#86 Istotne stanowiska postaci

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#30916 10 sie 2017, 23:37

Przychodzę z kolejnym, być może kontrowersyjnym tematem.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nurtującymi mnie pytaniami:

Czy Gracze powinni mieć możliwość zajmowania,wysokich stanowisk na fabule, które pozwalają im w pewien sposób kontrolować postacie innych Graczy?

Czy Mistrzowie Gry/Administracja powinna mieć postacie, które piastują wysokie stanowiska i też niejako kontrolują Graczy na kolejnym podłożu?

Czy postacie, mocno wpływające na rozwój fabuły głównej powinny zostać tylko postaciami NPC?

Nurtuje mnie to od dłuższego czasu, gdyż wielokrotnie, grając na forach spotkałam się z sytuacją, gdzie Gracze dostawali możliwość zajmowania bardzo wysokich stanowisk, to samo tyczy się Mistrzów Gry czy Administratorów.
Wychodzę z założenia, że niektóre stanowiska powinny być zajmowane tylko i wyłącznie przez postacie NPCe, kierowane przez Mistrzów Gry.

Nie raz byłam świadkiem tego, że jeśli ktoś zaczął zajmować istotne stanowisko, to jakaś inna osoba, lub kilka osób, zaczynała się denerwować czy wręcz buntować. Z jednej strony się nie dziwię, bo przecież nie lubmy jako Gracze dużej kontroli. Chcemy mieć trochę tej wolności, ale z drugiej jeśli ktoś sobie zasłużył na takie zasługi, co wtedy? Na ile można sobie wtedy pozwolić? Tym bardziej, że zdarzają się osobniki, które potrafią wykorzystać pozycję lub jej siłę, do tego, aby zrobić na złość innym Graczom, zwłaszcza tym, do których nie pałają sympatią.
Natomiast w przypadku Mistrzów Gry czy Administracji, na ogół jest jedno stwierdzenie: wykorzystuje swoją pozycję, aby jego postać miała jak najlepiej. No i tutaj też zdarzają się tak zwane nadużycia z tego tytułu, jak chociażby utrudnianie Graczom zdobywania np. przedmiotów, ograniczanie ich na każdym możliwym podłożu, byle by tylko ich postać była gorsza od postaci MG czy Administracji.

Jak wy postrzegacie takie kwestie? Czy zgadzacie się ze mną, czy macie jakieś inne pomysły czy pozwalacie by, Gracze właśnie mogli zajść naprawdę wysoko?

Ja zdaję sobie sprawę, że ograniczeń nie lubi nikt, ale trzeba pamiętać, że na fora przychodzi wiele osób, o różnych charakterach. Jeden machnie ręką, bo mu to nie będzie przeszkadzać, inni będzie narzekać, ale w końcu też oleje, inny zwróci uwagę i poda zasadne argumenty, czemu nie powinno tak być, a inny zrobi z tego powodu awanturę, a potem pójdzie w cholerę robiąc obrazę z przytupem.

Zapraszam do dyskusji i podzielenia się swoim zdaniem!

#30917 11 sie 2017, 0:24

Gra o stołek jest dosłownie wszędzie — nie tylko na PBFach, MMORPG czy nawet stoliku. W życiu cały czas jest walka o najlepsze stanowiska.
Mam historię, która przestrzega przed brakiem umiaru. Na jednym z MMORPG kilka lat temu oddano całkowitą władzę w ręce graczy. Gracze skupili się wokół swoich państw i tam grali. Rang było mnóstwo, zaczynając od cesarzy, królów, a kończąc na książętach, księżniczkach i innych szlachcicach. Nie pamiętam, by ktokolwiek posiadał normalną postać, która nie była związana jakoś z władzą. Było to wręcz absurdalne. Admin wreszcie się zirytował, zaorał wszytko i oddał najwyższe stołki NPCom. Ale tak naprawdę co z tego? Jeśli gracz X chce coś ugrać, należy lizać długo Miśka, by zagrał ci tym NPCem tak. jak ty chcesz. Kiedyś po prostu nie trzeba było wazeliny, bo skoro twoja postać i tak piastowała to stanowisko :lol: ...
Ale zostawmy może tę absurdalną gierkę.

Myślę, że władza powinna być w rękach NPC i ci NPC nie powinni być za często wyciągani do gry, by właśnie nie dopuścić do sytuacji, gdy wciąż jedna i ta sama grupa ugrywa sobie kolejne przywileje. Wolę by ci NPCe byli zwykłym tłem, którego używamy na co dzień w pozdrowieniu albo jakimś wspomnieniu, że król zrobił to, czy tamto. W rękach graczy nie ma co zostawiać królów i władców — bo nagle się okaże, że każdy jest jakiś ważny i wyjdzie znowu absurdalna gierka... :lol:

#30933 11 sie 2017, 13:06

Czy Gracze powinni mieć możliwość zajmowania,wysokich stanowisk na fabule, które pozwalają im w pewien sposób kontrolować postacie innych Graczy?
Wydaje mi się, że jeżeli ktoś ma postać wpływowego działacza powiedzmy banku/prezydenta miasta/kierownika szpitala/właściciela baru - to dlaczego by nie. Byłoby cudownie, gdyby tak się działo, ale to wymaga odpowiedzialności z obydwu stron: gracza i adminów. Gracz powinien znać fabułę i starać się celować w to, co zamyśliła sobie administracja podczas tworzenia forum, zaś administracja powinna współpracować i nie zamykać się na graczy ( co się niestety dzieje tak często, jak często oskarża się forka o posiadanie elitarnych grupek)

Czy Mistrzowie Gry/Administracja powinna mieć postacie, które piastują wysokie stanowiska i też niejako kontrolują Graczy na kolejnym podłożu?
tak

Czy postacie, mocno wpływające na rozwój fabuły głównej powinny zostać tylko postaciami NPC?
W sumie to tak, bo taka sytuacja, że ktoś jest przypuśmy taką LAURĄ PALMER i totalnie mu się spodobaało pisanie Laurą i nagle stwierdza: nie uśmiercicie mi postaci - sprawi, że całe forko straci fabułę :(



Nie raz byłam świadkiem tego, że jeśli ktoś zaczął zajmować istotne stanowisko, to jakaś inna osoba, lub kilka osób, zaczynała się denerwować czy wręcz buntować. Z jednej strony się nie dziwię, bo przecież nie lubmy jako Gracze dużej kontroli. Chcemy mieć trochę tej wolności, ale z drugiej jeśli ktoś sobie zasłużył na takie zasługi, co wtedy?

Znaczy ja troche nie rozumiem co znaczy ZASŁUŻYŁ, bo generalnie jak to słyszę, to trochę mi się wydaje, że zwykle to tak jest, że jakieś pupilki nagle na coś ZASŁUGUJĄ. Więc nie dziwię się, że później ktoś ma pretensję, ze jego się nie wzieło pod uwagę BO np jest trudnym użytkownikiem. (* trudnym dla adminów)

Na ile można sobie wtedy pozwolić? Tym bardziej, że zdarzają się osobniki, które potrafią wykorzystać pozycję lub jej siłę, do tego, aby zrobić na złość innym Graczom, zwłaszcza tym, do których nie pałają sympatią. Natomiast w przypadku Mistrzów Gry czy Administracji, na ogół jest jedno stwierdzenie: wykorzystuje swoją pozycję, aby jego postać miała jak najlepiej. No i tutaj też zdarzają się tak zwane nadużycia z tego tytułu, jak chociażby utrudnianie Graczom zdobywania np. przedmiotów, ograniczanie ich na każdym możliwym podłożu, byle by tylko ich postać była gorsza od postaci MG czy Administracji.

To jest niesamowite, że to się dzieje. Nie uwierzyłabym, gdybym nie zobaczyła. Na jednym z największych obecnie forów poterowskich była taka sytuacja, chodziło o zmianę wyniku rzutu kostką przez osobę "z @", na rzecz tego gracza. No i co ciekawe ta osoba została w "@" więc jak widać MOŻNA to robić, chociaż mnie to oburzyło dość mocno.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#30959 11 sie 2017, 19:44

Baobab sama do końca nie wiem, jak to określić z tym zasłużył, bo nie raz słyszałam takie odpowiedzi od Administracji, kiedy pytałam czemu MG/Administracja/Moderator ma postać, która bardzo mocno wpływa na kolejnym podłożu na postacie oraz też na fabułę.
Może chodzi o to, że zrobił dużo dla forum. Chociaż, jak dla mnie, w momencie kiedy ktoś zgłasza się na Administratora/MG/Moderatora musi mieć świadomość tego, na co się porywa. Niektórzy często się zasłaniają, że ile to zrobili dla forum, to im się należy. Tylko zapominają, że TEŻ są Graczami i dla mnie, te dwie rzeczy powinno się rozdzielać.
Skoro Administrator/MG/Moderator robi postać, bierze udział w fabule, to jest tak samo Graczem jak i pozostali i powinien być tak samo traktowany. Ewentualnie może dostać przedmiot jaki chce, więcej punktów na rozwój forum, bo coś dla niego robił, ale powinien być jakiś umiar w tym wszystkim.

Też mogę przytoczyć kilka przykładów:

-Moja postać miała pojazd, w którym była zainstalowana funkcja napełniania
kabiny tlenem, jeśli to, znajdzie się pod wodą, nie pozwolono mi na to, bo to za duże ułatwienie, natomiast osoba mająca MG dostała pozwolenie na prowadzenie floty, tak floty, niekanonicznej, która zawsze i wszędzie miała informacje o postaci Gracza, nawet jeśli to coś było ściśle tajne, miała powiązania ze wszystkimi służbami takimi jak FBI i inne. (efekt taki, że odechciało mi się tam grać, bo znalazłam inne forum, gdzie nie było problemu z tym pojazdem, wprawdzie takiej funkcji nie mam w pojeździe, ale sam zamysł przeszedł bez problemu i jeszcze Administracja pomogła dopasować do realiów!)

-Nie mogę dostać statku handlowego, który zarazem jest domem dla mojej postaci i postaci NPC jej towarzyszących, bo...nie daje się statków na start, bo trzeba zasłużyć, bo to nie w porządku wobec innych, bo będę mogła sobie wszędzie latać, gdzie nigdzie takiej informacji na forum nie ma, co ciekawe chwilę później osoba Admina i MG, która tak napisała, informuje, że dostanie statek, bo jest księciem i mu się należy, a pozycję zdobyła na SWOIM evencie prowadzonym dla Graczy, w którym brała udział ta osoba i sobie, delikatnie mówiąc utorowała drogę do wysokiego stołka i w sumie może wszystko teraz na fabule. (dostałam tylko informację, jak spytałam, czemu tak jest, że bo właśnie zasłużyła ta osoba, bo zaczynała jak inni i tak tylko trochę sobie pomogła w utorowaniu drogi korzystając ze swojego eventu)

-Moja postać na fabule jest gnębiona, traktowana jak śmieć, co chwila muszę zmieniać postać, były momenty gdzie pisałam sama ze sobą, tak sama ze sobą, niektórzy Gracze też, a postać Admina/MG na fabule może wszystko, jego dziewczyna jest nietykalna, ja nawet pisząc posty jako MG dla nich musiałam co chwilę je zmieniać lub nawet usuwać, bo tak się nie stanie, bo postać Admina/MG nie pozwoli by coś takiego się stało i inne tego typu wymówki (efekt jest taki, że Admin został sam i zamknął forum)


Dlatego poruszyłam taki temat, bo nie raz spotkałam się z takimi dziwnymi sytuacjami i jak wspominasz Baobab, potem się czyta/słucha, że to forum dla Elit, dla wybranych.

Tak dodam jeszcze, że z tymi elitami to nie uwierzyłam, póki jedna osoba na Fanpage CE nie zapytała mnie czy mam dlatego na CE rasy elitarne, czy to dla wybranych/elitarnych osób. Znaczy się, że takie rzeczy muszą się zdarzać, a mnie to pytanie, przyznam szczerze bardzo zaskoczyło. Niemniej, takie rzeczy nie biorą się znikąd.

Baobab odpowiedziałeś na jedno z pytań czysto tak. No ok, ty się zgadzasz, ale czy musimy, jako Administracja to w jakiś sposób kontrolować? Żeby właśnie nie dochodziło do rażących naruszeń zaufania?

#30961 11 sie 2017, 19:57

Generalnie kiedy światem rządzą NPC to świat ten staje się nieco sterylny i jakby stoi w miejscu. Owszem MG mogą takimi NPC kierować, jednakże zwykle jest ich trochę i wszyscy o nich zapominają a oni "w spokoju" sobie coś tam robią i... Brakuje intryg, jakiś dziwnych planów podboju... A gracze nie raz miewają całkiem fajne pomysły na to, którym brakuje MG czy adminom.

Na Prastarych Wrotach można było nawet własne państwo robić, ale stworzyłam pewne wymagania jakie gracz musiał spełniać - jednym z nich był odpowiedni staż na forum, który wynosił o ile dobrze pamiętam aż pół roku. Co ciekawe było aż dwóch graczy, którzy "dotrwali" tyle i faktycznie stworzyli swoje państwa, mając na nie całkiem ciekawy pomysł.

Dlatego jak dla mnie takie ważne fuchy są jak najbardziej dla raczy, ale nie należy ich rozdawać na prawo i lewo tylko stworzyć odpowiednie wymagania - zwłaszcza dotyczące stażu, aby po prostu uniknąć takich sytuacji. Wiadomo, nawet weteran potrafi się wyłamać i wszystko nam popsuć, ale z pewnością jest to dużo rzadsze zjawisko.

#30964 11 sie 2017, 20:15

Z jednej strony, wolę mieć pod kontrolą graczy, którzy mają silne i znaczące postacie, które dużo mogą.
Z drugiej, wiem że jeśli zostawię wszystko na NPC to po prostu nie wyrobiłabym się z każdą możliwą potrzebą jaka mogłaby u graczy wyniknąć. Z resztą, świat w którym operuję jest bardzo rozległy i ciężko samodzielnie odegrać wszystkie postacie istniejące w uniwersum. Bo nie każdą się zna, nie każdą rozumie, nie każda nas interesuje...
Dlatego owszem wolę dać komuś silną postać, szczególnie gdy wiem, że dobrze ją poprowadzi i wiem, że nie skończy się to katastrofą i mieć silnego sojusznika, na którego w razie jakiś problemów mogę liczyć, że zrobi jakieś ciekawe wydarzenie.
Jeśli pojawiałyby się jakieś nadużycia, to ja jako admin muszę pilnować aby takie cuda nie występowały.
A co do samych nadużyć, to jest tego cała dupa z czubem. Jestem wręcz zszokowana gdy uświadomiono mnie jak wielu ludzi nadużywa swojej władzy. To chore, przynajmniej dla mnie.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#30965 11 sie 2017, 20:16

Hasira podzieliłabyś się tymi wymaganiami? W sumie to jestem ciekawa, bo sama się zastanawiałam czy takowych nie wprowadzić i nie dać troszkę Graczom więcej swobody. Jednak, właśnie z umiarem.

A jak sobie radziłaś z nadużywaniem tego?

Awatar użytkownika
 Baladya#3601

#30973 11 sie 2017, 20:54

Bajarz pisze:
Czy Gracze powinni mieć możliwość zajmowania,wysokich stanowisk na fabule, które pozwalają im w pewien sposób kontrolować postacie innych Graczy?
Dobre pytanie. Moim zdaniem, jak najbardziej powinni mieć możliwość zajmowania ważnych, wysokich stanowisk. Z tymże jestem za opcją fabularnego zdobywania takiego stanowiska. Parę razy zetknęłam się z sytuacją, że gracz od razu stworzył sobie postać na stanowisku prezesa/komendanta/zarządcy i pełnił swoją funkcję, jak to się mówi, wyłącznie na papierku. Żaden z prowadzonych przez niego wątków nie był związany z obowiązkami wynikającymi z pełnienia ważnego stanowiska. Bez sensu zajmować stołek, bo bycie szefem jest takie „cool”, ma się bardziej prestiżową postać. Jeśli komuś naprawdę zależy na jakimś stanowisku i ma sporo pomysłów, jak może za pomocą pełnionej funkcji rozwinąć swoją postać, a przy okazji pomóc rozwinąć się postaciom innych graczy i widać po jego grze, że angażuje się w fabułę, to administracja po pewnym czasie może udostępnić mu wymarzone stanowisko.
Bajarz pisze:Czy Mistrzowie Gry/Administracja powinna mieć postacie, które piastują wysokie stanowiska i też niejako kontrolują Graczy na kolejnym podłożu?
Zależy od sytuacji. Czasami posiadanie przez MG/Administrację postaci na lepszym stanowisku, pomaga dodatkowo popychać, rozwijać fabułę. Motywować ludzi do gry. Nie widzę większych przeciwwskazań do tworzenia takowych postaci przez władze forum. Wolę już, aby postać czyjegoś tam szefa miał gracz będący jednocześnie MG oraz potrafiący wyciągnąć potencjał z takiej postaci, niż gracz dla którego wysokie stanowisko będzie jedynie ozdobnikiem przy profilu jego bohatera.
Bajarz pisze:Czy postacie, mocno wpływające na rozwój fabuły głównej powinny zostać tylko postaciami NPC?
Nie za bardzo rozumiem. Postać npc, która mocno wpływa na fabułę? Dziwnie to brzmi, szczególnie, że to gracze powinni mocno wpływać na fabułę. Chyba, że chodzi kogoś takiego, jak Voldemort (przeważnie działający jako npc) na forum HP. Główny czarny charakter, który stale miesza i którego trzeba pokonać. Jestem zdania, że tego rodzaju npc powinni od początku do końca pozostać w rękach MG/administracji. Przekazywanie ich w łapki graczy jest dość ryzykownym posunięciem.
Bajarz pisze:Wychodzę z założenia, że niektóre stanowiska powinny być zajmowane tylko i wyłącznie przez postacie NPCe, kierowane przez Mistrzów Gry.
Być może. W mojej skromnej opinii permanentne blokowanie danego stanowiska przez npc, jest trochę nie fair wobec graczy, ale każdy ma własne zdanie na ten temat.

Bajarz pisze:Nie raz byłam świadkiem tego, że jeśli ktoś zaczął zajmować istotne stanowisko, to jakaś inna osoba, lub kilka osób, zaczynała się denerwować czy wręcz buntować.
Tutaj należy postawić sobie pytanie, dlaczego inne osoby buntują się i denerwują z powodu tego, że ktoś tam zajmuje wyższe stanowisko. Odzywa się zwykła zawiść czy sprawa jest znacznie poważniejsza?
Bajarz pisze:Chcemy mieć trochę tej wolności, ale z drugiej jeśli ktoś sobie zasłużył na takie zasługi, co wtedy? Na ile można sobie wtedy pozwolić? Tym bardziej, że zdarzają się osobniki, które potrafią wykorzystać pozycję lub jej siłę, do tego, aby zrobić na złość innym Graczom, zwłaszcza tym, do których nie pałają sympatią.
Wyobraźmy sobie wątek, w którym jedna postać będąca Szefem Firmy zleca drugiej postaci, będącej jego podwładnym wykonanie jakieś pracy. Gracz odgrywający postać podwładnego, buntuje się i twierdzi, że nie napisze posta z wykonywania danej pracy, bo to głupie i przede wszystkim, ktoś chce rządzić nim oraz jego bohaterem. Jakim prawem?
Dość absurdalna sytuacja, czyż nie?
W przypadku, kiedy właściciel postaci naprawdę wykorzystuje jej wysokie stanowisko do robienia komuś na złość albo do bezcelowego wyżywania się na jego bohaterze, powinna zainterweniować administracja i upomnieć takiego delikwenta. Jeśli upomnienia nie pomogą, pozbawić jego postać prestiżowej funkcji. Najwidoczniej Gracz nie dorósł do grania postacią na takim stanowisku.
Bajarz pisze:Natomiast w przypadku Mistrzów Gry czy Administracji, na ogół jest jedno stwierdzenie: wykorzystuje swoją pozycję, aby jego postać miała jak najlepiej. No i tutaj też zdarzają się tak zwane nadużycia z tego tytułu, jak chociażby utrudnianie Graczom zdobywania np. przedmiotów, ograniczanie ich na każdym możliwym podłożu, byle by tylko ich postać była gorsza od postaci MG czy Administracji.
Powiem krótko. Admin, który robi takie rzeczy, w ogóle nie powinien być Adminem. Robi z forum swój własny plac zabaw.

Bajarz pisze:Ja zdaję sobie sprawę, że ograniczeń nie lubi nikt, ale trzeba pamiętać, że na fora przychodzi wiele osób, o różnych charakterach. Jeden machnie ręką, bo mu to nie będzie przeszkadzać, inni będzie narzekać, ale w końcu też oleje, inny zwróci uwagę i poda zasadne argumenty, czemu nie powinno tak być, a inny zrobi z tego powodu awanturę, a potem pójdzie w cholerę robiąc obrazę z przytupem.
Zdarza się i takie rzeczy. Komuś podoba się sposób funkcjonowania forum, a komuś nie podoba. Ktoś zostanie, a ktoś strzeli focha i odejdzie. Raczej Admini nie zmienią zasad gry na forum z powodu jednego, obrażonego Gracza.

#30975 11 sie 2017, 21:53

Bajarz pisze:Hasira podzieliłabyś się tymi wymaganiami? W sumie to jestem ciekawa, bo sama się zastanawiałam czy takowych nie wprowadzić i nie dać troszkę Graczom więcej swobody. Jednak, właśnie z umiarem.

A jak sobie radziłaś z nadużywaniem tego?
Właściwie zasady były dwie:
1. Odpowiednio długi staż na forum.
2. Poprowadzenie wszystkiego fabularnie, a nie "o, mam już pół roku stażu, dawajta mi państwo!". Te dwie osoby co potem bawiły się właśnie w tworzenie państw spędziły na tym kolejny miesiąc, a nawet chyba i dłużej - jedna osoba państwo stworzyła "siłą" czyli musiała najpierw zebrać armię, natomiast druga zbudowała główną siedzibę na krańcach świata, przez co wszyscy o państwie dowiedzieli się dopiero jak było już gotowe :P Sprytne zagranie.

Gracze nie nadużywali tego, pół roku to na PBF bardzo dużo czasu, zaaklimatyzowali się, zostali zresztą także moimi bliskimi znajomymi więc po prostu nie odwalali szopki. Ustawienie wysokiego progu stażu na forum zniechęci raczej wszystkich graczy, którzy chcą tylko zrobić bajzel albo mają słomiany zapał. Zresztą te dwie osoby miały bardzo dobrze rozwinięte postacie no bo grały te pół roku bite na fabule a nie pierdziały w stołek i za to zostali wynagrodzeni ;)

#31025 12 sie 2017, 19:01

NPC na wysokich stanowiskach.
Absolutne, definitywne NIE.

Świat, w którym tylko zarząd posiada ważne postacie - bo do tego sprowadza się ograniczenie ich do NPC, jest nudny, zaprojektowany i mało dynamiczny. I praktycznie niczym się nie różni od przykładów naginania reguł pod siebie przez Administrację, jakie były powyżej.

Myślicisz, Bajarz, że jeśli Admin/MG będzie kierować wszystkimi ważnymi postaciami, to nie zrobi tego pod siebie, jeśli będzie chciał? Oczywiście, że zrobi! W końcu ma w ręce wszystko, czego potrzebuje!

Natomiast gracze na wysokich stanowiskach tak naprawdę nadają wielu z forów życie, przy czym zdecydowanie nie powinni być to gracze byle jacy, tylko tacy, którzy znają świat od podszewki, wykazują się zaangażowaniem, a przede wszystkim POMYSŁOWOŚCIĄ, bo postać, która jest ważna dla fabuły... cóż, powinna być ważna dla fabuły ,a to wymaga różnorakich działań.
Oczywiście warto żeby w pewnych kwestiach współpracowali oni z administracją, ale też nie widzę tego jako "zapoznanie się z tym jak administracja widzi losy forum i świata na nim przedstawionego", a zwyczajne OBUSTRONNE dogadywanie pewnych wydarzeń.
"Słuchaj, graczu X potrzebuję cię do tego itego, bo chciałbym zrobić to i to, myślisz, że twoja postać mogłaby tak postąpić?"
"Meh, zrobiłby raczej to i to, a może lepiej będzie zrobić to tak...?"
Dopiero wtedy forum jest naprawdę w rękach graczy, kiedy gracze mogą wpływać na fabułę. Nie rozumiem czemu im to odbierać.

Fajnym rozwiązaniem wydaje się obsadzenie wysokich stanowisk NPCtami na samym starcie forum, ale umożliwienie graczom dojście do tej posady fabularnie.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#31041 12 sie 2017, 23:05

Ostatnio się zastanawiałam nad tym samym, jak sama myślałam nad założeniem forum w wersji legend arturiańskich przedstawionych w serialu "Przygody Merlina". Ostatecznie doszłam do wniosku, że najlepiej byłoby na starcie utworzyć postacie NPC zajmujące "ważne role", takie jak - pierwszy rycerz, jedna czy dwie wyższe kapłanki starej religii (wszystkich jest dziewięć, utworzyć z jedną na potrzeby fabularne do momentu w którym żaden inny użytkownik nie zostanie nią fabularnie), nadworny medyk, z jeden władca smoków, z jeden przywódca obozu druidów i tak dalej i tak dalej. Później jak forum miałoby więcej graczy, fabuła by się rozwijała, to powoli gracze by zastępowali ów NPC, ktoś by skończył trening na wyższą kapłankę, pierwszy rycerz umarłby w walce, medyk byłby za stary by dalej pełnić swoją funkcję i tak dalej i tak dalej. Wydaje mi się to najbardziej naturalne rozwiązanie. Oddanie wszystkich ważnych funkcji w ręce NPC jest nienaturalne i bardzo sterylne jak już wcześniej było mówione, jednak trudno byłoby zebrać konieczną liczbę osób, by zapełnić wszystkie miejsca na początku już graczami (zwłaszcza takimi, którzy by nie zniknęli po kilku postach). Żeby nie było, że co kilka dni Camelot musi zmieniać Pierwszego Rycerza, czy skład doradców króla.
Jednak z kolei jak myślałam o samej władzy królewskiej, to Uthera i jego żonę zostawiłabym już jako NPC, głównie ze względu na fabułę i poziom władzy jaki reprezentują.

To jest moim zdaniem najciekawsze i najlepsze rozwiązanie. Taki kompromis pomiędzy kompletnym zostawieniem całej władzy w rękach MG, a pozwoleniu byle komu zajmować wysokie stanowisko.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#31044 12 sie 2017, 23:40

Fenoloftaleina, Rebel, dzięki za odpowiedzi i właśnie mi chodziło o stanowiska, które reprezentują wysoki poziom władz jaki reprezentuje postać.
Nie wyobrażam sobie, żeby role króla, królowej czy księcia/księżniczki poszła w ręce grywalnych postaci. Dla mnie muszą to być postaci NPC. Tym bardziej, że wiemy, że władza potrafi uderzać ludziom do głowy, niemniej, też zależne o realiów, jakie panują na forum.

U mnie na przykład, pewne stanowiska będą obsadzone postaciami NPC, bo mają za wysoki poziom władzy, jak to ładnie określiła Rebel, poza tym pewne aspekty powinny zostać tylko i wyłącznie w rękach NPCów.

Dlatego napisała o kontrolowaniu przez Administrację/MG Graczy na kolejnym poziomie.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#31175 15 sie 2017, 17:35

Bajarz pisze:Nie wyobrażam sobie, żeby role króla, królowej czy księcia/księżniczki poszła w ręce grywalnych postaci. Dla mnie muszą to być postaci NPC. Tym bardziej, że wiemy, że władza potrafi uderzać ludziom do głowy, niemniej, też zależne o realiów, jakie panują na forum.

U mnie na przykład, pewne stanowiska będą obsadzone postaciami NPC, bo mają za wysoki poziom władzy, jak to ładnie określiła Rebel, poza tym pewne aspekty powinny zostać tylko i wyłącznie w rękach NPCów.
W sumie na początku pewnie zostawiłabym to właśnie w rękach NPC, jednak w sumie jeśli jakaś postać postanowiłaby na przykład obalić władzę i by jej się to udało, spełniając wszystkie warunki. Teoretyczna sytuacja: Jakaś osoba, ogarnęła ludzi na fabule, sojuszników i zaatakowała Królestwo XYZ, obaliła króla, wszystko pod nadzorem Mistrza Gry, który dopatrywałby walk i mechanik czy innych takich i by się im udało, no to w sumie zostawiłabym władzę królewską (a raczej uzurpatorską) w rękach osoby ABC, bo skoro jej się udało, no to why not. Jednak to kwestia tego, czy rozmawiamy o dawaniu osobie władzy na samym początku, że od razu można sobie stworzyć postać króla, czy nie, bo w sumie jeśli ktoś to osiągnął samemu na forum... no cóż, gratulacje dla zgranej ekipy, czy coś.

Na jednym forum o HP moja postać dostała stołek Ministra Magii, wygrała go w demokratycznych wyborach, rozgrywałam wywiady, moja postać miała swojego rzecznika prasowego, który pisał ładne oświadczenia... no i tak wyszło, że moja postać wygrała tę walkę o stołek. Akurat jedyna postać, która startowała w tych wyborach, która nie była postacią administratora lub NPC. Wysokie stanowisko, najwyższe w sumie w świecie HP, jednak sama sobie na nie zapracowałam. (Chociaż trudno stwierdzić, czy ludzie głosowali, bo przekonała ich moja postać, czy po prostu dla beki, bo śmierciożerca i uznali, że będzie po prostu ciekawej. Tego nie wiem.) W każdym razie z posiadaniem wysokiego stanowiska na forum wiąże się też spora odpowiedzialność dla osoby, która je piastuje. Wiele osób chce rozgrywać gry z taką osobą. Nie zapomnę pisania długich postów na debacie politycznej, które z jednej strony były wspaniałe a z drugiej wykańczały mnie, bo musiałam uważnie pisać każde słowo, bo wiedziałam, że wszystko może mi zostać wytknięte.

Anyway. Jeśli ktoś się samemu doczołga do wysokiego stołka - to jest spoko. Od samego początku, ot tak dać randomowej osobie wysokie stanowisko - nie koniecznie spoko.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

#31327 18 sie 2017, 16:18

Bajarz pisze: Baobab odpowiedziałeś na jedno z pytań czysto tak. No ok, ty się zgadzasz, ale czy musimy, jako Administracja to w jakiś sposób kontrolować? Żeby właśnie nie dochodziło do rażących naruszeń zaufania?
no generalnie administracja jest chyba od tego, żeby kontrolować żeby nie dochodziło do naruszeń zaufania :)

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#31329 18 sie 2017, 16:25

Rebel dzięki za odpowiedź. Może i masz rację, ale wtedy taka osoba musiałaby naprawdę się wykazać podczas fabuły, znać dobrze świat i cały czas współpracować z Administracją czy Mistrzami Gry i w moim odczuciu powinna też wykazywać coś takiego co nazywa się skrucha i pokora, bo nie każdy posiada te cechy.
Może i bym spróbowała kiedyś dać dojść Graczom wysoko, ale na pewno nie na samym początku.

Baobab Generalnie tak, ale Administracja też nie siedzi 24/7. Nie raz spotkałam się z sytuacją, gdzie ktoś z członków załogi forum szorował CB, tylko po to, żeby ukryć swoje przewinienia. Nikt, na ogół nie myśli, żeby screenować cb, bo i po co? Dlatego właśnie główkuję, jak takich sytuacji powinno się unikać.