#82 Ratunku! Troll na forum!

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]

#30579 06 sie 2017, 15:48

Po długiej nieobecności, czas poruszyć temat, który ostatnio za mną chodził.

Otóż, niejednokrotnie w internecie można się spotkać z określeniem "troll", "trollować". Często taka osoba pojawia się na forach i sieje zamęt oraz zgorszenie. Jednakże... po czym poznać, że ktoś jest trollem, a nie tylko kimś o zbyt dużym ego lub zbyt wielkim przekonaniem o swojej wartości? Pamiętam sytuację, gdzie miałam wątpliwości czy osobnik słusznie zasłużył na swoje miano. A może jednak się pośpieszyłam i choć słusznie dałam bana za złe zachowanie, to jednak nie był troll?
Tak więc mam kilka pytań, które może pomogą sobie radzić z tym, jakby nie patrzeć, problemem:

1. Kim dla ciebie jest troll?

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?

3. Jak reagowałeś/aś?

4. Jak powinno się z trollem postępować?

No i najważniejsze i bardziej rozmyśleniowe:

5. Po co trolle to robią?

Bo jak dla mnie:

1. Troll to osoba która niszczy atmosferę na forum, przeszkadza, awanturuje się (często bezpodstawnie i tylko na zasadzie "bo ja wiem lepiej". Nie szanuje forum, administracji, innych użytkowników. Często również tworzy konta oraz KP, w których widać jego brak szacunku do pracy administracji (błędy w KP, głupie teksty) i awanturowanie się o nie, albo poprawianie tak, że człowiek zgrzyta zębami.

2. Na forach, przede wszystkim. Jednym na którym zarządzałam, miałam tam wyjątkowo złośliwy zespół dwóch panów, okpiwających nas mocno.

3. Na początku próbowałam dyskusji i normalnej, kulturalnej rozmowy, bo wydawało mi się, że z każdym idzie się dogadać. Doszło do tego, że mój rozmówca używał ciągle tych samych argumetnów, kompletnie ignorując to co mówiłam.

Na 4 i 5 pytanie nie znam odpowiedzi i dlatego pytam was, jako bardziej doświadczone osoby.

#30584 06 sie 2017, 18:03

1. Kim dla ciebie jest troll?
Troll to osoba, która specjalnie obraża użytkowników, nie stosuje się do regulaminu, rzuca niestosowne komentarze. Podjudza użytkowników i wywołuje gównoburze. Zachowują się agresywnie.
Trollem dla nie jest osoba, która zarejestruje sobie konto pod śmieszną postacią (szczególnie, gdy jeszcze nie wie, kim tak naprawdę chce grać) albo wyrażająca swoją negatywną opinię o czymś. Szczególnie z tym ostatnim jest problem, ponieważ albo dostajesz łatkę hejtera, albo trolla. :roll:

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?
Wszędzie — na forach, na fejsie, na youtube, twitterze... Wszędzie tam, gdzie można się wypowiedzieć, powiedzmy anonimowo.

3. Jak reagowałeś/aś?
Jako zwykły użytkownik zwyczajnie ignoruję i od razu zgłaszam wszystko do admina/moda, jako ktoś z uprawnieniami zwracam uwagę przez PW i proszę o spokój. Być może dana osoba wcale trollem nie jest. Czasami oceny są błędne.

4. Jak powinno się z trollem postępować?
Jak mówi slang - nie należy karmić trolli. W praktyce nawet ignorancja takiej osoby nie zawsze pomaga. Poradniki w Internecie twierdzą, że należy jak najszybciej odebrać takiej osobie możliwość komentowania, lecz bądźmy ze sobą szczerzy - to prawdziwego trolla nie pokona. Jest wiele sposobów, by wejść na naszą stronę czy forum.
Gdy sprawa przestaje być śmieszna, można sprawę zgłosić do władz. Na swoim profilu na KFie mam małą instrukcję dla nieletnich, którzy są ofiarami trolli/hejterów, co należy zrobić:
1. Przede wszystkim uspokój się.
2. Porozmawiaj o sytuacji z drugą osobą, przedstaw jej, co się stało. Możesz porozmawiać z drugim współgraczem, pokazać grę rodzicom lub opiekunom.
3. Wyślij zgłoszenie do administratora.
4. Jeśli to nie pomoże, możesz skontaktować się z Fundacją Dzieci Niczyje. Prowadzą akcję przeciwko cyberprzemocy. Numery telefonów znajdziesz tutaj.
5. Pamiętaj, że nie jesteś sam. Nie pozwól się zastraszyć.
Dodam, że gdy nie miałam jeszcze osiemnastu lat, korzystałam z telefonu zaufania. Bardzo mi pomogli.

5. Po co trolle to robią?
Dla zbicia czasu? Dla zabawy? By udupić jakiegoś człowieka? To tak jak zapytać, dlaczego pan zabił...


Ogólnie polecam książkę "Hejtoholik" Michała Wawrzyniaka. Pomaga. Zarzucam mój ulubiony cytat:
Przestańmy więc być bierni. Przestańmy się oszukiwać, że gdy nie będziemy czegoś zauważali, to problem sam się rozwiąże. Przecież to głupie! Jak możesz twierdzić, że odpowiadanie na hejt to hejtowanie? Jak możesz próbować lansować opinię (jeśli to robisz), że reakcja na tego typu zachowanie jest niepotrzebna, używając słów: „Nie będę się bić z idiotą, bo sprowadzi mnie do swojego poziomu”. Poczekasz więc, aż idiota zgromadzi armię i wtedy staniesz w chwale i blasku? Sam jak palec? Przestań używać porównań, że hejt jest jak śmierdząca kupa, więc Ty ją omijasz. Bo nie chcesz się pobrudzić. Pozwolisz, żeby najpierw psy, a później ludzie zaczęli się załatwiać bezpośrednio na ulicy? Może na tabliczce na swoich drzwiach napisz, że w Twoim ogrodzie można zrobić w każdym momencie kupę. Gdzie tylko kto chce.

#30607 06 sie 2017, 21:58

1. Kim dla ciebie jest troll?
To osoby, która zwykle prowokuje kłótnie, offtopuje w nieodpowiednich tematach czy ogólnie zachowuje się w sposób naganny. Przede wszystkim szuka przesadnie atencji, zaczepiając niewinnych użytkowników i wkurzając administrację.

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?
Na swoich forach, aczkolwiek nie jest to zjawisko jakieś super częste, przynajmniej dla mnie. PBF trafiają do małej liczby odbiorców, toteż i ryzyko, że jakiś troll "z prawdziwego zdarzenia" na takie forum trafi jest w sumie niewielkie.

3. Jak reagowałeś/aś?
Zwykle na początku ostrzegam tekstem w stylu "takie zachowanie zostanie ukarane", ba czasem widziałam, że nawet użytkownicy mnie w tej kwestii wyręczali, także zapowiadając trollowi, że jeśli się nie ogarnie to pewnie czeka go ban.

4. Jak powinno się z trollem postępować?
Krótko i na temat - zbanować. Nawet nie daje komuś takiemu drugiej szansy, gdy stracę do niego cierpliwość to po prostu się żegnamy. Nie lubię się z takimi ludźmi cackać bo po prostu nie szanują innych osób, więc dlaczego ja mam go szanować?

5. Po co trolle to robią?
Zwykle są to socjopaci, których nikt w realu nie lubi więc wyżywają się w internecie. Tak wiem, dosadne słowa, ale badania naukowe mówią w tej kwestii same za siebie.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#30612 06 sie 2017, 22:51

1. Kim dla ciebie jest troll?
Osoba mącą spokój na forum.

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?
Facebook, fora pbf, vallheru, deviantArt praktycznie wszędzie

3. Jak reagowałeś/aś?
Na początku reagowałam emocjami, dawałam się podpuszczać, teraz wiem jak działać, co robić, chociaż jak każdy też mam pokłady cierpliwości, które się kończą.

4. Jak powinno się z trollem postępować?
Przede wszystkim, jak mamy taką możliwość to pozbyć się go, jeśli nie najlepiej ignorować. Po co karmić trolla? utyje, pęknie i co wtedy?

5. Po co trolle to robią?

Jest wiele czynników, ale głównym jak dla mnie to po prostu nadmiar wolnego czasu, po prostu im się nudzi. Nie potrafią znaleźć sobie zajęcia, a całym ich życiem to komputer i internet i ten cały świat, w którym wydaje im się, że są najlepsi, najwspanialsi, a to nie prawda, bo są po prostu żałośni.

#30616 07 sie 2017, 0:05

1. Kim dla ciebie jest troll?
Osoba, która rejestruje się tylko w celach mało wymyślnego śmieszkowania i świadomego oczerniania/ośmieszania innych użytkowników. Najczęściej obracająca wszystko w żart, heehehheszkująca XDD XD XD XXDDDD XDDXXD, niestosująca się do norm i zasad, wrzucająca linki o nieodpowiedniej treści. No i, przede wszystkim, ignorująca wszelakie prośby dotyczące uspokojenia się. Bo nie wpadła na forum po to, by się uspokoić.

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?
Jak napisała Asami — wszędzie. Na forach najdotkliwiej, bo w zasadzie tylko na nich przesiaduję.

3. Jak reagowałeś/aś?
Wkurwieniem. A jak inaczej? Nie bawią mnie niskopozomowe żarty, tysiące emotikon albo teksty kompletnie niezwiązane z tematem. Nie bawi też rzucanie grochem o ścianę. Ale to wewnętrznie. W praktyce stosowałem ostrzeżenia i banicje. Czasami inaczej się zwyczajnie nie da.

4. Jak powinno się z trollem postępować?
Strzelam, że niewiele jest sposobów na to, by jakoś przemówić trollowi do rozumu. Jeżeli ktoś wpadł na stronę po to, by siać zamęt, to będzie siać zamęt bez względu na to, czy się go ignoruje, czy próbuje ustabilizować — różnica pojawia się tylko w kwestii natężenia chaosu; im bardziej ludzie dają się podjudzać trollowi, tym większy armagedon nastąpi. Banicja wydaje się jedynym wyjściem.

5. Po co trolle to robią?
Who knows? Dla rozrywki?

#30674 07 sie 2017, 12:36

Hmm, odejdę od powyższego wzoru, bo mnie bardziej nurtuje pytanie:
"Jak rozpoznać trolla?".

I przy okazji poproszę o pomoc. Na Oversoulu pojawiła się ostatnio karta postaci kogoś o imieniu "Kurosaki Naruto". W pole "Pseudonim" wpisane "Geniusz". Wygląd - trzy zdania. Charakter - trzy punkty, dosłownie! (- Miły -cośtamcośtam - Wesoły) Historia - lepiej nie przytaczać.

Generalnie wraz z drugim adminem sądziliśmy, że ktoś sobie z nas jaja robi i również niepoważnie sprawdziliśmy kartę, ofc nie została zaakceptowana.

Ale nachodzi mnie myśl - co jeśli to wcale nie żaden "śmieszek", ani "troll", a jakiś dzieciak, który chce zacząć grać na forach? Jak ich rozróżnić? Jak działać w takich sytuacjach?

#30677 07 sie 2017, 12:58

Piniakolada pisze:Hmm, odejdę od powyższego wzoru, bo mnie bardziej nurtuje pytanie:
"Jak rozpoznać trolla?".

I przy okazji poproszę o pomoc. Na Oversoulu pojawiła się ostatnio karta postaci kogoś o imieniu "Kurosaki Naruto". W pole "Pseudonim" wpisane "Geniusz". Wygląd - trzy zdania. Charakter - trzy punkty, dosłownie! (- Miły -cośtamcośtam - Wesoły) Historia - lepiej nie przytaczać.

Generalnie wraz z drugim adminem sądziliśmy, że ktoś sobie z nas jaja robi i również niepoważnie sprawdziliśmy kartę, ofc nie została zaakceptowana.

Ale nachodzi mnie myśl - co jeśli to wcale nie żaden "śmieszek", ani "troll", a jakiś dzieciak, który chce zacząć grać na forach? Jak ich rozróżnić? Jak działać w takich sytuacjach?
Myślę, że dużo zależy od rodzaju trolla, z którym mamy do czynienia, bo przecież jest ich kilka.
Są trolle-śmieszki, oni własnie wklejają jakieś dziwne karty postaci itp. i w większości przypadków są stosunkowo niegroźni.
Są trolle-awanturnicy, czyli ci najgorsi, ale i najłatwiejsi do rozpoznania - wszędzie szukają dziury w całym i kłócą się o absurdalne rzeczy, rzucają kontrowersyjnymi tematami, żeby wywołać awanturę itp.
No i trolle-aktorzy. Oni w sumie są dosyć łagodni, bo po prostu udają i ich to bawi. Udają własnie np. takiego nowicjusza, który nie wie jak napisać porządną KP, albo kogoś jeszcze zupełnie innego.

Tak czy siak, oprócz skrajnych przypadków, najłatwiej rozpoznać trolla, kiedy zacznie prowadzić dialogi z innymi graczami. Po KP to zawsze jest jakieś ryzyko.

#30678 07 sie 2017, 13:04

Aż wpadłem na to forum i przejrzałem kartę. Już serio pominę, że komentarze administracji wydają mi się co najmniej niestosowne, bo nie mnie oceniać jak ktoś wykonuje swoją funkcję - tylko może dobrze byłoby wziąć poprawkę na to, że user trollem nie jest (i podobne hasła mogłyby go zniechęcić do gry na forum albo w ogóle na pbf-ach). W karcie nie widzę natomiast niczego obraźliwego, nic, co miałoby wszcząć burdę na forum, nic, co by prowokowało. Prędzej bym powiedział, że gracz posiłkował się fabularną postacią - w tym przypadku Naruto (który też rodziców nie miał, też chciał być super, też pragnął bycia geniuszem i tak dalej, i tak dalej) i zrobił to nieumiejętnie; bo jest za młody, nie ma doszlifowanego warsztatu lub po prostu zaczyna swoją przygodę z pbf-ami. To tylko luźna ocena, bo nie wiem, jak zachowuje się na forum (na cb, w tematach z offem) i nie mam zamiaru go bronić tylko dlatego, że karta wydaje się być napisana przez dzieciaka. Tak czy inaczej: treść jest niegroźna sama w sobie i lepiej przyjąć, że to faktycznie ktoś nowy, niż od razu wrzucić go do wora z trollami. Jeżeli to początkujący, to z czasem się ogarnie i nabierze wprawy.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#30679 07 sie 2017, 13:15

Kiedyś otworzyło się takie forum o superbohaterach, którego adminka ciągle narzekała na dramę z ekipą z czimniczongas (bo oni jej usunęli forko czy coś). Było średnio wykonane i generalnie wydawało mi się, że to okazja do mniej poważnego grania. Z naciskiem na grania. Bo owszem, postać była absurdalnie głupia, koncepcja była po prostu zabawna, ale jakimś cudem udało mi się to w biografii uargumentować. No i dostałam akcept. Koleżanka zrobiła mi Xaviera coby mieć jakiegoś łysego na wózku w drużynie. Z entuzjamem chciałam pisać pierwszy post na fabule, a tutaj nagle ban na IP bo jestem trollem który przyszedł rozwalić im forko. A mogli po prostu napisać że karta jest zła i spadaj. Cierpię do dziś, chociaż forum padło po tygodniu. A ten post to się usunął, bo jak go wysyłałam to przyszła banicja. :c

Awatar użytkownika
O mnie
just vibing
Moje RPGi
czekam na forum o pbfach z ogarniętą administracją
czasem żyję, a czasem nie
Podziękował(a): 1 raz

 knox#6854

#30682 07 sie 2017, 13:26

Mam za sobą karierę internetowego trolla; byłam jednak na tyle niegroźnym przypadkiem, że robiłam to rzadko i nie krzywdząc nikogo.

1. Kim dla ciebie jest troll?
Jest kilka rodzajów trolli. Ja byłam z tych niegroźnych, co to czasem sobie poheheszkują, ale ogólnie nie krzywdzą nikogo. I zaznaczę, że osobiście nie robiłam tego na forach, tylko w komentarzach, choćby na fejsbuku. Nie usprawiedliwia mnie to jakoś mocno, ale ot. Człowiek dzieckiem był, to i głupi też.

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?
Trolle są wszędzie. Ostatnio dużą ich wylęgarnię dostrzegam szczególnie na stronach z wyznaniami (jak anonimowe), gdzie ukrywają się za nickiem i są "bezpieczni".

3. Jak reagowałeś/aś?
Ignorowałam. Jak był groźniejszy, awanturował się - zgłaszałam.

4. Jak powinno się z trollem postępować?

Jeśli troll jest niegroźny - nie reagować. Nie zwracać uwagi, udawać, że ktoś taki nie istnieje. W gorszych przypadkach możliwe, że wystarczy zgłosić.

5. Po co trolle to robią?
Najczęściej? Dla rozrywki. Taka jest prawda. Bo dopóki ludzie reagują, odzywają się i rozmawiają z trollem, dostarcza im to zabawy. Dlatego mówię - nie karmcie trolla, to z czasem powinna mu się ta zabawa znudzić. Mówię to na własnym przykładzie.

#30684 07 sie 2017, 13:38

Arcanine, być może niestosowne, ale cóż - że to może być zupełnie ktoś nowy, przyszło nam do głowy dopiero po fakcie, czyli kiedy rozmówiłam się ze znajomą, która uświadomiła mnie, że nowi ludzie tak piszą - podczas mojej kilkuletniej przygody z pbfami NIGDY nie zdarzyło mi się czegoś takiego zobaczyć, sensownym wydało się więc, że ktoś sobie robi z nas śmieszki, zareagowaliśmy więc w podobny sposób, żeby, jak to mówią, "nie karmić trolla".

To, że w karcie nie ma nic obraźliwego nie oznacza, że na dłuższą metę coś takiego może nie być szkodliwe. Czytając KP już miałam wizje dyskusji, nic niewnoszących poprawek, gdyby ocenić ją jak każdą inną, a koleś okazałby się trollem żerującym na czasie i powadze adminów.

Stąd moje pytanie - jak rozróżnić takiego trolla-aktora, o którym pisała Fenoloftaleina, od niedoświadczonego gracza? Pozostałym daje się osty, jak przeginają. W przypadku aktora to miałoby być nieskończone wypisywanie błędów z karty, a potem znoszenie tego kogoś w rozgrywce fabularnej - po prostu z góry założyłam, że mamy tu do czynienia z kimś wykorzystującym dość luźny regulamin, który nie określa długości postów, historii, charakteru i tak dalej.

#30688 07 sie 2017, 13:46

Piniakolada pisze:Stąd moje pytanie - jak rozróżnić takiego trolla-aktora, o którym pisała Fenoloftaleina, od niedoświadczonego gracza? Pozostałym daje się osty, jak przeginają. W przypadku aktora to miałoby być nieskończone wypisywanie błędów z karty, a potem znoszenie tego kogoś w rozgrywce fabularnej - po prostu z góry założyłam, że mamy tu do czynienia z kimś wykorzystującym dość luźny regulamin, który nie określa długości postów, historii, charakteru i tak dalej.
Moim zdaniem w tym akurat konkretnym przypadku trolla-aktora, trzeba podjąć dyskusję, bo inaczej nie dowiemy się czy to troll, czy po prostu taki użyszkodnik.
Jeśli ktoś jest nowy i nie wie co z czym się je, to generalnie po dobrym wytłumaczeniu, poproszeniu o zapoznanie się z innymi kartami, jak to ma wyglądać itp., po prostu zrezygnuje (bo uzna, że go to przerasta, zdarza się), albo po prostu w miarę swoich możliwości dokona poprawek i spróbuje dostosować się do innych graczy.
Natomiast troll-aktor w 90% zmieni się w trolla-śmieszka i zacznie przeciągać poprawki, o które go poproszono do granic absurdu, udając zupełne niezrozumienie tematu i bycie osobą o IQ -10. I dopiero wtedy można się z nim rozprawić.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#30689 07 sie 2017, 13:52

1. Kim dla ciebie jest troll?

Różnie z tym bywa. Może to być osoba, która celowo mąci i psuje atmosferę na forum, albo po prostu robi sobie jaja z użytkowników. (Nie żeby robienie sobie żartów i psikusów było szczególnie złe, no ale jest ta granica dobrego smaku zawsze).

2. Gdzie się z tym zjawiskiem spotkałeś/aś?

Trudno określić, bo z takim zjawiskiem spotkasz się w całym internecie. Internet daje pewną dozę, uczucie anonimowości. Nikt nie podejdzie do dresa na środku ulicy i nie powie mu, że "twoja stara pierze w rzece", ale w internecie nie ma takiego problemu, bo nikt za bardzo się nie przejmuje tu o konsekwencje. Byłam moderatorem na pewnym streamie na hitboxie jakiś czas temu. 'Grasował' tam użytkownik o nicku "ssijpyte", który miał z kilkadziesiąt kont i zmienne IP, więc banowanie go było bez sensu, bo zbanowało się jedno konto, wracał z drugim, zbanowało się IP, wracał z innym IP.

3. Jak reagowałeś/aś?

Na początku dawałam bany, no bo jako moderator musiałam wprowadzić jakiś porządek na czacie, jednak kiedy odkryliśmy jak bardzo bezsensowne to było, po prostu zaczęliśmy to ignorować i 'zagłodziliśmy trolla', nie dając mu satysfakcji z wkurzania nas. Po jakimś czasie odpuścił sobie, bo nie miał zabawy z tego co robił.
W innych przypadkach też najczęściej po pewnym czasie po prostu to ignorowałam, albo w ogóle od początku jak tylko zobaczyłam, że to ich nakręca.

4. Jak powinno się z trollem postępować?


Jak pisałam wyżej, ignorować. Troll się wtedy nudzi, bo nikogo nie wkurza, nie ma satysfakcji z drażnienia innych.

5. Po co trolle to robią?

Pewnie powodów jest wiele. Poczucie jakiejś wyższości? Chęć irytowania innych? Dla zabawy i satysfakcji.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

#30807 09 sie 2017, 13:48

a może to dziwne, bo ja lubie trole. Tak generalnie. Troche absurdalnego humoru i trochę okazji do pogadania jest dla mnie ciekawsze niż ciągłe obserwowanie czatu na którym jest "omg, ale mi sie nie chce uczyć" "omg ziomko mi też" "omg poznałam wczoraj super kolesia".

ale nie, jednak nie lubie troli w karcie. Dla mnie jak sie idzie na forko to akurat rzecz fabularną trzeba mieć ogarniętą.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#30809 09 sie 2017, 13:55

baobab pisze:a może to dziwne, bo ja lubie trole. Tak generalnie. Troche absurdalnego humoru i trochę okazji do pogadania jest dla mnie ciekawsze niż ciągłe obserwowanie czatu na którym jest "omg, ale mi sie nie chce uczyć" "omg ziomko mi też" "omg poznałam wczoraj super kolesia".

ale nie, jednak nie lubie troli w karcie. Dla mnie jak sie idzie na forko to akurat rzecz fabularną trzeba mieć ogarniętą.
Wiesz, zależy jakie to są trollowe żarty. Co innego jak pożartuje się na cb, bo faktycznie jak masz zły dzień i żarty utrafią w twój gust to humor ci podskoczy z -100 na +100 ale w KP i na fabule powinno się to ograniczyć.

Nawet, jeśli postać jest żartownisiem, to też trzeba jakiś umiar znać, bo tylko się zniechęca ludzi do rozgrywki.

ODPOWIEDZ ]