Górnica czy Jezioraki?

Masz pomysł na RPGa, ale nie nadaje się to jeszcze do tego, aby nazwać to zapowiedzią? Chcesz zbadać, czy w ogóle ktoś byłby zainteresowany? Stwórz temat w tym dziale!
ODPOWIEDZ ]

Górnica czy Jezioraki?

Czas głosowania minął 05 paź 2023, 17:30

Górnica górą! 🏔
8
50%
Jeziorka w Jeziorakach! ⛵
8
50%
Liczba głosów: 16
Awatar użytkownika

#61265 05 wrz 2023, 17:30

Od dłuższego czasu chodzi za mną pomysł, którego ogólny zarys wygląda mniej więcej tak:
  • niewielkie miasteczko w okolicy granicy i jeziora/ granicy, górskiego potoku i lasów;
  • mała ilość mieszkańców, fabuła pozwalająca się skupić na relacjach między nimi – konflikty rodzinne/ sąsiedzkie/ ulubiona kasjerka w okolicznym sklepie spożywczym;
  • kilka miejsc pracy, które zapewniają zatrudnienie większości mieszkańców (wątek pracy na czarno też się pojawi);
  • oddział straży granicznej – zatrudnienie, zagrożenia i oddzielny wątek skupiony na tej części fabuły (dla chętnych);
  • aktywność MG do ustalenia, tło fabularne wrzucane raz na miesiąc wraz z wydarzeniami + niebezpieczne lokacje;
  • w tle także legendy, koło gospodyń, dożynki i inne aktywności kojarzone z małymi miasteczkami;
  • lokacja to miejsca wymyślone, stworzone z połączenia charakterystycznych elementów danego regionu ale z zachowaniem realizmu.
Zależy mi na utrzymaniu klimatu małego miasteczka, zżytej społeczności, która mierzy się ze swoimi problemami. Powyższy zarys doprowadził do dwóch konkretnych pomysłów, które przedstawiam poniżej. Zapraszam do dyskusji, jestem otwarta na wszelkie propozycje i sugestie. Dodatkowo wciąż poszukuję osób do budowy i prowadzenia forum więc jeśli brakuje Wam takiego miejsca – zapraszam na pw <3
W temacie znajduje się też ankieta więc jeśli interesuje Was jedna z opcji — prośba o głos :)

OPCJA I
Górnica to miasteczko w województwie podkarpackim, zamieszkiwane przez około 2000 osób. Położone w dolinie i otoczone lasami, zapewnia mieszkańcom ciszę, spokój, ale przede wszystkim niezwykłe widoki. Przez Górnicę przepływa rzeka, która, jak przystało na górskie strumienie, jest wyjątkowo zimna, miejscami zdradliwie głęboka, a szybki nurt sprawia, że może być również wyjątkowo niebezpieczna. Latem rzeka zapewnia atrakcje i możliwość ucieczki przed upałami, a zimą odważniejsi mogą sprawdzić grubość lodu.
Pokaż

OPCJA II
Jezioraki to miasteczko w województwie podlaskim, w powicie augustowskim. Miasteczko zamieszkiwane jest przez około 2000 osób. Malownicze Jezioraki otoczone są przez dwa jeziora oraz połacie gęstego, wiekowego lasu. Miasteczko oddalone jest od większych ośrodków o kilka kilometrów, a jedna z dróg wyjazdowych prowadzi przez most na śluzie łączącej dwa jeziora. Jezioraki to spokojne miasteczko, które zapewnia idealne warunki mieszkańcom i niewielkiej ilości turystów – najczęściej tych śmiałków, którzy wakacje spędzają na łódkach.
Pokaż
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#61267 06 wrz 2023, 9:21

W przeciągu ostatniego roku pojawiło się kilka głosów o stworzeniu forum, osadzonego w Polsce i totalnie jestem za tym pomysłem, ale chciałabym wiedzieć kto kryje się za tym kontem, czy planuje stawiać ewentualne forum na płatnym serwerze i jak chce ugryźć temat legend i malomiasteczkowych zwyczajów? I po co te rodziny fabularne?

Awatar użytkownika

#61268 06 wrz 2023, 12:15

nata pisze:
06 wrz 2023, 9:21
W przeciągu ostatniego roku pojawiło się kilka głosów o stworzeniu forum, osadzonego w Polsce i totalnie jestem za tym pomysłem, ale chciałabym wiedzieć kto kryje się za tym kontem, czy planuje stawiać ewentualne forum na płatnym serwerze i jak chce ugryźć temat legend i malomiasteczkowych zwyczajów? I po co te rodziny fabularne?
@nata Super, że komuś też brakuje takiego miejsca do gry! :<3:
Jeśli chodzi o to, kto obecnie jest w ekipe to jest to jedna osoba - cuks. Pomysł mam w głowie już od dłuższego czasu i ciągle nad nim pracuję. Poszukiwania innych osób do ekipy wiszą na discordzie, pojawią się dziś także na Edenie. Nie ukrywam, że jeśli nie znajdzie się przynajmniej jedna osoba do pomocy, to pomysł będę musiała porzucić lub pozostawić tutaj dla kogoś innego. Wybór serwera też jest uzależniony od tego, czy pomoc się znajdzie, czy nie. Sama czuję się na siłach, by postawić coś na bezpłatnym serwerze (co też ma swoje plusy), ale wiem, że płatny lepiej się przyjmuje, daje większe możliwości i po prostu wygląda lepiej ;)
Co do spraw forumowych:
- rodziny fabularne — bardzo ogólny opis rodziny z podaniem kilku konkretnych cech oraz dolnej i górnej granicy wiekowej. Bez narzucania nazwisk, bez narzucania konkretnej ilości osób w rodzinie i bez zgłaszania się na konkretną osobę z rodziny. Widzę to tak, że każdy użytkownik będzie mógł zgłosić swoją rodzinę, by była ona rodziną fabularną (z uwzględnieniem konkretnych wymagań podanych w opisie). Wśród tych cech opisowych podane zostaną też informacje od MG, w jaki sposób ta rodzina może być związana z tłem fabularnym całego forum. Wydaje mi się, że to świetny sposób na wciągnięcie w rozgrywki fabularne większej liczby osób.
- legendy — a właściwie legendy i wierzenia. Oba regiony są dość ciekawe pod tym względem więc przede wszystkim opisy i przewodniki. Pojawią się lokacje związane z konkretną legendą/ wierzeniem/ zwyczajem — miejsca specjalne, które zawierać będą konkretne cechy, a więc od razu będzie wiadomo jakie zagrożenia może nieść rozgrywka w tej lokacji lub przyjęte schematy, których należy przestrzegać.
- małomiasteczkowość — ciężko jest samemu oddać klimat, ale wierzę, że dobry wygląd, przewodniki i odpowiednie prowadzenie MG może to załatwić. W pierwszej kolejności ten klimat tworzyłyby comiesięczne tła fabularne. Dalej angażowanie społeczności do mniejszych eventów i wydarzeń — dożynki, festywny, pojedyncze wydarzenia, które będzie można rozgrywać lub wspominać o nich w fabułach, mniejsze i większe awarie, które urozmaicą życie postaci. Dodatkowo określenie konkretnych miejsc pracy (tych większych) i dość restrykcyjne podejście do możliwości tworzenia nowych, większych biznesów. Nie wydaje mi się, żeby konieczne było zabranianie tworzenie postaci przyjezdnych, ale ich Karty postaci będą brane mocno pod lupę ;)

Powyższe jest tylko moim spojrzeniem na to, jak forum może wyglądać. Do czasu zebrania ekipy wszystko jest w fazie tworzenia :)

Awatar użytkownika
O mnie
lubię robić rzeczy!
 bubek#2094

#61270 06 wrz 2023, 14:20

Bardzo lubię grać na forach, gdzie fabuła jest osadzona w Polsce, ale z doświadczenia wiem, że te nie prosperują zbyt dobrze na pbfowym rynku. Aktualnie chyba wciąż funkcjonuje jakieś polskie forum i zupełnie nie cieszy zainteresowaniem potencjalnych graczy. Ale to chyba już taka tradycja albo może raczej jakieś fatum, że fora z polskimi akcentem w tle szybko zostają zamknięte, bo zaangażowanie użytkowników trwa tylko miesiąc czy dwa.
Odradzam tworzenie forka na darmowym serwerze - to już nie rok 2015 i jednak użytkownicy mają nieco większe oczekiwania co do grafiki i różnych funkcji.
Życzę powodzenia, na pewno będę obserwować temat :<3:
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#61271 06 wrz 2023, 20:10

Borze, przez moment miałam zawał, że ktoś chce robić forum nad Jeziorakiem 🤣 Generalnie napiszę tylko powodzenia, ale sama nie zagram bez względu na to, co zostanie wybrane. Te dwie lokacje dla postaci LGBT, to wybieranie między młotem a kowadłem, jeśli chodzi o poziom przerąbania. xd

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#61278 08 wrz 2023, 12:24

Zdecydowanie podbijam pomysł płatnego serwera! Polskie fora to niestety i tak niszowe miejsca, a tworzenie ich na forumpolish dodatkowo odejmuje kilku potencjalnych graczy (been there, done that).

Postawiłabym na w miarę niedaleko położone miasteczko, które daje możliwości studiowania (albo chociaż skomunikowane na tyle, żeby można było dojeżdżać tam w weekendy), bo wydaje mi się, że wtedy użytkownicy mniej kombinują z historią, albo żeby mieć jakieś wykształcenie/pracę bez wyjeżdżania na długie lata do innego miasta :lol:

I życzę powodzenia, jeśli coś się będzie dalej w tym kierunku działo to chętnie popodglądam i może zagram!

ODPOWIEDZ ]