#61 Silne postaci

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]

#28429 19 cze 2017, 17:09

Witam!

Zauważyłam, że brakuje mi tu tego tematu a sprawę uważam za naprawdę poważną.
Otóż, ja grywam na forach głównie skupiających się na superbohaterach i super mocach. Sama mam forum poświęcone tej tematyce. Niemniej, pojawia się tutaj sprawa, która mnie mocno gryzie, czyli: kiedy user chce ZA silną postać?
Na ile powinniśmy mu pozwolić?
W uniwersum występuje wiele potężnych postaci, niektóre można osłabić lub nałożyć im nakaz "tylko za zgodą MG" inne po prostu trzeba wrzucić do jednego worka z NPCtami bo gra nimi wcale nie byłaby przecież przyjemna.
Często też spotykam się z tym, że ktoś daje sobie bardzo dużo super-hiper zdolności, a słabości... no, no... w sumie da mu jedną, ale jak dobrze podrapać to wyjdzie, że to wcale nie słabość tylko osłabienie, które gracz może z łatwością obejść.
Jako drugie pytanie dodam: co kieruje graczem, że chce stworzyć postać OP? Zwykle spotykam to tylko u trolli, ale podobno niektórzy normalni też do czegoś takiego zmierzają i kręcą nosem na każdą próbę osłabienia.

Mam nadzieję, ze napisałam to w miarę jasno i liczę, że ktoś zaspokoi moją ciekawość :3.

#28430 19 cze 2017, 17:22

Podeszłabym do tego stereotypowo, chociaż gdy patrzę na swoje doświadczenia, to niestety się sprawdza.
Według mnie to chęć sprawdzenia się, oderwania się od smutnej rzeczywistości, by wreszcie też poczuć się lepiej kieruje graczami, którzy pragną otrzymać mocarną postać. Jeśli ktoś nie czuje się dowartościowany w normalnym życiu, chciałby mieć chociaż poszanowanie gdziekolwiek. Nie ukrywajmy - potężniejsza postać = większy respekt wobec twojej siły. Plus jeśli na danym forum wykorzystano już limit ciekawych silnych kanonów, zaczyna się budowanie podobnych, które miałyby podobny posłuch u innych. Dla mnie to dość błędne koło.

Jeśli chodzi o na to, co można sobie pozwolić - rozumiem, że w komiksach czy książkach są dysproporcje między mocami postaci i ich możliwościami. Jednak porywając się na forum o danej tematyce trzeba tak wypoziomować postacie, by każda była sobie równa i nie było wyraźnych dysproporcji. Swojego czasu dużo grałam na potterowych forach i podobały mi się system poziomów magii - który był zależny od wieku oraz rozdanych statystyk. System był sprawiedliwy, a jednocześnie pozwalał na stworzenie unikatowej postaci - chcąc być wykokszonym w jedną stronę, zawalało się inne rzeczy. Konsekwentnie się tego trzymano i chwała administracji za to.

Awatar użytkownika
O mnie
just vibing
Moje RPGi
czekam na forum o pbfach z ogarniętą administracją
czasem żyję, a czasem nie
Podziękował(a): 1 raz

 knox#6854

#28432 19 cze 2017, 17:27

Jeśli jest to postać kanoniczna, która już w oryginale jest mocno OP (przykład w Marvelu - Scarlet WItch), a forum zezwala na tworzenie kanonów, to nie widzę powodu, żeby nie pozwolić użytkownikowi na stworzenie wymarzonej postaci. Można ewentualnie uznać, że te postaci najsilniejsze rozdać graczom aktywnym na fabule, albo wprowadzić jakieś ograniczenia, które nie będą też w absurdalny sposób zmieniać kanonu. Mogą być także NPC.
Jeśli chodzi o postaci od początku do końca stworzone przez nas - tutaj jestem za ograniczaniem tego, aby ludzie nie tworzyli postaci idealnych. Osobiście nie widzę sensu grania postacią bez wad, która może wszystko. Nigdy nie tworzyłam postaci OP, nigdy nie miałam w planach takich tworzyć, bo lubię patrzeć, jak się ona rozwija na fabule i się uczy nowych rzeczy, albo sama wrzucam im już na początku jakieś ograniczenia, żeby miały szanse być dobre w czymś innym.
Admini powinni pilnować, aby postaci nad wyraz silnych i idealnych (szczególnie na forach, które skupiają się na fabule, mają drzewka etc.) nie było.

#28433 19 cze 2017, 17:32

Uważam, że na takich forach nie ma postaci OP - jedna postać może mieć dużo mocy bez żadnych ograniczeń i druga postać może mieć np 3 moce, z ograniczeniami. Według mnie kwestią rozstrzygającą jest to, jak dany gracz korzysta z tych mocy.
Bo może dać postaci ich dużo, ale nie umieć wykorzystać ich potencjału. Będzie to postać mogąca być potężną, ale w rzeczywistości nie będzie taka, bo potencjał jej mocy się marnuje.
A przyjdzie gracz, którzy z 3 mocy z ograniczeniami wyciągnie 100% i pokonanie go będzie trudne. Dlaczego? Bo zna postać, wie, jak korzystać z tego, co jej dał.
Dzisiaj gracze mogą myśleć, że jak postać ma dużo mocy to będzie nie do zdarcia, być może zapominając o tym, że to nie ilość mocy czyni postać silną, ale ich użytkowanie. I zgodnie z tym, co napisałem wcześniej, takie postacie, silne postacie uznaję.
MG podczas sesji powinien patrzeć na sensowne używanie mocy i jakość posta, co gwarantuje stosowną ocenę akcji.
Tak samo jest z doświadczeniem postaci, jeśli je posiada w jakieś dziedzinie życia musi je okazywać. Bo nie wystarczy napisać, że postać x jest doświadczona w dziedzinie y i tak dalej.
Mnie najbardziej irytuje to, jak postacie administracji mają dużo mocy, zalet i mało albo wcale ograniczeń, zupełnie jakby własny regulamin ich nie dotyczył. Bo jeśli ograniczają graczom moce postaci to powinni zacząć też od siebie. Ale to dyskusja na inny temat.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#28441 19 cze 2017, 18:48

Wydaje mi się, że jest głównie tak jak pisała Asami. Skoro nie potrafi się ktoś przebić na realu, to próbuje w świecie fikcyjnym. Dla mnie to trochę dziwne podejście, aczkolwiek no cóż, zdarza się i istnieje i czasami jest to plagą.

Ja dopiero zaczynam przygodę z forami pełnych super bohaterów, więc nie mogę się za dużo wypowiedzieć na ten temat, by nie walnąć jakiejś gafy. Niemniej, wydaje mi się, że jest tak jak pisał Invisible Hand wszystko zależy od tego, jak Gracz prowadzi postać czy potrafi wykorzystać jej potencjał. Tylko, co jeśli ta postać rzeczywiście jest na tyle silna, że na tle innych postaci wychodzi OP? Jeśli się nie mylę, to jest w świecie Marvela istota, która pożera światy. Przepraszam, uciekło mi z głowy imię, to przecież wiadome, że takiej postaci nie damy do odgrywania, bo wiadomo czym to by się mogło skończyć.

Wydaje mi się, że jeśli już bierzemy się za forum, którego bazą jest np. Marvel to jednak trzeba to dostosować do pewnej normy grywalności, ale tak by takie postacie, nawet autorskie zbyt mocno nie dostały po dupie, bo się całkiem zmieni ich koncept. Wydaje mi się, że trzeba wtedy usiąść w większym gronie i przedyskutować sprawę. Poszukać tego złotego środka, bo on zawsze jest, tylko nie zawsze jest widoczny. Trzeba tylko chcieć.

Czasami jednak Gracz jest po prostu nazbyt uparty i nie potrafi zrozumieć, że nawet w życiu nie ma idealnych postaci i jeśli posiądzie jakąś potężną moc, musi się liczyć z konsekwencjami jej używania, gdzie np. każde użycie takiej mocy powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu, który skraca życie.

Jeśli się mylę, to mnie śmiało poprawiajcie.

Invisible Hand sama tak kiedyś robiłam, ale śmiało mogę powiedzieć, że wyrosłam z tego. Przestało mnie to zwyczajnie bawić. Wolę mieć postacie na równi z postaciami Graczami, rozwijać ją razem z nimi, czasami pozwolić Graczom skopać dupę mojej postaci. To całkiem fajna zabawa. I na dobrą sprawę, jak teraz na to patrzę, to takie podejście było strasznie głupie i teraz się z tego śmieję, bo "matko, jakim ja byłam dzieciakiem, że od razu chciałam mieć taka silną postać!"

#28442 19 cze 2017, 19:00

Zarzucacie zaraz takim osobom, że "a bo one maja smutne realne życie i chcą się poczuć kimś na forum". W moim przypadku, bo miałam sporo for fantasy gdzie moce postaci samemu się wymyślało, przyczyną OPowatości postaci nie był ten stereotyp o którym wspomniałam wyżej tylko po prostu ogólny brak poczucia balansu. Wbrew pozorom sporo osób z nim ma problemy np. Riot Games albo HiRez Studio... :lol:
Zresztą jak mam być szczera to jeśli ktoś miał naprawdę fajny pomysł na swoją postać to pozwalałam takiej osobie na więcej - to była swoista nagroda za to, że historię miał na te dwie strony A4 a nie dwa zdania jak to niektórzy mieli w zwyczaju pisać. Jak ktoś ładnie w historii opisał jak zdobył daną moc to po prostu czemu nie miał jej posiadać? Oczywiście tak czy siak nie zezwalałam na żadne absolutne nieśmiertelności.

I potem taka osoba z OP mocami potrafiła nieźle namieszać w fabule i to akurat było fajne. U mnie taki właśnie Kapłan Pustki zniszczył pół Lasu Druidów, uwięził starożytnego smoka i uwolnił prastare bóstwo, doprowadzając niemalże do apokalipsy. Dzięki jego poczynaniom potem MG mogli prowadzi fajne wątki i dla reszty graczy. I nawet przez chwilę nie żałowałam tego, że dałam mu taką potęgę bo gdyby nie on to z pewnością fabuła nie posuwałaby się tak do przodu ;) Tyle, że niektórzy administratorzy tworzą strasznie hermetyczne światy i nie chcą dopuszczać do tak dużych zmian jak wyżej opisane. Ja nigdy nie miałam forum "na podstawie", więc generalnie nie znam tego problemu ze zbyt OP postaciami kanonicznymi.

#28452 19 cze 2017, 19:53

Dziękuję za pomoc w podejściu!

Wiesz, Hasiro, gdybym sama nie spotkała się z tym, że to głównie trolle chcą super silne postaci, to może nie byłabym aż tak ostrożna z dawaniem potężnych mocy. Niemniej, jeśli coś jest dobrze opisane i nie ma się podejrzeń, to mogę pozwolić na więcej danej osobie, szczególnie gdy ma się do niej zaufanie.

Galactus, Bajarzu. Faktycznie, pisanie nim byłoby nie tyle awykonalne to przeraźliwie nudne. Mowa o postaci, której główną cechą jest to... że jest ciągle głodna. A drugą jest to, że rozwala planety.

I jak dobrze zauważyłeś, najgorsi są ci, którym nie przetłumaczysz. Bo oni mają SWOJĄ WIZJĘ i jak śmiesz zakłócać ich?! Choć i tak, najgorsi są ci, którzy pod otoczką "dobrej KP" i "znania się na temacie" próbują wbić na forum, by tak naprawdę zrobić roz... bałagan =.=

#28478 20 cze 2017, 13:00

Temat w sumie mi bliski, bo zawsze gram na forach fantasy/s-f, kilka z nich też prowadziłam, a jak wiadomo, taka tematyka przyciąga graczy z marzeniem bycia OP. Osobiście jestem fanką dochodzenia do takich poziomów fabularnie, sama też nie lubię dostawać zbyt dużo punktów na start. Jednak trafiały mi się osoby, które strasznie chciały być wyjątkowe, mocarne i wyróżniać się na tle innych graczy.

Najgorsze jest tłumaczenie takim osobom, że coś takiego nie pasuje na forum - ani do realiów fabularnych ani do technicznych. Czasami trafią się rozsądni gracze, którzy zrozumieją, jednak najczęściej wybucha z tego tytułu kłótnia - a pozwól mi na to, na tamto i jeszcze najlepiej, żeby moja postać była śliczna i młoda, a wszystko przychodziło jej naturalnie.
Wszystko jednak sprowadza się do fabuły. Bo tak naprawdę, to w karcie można sobie napisać wszystko, ale jak nie potrafi się przekonać innych graczy czy MG, że tak własnie jest, to nie ma to większego znaczenia.

#28485 20 cze 2017, 15:07

To co jest w Marvelu czy DC nie da się wprowadzić bez ograniczeń na forum rpg, zwłaszcza takie, gdzie można tworzyć postacie autorskie. Wiele komiksowych postaci jest mówiąc krótko wykoksanych w kosmos. Fajnie, że mogą wytłuc wszystkich mutantów jak Scarlet Witch w M-Day, czy pożerać całe planety jak Galactus, ale co po wypuszczeniu takich postaci stanie się na forum? Postapokalipsa w najlepszym wypadku. Jest na forum jakaś naszkicowana fabuła, MG mają jakieś plany dotyczące kierunków jej rozwoju, też luźne, bo gracze są absolutnie nieobliczalni i nigdy nie wiadomo z czym wyskoczą [co jest swoją drogą najlepszą rzeczą w relacji MG-gracz, kiedy to gracz robi w jajo swojego Misia, a ten zostaje zaskoczony ze strony gracza czymś, czego nie przewidział] i chociaż gracze mają dużo swobody, to też nie powinni mieć jej w nieograniczonym niczym zakresie. Poza tym, dajmy postaciom, także tym kanonicznym jeśli jest taka możliwość, rozwinąć się fabularnie. Są tacy bohaterowie, których rozwój jest finalny i nic więcej nie da się zrobić [przykładem tu może być Wolverine], ale biorąc na warsztat ponownie Scarlet Witch w ramach przykładu można ją trochę ograniczyć na start i dać się graczowi wykazać tą postacią, zobaczyć gdzie ją zaprowadzi i czym to się skończy, czy to będzie w miarę spokojna przyszłość, czy jednak z tego wyjdzie forumowy M-Day lub coś jeszcze gorszego. I nie czarujmy się, nie każde zdolności są grywalne forumowo. Niektóre wcale nie są, a inne sprawiają tyle problemów i konieczności kombinowania, że nie opłaca się ich mieć. I nawet po okrojeniu tej listy zostaje ich całkiem sporo. Mam to u siebie i nikt nie narzeka, że są tam jeszcze dodatkowe ograniczenia nałożone. W końcu każdy woli wspinać się po drabince możliwości w trakcie gry.

ODPOWIEDZ ]