayden vane
Pomógł(a) : 3 razy

 chubbydumpling#8363

#44345 09 paź 2018, 13:23

Mały update ode mnie - po ostatnich kryzysach egzystencjalnych powroty na takie forum są tylko i wyłącznie przyjemnością. Ostatnio zauważyłam też napływ nowych dusz, dlatego polecam gorąco każdemu, kto jeszcze ma jakieś wątpliwości.
Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
czekam aż znowu będziemy popijać bacardi

#44885 08 lis 2018, 21:05

To będzie całkiem długa ocena, więc jeśli macie ochotę poczytać o mojej miesięcznej już przygodzie z Morsmordre (ale leci czas), zachęcam do chwycenia kubeczka czegoś ciepłego w łapki i posłuchaniu jak to ja - osoba, która tylko raz zdołała zagrzać miejsca na forum starszym niż miesiąc, teraz nie ma ochoty za nic w świecie opuszczać tworu istniejącego już od ponad 3 lat! Ci, którzy kojarzą mój temat w „Okiem Edenu” pewnie zatem zapytają, dlaczego akurat to forum udało się mnie zatrzymać przy sobie? Odpowiedź jest prosta: bo jest fenomenalne.

Początek gry, to chyba najtrudniejszy etap i rzeczywiście, przebicie się poprzez wszystkie tematy techniczne wymaga pewnej determinacji. Ostatnimi czas jednak został dodany generator kart postaci, więc już i tak wysiłek wkładany w jej dopracowanie został znacznie zmniejszony. Warto wykorzystać ten zaoszczędzony na wklejaniu kodów czas, dla czytania opisu świata i mechaniki, bo Merlin świadkiem, że bez tego ani rusz. Administracja przykłada wielką wagę do jakości pisanych kart, tego, czy zgadzają się z realiami fabularnymi itp. Nie ma tu miejsca na fuszerkę, ani też luźne interpretacje zasad, więc na Morsie szczególnie mogą odnaleźć się osoby zaznajomione z uniwersum Harrego Pottera. Szczególnie już warto starannie przemyśleć postać pochodzącą z rodziny arystokratycznej, ponieważ każda z nich posiada szczególną charakterystykę, do jakiej dostosować się musi jej nowy członek. Dlatego właśnie wiele osób doradza by postać szlachcica tworzyć jako multikonto, żeby na samiutkim początku móc wdrożyć się w życie forum, nie mając na sobie ciężaru, w postaci przestrzegania nawet większej ilości zasad. (Szlachcianki bowiem, są tutaj faktycznie dystyngowanymi kobietami wysoko urodzonymi, a nie Mary Sue od tańca i od wyżynania dementorów).
Warto przeszukać poszukiwania, a nawet po zarejestrowaniu się zapytać na czacie czy ktoś nie szuka przypadkiem brata/siostry/kuzyna, albowiem każda relacja przyda się przy zaczęciu rozgrywki. A skoro mowa już o czacie...

Ludzie są przecudowni i otwarci na każdego. Jasne, zdarzają się jakieś drobne sprzeczki, ale zazwyczaj są szybko kończone przez samych autorów, lub delikatną uwagę moderatorów. Prawda jest bowiem taka, że o kulturę czatu bardzo się dba i nie ma tam miejsca na wulgaryzmy, czy niestosowne teksty. Teraz czas przejść do kwestii, która pewnie ciekawi wszystkich mi podobnych, mianowicie: Czy da się przebić przez starych wyjadaczy? A więc, do rozmowy łatwo dołączyć, jeśli tylko ma się odrobinę chęci poznania kogoś. Wystarczy tylko się nie bać, rozluźnić i zacząć, bo to też ludzie. Jasne, zdarzają się sytuacje, że nie mam pojęcia, o jakiej zabawnej sytuacji toczy się rozmowa, ale wydaje się to zrozumiałe, skoro społeczność morsów to nie bezosobowi gracze, ale właściwie w sporej części grupa dobrych znajomych, którzy regularnie organizują wspólne spotkania w różnych zakątkach Polski i bawią się ze sobą już od paru wiosen. Mimo tego wciąż są otwarci na nowych graczy, zawsze dopytują kogo się tworzy, czy nie trzeba pomocy, a jak tak, to chętnie pomagają.

Jak głosi forumowe FAQ, nie ma głupich pytań i nie warto bać się zapytać o coś, czy to w odpowiednim temacie, czy to na sb. Sama trochę się zastanawiałam nad tym i owym, ale kilka razy zdarzyło mi się już szukać pomocy i bum, dostałam ją natychmiastowo. Mechanika jest bardzo dopracowana, toteż wydaje się skomplikowana na pierwszy rzut oka, ale właśnie dlatego tak wiele osób chętnych jest do pomocy. Wszyscy byli kiedyś na naszym miejscu i zaczynali od zera, nie wiedząc nic a nic. Ach, ten dreszczyk emocji, kiedy pierwszy raz ogarniasz wątek z rzucaniem zaklęć i rzeczywiście rozumiesz co po kolei trzeba zrobić... <3
Jak to jest z rozpoczęciem gry? Warto założyć temat dla relacji, ale niestety tam nie zawsze pojawi się wielu graczy. Miałam kilka takich momentów, kiedy faktycznie zauważałam sporą różnicę między starymi wyjadaczami, którzy dosłownie nie wyrabiają z odpisywaniem i po ludzku brakuje im czasu na nowe gry, tyle mają wątków, a moimi poszukiwaniami do grania, ale szczerze nie ma się czym zbytnio przyjmować. Na wszystko potrzeba czasu, więc i ludzie do relacji się znajdą im dłużej wśród nich posiedzimy (takie przynajmniej odnoszę wrażenie), a na wstępie wystarczy użyć tematu do „Poszukiwań Towarzyszy” w rozgrywkach i zacząć tworzyć swoją „sieć kontaktów”.

Urozmaiceń fabularnych też nie brakuje, Mistrzowie działają prężnie, organizują eventy z zapisami lub ogólnoforumowe, sami gracze tworzą wydarzenia np. śluby postaci, organizacje fabularne również nie próżnują ze swoimi misjami i spotkaniami... Jednym zdaniem, każdy znajdzie coś dla siebie i chociaż nie ma co się oszukiwać, dopieszczanie postaci, zbieranie punktów itp. jest długotrwałym wysiłkiem, to przede wszystkim nie należy porównywać się do graczy siedzących na Morsmorde od początku. Oczywiste jest, że będą mieć dziesięć razy silniejsze postacie, wykupione umiejętności, skrupulatnie zbierane „relacje” wykształcone na przestrzeni rozwijającej się fabuły itp.
Słowem kończącym, gdybyście poszukiwali dopracowanego, potterowskiego/magicznego forum osadzonym w klimacie lat 50 i lubicie przykładać się do szczegółów, jeśli chodzi o tworzenie postaci i kierowanie jej losami, to Morsmordre jest miejscem dla ciebie!
Wiadomo, dużo może mi się jeszcze nasunąć na myśl w trakcie dalszych miesięcy gry, toteż być może pojawi się tutaj update. Aktualnie werdykt jest jeden: Zdecydowanie warto!

#51338 12 sty 2020, 23:16

Dzięki morsmordre powróciłam do pbfów po dłuugiej przerwie i gorąco polecam :loff:

Użytkownicy piszą przepięknie, są pełni ekscytujących pomysłów i skorzy do pomocy - na poczekaniu znalazłam kogoś, kto wcielił moją postać do Zakonu Feniksa na tyle szybko, by zdążyć przed deadlinem; po rejestracji dostałam na chatboxie dużo przydatnych rad i propozycji relacji; a jedna z morsowych weteranek z entuzjazmem i właściwie bezwarunkowo (wtedy obawiałam się, że będę mieć czas tylko na kilka miesięcy morsowania, ale forum tak mnie wciągnęło, że siedzę tu prawie rok...) przyjęła moje zgłoszenie na jej poszukiwania. :backhug:

Administracja, MG i moderatorzy pracują ciężko i rzetelnie, a przy tym jestem pełna podziwu dla ich entuzjazmu, kreatywności i poczucia humoru w narracji. Znajdą się tu eventy dla każdego - od ratowania świata, po przepędzanie insektów z własnego mieszkania. Szpiegowska intryga może pojawić się nawet na z pozoru towarzyskim Sylwestrze. Postaci zainteresowane natychmiastowym włączeniem się w główną fabułę forum mogą zacząć grę z rangą sojusznika Zakonu Feniksa lub popierających Voldemorta Rycerzy Walpurgii, ale do organizacji można przystąpić na każdym etapie gry i równie wiele satysfakcji daje budowanie światopoglądu neutralnej postaci poprzez fabularną rozgrywkę.

Mechanika jest głęboko przemyślana i mi osobiście sprawia sporo satysfakcji - sukcesy i porażki urozmaicają grę i dodają wiarygodności staraniom postaci :D

Dużym mitem wśród początkujących graczy jest "duży próg wejścia" na forum, czyli pisanie i sprawdzanie KP. Mam już kilka multi i moje poprawki zawsze były logiczne, pomocne i niewymagające zbyt wielu zmian w koncepcji postaci, tyczyły się raczej detali, nieścisłości i założeń sprzecznych z kreacją świata. Ku mojemu zaskoczeniu, bo bałam się trochę na ile swobody w kreacji postaci można sobie pozwolić, MG przychylnie podeszli nawet do mojego pomysłu na wilkołaka-aurora <3 Tematy z realiami świata czyta się łatwo i przyjemnie, polecam lekturę oraz dopytywanie obecnych morsów (chat, discord, FAQ) w razie wątpliwości - postaci wpasowanej w realia Londynu lat 50tych łatwiej uniknąć dużych poprawek i sprawnie zacząć grę. Widziałam też, że wiele morsów oferuje pomoc/konsultację z rodzieleniem statystyk i biegłości :) Postaci szlacheckie są bardziej ograniczone etykietą niż te spoza arystokratyczych rodzin - dla mnie idealne było zaczęcie fabuły od prowadzenia zwykłego czarodzieja i stworzenie szlachcianki gdy już bardziej wczułam się w realia morsa.

Polecam gorąco, z otwartymi ramionami przyjmujemy nowych graczy!

Awatar użytkownika
O mnie
Avatar - dances with Fern Gully Pocahontas aliens while Saving Private Ryan from 9/11
Moje fora
moduję morsa - jayden vane
Pomógł(a) : 3 razy

 chubbydumpling#8363

#52950 02 sie 2020, 13:02

Dla każdego, kto zastanawia się jeszcze czy dołączyć podsyłam motywacyjny filmik na nowy miesiąc fabularny <3 https://www.youtube.com/watch?v=AN-2H56X94o
Obrazek

#57062 30 gru 2021, 18:12

Ocena uniwersum forum:
Czytelność opisów świata:
10
Stopień trudności wprowadzenia się do gry:
7
Rozwój głównej fabuły:
10
Ocena graczy:
Zaangażowanie innych graczy:
10
Ocena mistrza gry:
Aktywność MG:
10
Jakość działań MG:
10
Ocena administracji:
Sprawność działania administracji:
10
Obecność administratorów na forum:
10
Ocena ogólna:
Ogólna ocena forum:
10
Komentarz własny:
Update po roku, gram nieprzerwanie i dzięki porywającej fabule&MG oraz wspaniałym graczom eksperymentuję z kreacją postaci (stworzyłam wreszcie pierwszego złola!), stylem pisania, wątkami i mechaniką. Wciąż dołączają nowi gracze (nie bójcie się progu wejścia, cieszymy się z każdego nowego morsa i w discordowym gronie albo w kontakcie ze sprawdzającym KP znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania!), a po długim stażu i fabularnych perypetiach jestem pewna że nie znajdę nigdzie indziej równie otwartej i kreatywnej ekipy - mechanika i forum nieustannie się ulepszają, a moje postaci przeszły tak długą drogę rozwojowo-psychologiczną, że aż jestem z nich dumna <3
10
7
10
10
10
10
10
10
10
Update po roku, gram nieprzerwanie i dzięki porywającej fabule&MG oraz wspaniałym graczom eksperymentuję z kreacją postaci (stworzyłam wreszcie pierwszego złola!), stylem pisania, wątkami i mechaniką. Wciąż dołączają nowi gracze (nie bójcie się progu wejścia, cieszymy się z każdego nowego morsa i w discordowym gronie albo w kontakcie ze sprawdzającym KP znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania!), a po długim stażu i fabularnych perypetiach jestem pewna że nie znajdę nigdzie indziej równie otwartej i kreatywnej ekipy - mechanika i forum nieustannie się ulepszają, a moje postaci przeszły tak długą drogę rozwojowo-psychologiczną, że aż jestem z nich dumna <3

Awatar użytkownika
O mnie
Żyję i marudzę, czasem coś napiszę, a czasem narysuję.
Moje fora
Morsmordre
 Lert#6970

#57309 wczoraj, 20:58

Ocena uniwersum forum:
Czytelność opisów świata:
10
Najczęściej jeśli posiada się jakieś pytanie - odpowiedź jest udzielona w temacie. A jeśli jej nie ma, zawsze istnieje temat FAQ.
Na początku jest dużo informacji do przyswojenia, a one się nie raz i nie dwa nie powtarzają - to może działać zarówno na plus, jak i na minus. W większości zagadnień jednak wiesz, gdzie może się dana odpowiedź znaleźć. Same subfora i tematy są jak najbardziej czytelne, a mimo obszerności tekstu, łatwo można znaleźć coś przy pomocy narzędzia wyszukiwania (forumowego lub w przeglądarce).
Co do samego opisu świata - opisy są bardzo rozbudowane. Jeśli ktoś ma ochotę i moment, warto się w nie zagłębić, bo można znaleźć również informacje na temat ubiegłych okresów fabularnych na forum.
A i mocno orientację na forum pomaga wysuwane menu, oraz temat z mapą forum i mapą lokacji.
Stopień trudności wprowadzenia się do gry:
5
Pół na pół, bo mechanika morsa jest straszna i przerażająca dla nowego gracza. A jednocześnie każdy nowy gracz dostaje potrzebną pomoc - zainteresowanie nowymi graczami jest ogromne, i jeśli nie poprzez fabularną rodzinę, to przez innych graczy i inne postaciowe relacje bardzo łatwo jest znaleźć osoby, które wprowadzą zarówno w realia, jak i mechaniki, i objaśnią dlaczego coś się robi w ten sposób, a nie w inny.
Jeśli ma się pytanie lub czegoś nie do końca rozumie, zawsze warto o to zapytać lub na spokojnie do tego usiąść. Stworzyłeś postać pod określony typ zaklęć i idziesz na pojedynek, ale nie do końca jeszcze znasz zaklęcia? Na spokojnie przeglądaj i pytaj o porady.
Rozwój głównej fabuły:
10
Jak na tydzień znikniesz z forum to nagle się dowiadujesz, że ktoś okradł bank, ktoś stracił dłoń, a jeszcze inni zakopywali trupy w lesie - na główną fabułę mają wpływ gracze i ci gracze wielokrotnie pędzą do przodu na złamanie karku.
Ocena graczy:
Zaangażowanie innych graczy:
10
Wystarczy wejść na forum i na discorda, aby zobaczyć ogromne zaangażowanie w odkrywaniu postaci i relacji między postaciami. Gracze wielokrotnie sami dla siebie tworzą urozmaicone i rozbudowane fabuły - i nie zawsze potrzebują do tego ingerencji Mistrza Gry. Morsy na forum są samodzielne - to jest całkiem dobre określenie. Gracze prowadzą własne wojenne aktywności, tematy poszukiwań pękają, a od samych pomysłów innych osób przeklinasz nieszczęsny limit na konta, bo każdy pomysł po następnym jest lepszy.
Ocena mistrza gry:
Aktywność MG:
10
Mistrzowie Gry są zajęci - i choć gracze w większości są bardzo samodzielni, to Mistrzowie regularnie popychają w kierunku danych działań postaci lub pozostawiają poszlaki, które na fabule są wykorzystywane.
Jest mnóstwo sesji i misji, w których Mistrz Gry bierze czynny udział, ale równie wiele jest i tych, w których jedynie on nadzoruje poczynania gracza i wtrąca się tylko, kiedy odczuje że nadchodzi taka potrzeba.
Jakość działań MG:
10
MG potrafi zaskoczyć - misje są stresujące, ekscytujące, chociaż stanowczo mam wrażenie, że próbowali się mnie pozbyć po tym jak na przełomie fabularnych dwóch miesięcy moja postać trzy razy trafiła do więzienia (żartuję, kocham was <3), ale jestem tutaj dalej i rujnuję Anglię na każdym kroku. Przede wszystkim inwencja gracza jest brana pod rozwagę. Nie każde działanie i nie każde zaklęcie się powiedzie z takim skutkiem, z jakim by się chciało - postać ponosi konsekwencje swoich czynów, a wielokrotnie napotyka również wcześniej poznane NPC. Rozgrywki kreowane przez MG stanowczo stanowią rozwinięcie rozgrywek gracza, a nie pustą odskocznię.
Ocena administracji:
Sprawność działania administracji:
10
Każdy stara się jak może - czasem są trudniejsze okresy, ale sprawność w akceptacji kart jest bardzo duża.
Na morsie jest dużo tematów wymagających obserwacji czy sprawdzania zgłoszeń przez graczy, ale każdy z ekipy robi co może.
Obecność administratorów na forum:
10
I tak jak wyżej - administracja jest obecna na discordzie forum, jest obecna na forum, a jeśli ktoś ma być nieobecny, zawsze jest to zgłoszone w odpowiednim temacie.
Ocena ogólna:
Ogólna ocena forum:
10
Jeśli ktoś ma zapał, jeśli ktoś lubi szybkie tempo odpisów i kreatywność - to stanowczo jest forum dla tej osoby. Jeśli kogoś MG musi ciągnąć za rączkę i wskazywać, gdzie są ukryte pułapki, może bawić się o wiele gorzej.
Jeśli ktoś nie lubi fantasy, magii, Harrego Pottera lub realiów lat 50 to może się odbić - ale dla każdego, kto by chciał spróbować to może być świetna zabawa. Na moment lub dłuższą chwilę.
Komentarz własny:
Wróciłam do forumowego grania po pięciu jak nie sześciu latach, gdzieś w okolicach listopada 2020. Jedno forum, później drugie - a w kwietniu trafiłam na morsa i prawie mija rok, od kiedy się zasiedziałam i nigdzie nie wybieram.
A tak poza tym - wszyscy wciąż są żywi i aktywni, i każdy nowy mors jest zaopiekowany! A powracające osoby również witamy z otwartymi ramionami!
Najczęściej jeśli posiada się jakieś pytanie - odpowiedź jest udzielona w temacie. A jeśli jej nie ma, zawsze istnieje temat FAQ.
Na początku jest dużo informacji do przyswojenia, a one się nie raz i nie dwa nie powtarzają - to może działać zarówno na plus, jak i na minus. W większości zagadnień jednak wiesz, gdzie może się dana odpowiedź znaleźć. Same subfora i tematy są jak najbardziej czytelne, a mimo obszerności tekstu, łatwo można znaleźć coś przy pomocy narzędzia wyszukiwania (forumowego lub w przeglądarce).
Co do samego opisu świata - opisy są bardzo rozbudowane. Jeśli ktoś ma ochotę i moment, warto się w nie zagłębić, bo można znaleźć również informacje na temat ubiegłych okresów fabularnych na forum.
A i mocno orientację na forum pomaga wysuwane menu, oraz temat z mapą forum i mapą lokacji.
10
Pół na pół, bo mechanika morsa jest straszna i przerażająca dla nowego gracza. A jednocześnie każdy nowy gracz dostaje potrzebną pomoc - zainteresowanie nowymi graczami jest ogromne, i jeśli nie poprzez fabularną rodzinę, to przez innych graczy i inne postaciowe relacje bardzo łatwo jest znaleźć osoby, które wprowadzą zarówno w realia, jak i mechaniki, i objaśnią dlaczego coś się robi w ten sposób, a nie w inny.
Jeśli ma się pytanie lub czegoś nie do końca rozumie, zawsze warto o to zapytać lub na spokojnie do tego usiąść. Stworzyłeś postać pod określony typ zaklęć i idziesz na pojedynek, ale nie do końca jeszcze znasz zaklęcia? Na spokojnie przeglądaj i pytaj o porady.
5
Jak na tydzień znikniesz z forum to nagle się dowiadujesz, że ktoś okradł bank, ktoś stracił dłoń, a jeszcze inni zakopywali trupy w lesie - na główną fabułę mają wpływ gracze i ci gracze wielokrotnie pędzą do przodu na złamanie karku.
10
Wystarczy wejść na forum i na discorda, aby zobaczyć ogromne zaangażowanie w odkrywaniu postaci i relacji między postaciami. Gracze wielokrotnie sami dla siebie tworzą urozmaicone i rozbudowane fabuły - i nie zawsze potrzebują do tego ingerencji Mistrza Gry. Morsy na forum są samodzielne - to jest całkiem dobre określenie. Gracze prowadzą własne wojenne aktywności, tematy poszukiwań pękają, a od samych pomysłów innych osób przeklinasz nieszczęsny limit na konta, bo każdy pomysł po następnym jest lepszy.
10
Mistrzowie Gry są zajęci - i choć gracze w większości są bardzo samodzielni, to Mistrzowie regularnie popychają w kierunku danych działań postaci lub pozostawiają poszlaki, które na fabule są wykorzystywane.
Jest mnóstwo sesji i misji, w których Mistrz Gry bierze czynny udział, ale równie wiele jest i tych, w których jedynie on nadzoruje poczynania gracza i wtrąca się tylko, kiedy odczuje że nadchodzi taka potrzeba.
10
MG potrafi zaskoczyć - misje są stresujące, ekscytujące, chociaż stanowczo mam wrażenie, że próbowali się mnie pozbyć po tym jak na przełomie fabularnych dwóch miesięcy moja postać trzy razy trafiła do więzienia (żartuję, kocham was <3), ale jestem tutaj dalej i rujnuję Anglię na każdym kroku. Przede wszystkim inwencja gracza jest brana pod rozwagę. Nie każde działanie i nie każde zaklęcie się powiedzie z takim skutkiem, z jakim by się chciało - postać ponosi konsekwencje swoich czynów, a wielokrotnie napotyka również wcześniej poznane NPC. Rozgrywki kreowane przez MG stanowczo stanowią rozwinięcie rozgrywek gracza, a nie pustą odskocznię.
10
Każdy stara się jak może - czasem są trudniejsze okresy, ale sprawność w akceptacji kart jest bardzo duża.
Na morsie jest dużo tematów wymagających obserwacji czy sprawdzania zgłoszeń przez graczy, ale każdy z ekipy robi co może.
10
I tak jak wyżej - administracja jest obecna na discordzie forum, jest obecna na forum, a jeśli ktoś ma być nieobecny, zawsze jest to zgłoszone w odpowiednim temacie.
10
Jeśli ktoś ma zapał, jeśli ktoś lubi szybkie tempo odpisów i kreatywność - to stanowczo jest forum dla tej osoby. Jeśli kogoś MG musi ciągnąć za rączkę i wskazywać, gdzie są ukryte pułapki, może bawić się o wiele gorzej.
Jeśli ktoś nie lubi fantasy, magii, Harrego Pottera lub realiów lat 50 to może się odbić - ale dla każdego, kto by chciał spróbować to może być świetna zabawa. Na moment lub dłuższą chwilę.
10
Wróciłam do forumowego grania po pięciu jak nie sześciu latach, gdzieś w okolicach listopada 2020. Jedno forum, później drugie - a w kwietniu trafiłam na morsa i prawie mija rok, od kiedy się zasiedziałam i nigdzie nie wybieram.
A tak poza tym - wszyscy wciąż są żywi i aktywni, i każdy nowy mors jest zaopiekowany! A powracające osoby również witamy z otwartymi ramionami!