Fables Among Us

Masz pomysł na RPGa, ale nie nadaje się to jeszcze do tego, aby nazwać to zapowiedzią? Chcesz zbadać, czy w ogóle ktoś byłby zainteresowany? Stwórz temat w tym dziale!
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika

#61331 18 wrz 2023, 0:33

Obrazek

Dawno, dawno temu, w krainie zwanej Rodzinnymi Stronami, żyli Baśniowcy: królowie i królowe, majestatyczni książęta i piękne księżniczki, cnotliwi rycerze i złowrogie bestie. Przez całe pokolenia przypowieści o ich bohaterskich wyczynach i niemożebnych tragediach wędrowały z ust do ust, utrwalane w doczesnej świadomości na łamach gatunku epiki ludowej. Żadna z nich nie opisała jednakże terroru misternego najeźdźcy, określanego w przestrachu Adwersarzem, który zdominował krainę baśni, pozbawiając życia miliony istnień i zmusił Baśniowców do ucieczki z Rodzinnych Stron. Rozpoczął się proces zorganizowanej migracji. Opracowane zaklęcia pozwoliły na stworzenie portali do świata niczego nieświadomych Doczesnych - szarych ludzi w naszym nudnym, przyziemnym świecie. Uciekając w popłochu, wielu Baśniowców zostawiło za sobą swoje życia; swoje majątki, rodziny, a także... przeszłość.
Według oficjalnego prawa Baśniogrodu, samorządu uformowanego przez Baśniowców na migracji, nastąpiła bowiem Amnestia. To wielkie wydarzenie miało zmazać przewiny nawet najbardziej złowieszczych postaci w imię idei świeżego startu. Choć formalnie amnestia stała się swoistą tarczą, jaką wielu z Baśniowców o nagannej reputacji zasłaniało się w późniejszych interakcjach społecznych, faktem jest, że nikt nie zapomniał tragedii sprzed dawien dawna, a konflikty i zawiłe urazy ostały się w mentalności bohaterów powieści. Pewne jest jednak, że żyjąc przeszłością, w świecie doczesnym wielu znalazło jedynie drogę do zguby, nie potrafiąc odnaleźć się w realiach współczesnej rzeczywistości.
Narkotyki. Pieniądze. Seks. Alkohol. Prostytucja. Przestępczość. Choroby cywilizacyjne. Utrata stabilności. Utrata pozycji. Walka o przetrwanie. Brak perspektyw... Walka o wpływy. Polityka. Władza.
I niedoścignione marzenie o powrocie do Rodzinnych Stron.

Obrazek

Hej,
za namową kilku osób publikuję pomysł na forum inspirowane serią komiksów DC Fables i grą The Wolf Among Us. Jak można wyżej przeczytać, Baśnie opowiadają historię postaci znanych mniej lub bardziej z baśni, które w rezultacie najazdu tajemniczego Adwersarza na ich krainę, zostały niejako zmuszone do ucieczki i osiadły w naszym świecie, na potrzeby lore określanym światem Doczesnych. Według gry, komiksów i innych źródeł, Baśniogród - czyli wspomniana administracja Baśniowców, mieści się na Manhatannie w Nowym Jorku, acz społeczeństwo rozpierzchło się po świecie i powstały także mniejsze społeczności w innych regionach. To przestrzeń, w którą chcę się wstrzelić.

Koncepcja
Gracze wcielają się w rolę autorskich Baśniowców. Spisują pierwej ich dzieje, kreując oryginalną Baśń (w oparciu o materiały pomocnicze), zakreślając jej niegdysiejszą pozycję w społeczeństwie, historię i tylko od nich zależy, w jaką stronę pokierują ich losami. Czy byli niegdyś srogimi królami, których rządy zapisały się na kartach historii nadzwyczaj twardą ręką? Pięknymi księżniczkami oswobodzonymi ze złej klątwy przez przystojne książątka? A może potworami, których legendą straszono niegrzeczne dzieci? To w inwencji autorów jest zdefiniować zarys, który będzie rzutować na przyszłość kreacji, której losy w doczesnym świecie również określają przed rozpoczęciem gry.
Rozgrywka odbywa się w klasycznej konwencji podziału na wątki prywatne oraz fabularne. Te pierwsze pozwalają cieszyć się graczom regularną rozgrywką nadającą głębię ich kreacjom. Drugie zaś, przygotowane uprzednio przez Mistrzów Gry, pozwalają rzucić się w wir głównych wydarzeń i stać się częścią zupełnie nowych rozdziałów na łamach historii Baśniowców. To dzięki nim będziemy mogli zapoznać się z prawdziwymi legendami Baśniowego światka i uczestniczyć w heroicznych wydarzeniach, które wpłyną na losy całej społeczności.
  • Rozgrywka prowadzona w konwencji klasycznego forum PBF z elementami RPG i autorską mechaniką, gdzieś między schyłkiem ubiegłego biegu i rokiem obecnym, z mocno nakreśloną stylistyką noir,
  • Księga Baśni spisująca lore-friendly dzieje znanych Baśniowców, ich powiązania i charakterystyczne tylko dla Fables ciekawostki,
  • Liczne narzędzia pomocnicze, dzięki którym wykreowanie własnej Baśni nie będzie stanowić dla Was problemu: kreatywność należy wspomagać!
  • Możliwość wykreowania Baśni dowolnego rodzaju; po amnestii nie ma znaczenia, czy byliśmy cnotliwym rycerzem, wiejską dziewką, krową, której zsiadło mleko czy smokiem, którego ją nakarmiono, w świecie doczesnych i tak możecie skończyć na samym dnie układu pokarmowego jako zwykli degeneraci czy prostytutki. Nie znaczy to, że nie brakuje w nim bardziej ambitnych jednostek! Każdy ma swój plan na to, by jakoś przetrwać w nowym świecie, (prawie) każdy tęskni za tym, jak było dawniej. Traktujcie to jednak jako świeży start,
  • W społeczeństwie Baśniowców na migracji dokłada się wszelkich starań, by ukrywać swoją prezencję wśród doczesnych. Służy do tego czar zwany Urodą Maskującą, który jest niebagatelnie drogi i nie każdego na to stać. Baśniowców o nieludzkiej prezencji, którzy nie posiadają Urody Maskującej, natychmiast deportuje się do specjalnych, izolowanych i zaklętych środowisk, ukrytych przed wzrokiem doczesnych,
  • W skrócie - jest od groma pola do popisu dla autorskich historii, które nie wydarzyły się jeszcze na łamach komiksów,
  • Robiąc krótki rekonesans przed wstawieniem tego pomysłu odkryłem, że wielu z Was oglądało niegdyś serial Once Upon a Time (Dawno, dawno temu...), który ukazywał historię Baśni wśród ludzi, które straciły pamięć. To podstawowa różnica - w tym lore każdy doskonale pamięta, co się wydarzyło, co budzi zupełnie inną dynamikę wśród postaci.
Nie wiem w zasadzie, jaki temat jeszcze chciałbym poruszyć na forum publicznym, więc zdam się na Wasze zdanie. Czy bylibyście zainteresowani grą na takim forum? Gdzie i kiedy osadzilibyście miejsce akcji? No i najważniejsze z perspektywy wrzucania tej zapowiedzi - znajdzie się ktoś chętny do prac nad takim projektem?
5 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Nobody knows his real name
But now he just uses one he saw on a grave
Moje RPGi
coś czaruję
Podziękował(a): 9 razy

#61333 18 wrz 2023, 14:18

Pomysł brzmi niesamowicie intrygująco i podejrzewam, że przyciągnie grono graczy, którzy pamiętają stare Fairytale. Na początek mam jednak kilka pytań typowo organizacyjnych:
1. Czy zastanawiałeś się już nad hostingiem dla takiego forum? SL-e zazwyczaj stają na płatnych serwerach, fantastyka lubuje się w forumpolish, które w zasadzie ma wszystkie mody i ułatwienia potrzebne do wprowadzenia dobrej mechaniki gry.
2. W jakie wizerunki celujesz? Postacie realne czy bardziej styl komiksowy? Czy może, tak jak to było wprowadzane we wspomnianym wcześniej Fairytale, przemieszanie rysunków ze zdjęciami?

Mocno trzymam kciuki za ten projekt <3

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem dumnym dziwakiem z zabójczym ćpuńskim spojrzeniem.
Przepychać lubię się jedynie na fabule.
Moje RPGi
Kołysanka i Midgard
Pomógł(a) : 6 razy

#61334 18 wrz 2023, 14:56

The Wolf Among Us było super! Zresztą motyw baśni i bajek to mega sprawa. Niekończąca się studnia inspiracji. Będę trzymać kciuki za Twój projekt :clapclap:

Chętnie dowiedziałabym się więcej o autorskiej mechanice. Masz już upatrzone jakieś konkretne systemy RPG?

I co kryje się pod tymi licznymi narzędziami pomocniczymi? Chyba, że na to pytanie jeszcze za wcześnie :D

Myślę, że każde miejsce się nada, o ile zostanie dobrze opisane i będzie rozbudzało wyobraźnię. A co do czasów... jakoś mi do głowy przyszły lata 90. lub wczesne 00. Tak dla odmiany. Chociaż ja tu nie jestem wybredna i zajrzę, choćby jako czytelnik :<3:
Believe nothing you hear, and only one half that you see


Obrazek

Say what you want to satisfy yourself, hey
But you only want what everybody else says you should want




Awatar użytkownika
 Baladya#3601

#61335 18 wrz 2023, 15:37

Co tu dużo mówić. Pomysł bardzo mi się podoba i chętnie zobaczyłabym forum oparte na Fables. Tak jak wspomnieli moi przedmówcy bajki i baśnie to świetna sprawa. Zastanawiam się tylko czy nie dałoby się obok autorskich postaci udostępnić postaci ze znanych nam baśni. Oczywiście chodzi o stworzenie swojej własnej wersji Czerwonego Kapturka czy Kopciuszka a nie branie, że tak się wyrażę, "kanonów" z komiksów. Wydaje się mi, że dla niektórych byłaby to dość atrakcyjna opcja.

Szczerze powiedziawszy mam trochę dość Ameryki i amerykańskich klimatów na forum. Europa chyba bardziej pasowałaby pod baśniowość, celowałabym właśnie w stary kontynent. Jeśli musi to być bardziej różnorodne kulturowo miejsce to przykładowo Londyn nieźle by się nadawał.

Narzędzia pomocnicze też brzmią interesująco.

Będę przyglądać się jak rozwija się pomysł z nadzieją, że forum uda się otworzyć. Powodzenia :)

Awatar użytkownika

#61336 18 wrz 2023, 19:27

Dziękuję, że dajecie mi motywację, żeby rozpocząć prace nad projektem :)
bandito pisze:
18 wrz 2023, 14:18
Pomysł brzmi niesamowicie intrygująco i podejrzewam, że przyciągnie grono graczy, którzy pamiętają stare Fairytale. Na początek mam jednak kilka pytań typowo organizacyjnych:
1. Czy zastanawiałeś się już nad hostingiem dla takiego forum? SL-e zazwyczaj stają na płatnych serwerach, fantastyka lubuje się w forumpolish, które w zasadzie ma wszystkie mody i ułatwienia potrzebne do wprowadzenia dobrej mechaniki gry.
2. W jakie wizerunki celujesz? Postacie realne czy bardziej styl komiksowy? Czy może, tak jak to było wprowadzane we wspomnianym wcześniej Fairytale, przemieszanie rysunków ze zdjęciami?

Mocno trzymam kciuki za ten projekt <3
1) Za wcześnie, by o tym decydować, lecz najpewniej projekt stanąłby na płatnym hostingu. Rozważam wykorzystanie silnika myBB, ale rozglądam się za alternatywą wykorzystującą JavaScript.
2) Forum, przynajmniej planowo, utrzymane będzie w stylistyce komiksowo-rysunkowej ze względu na mnogość materiałów, które aż proszą się o wykorzystanie. Nie jest to jednak nic pewnego, bo chciałbym to przedyskutować w gronie administracyjnym, kiedy takie się uformuje. Mieszaniny stylów w tym wypadku uważam za nieestetyczne, więc raczej postawię na jednolitość :)
crashie pisze:
18 wrz 2023, 14:56
The Wolf Among Us było super! Zresztą motyw baśni i bajek to mega sprawa. Niekończąca się studnia inspiracji. Będę trzymać kciuki za Twój projekt :clapclap:

Chętnie dowiedziałabym się więcej o autorskiej mechanice. Masz już upatrzone jakieś konkretne systemy RPG?

I co kryje się pod tymi licznymi narzędziami pomocniczymi? Chyba, że na to pytanie jeszcze za wcześnie :D

Myślę, że każde miejsce się nada, o ile zostanie dobrze opisane i będzie rozbudzało wyobraźnię. A co do czasów... jakoś mi do głowy przyszły lata 90. lub wczesne 00. Tak dla odmiany. Chociaż ja tu nie jestem wybredna i zajrzę, choćby jako czytelnik :<3:
Też tak uważam, od tej gry rozpoczęła się moja miłość do Fables! Jest wiele źródeł inspiracji, na których chcę się oprzeć w dłuższej perspektywie, ale to właśnie Baśnie spod ołówka Billa Willinghama stanowiłyby trzon projektu.

Na chwilę obecną nie opracowałem żadnej mechaniki, ale mam ambicję, by to zrobić. Jestem miłośnikiem silnika PbtA (Powered by the Apocalypse) i Year Zero Engine, obydwa z wymienionych silników genialnie wspierają narrację, a zatem spełniają kryterium założeń, które przed sobą stawiam. Kolejną inspiracją jest Nibiru, bodaj mało znany system, w którym podoba mi się kilka elementów (jeśli jesteś zainteresowana, znajdź info o habitatach) genialnie wpisujących się w kanon Fables.

Trochę faktycznie za wcześnie, bo to na razie jedynie idea - zdaję sobie sprawę, że autor postawiony przed zadaniem napisania własnej baśni mógłby mieć problem ze znalezieniem startowego punktu odwołania :) Do pomysłów, które dotychczas wpadły mi do głowy należy przede wszystkim skonstruowanie mechaniki w taki sposób, by opierając się na archetypach i przysługujących im perkach, a także liście powiązań (w planach baśniowe drzewo genealogiczne w Księdze Baśni) można było w prosty sposób zarysować trzon fabuły bez wysiłku. Baśnie w gruncie rzeczy odwołują się do wierzeń ludowych, nie bez powodu bardzo często kierują się pewnymi schematami, a jednak każda z nich jest unikalna i fascynująca. Moją rolą jest inspirować graczy do tworzenia ciekawych historii, natomiast ich - nadanie tym archetypom unikalnego kolorytu. Ponadto konstrukcja fabuły i dostępnych ugrupowań powinna ułatwić osadzenie postaci w doczesnych realiach.

Wczesne lata 2000 to też mój faworyt :)
Nadia pisze:
18 wrz 2023, 15:37
Co tu dużo mówić. Pomysł bardzo mi się podoba i chętnie zobaczyłabym forum oparte na Fables. Tak jak wspomnieli moi przedmówcy bajki i baśnie to świetna sprawa. Zastanawiam się tylko czy nie dałoby się obok autorskich postaci udostępnić postaci ze znanych nam baśni. Oczywiście chodzi o stworzenie swojej własnej wersji Czerwonego Kapturka czy Kopciuszka a nie branie, że tak się wyrażę, "kanonów" z komiksów. Wydaje się mi, że dla niektórych byłaby to dość atrakcyjna opcja.

Szczerze powiedziawszy mam trochę dość Ameryki i amerykańskich klimatów na forum. Europa chyba bardziej pasowałaby pod baśniowość, celowałabym właśnie w stary kontynent. Jeśli musi to być bardziej różnorodne kulturowo miejsce to przykładowo Londyn nieźle by się nadawał.

Narzędzia pomocnicze też brzmią interesująco.

Będę przyglądać się jak rozwija się pomysł z nadzieją, że forum uda się otworzyć. Powodzenia :)
Rozważyłbym udostępnienie tworzenia postaci "kanonicznych", bo dałoby się znaleźć na to racjonalne rozwiązanie - zależnie od regionu, przekładów i wierzeń ludowych przypowieści różnią się od siebie treścią, mają swoje własne wersje i Czerwonych Kapturków czy innych Śnieżek dałoby się znaleźć więcej niż jedną. Nie jestem jednak fanem tego rozwiązania; chciałbym zachęcić graczy do tworzenia autorskich kreacji i wzbogacania świata Baśni swoją kreatywnością. Kanony miałyby być wykorzystane do prowadzenia fabularnej narracji ze strony Mistrza Gry. Kompromis, który sugeruję, to eventowe oddanie postaci kanonicznych na użytek graczy w formie jednowątkowych epizodów z określoną w wątku rolą. Co sądzisz?

Zgadzam się z Tobą w kwestii Starego Kontynentu, też skłaniam się ku Europie. Myślę, że byłoby ciekawie osadzić miejsce akcji w Niemczech lub Francji, choć to na razie luźne pomysły, które przewijają mi się przez głowę. Londyn i Wielka Brytania ogólnie jest dość eksploatowana na forach, a chciałbym zapewnić graczom unikalne doświadczenie, natomiast faktycznie - jeśli chodzi o Europę, to wydaje się najbardziej neutralnym do rozgrywki.

Raz jeszcze dzięki wszystkim za feedback i zachęcam do udziału w rozwoju projektu :) Mój discord jest taki sam jak nick na Edenie (z małych literek), gdyby ktoś był zainteresowany.
2 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#61337 18 wrz 2023, 20:29

Jeśli zdecydujesz się na PbtA, to w zasadzie masz gotowe rozwiązanie mechaniczne na takie forum, czyli Miasto Mgły, które po minimalnych przeróbkach totalnie będzie pasowało do forum o baśniach.

Awatar użytkownika

#61338 18 wrz 2023, 20:48

Kira pisze:
18 wrz 2023, 20:29
Jeśli zdecydujesz się na PbtA, to w zasadzie masz gotowe rozwiązanie mechaniczne na takie forum, czyli Miasto Mgły, które po minimalnych przeróbkach totalnie będzie pasowało do forum o baśniach.
Pewna ekipa erpegowców na YouTube to rozwiązanie już nawet testowała i wypadło nieźle, biorę pod uwagę :)

Awatar użytkownika
 Baladya#3601

#61342 19 wrz 2023, 10:36

Rozważyłbym udostępnienie tworzenia postaci "kanonicznych", bo dałoby się znaleźć na to racjonalne rozwiązanie - zależnie od regionu, przekładów i wierzeń ludowych przypowieści różnią się od siebie treścią, mają swoje własne wersje i Czerwonych Kapturków czy innych Śnieżek dałoby się znaleźć więcej niż jedną. Nie jestem jednak fanem tego rozwiązania; chciałbym zachęcić graczy do tworzenia autorskich kreacji i wzbogacania świata Baśni swoją kreatywnością. Kanony miałyby być wykorzystane do prowadzenia fabularnej narracji ze strony Mistrza Gry. Kompromis, który sugeruję, to eventowe oddanie postaci kanonicznych na użytek graczy w formie jednowątkowych epizodów z określoną w wątku rolą. Co sądzisz?
To czy np. siostry Kopciuszka pogodziły się z bohaterką (jedna wersja) czy straciły stopy a gołębie w ramach kary wydłubały im oczy (druga wersja) to szczegóły wynikające między innymi z cenzury. Ogólnie fabuła tych baśni pozostaje nie zmieniona. Chyba że ktoś naprawdę zna dwie kompletnie różne historie o wspomnianym Kopciuszku.
Cały urok polega na tym, że na forum pojawi się możliwość własnej interpretacji i stworzenia bohatera na podstawie jego znanej historii z baśni. Kiedyś gracze tworzyli sobie baśniowe postacie na forach na podstawie serialu "Once Upon a Time" i nie było jakiś problemów. Jeśli ktoś brał taką postać to intepretował ją po swojemu, co było całkiem fajne i kreatywne. Co ciekawsze niektóre postacie z baśni to białe plamy, bo co wiemy na przykład o rodzicach Księcia z Kopciuszka? Przemyślałabym więc jeszcze tą możliwość.
Możesz też dać pójść w opcję dania możliwości wyboru baśniowej postaci dla tych, co chcą grać takimi postaciami oraz drugą możliwość: stworzenia swojej własnej autorskiej postaci. To byłby chyba dobry kompromis i forum stałoby się dla wszystkich bardziej przystępne. Nie trzymałabym się niewolniczo wszystkiego co było w samych "Fables", traktowałabym je jako inspirację.

ODPOWIEDZ ]