#100 Orientacja w terenie czyli pola w KP

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Moje RPGi
Cursebreaker
 Miśka#9827

#37159 17 sty 2018, 9:57

Cześć! Od dawna zastanawia mnie fenomen istnienia pewnych pól obowiązkowych w Kartach Postaci, a całkowicie pomijanie innych, które mam wrażenie, mają dużo większe znaczenie w przypadku grania postacią na pbf'ie.

Dokładnie chodzi mi o orientację w terenie seksualną postaci. Oczywiście, nie mówię, że to pole jest całkowicie bez sensu, bo nie jest, ma raczej takie samo znaczenie co pełna data urodzenia. Jednak bardzo często spotykam się z sytuacją, gdy orientacja jest już pewniakiem w kp od momentu zapowiedzi, natomiast brakuje takiej rzeczy jak wzrost i waga.

Nawet jeśli używam jako wizerunków kobiet niskich, bardzo często moje postacie mają wyższy wzrost i w założeniu są bardziej umięśnione ze względu na wykonywaną pracę. Z tego powodu zdarza się, że męskie postacie próbują górować w opisie, gdy tak na prawdę dzieli je jakieś 5 cm różnicy. W dużej mierze jestem zmuszona wpisywać w ciekawostki taką informację, chociaż w przeciwieństwie do orientacji czy dokładnej daty urodzenia, to jest coś, co postać, która nie zna mojej "widzi" od samego początku znajomości, w orientacyjnych wartościach, ale jednak.

Dlaczego więc coś takiego jak wzrost i sylwetka przegrywa z orientacją, której nikt nie na wypisanej na czole?

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#37162 17 sty 2018, 11:30

Może napiszę coś strasznego i niektórych użytkowników to urazi, ale... na SL-ach tak jest (pewnie nie na wszystkich, ale na większości na pewno). Odnoszę wrażenie, że na forach fantasy/mangowych/nieslowych (na takich gram więcej, więc stąd to wrażenie) większą wagę przykuwa się do wyglądu, tzn. jest oddzielne pole w KP, w którym opisuje się aparycję postaci. Na forach z wizerunkami rzeczywistymi wystarczy avatar i ewentualne wrzucenie linku z aktualnym ubiorem, a jeśli ktoś chce wspomnieć coś o wyglądzie, to musi to właśnie upychać po ciekawostkach.
Nie uważam, że pole ze wzrostem, wagą lub orientacją seksualną w profilu to mus, ale informacja o tym jak powinniśmy wyobrażać sobie postać powinna być widoczna chociażby w karcie postaci. Kiedyś na jednym forum zetknąłem się z bardzo fajnym informatorem, w którym było kilka drobnych pól z podstawowymi cechami wyglądu — kolor oczu, kolor włosów, wzrost, waga i coś tam jeszcze. Wypełnienie czegoś takiego to chwila czasu, a naprawdę ułatwia życie. Bo przecież postać fabularnie może pofarbować włosy, a nie każdy jest mistrzem grafiki, by każdą zmianę w wyglądzie przenosić również na avatar. A potem okazuje się, że Twojej postaci zachciało się mieć zielone włosy, a w wątkach nadal jest nazywana blondynką.
Bardzo nie lubię czegoś w stylu "wygląd? jak na avku"

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#37164 17 sty 2018, 11:38

Na prawie każdym forum na którym grałam albo to było osobne pole w profilu, albo też było wymagane do uwzględnienia w polu wygląd.

Prawdopodobnie te fora, gdzie są realne wizerunki (wampiry, SLe, pottery, sci-fi itp.) są najczęściej tego pola pozbawionego. I chyba nawet w ogóle pole wygląd często jest tam pomijane?

A czemu się tak dzieje, to wydaje mi się, że po prostu jest chęć minimalizowania objętości KP i zostają tylko te informacje które powiedzą ci czy dana postać nadaje się do relacji z Twoją, czy też nie. A pewnie łatwiej o dyskryminacje z powodu orientacji niż wzrostu czy wagi, które to przecież zazwyczaj są (bo muszą być ze względu na wzięcie znanej aktorki/a na wizerunek) dopasowane, prawda?
x x x x

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Cursebreaker
 Miśka#9827

#37165 17 sty 2018, 12:26

Ale pole wzrost, tylko tyle, nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga jakiegoś wielkiego powiększania ilości miejsca w KP.

Bo faktyczne, na forach gdzie gra się realnym wizerunkiem ma mniejszy sens opisanie postaci, bo konkretni aktorzy różnią się od siebie w sposób w jaki arty już nie [pomijam fakt, że często w opisach wyglądu na fantasy/M&A też trudno dowiedzieć się coś poza tym co widać na zdjęciu, bo ludzie nie opisują kształtu twarzy, oczu (a jeśli, to w 90% są migdałowe), odstających uszu czy innych takich ], ale wg. mnie orientacja może znaleźć się w ciekawostkach, bo nie każdy tego potrzebuje przy tworzeniu postaci (np. dla mnie to uciążliwe pole, bo nie chcę nastawiać gry na romanse i nie rzadko kiedy to jest jedna z istotnych rzeczy, gdy myślę o postaci), niektórzy chcą rozegrać romans, znaleźć go przez fabułę, a nie wpisanie do rubryczki jakiegoś słowa.

Noritoshi, tak, często pole chociażby wzrostu jest pominięte, ale osobiście drażni mnie to, stąd moje pytanie, dlaczego? Jak pisałam wyżej w tym poście, przecież rubryczka na sam wzrost nie jest jakoś wielka, a drażni mnie, że jest notorycznie olewana.

Unthinkable, generalnie zapisanie tego gdziekolwiek jest przydatne, ale zauważam, że zazwyczaj podstrony inne niż KP są ignorowane, bo ile razy mogę czytać, grając babką 178cm, że sięgała mu ramienia, a jak zerkam na pole, to okazuje się, że koleś ma 185. No to chyba jednak nie. Tylko się nie chciało spojrzeć na rubryczkę inna niż KP.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#37169 17 sty 2018, 13:09

Skoro ludziom przeszkadzają takie rzeczy jak napisana pod avatarem liczba postów, w ogóle jakiekolwiek pole profilu muszą na avatar wrzucić, to nie dziwi mnie masowe rezygnowanie z pola takiego jak wzrost. A to jedna z podstawowych rzeczy na jakie zwracam uwagę gdy piszę z kimś sesję bądź gdy tworzę nową postać.
x x x x

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Cursebreaker
 Miśka#9827

#37176 17 sty 2018, 13:59

Wzrost ma znaczenie w wielu rzeczach, zaczynając od postrzegania postaci, ale również misji z MG czy właściwie czegokolwiek i jest ważną cechą wyglądu, widzę jednak, że nie wszędzie 😅

Jakie pola uważacie za bezsensowne, a jakie by się jeszcze przydały?

#37177 17 sty 2018, 14:04

Znowu będzie, że pluję na SLowców, no ale... Jak tu nie pluć :lol:

Pole "orientacja" to domena SLów, na forach innego typu jak fantasy/post-apo itp. nie ma go wcale. Nigdzie, nawet w KP. A dlaczego? Może dlatego, że to kompletnie nieistotna informacja, poza tym jak ktoś chce sobie grać homo to niech gra i pokazuje na fabule, że nim jest, a nie metryczką w KP.
SL ze względu na to, że no.. Są to SL to do orientacji przywiązuje się dużą wagę. I w tym miejscu ugryzę się w język bo to nie miejsce na rozmowy o tolerancji czy jej braku :F

Więc generalnie poruszany tu problem dotyczy tylko jednego typu PBFów, na innym zwykle trzeba bardzo szczegółowo rozpisywać się na temat wyglądu postaci, włącznie z podawaniem dokładnej wagi i wzrostu. Na moim PBFach np. (Dragon Domination i Prastare Wrota), wzrost i wagę trzeba specjalnie wyszczególnić w KP i mają swoje osobne rubryki.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#37182 17 sty 2018, 15:14

Ja w sumie nie dawałam wzrostu i wagi, bo sama o tym piszę w wyglądzie i w sumie wydaje mi się, że to chyba wystarczy. No nie wiem w sumie sama, może to kwestia podejścia do tego? *drapie się po łepetynie*

Ja to też się spotkałam z czymś takim, że trzeba było znak gwiezdny/zodiaku umieścić, bo to dawało jakiś bonus czy coś takiego...

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#37187 17 sty 2018, 16:04

Nawet jeśli używam jako wizerunków kobiet niskich, bardzo często moje postacie mają wyższy wzrost i w założeniu są bardziej umięśnione ze względu na wykonywaną pracę. Z tego powodu zdarza się, że męskie postacie próbują górować w opisie, gdy tak na prawdę dzieli je jakieś 5 cm różnicy.
To jest właśnie konsekwencja tego, że na wielu forach (głównie SLach, chociaż czasem spotyka się też to na forach innego typu) zrezygnowano całkiem z opisywania wyglądu w kp. Na innych PBFach, opis wyglądu dla postaci jest obowiązkowy bez względu na to czy jest to realny wizerunek czy grafika, a tam znajdziemy i wzrost i wagę i opis sylwetki i inne cechy szczególne... wrzuca się link do kp gdzieś do pól profilu i sprawdzenie tego ile postać mierzy cm czy posiada jakieś tatuaże czy ma umięśnioną sylwetkę czy wychudzoną jest kwestią po prostu kliknięcia w odnośnik w profilu.

No ale... zwolennicy nieopisywania wyglądu w karcie postaci twierdzą zazwyczaj, że "po co, skoro avatar załatwia wszystko", a potem wychodzą takie kwiatki, że ktoś nad kimś próbuje górować, chociaż w praktyce różnicą jest tylko 5 cm albo inne ciekawe rzeczy.

A co do orientacji... jak dla mnie nie ma specjalnego celu w przeznaczeniu na to osobnego pola, można to wpisać w ciekawostkach, bo zwykle (być może jest to stereotypowe myślenie, no ale...) jeśli w karcie postaci jest przeznaczone osobne miejsce na zaznaczenie informacji o orientacji, to sugeruje że jest to informacja ważna i w kontekście opisywania bohatera i w kontekście przydatności tej informacji na fabule czyli... pośrednio sugeruje to, że skoro forum widzi potrzebę zaakcentowania ważności tej informacji, to nie będzie miało nic przeciwko temu, że wątki o charakterze seksualnym będą na forum wątkami popularnymi.

#37197 17 sty 2018, 18:24

Hasira pisze:Pole "orientacja" to domena SLów, na forach innego typu jak fantasy/post-apo itp. nie ma go wcale. Nigdzie, nawet w KP. A dlaczego? Może dlatego, że to kompletnie nieistotna informacja, poza tym jak ktoś chce sobie grać homo to niech gra i pokazuje na fabule, że nim jest, a nie metryczką w KP.
Pozwoliłam sobie zrobić wycieczkę po forach, które mają reklamę na Edenie.

http://www.vampire-diaries.wxv.pl/viewtopic.php?f=80/837 > Vampire Diaries
http://www.camp-of-shadows.wxv.pl/viewtopic.php?f=4/5 > Camp of Shadows
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci > Luciferum
http://legendsofwesteros.forumotion.com ... ty-postaci > Legends of Westeros (pytanie 9. Jakie upodobania seksualne posiada twoja postać?)

Także nieprawdą jest, że nie ma tego wcale na forach innych niż SL. Podejrzewam, że przykładów byłoby więcej, gdybym przeszła się po forach, których nie ma na Edenie.

#37200 17 sty 2018, 18:34

Asami pisze:
Hasira pisze:Pole "orientacja" to domena SLów, na forach innego typu jak fantasy/post-apo itp. nie ma go wcale. Nigdzie, nawet w KP. A dlaczego? Może dlatego, że to kompletnie nieistotna informacja, poza tym jak ktoś chce sobie grać homo to niech gra i pokazuje na fabule, że nim jest, a nie metryczką w KP.
Pozwoliłam sobie zrobić wycieczkę po forach, które mają reklamę na Edenie.

http://www.vampire-diaries.wxv.pl/viewtopic.php?f=80/837 > Vampire Diaries
http://www.camp-of-shadows.wxv.pl/viewtopic.php?f=4/5 > Camp of Shadows
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci > Luciferum
http://legendsofwesteros.forumotion.com ... ty-postaci > Legends of Westeros (pytanie 9. Jakie upodobania seksualne posiada twoja postać?)

Także nieprawdą jest, że nie ma tego wcale na forach innych niż SL. Podejrzewam, że przykładów byłoby więcej, gdybym przeszła się po forach, których nie ma na Edenie.
Przecież wszystkie fora jakie podałaś to właśnie SL. No może to ostatnie z Grą o Tron jest semi-SL.

SL - fora, gdzie głównie chodzi o erotyczne sesje i dramy, nie maja głębszej fabuły, mają realne wizerunki, są oparte o tandetne seriale czy inne uniwersa, zerowa albo szczątkowa mechanika.

To ja może podam odpowiednie przykłady:

http://proelium.forumpolish.com/t130-wzor-karty-postaci
Virus PBF - linka nie podam bo widzą tylko zalogowani.
http://crystalempire.forumpolish.com/t3 ... ty-postaci

#37203 17 sty 2018, 18:38

Hasira pisze:
Asami pisze:
Hasira pisze:Pole "orientacja" to domena SLów, na forach innego typu jak fantasy/post-apo itp. nie ma go wcale. Nigdzie, nawet w KP. A dlaczego? Może dlatego, że to kompletnie nieistotna informacja, poza tym jak ktoś chce sobie grać homo to niech gra i pokazuje na fabule, że nim jest, a nie metryczką w KP.
Pozwoliłam sobie zrobić wycieczkę po forach, które mają reklamę na Edenie.

http://www.vampire-diaries.wxv.pl/viewtopic.php?f=80/837 > Vampire Diaries
http://www.camp-of-shadows.wxv.pl/viewtopic.php?f=4/5 > Camp of Shadows
http://luciferum.forumpolish.com/t36-wzor-karty-postaci > Luciferum
http://legendsofwesteros.forumotion.com ... ty-postaci > Legends of Westeros (pytanie 9. Jakie upodobania seksualne posiada twoja postać?)

Także nieprawdą jest, że nie ma tego wcale na forach innych niż SL. Podejrzewam, że przykładów byłoby więcej, gdybym przeszła się po forach, których nie ma na Edenie.
Przecież wszystkie fora jakie podałaś to właśnie SL. No może to ostatnie z Grą o Tron jest semi-SL.

SL - fora, gdzie głównie chodzi o erotyczne sesje i dramy, nie maja głębszej fabuły, mają realne wizerunki, są oparte o tandetne seriale czy inne uniwersa, zerowa albo szczątkowa mechanika.

To ja może podam odpowiednie przykłady:

http://proelium.forumpolish.com/t130-wzor-karty-postaci
Virus PBF - linka nie podam bo widzą tylko zalogowani.
http://crystalempire.forumpolish.com/t3 ... ty-postaci
Camp of Shadows i Luciferum jako fora, na których "głównie chodzi o erotyczne sesje i dramy, nie mają głębszej fabuły" (dalej nie chce mi się przepisywać)?! Mam nadzieję, że tego nie zobaczą twórcy tych forów. Warto byłoby najpierw zaznajomić się z forum, zanim postawisz taką niesprawiedliwą ocenę... A już w szczególności obrażać Luciferum, które jest pełne legend i jest bardzo dobrze prowadzone fabularnie.

Dziękuję, przestaję spamować.

Awatar użytkownika
O mnie
Od 11 roku życia prowadzę badania dotyczące zombie zarówno w kulturze popularnej, jak i te dotyczące stworzenia ich w rzeczywistości. Poza tym lubię każdy rodzaj dziwactwa, jaki się trafi, a także jestem bardzo tolerancyjnym tomboyem. No i wrednym nerdem.
Moje RPGi
Nope

 65856070

#37207 17 sty 2018, 18:50

Fajnie, ze o Luciferum się pamięta, gdy trzeba podać przykład forum, które nie jest SLem, a takie pole posiada. Niemniej to miłe, że Lu nie trafiło na listę SLów, bo nim nie jest.
Czemu posiada? Bo mimo wszystko forum w dużej mierze odnosi się do relacji międzyludzkich. A nawet nie międzyludzkich co do relacji między Zaświatowcami, Ludźmi i Bogami i to poniekąd... ma znaczenie. Na pewno to ważny element jeśli ma dojść do międzygatunkowej prokreacji. Chociaż fakt faktem od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wywaleniem tego pola, a wstawieniem czegoś innego.

Bo mówicie o tym, jakie fora mają jakie pola, a jakie forach ich nie mają. Powiedzmy sobie szczerze, że dla mnie to czy gdzieś jest pole orientacji, a gdzieś przymus opisania wyglądu albo... chociażby wypisanie wzrostu i wagi postaci, to tak naprawdę kwestia samej polityki forum, tego co zdaniem administracji jest dla niej istotne. Poza tym sądzę, że jeśli nie podoba się komuś dobór pól na danym forum, to... zawsze można prosić adminów o to, by wprowadzili takie pole do karty, które zdaniem graczy by im się przydało. Choć jak dla mnie coś takiego można umieścić również w informatorze, czy nawet polach profilu.
Poza tym naprawdę to taki problem wpisać wzrost i wagę w ciekawostkach? Przecież to nadal KP. Ponadto... naprawdę podziwiam ludzi, którzy biorą na avek faceta który ma 1,50 m w kapeluszu i piszą, że ma 2m. Wiecie dlaczego? Bo jak wieku nie umiem po ryju rozpoznać, tak wiem, że gościu ma nie te proporcje i coś takiego, np. mnie cholernie razi. Albo kiedy widzę, że ktoś wziął aktora który ma normalnie 1,90 m wzrostu i go zmniejsza do 1,70 albo aktorka... jedna z tych żyrafowatych (swoją drogą moim zdaniem najładniejszych) i robi ją do 1,50 bo przecież małe jest piękne... uch, nóż w kieszeni mi się otwiera. Chociaż to, co ludzie robią z aktorami i aktorkami wykorzystywanymi na wizerunki, to temat na inną dyskusję.

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#37209 17 sty 2018, 18:55

Sheppard pisze:Powiedzmy sobie szczerze, że dla mnie to czy gdzieś jest pole orientacji, a gdzieś przymus opisania wyglądu albo... chociażby wypisanie wzrostu i wagi postaci, to tak naprawdę kwestia samej polityki forum, tego co zdaniem administracji jest dla niej istotne.
No właśnie, więc od razu widać co jest istotne, gdy na jakimś forum jest specjalnie wyszczególnione pole z orientacją, a wzrost i waga są spychane na dalszy plan. Później pan próbuje górować nad panią równego wzrostu albo anorektyczka otrzymuje komplement w postaci pulchnej twarzy.

Awatar użytkownika
O mnie
Od 11 roku życia prowadzę badania dotyczące zombie zarówno w kulturze popularnej, jak i te dotyczące stworzenia ich w rzeczywistości. Poza tym lubię każdy rodzaj dziwactwa, jaki się trafi, a także jestem bardzo tolerancyjnym tomboyem. No i wrednym nerdem.
Moje RPGi
Nope

 65856070

#37216 17 sty 2018, 19:57

Unthinkable pisze:
Sheppard pisze:Powiedzmy sobie szczerze, że dla mnie to czy gdzieś jest pole orientacji, a gdzieś przymus opisania wyglądu albo... chociażby wypisanie wzrostu i wagi postaci, to tak naprawdę kwestia samej polityki forum, tego co zdaniem administracji jest dla niej istotne.
No właśnie, więc od razu widać co jest istotne, gdy na jakimś forum jest specjalnie wyszczególnione pole z orientacją, a wzrost i waga są spychane na dalszy plan. Później pan próbuje górować nad panią równego wzrostu albo anorektyczka otrzymuje komplement w postaci pulchnej twarzy.
No właśnie, więc od razu widać, że Użytkowników na forach NADAL boli, komunikowanie co jest dla nich ważne i zamiast tego wolą narzekać w takich tematach, jak ten. Chociaż naprawdę nie rozumiem tego marudzenia, bo no sorry, ale jeśli na wygląd anorektyczki ludzie biorą taki wygląd:
Obrazek
A dla faceta, który ma górować nad wysoką panią, takiego pana:
Obrazek
To siłą rzeczy, takie pola będą potrzebne. Już nie wspominając o tym, że dla niektórych najwidoczniej za ciężko jest wejść na jedną z pięciutysięcy stron na których podane są wzrost i waga aktorów, piosenkarzy czy modeli. Zwłaszcza, jeśli ten wzrost czy waga nie są jakoś zmienione.