#72 Bannery, buttony - przeżytek?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#29524 14 lip 2017, 21:01

Pytanie postawione w nazwie tematu kieruje głównie do osób, które na swoich forach zrezygnowały z wymiany bannerowo-buttonowej, ponieważ zależy mi na powodach, które nimi kierowały, ale rzecz jasna każdy może się tu wypowiedzieć. Chodzi mi po prostu o poznanie przyczyn, które stoją za zanikającym zwyczajem tej formy reklamy.

Obecnie z wymiany bannerowo-buttonowej korzystają głównie fora mangowe, zwierzęce i część forów fantasy, a jeszcze te pare lat temu pamiętam przewijające się taśmy bannerów z gifami na second life'ach, fora sci-fi czy fantasy przyjacielsko wymieniały się bannerami albo zakładały w specjalnie do tego przeznaczonych działach tematy reklamujące swoje fora, a teraz naprawdę trudno spotkać jakiegoś SLa, który stawia jeszcze na taką reklamę.

Rozumiem, że powstał Eden (a przed Edenem byl przecież czart) i to na niego przeniósł się ciężar reklamy niektórych gatunków PBFów, ale reklama na Edenie daje głównie napęd forom na start. Zapowiedź -> reklama -> kilkadziesiąt linijek zarejestrowanych nicków po otwarciu, a potem ta reklama na Edenie raz jest aktualizowana, raz nie... fora tracą swój napęd ze startu, grono odbiorców przekazu z reklamy z czasem stopniowo się zmniejsza. A kiedy funkcjonowała wymiana bannerowo-buttonowa i forum odczuło spadek graczy, można było "przelecieć" się z bannerami po innych forach i przynajmniej w ten sposób trochę pościągać nowych duszyczek. A jeszcze w połączeniu z reklamą na niegdyś dobrze funkcjonującym czarcie pozwalało to i na niezły start i przy odrobinie wysiłku na stałym podtrzymywaniu zainteresowania swoim PBFem.

Więc... dlaczego fora zrezygnowały z takiej reklamy? Czy tylko dlatego, że powstał Eden? Czy umiejscowienie gdzieś buttonów psuje zamysł estetyczny niektórych forów? Czy chodzi o coś innego? Czy jest to forma reklamy skazana już na wymarcie?

#29529 14 lip 2017, 21:36

Bannery są zbędne, ponieważ nikt na nie nie patrzy. Mnie kojarzą się z kiczowatymi grami RPG, MMO i forami mangowymi, które nigdy do mnie nie przemawiały. Generalnie to najgorsza forma reklamy.


Zapraszam do oglądania trzeciej edycji Agenta Gwiazdy, która odbędzie się w zupełnie innym miejscu. Póki co możecie skierować oczy w kierunku Projektu Lady.

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#29531 14 lip 2017, 21:44

KingaRusin pisze:Bannery są zbędne, ponieważ nikt na nie nie patrzy. Mnie kojarzą się z kiczowatymi grami RPG, MMO i forami mangowymi, które nigdy do mnie nie przemawiały. Generalnie to najgorsza forma reklamy.
Ja z kolei zawsze, ale to zawsze patrzę na bannery i głównie dzięki nim trafiam na fora, na których grzeję miejsce na dłużej. Według mnie to całkiem fajna forma reklamy, choć zazwyczaj niedoceniana. Bo przecież teraz jest Eden i to na nim można reklamować swoje forum — ale kurde, każda forma reklamy jest dobra. Bardzo doceniam to, że komuś chciało się zrobić banner, iść na inne forum i napisać o wymianę.

#29533 14 lip 2017, 21:54

Mnie by się nie chciało. Ile osób odwiedzi forum, bo zobaczy jeden banner z kilkunastu innych?

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#29534 14 lip 2017, 21:56

No i właśnie to jest sztuka — stworzyć taki banner, by akurat on przykuwał wzrok i wyróżniał się na tle innych. Niby taka drobnostka, ale u mnie bardzo punktuje.

#29536 14 lip 2017, 22:01

Ja na przykład akurat jak szukam forum, otwieram wszystkie linki z bannerów, które są fajne, albo w których zobaczę znajome elementy.

Również uważam, że to dobra reklama i dzięki temu poznałam bardzo wiele fajnych PBFów.

#29546 15 lip 2017, 0:08

Ładne 5 lat temu (a może i nawet więcej) na jednym potterowym forum zajmowałam się właśnie wymianą buttonów. Chyba największą moją zmorą były latające gify oraz to, że baner banerowi nie był równy i każde forum robiło go o takiej wysokości i szerokości, jaka w danej chwili mu się podobała. Stopka z partnerami u nas "latała", a z powodu dużej ilości gifów często lagowała i przesuwała się z prędkością żółwia.
Powoli zaczęło się to zmieniać — administratorzy zaczęli sobie radzić z nierównymi buttonami, narzucając swoje wymiary i dostosowując je do swoich potrzeb (ja ingerowałam tylko w wysokość, ale niektórzy mieli tak długie banery, że zajmowały całą moją stopkę). Było (właściwie jest wciąż) to całkiem dobre rozwiązanie, jednak gdy widzę rozjechany banner w którąś stronę, mój wewnętrzny esteta aż się skręca. Niby ok — każdy banner ma ten sam rozmiar, ale niekoniecznie dobrze wygląda.
Mnie samej w pewnym momencie odechciało się w ogóle tego aktualizować i pilnować, ponieważ wszystkie te banery wyglądały brzydko i były niespójne z ogólnym wyglądem forum. Tak w następnej edycji forum po latach taka stopka nie pojawiła się na dole.
Być może, gdyby wreszcie fora skrzyknęły się i umówiły się na jakiś konkretny rozmiar banera — wtedy może jeszcze byłoby w porządku. Udało się ustalić standardową wielkość avatara, jaką jest obecnie 200px na 320px, więc dlaczego nie wyszło to z banerami?
Oprócz wielkości ważną sprawą jest też ilość banerów. W swojej stopce miałam wielką armię, która nigdy się nie kończyła (stąd nasza decyzja o "latającej" stopce z wymianą). Trzeba było być bardzo uważnym, żeby wyłapać z niej coś fajnego i przyciągającego wzrok. Miałyśmy zawijaną listę, ale nie potrafiłyśmy ustalić jej wielkości tak, żeby te banery jakoś jeszcze wyglądały i obok siebie nie wyglądały jak pięść do nosa...
Tak czy siak — myślę, że te zanikające wymiany są spowodowane walorami estetycznymi, a właściwie ich brakiem, gdy naćka się w stopce za dużo banerów forek i serwisów partnerskich. Mało kto ma sensowny pomysł, by je umieszczać tak, by nie zaburzały kompozycji.

#29547 15 lip 2017, 0:13

Być może, gdyby wreszcie fora skrzyknęły się i umówiły się na jakiś konkretny rozmiar banera — wtedy może jeszcze byłoby w porządku. Udało się ustalić standardową wielkość avatara, jaką jest obecnie 200px na 320px, więc dlaczego nie wyszło to z banerami?
To czemu nie wziąć w obroty buttonów, które mają stałe wymiary? To 88px na 31px. Praktycznie każdy je podrzuca. Na sto forów może z jeden się zapomni i da same bannery, ale ogólnie rzecz biorąc to podstawa, o której pamięta się zawsze.

Jest sporo metod, żeby reklamę wpasować w grafikę forum. A ilość? Wystarczy raz na jakiś czas zrobić gruntowny porządek. Osobiście wciąż stosuję wymianę bannerów (buttonów, uściślając) i nie widzę w tym żadnego problemu. Nie ma ich jakoś specjalnie dużo, zmysłu estetycznego mi nie wykrzywiają, porządki robię nieregularnie, ale na tyle często, by nie zaśmiecać stopki... no i wszystko gra.

#29553 15 lip 2017, 0:50

W pewnym momencie na swoim forum całkowicie zrezygnowałem z bannerów jak tylko okazało się, że totalnie nikt z (pomijając tych zupełnie pierwszych) graczy nie przypełzł tam właśnie przez wymianę.

Na dobrą sprawę pamiętam jak na forach, na których grałem pojawiał się nowy post w wymianie i leciałem tam na złamanie karku by sprawdzić czy nie będzie to jakaś perełka. Teraz faktycznie wolę wejść na Eden/VL i obczaić opinie, zobaczyć czy za forum się shitstormy nie ciągną, jak zachowuje się administracja i dodatkowo zapytać znajomych co sądzą zanim w ogóle się zdecyduję wejść na takie forum.

Jeżeli jeszcze kiedykolwiek zdecyduję się poprowadzić jakiegoś PBFa to bannerów na nim na pewno nie będzie.

#29564 15 lip 2017, 11:20

Ja jestem jedną z tych osób, które wymianę bannerami od zawsze sobie ceniła. Niestety od pewnego czasu bardzo dużo administratorów PBF leci z nią w kulki. Gdy ja stawiam banner to daje czas 48h żeby i mój wstawili. 48h? Haha, dobre żarty, na niektórych forach wstawiają bannery po dwóch miesiącach! Totalna kpina, u mnie czyjś banner musi wisieć dwa miesiące "za free" by oni łaskawie go potem wstawili. Na niektórych forach wstawienia mojego banneru w ogóle się nie doczekałam, a ma na nim xxx administratorów ;)

Niestety takie podejście sprawiło, że i ja zaczęłam powoli odchodzić od tej formy reklamy. Prawda też jest taka, że faktycznie mało kto tym sposobem trafił na twoje forum bo for PBF jest mało, te bardziej popularne z opcją wymiany bannerami mają ich setki i trudno w nich znaleźć coś sensownego.

Niemniej żałuję, że ta forma reklamy odchodzi powoli do lamusa, bo niestety na takim VL czy Edenie reklama nie zawsze jest skuteczna i nie będę wypisywała dlaczego tak jest bo przyczyn jest sporo, a znowu ktoś mi zarzuci, że kogoś sortuje czy jakieś inne bzdety :P

#29570 15 lip 2017, 12:50

Hasira pisze:Niemniej żałuję, że ta forma reklamy odchodzi powoli do lamusa, bo niestety na takim VL czy Edenie reklama nie zawsze jest skuteczna i nie będę wypisywała dlaczego tak jest bo przyczyn jest sporo, a znowu ktoś mi zarzuci, że kogoś sortuje czy jakieś inne bzdety :P
A ja jestem jednak ciekaw przyczyn.
Chociażby dlatego, że fora typu Eden czy VL nic mi w gruncie rzeczy nie dały i do teraz główną formą reklamy są buttony, przez które sporo userów (jak nie wszyscy?) dowiedziało się o Virusie. Populacja graczy forów fantasy/m&a jest tu, na Edenie, tak znikoma, że mogę odstrzelić najlepszy temat na dzielni, a niewielu się do mnie przypałęta. Bo po prostu niewielu zainteresowanych taką reklamę zobaczy. Na chwilę obecną chyba jedynym możliwym źródłem pozyskania graczy (którzy nie są znajomymi) jest właśnie wymiana buttonami. Albo to ja nie znam tajemnych sztuczek.

#29571 15 lip 2017, 13:00

No właśnie przyczyną jest to, że na Edenie osób zainteresowanych nie-SLami jest niewielu (co będę starała się zmienić), a VL jest mocno stronniczy i czasem jak się im w tyłek nie wejdzie to nie wstawią informacji o twoim forum bo tak ;)

W sumie dobrą reklamą są też grupy na fb, całkiem niedawno odkryłam, że nie jest jedna tylko dwie takie całkiem spore (600+ członków) gdzie aktywność jest nawet sensowna. I chyba na nich się w sumie skupię w przyszłości.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#29576 15 lip 2017, 14:57

Ja się przyzwyczaiłam do bannerów, ale fakt, coraz mniej ich. Top listy to chyba już w ogóle odeszły do lamusa, bo właśnie są takie portale jak VL czy fora zrzeszające PBFowców jak Eden

U mnie na Crystalu normalnie są bannery, ale już nie przykładam do nich takiej uwagi jak wcześniej. Są bo są, bo się przyzwyczaiłam, że muszą być.

Co jeszcze...nie wiem...ale zgadzam się, że bannery i buttony odchodzą powoli do lamusa...może będzie jeszcze jakaś inna reklama, skoro ta zanika?

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#29582 15 lip 2017, 16:00

Muszę przyznać, że nie często zwracałam uwagę na same bannery, które znajdowały się na forum. Moją uwagę bardziej przykuwały posty proponujące wymianę. Jak ktoś wklejał ładny, przykuwający uwagę obrazek z krótkim opisem fabuły na forum, na którym grałam. Zawsze przeglądałam ten temat z zgłoszeniami, patrząc czy jest coś ciekawego i jeśli znalazłam się już na jakimś forum przez partnerstwo, to przez fakt postu temacie a nie samego banneru umieszczonego gdzieś na forum.

Teraz dużo osób reklamuje się przez Facebook, grupy związane z PBFami, fora mają własne fanpage, na którym umieszczają różne informacje związane z forum. No i oczywiście reklamą też jest eden, tak jak kiedyś nią był czart. Prawdopodobnie partnerstwo czeka ten sam los co Topki (ktoś jeszcze pamięta, że kiedyś były topki? Pamiętam jak administracje zawsze "bardzo łagodnie zachęcały" do klikania xD)
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#29584 15 lip 2017, 16:22

Ja mam czasami wrażenie, że zniknięcie bannerów wiąże się też trochę z tym, że ludzie chcą zamknąć użytkowników w obrębie swojego forum. Być może jest ono mylne, ale czasami aby doszukać się wymiany nawet na forach ją prowadzących trzeba się nieźle nagrzebać! Ciężko mi uwierzyć, że chodzi tylko o wygląd forum, bo praktycznie każdy PBF ma swój button, a nawet jeżeli go nie ma to wycięcie go z ich loga i wgranie na jakiś serwis hostujący obrazki zajmie ile... minutę? Poza tym o ile kiedyś tematy z wymianą miały po kilka stron i gromadziły praktycznie wszystkie oferty współpracy, to teraz się nowe posty błyskawicznie usuwa.
No i jak ta wymiana ma działać, skoro bannery są ukryte w temacie, a temat nie jest nigdy podbity, bo kiedy tylko ktoś tam napisze to jego post jest usuwany?
Ale pamiętam dobrze z dawnych czasów kiedy widziało się podbity temat z bannerkami. Od razu sprawdzało się forum. Albo kiedy szukało się nowego pbfa, to skakało się po bannerach z forum na forum. Najlepiej było otworzyć największe o tematyce która nas interesuje, bo jeżeli mięli < 20 userów, to na 90% wszyscy chcieli się z nimi wymienić, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób. ;]