#38 FAQ dla pbfowego laika

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
#WerkaHejterka
Moje RPGi
Zapytaj, wyśledź mnie!
 Werka #1964
 48001676

#21496 18 lip 2016, 23:07

Jak może widzieliście, o ile śledzicie temat z projektowaniem Edenu, propsuję pomysł uprzyjaźniania pbfów wśród laików. Każdy z nas kiedyś zaczynał i nie wiedział o co chodzi. A teraz fora na pewno wydają się nowym ciut bardziej skomplikowane niż nam się wydawały. Powinniśmy im to ułatwić, zebrać standardowe pytania, któe mogłyby się pojawić i odpowiedzieć na nie. I tu prośba do was. Jak widać, chcę to porządnie rozruszać, ale sama na wszystko nie wpadnę i nie ogarnę. Dajcie mi, dobrzy ludzie, pytania, o których pomyślicie. Zbierzemy to ładnie, odpowiemy i będzie przyjemnie. Więc czekam na dodatkowe pomysły do:
  • 1. Czym właściwie są PBFy?
    2. Jakie forum wybrać?
    3. Jak się zarejestrować?
    4. Jak wyglądają rozgrywki?
    5. Co muszę umieć/mieć/znać?
    6. Jakie fora występują?
    7. Co to są poszukiwania?
Obrazek
Wolę jak przygryzasz wargi niż jak się gryziesz w język
Gramy już trzy dogrywki, wciąż nie widzę zwycięzcy
Wolę jak przygryzasz wargi niż jak się gryziesz w język
To już ostatni karny, wciąż nie widzę zwycięzcy


Awatar użytkownika
O mnie
Jestem dumnym dziwakiem z zabójczym ćpuńskim spojrzeniem.
Przepychać lubię się jedynie na fabule.
Moje RPGi
Kołysanka i Midgard
Pomógł(a) : 6 razy

#21565 23 lip 2016, 15:36

Nikt nic? No to ja coś napiszę - o ile mogę, najwyżej usunę. Nie wiem czy o to Ci chodziło, ale postanowiłam tak luźno podsunąć, co mogłoby się w takim poradniku dla nowej osoby znaleźć (opierając się o podane przez Ciebie pytania).
1. Czym właściwie są PBFy?
Urozmaicić typową formułkę, przedstawić to bardziej na chłopski rozum, bo niektórym z całą pewnością będzie łatwiej to pojąć. Wspomnieć może o tym, że są różne uniwersa i taki początkowy gracz ma w czym wybierać, że na PBF-ie zazwyczaj jest regulamin, który może sporo wyjaśnić, no i różne tematy, które wprowadzają w dany klimat. Niby to jest jasne, no ale jak przychodzi, co do czego to... wiadomo.
2. Jakie forum wybrać?
Do tego pytania z całą pewnością należy podejść ogólnie, podać może link do chociażby bazy PBF-ów na Edenie, wyjaśnić, że co forum to w sumie inny klimat, zasady, mechanika, no i że wszystko zależy od tego, co daną osobę interesuje. Połączyłabym to w sumie z pytaniem numer 6.
3. Jak się zarejestrować?
Konkretnie, krok po kroku wytłumaczyć, gdzie co jest i jak (chociaż, co forum to panel do rejestracji i wymagane do uzupełnienia rubryczki).
4. Jak wyglądają rozgrywki?
Może jakieś screeny przedstawiające jakieś przykłady? Wspomnienie oczywiście, że to polega na pisaniu i czytaniu, a także na ewentualnym dogadywaniu się z drugim graczem i trzymaniem się zasad danego PBF-a.
5. Co muszę umieć/mieć/znać?
To wydaje się dość jasne (jak prawie wszystko dla takich starszych wyjadaczy jak my), ale podałabym może strony związane z jakąś pomocą językową, coś w tym guście (z autopsji wiem, że dla każdej osoby jest to dość pomocne, nawet dla tych, które grają już sporo na forach, bo polska język to nieraz trudna język). Ale oczywiście to tylko luźny pomysł.
6. Jakie fora występują?
Tak jak pisałam w pytaniu numer 2.
7. Co to są poszukiwania?
Wystarczy, krótkie wyjaśnienie, może jakiś przykład jak to wygląda i na czym polega.


Wydaje mi się, że więcej nie trzeba, może jedynie jakieś pomoce dla wyglądów rzeczywistych i rysunkowych, bo to też bywa problematyczne dla początkującego.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2016, 17:54 przez crashie, łącznie zmieniany 1 raz.
Believe nothing you hear, and only one half that you see


Obrazek

Say what you want to satisfy yourself, hey
But you only want what everybody else says you should want




#21566 23 lip 2016, 16:54

crashie pisze:
3. Jak się zarejestrować?
Konkretnie, krok po kroku wytłumaczyć, gdzie co jest i jak (chociaż, co forum to panel do rejestracji i wymagane do uzupełnienia rubryczki).
Mam wrażenie, że to zaczyna być instrukcja obsługi dla półanalfabetów. Skrypt forum sam podrzuca wyraźny tekst, że pola z gwiazdką są obowiązkowe, a te bez gwiazdki opcjonalne. W czasie skomplikowanych cyrków z rejestracjami na różnych mediach społecznościowych, założenie konta na forum jest czymś, czego nie trzeba tłumaczyć.
crashie pisze:
5. Co muszę umieć/mieć/znać?
To wydaje się dość jasne (jak prawie wszystko dla takich starszych wyjadaczy jak my), ale podałabym jakieś może strony związane z jakąś pomocą językową, coś w tym guście (z autopsji wiem, że dla każdej osoby jest to dość pomocne, nawet dla tych, które grają już sporo na forach, bo polska język to nieraz trudna język). Ale oczywiście to tylko luźny pomysł.
W tym punkcie to należy dać link do strony gdzie piszą o poprawnej interpunkcji [jak ktoś wali spacje przed przecinkami, kropkami, wykrzyknikami, etc. to mam ochotę zrobić mu coś złego], a także link do strony, gdzie są zasady poprawnego zapisu dialogów, bo z tym też bywa tragicznie czasami.
crashie pisze:
7. Co to są poszukiwania?
Wystarczy, krótkie wyjaśnienie, może jakiś przykład jak to wygląda i na czym polega.
Tego to akurat chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#21580 24 lip 2016, 16:39

Co do poprawnej pisowni - istnieją takie strony jak https://languagetool.org/pl/ i wydaje mi się, że są całkiem przydatne. Nie są niestety nieomylne, ale coś zawsze można w nich sprawdzić.

Wydaje mi się, że taki poradnik osoby początkującej nie powinien być arcyencyklopedią dla głąbów, bo komu by się to chciało czytać, a po prostu porządnym wstępem do tego czym PBFy są i czym różnią się poszczególne ich rodzaje. Przecież temat z relacjami i tak ma na większości forów opis tego czym jest (a jeżeli nie ma, to administracja powinna raczej coś z tym zrobić, bo wtf). Na każdym forum wygląda to inaczej, więc nie ma potrzeby opisywania tutaj wszystkich rodzajów poszukiwań i relacji jakie zaistnieć mogą.

Mam zdanie zupełnie odwrotne - powinno się skupić na rodzajach PBFów właśnie, wyjaśnić jakie możliwości dają poszczególne systemy. Pokazać, że PBFów jest masa - można bawić się w strategi, wilki, czarowanie i second life i wszędzie piszemy, bawimy się i wymieniamy opiniami na różne tematy na takim Edenie chociażby.

> 5. Co muszę umieć/mieć/znać?
Ten punkt dał mi do myślenia też w kwestii dodania kolejnego - co forum może mi DAĆ. Bo przecież PBFy rozwijają nas pod wieloma względami, nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi, niekiedy nawet uczymy się na błędach naszych postaci. Mam wrażenie, że na ten moment poradnik wyglądałby jak zbiór wymagań i tego, czego trzeba się nauczyć żeby grać, a przecież wbrew pozorom nie ma tego wcale tak wiele, a większość z tych niezbędnych rzeczy znajdziemy w regulaminach na danym forum.

#21919 17 sie 2016, 9:28

Kolejnym punktem powinno być wyjaśnienie kim są MG (Mistrz Gry) oraz NPC (Non-Player Character, po polsku po prostu Bohater Niezależny) i jak to działa. Wikipedia podaje bardzo dobrą definicję dla obu terminów, jest wystarczająco prosta i jasna, by nawet małe dziecko to zrozumiało. Do tego można dodać przykłady działania MG i używania NPC lub podać linki do sesji na forach, gdzie MG prowadzi przygodę dla graczy, korzystając z Bohaterów Niezależnych.

Przydatne linki
Mistrz Gry - https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrz_gry
NPC - https://pl.wikipedia.org/wiki/Bohater_niezale%C5%BCny

Awatar użytkownika

#21929 17 sie 2016, 20:03

Pozwolę sobie wtrącić! Myślę, że podawanie różnych stron dotyczących poprawnej polszczyzny i interpunkcji jest zbędne. Większość z nas miała trudne początki; krótkie posty, literówki, niewłaściwe przecinki. Nie warto podrzucać nowym osobom encyklopedii, bo samo zarejestrowanie się i przymierzenie do forum będzie pewnym stresem. Chyba każdy gość zacznie czytać posty na forum, które go zainteresuj, aby wbić się w rytm i zobaczyć jak to działa od zewnątrz. Wnioski dotyczące poprawności nasuną się same, a jeżeli nie... Trudno! Przecież w końcu załapią, nie? My też ogarnęliśmy się trochę w tym temacie, choć zdarzają się różne kwiatki, wiadomo nikt nie jest idealny. ;D
Uważam, że poradnik nie powinien być sztywną instrukcją. Warto pokazać, że jesteśmy otwarci na nowych graczy i podchodzimy do tego co robimy na pewnym luzie. Wiadomo, wkładamy w to dużo pracy i ciągle staramy się, aby to wszystko działało sprawniej, lecz mimo wszystko jest to przede wszystkim dla nas przyjemność.

#21933 18 sie 2016, 8:45

frajda pisze:Pozwolę sobie wtrącić! Myślę, że podawanie różnych stron dotyczących poprawnej polszczyzny i interpunkcji jest zbędne. Większość z nas miała trudne początki; krótkie posty, literówki, niewłaściwe przecinki.
Częściowo masz rację, w końcu tego powinni się w szkole nauczyć. Niemniej jednak, powinien się w takim FAQ znaleźć link do strony, gdzie gracz znajdzie informacje o tym jak poprawnie w języku polskim zapisuje się dialogi, bo z tym sporo osób ma problem [brak spacji po myślniku rozpoczynającym wypowiedź bohatera czy kropka po wypowiedzi i didaskalia zaczynające się z małej litery]. Pisania dialogów niestety w szkołach nie uczą.

ODPOWIEDZ ]