#57 Przewodniki i poradniki na forach

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#28257 15 cze 2017, 15:14

Przychodzę z kolejna dyskusja.

Tym razem motywem są przewodniki, ewentualnie jakieś poradniki.

Zauważyłam, że na wielu forach pojawiają się wszelakiego rodzaju przewodniki po danym forum, w których opisane jest krok po kroku gdzie znajdują się najważniejsze tematy, co jest do czego i ogółem z czym się je.
Podobnie ma się do poradników, które na ogół dotyczą bardziej spraw technicznych niżeli fabularnych np. jak pisać poprawnie posty bez lania wody, czym jest sesja, jak wygląda, jak krok po kroku stworzyć postać.

Nie mam pojęcia, skąd się to wzięło na forach, ale muszę przyznać, że według mnie to dobra rzecz. Pamiętam jak na grach typu vallheru pierwszy raz miałam styczność z czymś takim i nie ukrywam, że bardzo mnie to wspomogło w tworzeniu postaci czy pisaniu postów, a z czasem dostrzegłam, że dzięki temu mój poziom pisania podskoczył w znacznie w górę, chociaż nadal nie jest to czego bym oczekiwał.

Wracając do tematu, skoro już decydujemy się na taki poradnik/przewodnik, jak dobrze go stworzyć? Jak wiadomo, często duża część osób, która nie przepada za sporą ilością tekstu, zatem trzeba to tak stworzyć/wykreować, żeby nie odstraszało to potencjalnych Graczy.

W jakim stylu należy takie coś utworzyć? Poważnie, humorystycznie czy w jakiś sposób połączyć obie te rzeczy ze sobą?

Jak pokazać potencjalnemu i aktualnemu Graczowi, że można napisać więcej niż pięć złożonych zdań, a przy tym nie lać wody? Jak wiemy, z weną bywa różnie, tak samo jak z iskrą, która musi powstać między Graczami.

Jak opisać w poradniku czym jest sesja prowadzona przez MG, jak wyglądają tury, czym są, czym są akcje, co Gracz w danej akcji może zrobić, czego nie itd? (chociaż tutaj to raczej już po bardziej rozbudowane fora bym to przypisała).

Czy wy, mieliście styczność z czymś takim czy może sami coś takiego macie u siebie na forum i jak ewentualnie się sprawdza?

Ogółem, co myślicie o czymś takim, dobrze, że coś takiego jest na forum czy to kolejna niepotrzebna rzecz?

Dla przykładu, u mnie przewodnik tworzenia postaci jest w bardzo humorystycznym klimacie utrzymany i sama, pisząc go miałam z tego niezły ubaw. I dla mnie, taki przewodnik/poradnik jest ważny, tylko trzeba wiedzieć, jak go stworzyć, aby by konkretnie przekazywał to,co Grać musi wiedzieć/poznać.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#28280 15 cze 2017, 23:10

Hm. Trudno wszystko uogólnić do słowa "poradnik" bo najczęściej to się rozdziela na kilka różnych tematów i w różnych tematach można pisać nieco innymi stylami. Na przykład styl pisania poradnika odnośnie tła fabularnego forum, dostępnych ras, zdolności, stylu życia danego miejsca głównie zależy od charakteru forum moim zdaniem. Jeśli forum będzie o wesołej, baśniowej krainie - będzie do niego pasował humor i lekkość, jeśli o mrocznej, pełnej krwi historii wojny - będzie pasowała powaga.
Sądzę, że przy tle fabularnym, opisie ras czy innych takich rzeczy można sobie popisać, chociaż nie lać wody bez potrzeby, ale można zagłębić się w szczegóły, rozwijać myśli, troszeczkę popłynąć jeśli umie się pisać tak by zaciekawić czytelnika, a z kolei poradniki odnośnie mechanik powinny być raczej zwięzłe i na temat. To działa tak, tak, tak i koniec tematu. Wyczerpać temat, ale zrobić to w najmniejszej ilości słów, by nikt nie musiał się przebijać przez ściany tekstu jeśli chce poznać jak robić rzecz X na forum.
Jeszcze są poradniki odnośnie samego grania na PBFach, jak to z czym to się je i takie tam... ale ja jakoś nigdy nie odczuwałam potrzeby by takowy istniał na forum? Jeśli ktoś zaczyna, to lepiej by ktoś zaznajomiony z tematem wyjaśnił co jak działa i od razu odpowiadał na pytania. (Chętny użytkownik, ktoś z administracji czy coś takiego). Ja sama często odpowiadam na podstawowe pytania i sądzę, że to lepiej działa, niż temat z poradnikiem.
No i jeszcze sama fabuła forum, mam na myśli to co się wydarzyło na forum fabularnie od czasu założenia, co postacie powinny a nowi użytkownicy nie koniecznie o tym wiedzą. Na Campie całkiem niedawno uznaliśmy, że kalendarium (kilka stron tekstu) nie jest wygodnym środkiem przekazania nowym użytkownikom wiedzy o przeszłych wydarzeniach fabularnych, dlatego utworzyliśmy bardzo zwięzłe streszczenie wszystkich wydarzeń. Data, nazwiska osób, które się jakoś tam wyróżniły, krótko o co chodziło. Oczywiście Kalendarium dalej istnieje i tam jest wszystko opisane ze szczegółami, jednak rozumiemy że na początku, kiedy trzeba się wkręcić w życie forum, zerknięcie z kilkoma stronami postów może nie być zachęcające. A i czasem ja korzystam z tego, bo pamięć też czasem zawodzi :)
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#28281 15 cze 2017, 23:59

Rebel dzięki za odpowiedź.

Właśnie też stoję przed takimi myślami, jak zawarłaś w poście.

Spotkałam się z poradnikami/przewodnikami długimi na kilka stron, ale dobrze opisanymi, czasami to lanie wody, a czasami krótkie i albo konkretne, albo ukrócone do granic możliwości, gdzie człowiek nic nie zrozumiał.

Co do kalendarium i krótkiej rozpiski, to się i zgodzę i nie zgodzę. Jeśli akcja forum dzieje się w znanym ludziom świecie, z książek, bajek, anime filmów itd. to kalendarium zbytnio nie jest potrzebne, bo Gracze mniej więcej wiedzą co się kiedy stało, chyba, że coś się zmienia na potrzeby forum, to rozumiem, to wtedy takie coś się pisze. Ewentualnie, gdy robimy na podstawie i jest sporo zmian bo np, jest inna linia czasowa no to tak.
Natomiast, wydaje mi się, że przy forach autorskich, jest już inaczej. U mnie np. na Crystal Empire nie było w ogóle kalendarium, był tylko ogólny zapis kataklizmu, co się do niego przyczyniło, jak to przebiegło i jak się skończyło i tyle. Kalendarium pojawiło się, kiedy Gracze zaczęli pytać, w którym roku stało się to i to, a czy były jakieś wojny, czy były jakieś inne wydarzenia ważne dla świata. Także człowiek usiadł, zakasał rękawy i pisał kalendarium przez miesiąc xD (czego się nie robi dla Graczy!)

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#28282 16 cze 2017, 0:23

Odnośnie kalendariów i spisu wydarzeń, to zależy od forum. Czasem jest potrzeba, czasem nie. Na campie na przykład moim zdaniem trudno byłoby się bez tego obejść jeśli chodzi o eventy globalne. Bo wchodzi nowa osoba na forum i tworzy postać, która jest w obozie już od iluś lat na przykład, to powinna mieć jakąś chociaż gruntowną wiedzę, co się przez te lata wydarzyło w obozie, że nie było przez cały czas sielanki, że jeśli postać była wtedy w obozie, to musiała doświadczyć chociaż w małym stopniu na przykład pożaru obozu, albo dyktatury Hekate w obozie, bo to historia tego miejsca i na wielu postaciach to się odbiło. Oczywiście, można uwzględnić, że postaci nie było podczas tych wydarzeń w obozie, no ale moim zdaniem nie zawsze to wygląda naturalnie, że postać X miała takie szczęście, że wyjechała na wakacje akurat wtedy jak Hekate postanowiła pobawić się w dyktatora, albo Bunt podpalił obóz i zabił boginię Wiktorię. Oczywiście, wszystkiego można dowiedzieć się w praniu (ja tak robiłam xD przyznaje się bez bicia, to jest możliwe, wcale nie mówię, że nie da się grać bez tej wiedzy) Jednak z perspektywy czasu, widzę, że ogarnięcie przeszłych wydarzeń na forum ułatwiłoby mi trochę parę rzeczy xD. Poza tym też czasem jak piszę posta i mam takie "yy... ile czasu minęło od Buntu?" to zawsze pod ręką jest taki temacik, można zajrzeć i sobie przypomnieć. Jednak jeśli forum nie ma takich wydarzeń o których każda postać przynajmniej powinna słyszeć, no to się zgodzę, że nie ma takiej potrzeby.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#28283 16 cze 2017, 0:56

Właśnie na Crystalu okazało się to potrzebne, z racji tego, że po kataklizmie na Ziemi życie zaczęło się od nowa i wypadałoby wiedzieć, jak rozwijała się historia itd.

No...czasami takie coś się przydaje, chyba, że naprawdę nie ogarnia się realiów, tudzież zna się je w niewielkim stopniu to wtedy można się tym poradzić, ewentualnie dowiadywać na fabule.

Tylko fakt jak wiesz coś dużo wcześniej, to jest łatwiej i potem, a bo gdybym wiedziała to bym zrobiła tak czy siak xD To po prostu taki ułatwiacz życia Graczom i też nam jako Adminom. Wiesz co, sama tak miałam w pewnym momencie, rozmawiam z Graczem i nagle, Bajarz ile mineło od kataklizmu? A ja takie ee yy....ten..zbita z tropu xD

#28291 16 cze 2017, 11:37

Ja poradniki zawsze łącze z FAQ, które wyjaśnia wiele nieścisłości, które trudno umieścić w innym miejscu. Co ciekawe informacje zawarte w FAQ są tak samo ważne jak wszelkie regulaminy na forum :P Niestety ludzie bardzo często do niego nie zaglądają bo myślą, że wszystko wiedzą...

Poradniki w sumie ja piszę z przyzwyczajenia, aczkolwiek na Prastarych Wrotach był on bardzo ważny bo ze względu na rozległość tamtejszego kompendium (liczącego dokładnie 118 tematów), było niezbędne dla graczy - zarówno starych jak i nowych. Podzieliłam go na dwie części - ogólny poradnik z czym trzeba zapoznać się przed stworzeniem KP i streszczenie fabuły + ogólny krótki opis wszystkiego.

W ogóle jest na rynku kilka PBF (nie będę wymieniać konkretnie bo jeszcze jakaś gównoburza z tego wyniknie), które mają dziwnie porozrzucane tematy informacyjne i zero poradnika... Strasznie mnie to irytuje bo ja ogólnie jestem osobą rozgarniętą i potrafię prędzej czy później połapać się co gdzie jest i dlaczego, ale ja gram na PBF od 8 lat, a taki świeżak nieogarnie co gdzie i zrezygnuje. A potem to wielkie dziwienie się "dlaczego PBF nie przyciągają nowych". To, że dzisiejsza młodzież jest taka a nie inna to jedna sprawa, ale drugą jest to, że niektórzy właśnie o takich osobach często nie myślą. To, że dla nas, wyjadaczy, coś jest proste i oczywiste, dla kogoś zupełnie nowego w tej formie rozrywki jest to trudne do ogarnięcia.

Dlatego ja generalnie propsuje aby takie poradniki się pojawiały na każdym forum.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#28296 16 cze 2017, 14:25

Hasira dzięki za odpowiedź.

Nawiążę do Świeżaków, o których wspomniałaś i dodam, że jak coś jest za przeproszeniem porozpieprzane tak, że nie wiadomo od czego zacząć, to nawet ja jako osoba grająca zarówno na vallheru jak i PBF te około 8-9 lat, to potrafi wprowadzić mętlik w głowie. To skoro ja, taki stały bywalec mam problem, to co musi czuć taka Nówka Sztuka na forach? Przerazi się, a często pomyśli, że najnormalniej w świecie sobie nie poradzi, skoro ma problem ze znalezieniem podstawowych informacji, po prostu poddaje się i tyle i traci się potencjalnego Gracza.

Dlatego, ja jak cokolwiek robię na CE w Bibliotece staram się myśleć jak Gracz, zarówno stary wyżerać jak ktoś zupełnie nowy. Owszem, nie zawsze mi to wychodzi, ale grunt, że się w ogóle próbuje, bo potem można coś przenieść poprawić, aby było lepiej.
Może to wynika z tego, że większość osób zakładających fora, wychodzi z założenia, że skoro dla mnie jest coś oczywiste, dla innych też, a to jest paskudnym błędem, bo to, że my coś wiemy, dla nas jest oczywiste, niekoniecznie jest oczywiste dla innych. A jeszcze trafią się tacy Admini, co jak im zwrócisz uwagę, że czegoś nie rozumiesz, bo np. nie masz z tym styczności to cię nawyzywa od idiotów, debili, kretynów i powie, że ma dość powtarzania kur** czegoś co jest dla niego oczywiste.

ODPOWIEDZ ]