#53 Fora na podstawie-najczęściej popełniane błędy

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27334 10 maja 2017, 21:10

Dawno mnie nie było, więc przybywam z nowym tematem. Mam nadzieję, że nie zdublowałam, ale nigdzie takiego nie widziałam.

Chciałabym się dowiedzieć, jakie według was popełniają twórcy for, które są na podstawie jakiegoś uniwersum.

Spotkałam się z takimi rzeczami jak: pozwalanie Graczom na odgrywanie kanonów, braki w pewnych aspektach fabularnych, aby dopasować pod forum, usuwanie niektórych wątków, bo administracji to nie pasuje.

Czy to można zaliczyć do błędów czy jest to czasami, niezbędny kosmetyczny zabieg, aby można było po prostu grać w danym uniwersum?

Dzięki z góry wszystkim za odpowiedź.

Awatar użytkownika

#27335 10 maja 2017, 21:37

Nigdy nie byłam za graniem postaciami kanonicznymi. Tym bardziej, że ludzie odchodzą, więc postacie przechodzą z rąk do rąk. I załóżmy, że taki Staszek gra Spider-Manem i robi z niego kogoś oschłego, a potem Pająka przejmuję Kaśka i robi z niego kogoś bardzo miłego i otwartego. Wiadomo, że kanony narzucają pewien charakter, ale zawsze będą rozbieżności pomiędzy Pająkiem, którym grał Staszek, a tym, którym grała Kaśka.

Ogólnie moim zdaniem tworząc forum na podstawie czegoś nie powinno się usuwać wątków fabularnych "bo tak wygodniej", chyba, że to jakieś bardzoooo poboczne wątki. Jednak skoro już na podstawie to wolę jak tych realiów się trzymamy.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27338 10 maja 2017, 22:08

Vernice pisze:Nigdy nie byłam za graniem postaciami kanonicznymi. Tym bardziej, że ludzie odchodzą, więc postacie przechodzą z rąk do rąk. I załóżmy, że taki Staszek gra Spider-Manem i robi z niego kogoś oschłego, a potem Pająka przejmuję Kaśka i robi z niego kogoś bardzo miłego i otwartego. Wiadomo, że kanony narzucają pewien charakter, ale zawsze będą rozbieżności pomiędzy Pająkiem, którym grał Staszek, a tym, którym grała Kaśka.

Ogólnie moim zdaniem tworząc forum na podstawie czegoś nie powinno się usuwać wątków fabularnych "bo tak wygodniej", chyba, że to jakieś bardzoooo poboczne wątki. Jednak skoro już na podstawie to wolę jak tych realiów się trzymamy.

Tu się zgodzę z tobą. Chodzi tutaj o punkt widzenia/postrzegania tego, jaka jest postać, prawda? Każdy widzi to inaczej. (Sama grałam/gram kanonem to wiem, jaki trudności miałam podczas tworzenia jego KP, bo np. admini widzieli go inaczej.)

Ja się spotkałam na jednym forum, że pewne rzeczy zostały zmienione, jak to zostało napisane na potrzeby forum. Nie rozumiem takiego zabiegu. Chyba, że opieramy się o fabułę np. filmu który nie posiada tego co np. książka czy komiks w linii fabularnej.

Awatar użytkownika

#27342 10 maja 2017, 22:38

Bajarz pisze:Ja się spotkałam na jednym forum, że pewne rzeczy zostały zmienione, jak to zostało napisane na potrzeby forum. Nie rozumiem takiego zabiegu. Chyba, że opieramy się o fabułę np. filmu który nie posiada tego co np. książka czy komiks w linii fabularnej.
Jeszcze wszystko zależy na czym bazujemy. No bo takie komiksy mogą, a nawet mają po kilka różnych wersji jednego uniwersum przy czym każda jest w pełni poprawna. Chociażby grając w uniwersum DC możemy założyć, że Flashem jest Barry Allen, a Wally West Kid Flashem lub założyć, że to Wally jest Flashem. Wszystko zależy na jakich komiksach bazujemy. I rozumiem pominięcia jakiś wątków lub manewrowanie nimi w takich przypadkach, ale kiedy mamy tylko jedno źródło- film, albo książkę to nie widzę powodu by pomijać jakieś wątki.

#27344 10 maja 2017, 22:49

Jak nawet sam tytuł tematu mówi, fora są budowane na podstawie filmu/serialu/książki/komiksu/gry/etc. ergo są adaptacjami pierwowzoru. A z definicji "adaptacji" jasno wychodzi, że oryginał jest dostosowywany do realiów jakie sobie twórcy forum założyli. Odgrywanie, czy to bardziej, czy też mniej wierne, scen z materiału źródłowego nie tylko jest pozbawione najmniejszego sensu, ale odtwórcze aż do bólu i zabijające wszelką kreatywność.
Bajarz pisze:Spotkałam się z takimi rzeczami jak: pozwalanie Graczom na odgrywanie kanonów, braki w pewnych aspektach fabularnych, aby dopasować pod forum, usuwanie niektórych wątków, bo administracji to nie pasuje.
A co jest złego w grze kanonami? Postać jak postać, nawet ciut trudniejsza, bo dostaje się gotowca i trzeba nim grać, ale jak ktoś rozumie postać, to czemu ma nią nie grać skoro chce i umie. Jak już mówiłam, RPG to adaptacja utworu kanonicznego. Nie ma się co oszukiwać, każdy roleplay to specyficzny rodzaj fanfiction. Piszemy sesje, w których postacie czy to kanoniczne czy nie robią coś czego nie było w materiale źródłowym. Demonizowanie faktu, że jakieś treści z oryginału są pomijane w forumowej fabule jest po prostu śmieszne. Było tak, jest i będzie i - cytując panią Joannę Chmielewską - „Nerwy lub rozumowania osobiste nic tu nie pomogą.”.
Vernice pisze:Nigdy nie byłam za graniem postaciami kanonicznymi. Tym bardziej, że ludzie odchodzą, więc postacie przechodzą z rąk do rąk. I załóżmy, że taki Staszek gra Spider-Manem i robi z niego kogoś oschłego, a potem Pająka przejmuję Kaśka i robi z niego kogoś bardzo miłego i otwartego. Wiadomo, że kanony narzucają pewien charakter, ale zawsze będą rozbieżności pomiędzy Pająkiem, którym grał Staszek, a tym, którym grała Kaśka.
Skoro się wybiera grę postacią kanoniczną, to należy się trzymać tego jaka ta postać jest, a nie robić z niej OOC, które jest prostą drogą do utraty postaci. Grasz Rocket Raccoonem, to jesteś wygadanym kosmicznym szopem, który pierwszy strzela, a pytania zadaje później i ma tendencję do rozbierania wszystkiego, by budować bomby rozwalające księżyce. Jak się nie potrafi wczuć w kanona, to się bierze postać autorską. Po zmianie prowadzącego jedyne co się zmienić może to styl pisania posta.
Vernice pisze:Ogólnie moim zdaniem tworząc forum na podstawie czegoś nie powinno się usuwać wątków fabularnych "bo tak wygodniej", chyba, że to jakieś bardzoooo poboczne wątki. Jednak skoro już na podstawie to wolę jak tych realiów się trzymamy.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to powinnam wpakować na swoje forum wszystkie komiksy Marvela, bo przecież nie mam prawa do usuwania universów, które mi nie pasują i ograniczania się do tylko czterech z nich. Nie mogę ustalić co mi wchodzi w forumową fabułę, a co nie, bo przecież powinnam wziąć wszystko jak leci i wsio rawno, że 90% materiału źródłowego stoi w sprzeczności do siebie. Na tej Earth XY żyje, ale na innej Earth jest trupem i co teraz? Jak to rozwiążesz, Vernice, stojąc na stanowisku "brać trzeba wszystko"?


Jeśli już występują błędy przy forach bazujących na czymś to są to:
- branie wszystkiego jak leci, bez żadnej selekcji
- pozwalanie na postaci kanoniczne spoza danego universum [przykładowo: postacie z DC na forum marvelowskim]
- odtwórcza gra, czyli odgrywanie filmów/książek/komiksów/gier/seriali

#27347 11 maja 2017, 2:05

Nie będę tutaj wytykać wprost błędów komukolwiek, dlatego odniosę ogólnie, bez wskazywania palcem. Mnie irytuje jedynie to, jak administracja danego forum stawia głównie na kanony zamiast zwrócić chociaż odrobinę uwagi na OC.
Dla mnie OC ma większy potencjał niż postać występująca na sztywno w danym uniwersum. Poza tym - jeśli jakaś postać zaistniała na forum i ma zaakceptowaną kartę postaci, działa czynnie w ramach uniwersum, określonym przez admina/adminów to już jest postacią kanoniczną.
Nie znaczy, że nie pochwalam decyzji adminów, że pozwalają grać kanonami. Bo o nie o to w tym chodzi. Dla mnie postacie kanoniczne powinny być npcami, ale to też jest zależne od forum. Bo na forach w oparciu o DC czy Marvela kanon to główny typ postaci i niemożliwe jest ich traktowanie, jako npców.

Braki w pewnych aspektach fabularnych są czymś złym, okropnym, ale należy patrzeć na uniwersum - niektóre z nich posiadają braki "fabryczne" albo nie są do końca grywalne, tak samo, jak pewne wątki i uważam, że takie dopasowanie do forum nie jest złe. Nie jest nawet błędem. Administrator danego forum może również wybrać, jakie wątki powinny być na jego forum. W końcu realizuje swoją wizję.
Fora nie powinny być "wtórne", nie powinny być kalką tego, co już istnieje - co więcej, stworzenie jakiegoś forum na podstawie danego uniwersum pozwala na znacznie więcej wątków i daje to miejsce dla wyobraźni.
Należy też rozróżniać to, czy forum jest "na podstawie" czy powstało pod wpływem inspiracji jednym albo paroma uniwersami. To kolosalna różnica.
W dodatku... w przypadku forum "na podstawie" prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy uniwersum się "wyczerpie" i trzeba samemu coś wymyślać.

Bez wskazywania palcem napiszę również, że dla mnie bolączką jest postawa administracji, która nie trzyma się własnego regulaminu i to do tego stopnia, że może ustalać jego paragrafy w zależności od okoliczności - mogę zrozumieć, że to jest słuszne w pewnych sytuacjach, ale czasem to coś złego. Drugą sprawą są niepoprawione braki fabularne, przy których pojawia się problem na zasadzie - chcę stworzyć taką i taką postać, której klasy, gatunku nie ma na forum i ma się ręce związane.

#27349 11 maja 2017, 8:13

Ode mnie krótko - kanony w moich założeniach są nie do ruszenia. Tak jak napisał/a
Invisible Hand
Bo o nie o to w tym chodzi. Dla mnie postacie kanoniczne powinny być npcami, ale to też jest zależne od forum. Bo na forach w oparciu o DC czy Marvela kanon to główny typ postaci i niemożliwe jest ich traktowanie, jako npców.
W każdym innym przypadku kanon to NPC prowadzony przez MG, który będzie zajmował się tylko i wyłącznie grą takimi postaciami.
Czego bym się wystrzegała? Może nie tyle wyrzucania niewygodnych wątków albo niepasujących (choć podobno wszystko można ładnie poddać selekcji), ale traktowanie kanonów jako najważniejszy składnik forum, bo nim są gracze i ich wymyślone postacie. To one nadają ton, a kanony mają tylko napędzać fabułę (jeśli jest konieczne), wiązać ze sobą wątki, czasem łączyć lub dzielić graczy, zależnie od tego, jak skonstruowana ma być fabuła.

#27350 11 maja 2017, 8:35

Invisible Hand pisze:Poza tym - jeśli jakaś postać zaistniała na forum i ma zaakceptowaną kartę postaci, działa czynnie w ramach uniwersum, określonym przez admina/adminów to już jest postacią kanoniczną.
I kolejny raz widzę, że ktoś nie do końca rozumie różnice pomiędzy postaciami autorskimi (OC) a postaciami kanonicznymi.
  • postacie kanoniczne - czyli postacie, które wymyślił autor książki/serialu/filmu/komiksu/anime/mangi;
  • postacie autorskie - czyli postacie, które stworzyli od zera gracze.
Postać autorska nigdy nie jest postacią kanoniczną. OC to OC, koniec kropka.
PaniBlue pisze:traktowanie kanonów jako najważniejszy składnik forum, bo nim są gracze i ich wymyślone postacie. To one nadają ton, a kanony mają tylko napędzać fabułę (jeśli jest konieczne), wiązać ze sobą wątki, czasem łączyć lub dzielić graczy, zależnie od tego, jak skonstruowana ma być fabuła.
A to już zależy od autorów forum. To oni decydują o tym, czy będą tylko kanony, tylko OC czy też mix obu. Wieszanie psów na forum, bo akurat mają taką, a nie inną opcję jest moim zdaniem bezsensowne. Od napędzania wątków do sesji są Mistrzowie Gry i prowadzeni przez nich NPC. Gra postacią kanoniczną niczym się nie różni od gry postacią autorską [poza może tym, że kanon ma już jakieś zaczepienie fabularne]. I jedna i druga może zginąć, jak się podłoży pod nóż czy kulę.

#27351 11 maja 2017, 8:49

Ja mam tak naprawdę jedynie jedną rzecz, do której mogłabym się przyczepić. I jest to niestety, w przypadku for, które zakładają występowanie kanonów - prowadzenie fabuły właśnie pod nie, zwłaszcza, gdy w największej ilości przypadków, te "najważniejsze" postacie posiada administracja. Nie rozumiem reklamowania takiego forum i wystawiania go dla innych graczy, gdy tak naprawdę wszystko krąży wokół adminów.

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#27361 11 maja 2017, 14:49

Peach pisze:Ja mam tak naprawdę jedynie jedną rzecz, do której mogłabym się przyczepić. I jest to niestety, w przypadku for, które zakładają występowanie kanonów - prowadzenie fabuły właśnie pod nie, zwłaszcza, gdy w największej ilości przypadków, te "najważniejsze" postacie posiada administracja. Nie rozumiem reklamowania takiego forum i wystawiania go dla innych graczy, gdy tak naprawdę wszystko krąży wokół adminów.
^this, z ust (klawiatury?) mi to wyjęłaś.

Awatar użytkownika

#27368 11 maja 2017, 18:12

Alice Parks pisze:Idąc Twoim tokiem rozumowania, to powinnam wpakować na swoje forum wszystkie komiksy Marvela, bo przecież nie mam prawa do usuwania universów, które mi nie pasują i ograniczania się do tylko czterech z nich. Nie mogę ustalić co mi wchodzi w forumową fabułę, a co nie, bo przecież powinnam wziąć wszystko jak leci i wsio rawno, że 90% materiału źródłowego stoi w sprzeczności do siebie. Na tej Earth XY żyje, ale na innej Earth jest trupem i co teraz? Jak to rozwiążesz, Vernice, stojąc na stanowisku "brać trzeba wszystko"?
Pozwolę sobie odpowiedzieć na to cytatem innej mojej wypowiedzi w tym temacie.
Vernice pisze:Jeszcze wszystko zależy na czym bazujemy. No bo takie komiksy mogą, a nawet mają po kilka różnych wersji jednego uniwersum przy czym każda jest w pełni poprawna. Chociażby grając w uniwersum DC możemy założyć, że Flashem jest Barry Allen, a Wally West Kid Flashem lub założyć, że to Wally jest Flashem. Wszystko zależy na jakich komiksach bazujemy. I rozumiem pominięcia jakiś wątków lub manewrowanie nimi w takich przypadkach, ale kiedy mamy tylko jedno źródło- film, albo książkę to nie widzę powodu by pomijać jakieś wątki.
Plus podpisuję się rączkami i nóżkami, i wszystkimi klawiszami pod słowami Peach

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#27419 12 maja 2017, 17:37

Często na forach z kanonami, nawet jeśli to nie jest administracja, to fabuła krąży i tak wokół tych postaci i jeśli ktoś chce zrobić postać nie kanoniczną, to musi się naprawdę wysilić by jakoś wydarzenia "ogólnoforumowe" go dotyczyły. Czasem po prostu jak są ustalone relacje między kanonami, to trudno się w nie wbić, ale to już w sumie też osobny problem forów kółek wzajemnych adoracji. Tak jakoś mi się zawsze kojarzą fora z kanonami. Oczywiście są wyjątki, pamiętam parę forów o HP, gdzie kanony zeszły na dalszy plan, no ale to były wyjątki. Zazwyczaj widzę takie forum jako - cała fabuła krąży wokół postaci kanonicznych, a reszta próbuje za tym nadążyć, albo ostatecznie to olewa i sobie pisze jakieś SLowe historyjki z innymi, którzy też nie mogą nadążyć. Przyznam szczerze, że wolę fora bez kanonów, ale to już moja preferencja. Aż mi się przypomniał ten zalew forów o Pamiętnikach Wampirów kiedyś, bo każda administratorka chciała być Eleną. :lol:

Problemem związanym trochę z postaciami kanonicznymi, jest też to, że nie każdy umie je odgrywać dobrze a wiele osób się na nie porywa, bo to ich ulubiona postać. No i co z tego, skoro na przykład pani X nie potrafi grać czarnymi charakterami, a bierze taką postać kanoniczną. Wychodzą miękkie kluski, najlepiej z jakimś facetem, który też jest postacią kanoniczną.

Jeśli chodzi o pomijanie wątków, to też różnie z tym bywa. Czasem jest to po prostu konieczne. Jak w przypadku komiksów, albo chociaż i seriali. Na przykład jak wiele osób uważa, że dalej się serial w momencie X popsuł i zaczął robić na siłę skomplikowany i uznają twórcy forum, że kanoniczną dla forum wersją jest do sezonu X, to jest dla mnie to okej, bo są takie twory, które są później przedłużane na siłę i po prostu część się odrzuca dla dobra naszego i waszego. Nie każde forum musi być wierną kopią uniwersum bazowego. Czasem się odejmuje coś, by forum było dostępniejsze dla osoby nie zaznajomionej z oryginałem, czasem się dodaje własne pomysły. Od życie forum.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27429 12 maja 2017, 21:37

Dzięki za odpowiedzi w temacie.

W sumie to poruszyło się kilka wątków tak naprawdę...a jak się mylę to mnie poprawcie, najlepiej palnijcie w sagan xD

Ja akurat pomagam na jednym forum, gdzie mamy kanony i staramy się tak dopasować fabułę, aby także OC miały duże pole do rozwoju fabularnego. Jednak to dużo pracy, poza tym staramy się ograniczyć moce kanonów w taki sposób, by były grywalne, ale aby bez postaci OC nie mogły używać swoich najsilniejszych mocy. Myślę, że to dobre rozwiązanie.


Co do for, gdzie są kółka wzajemnej adoracji-najlepiej unikać i omijać wielkim łukiem. Szkoda tylko naszego czasu, a przede wszystkim pomysłów, bo możemy je użyć gdzieś, gdzie zostaną przyjęte pozytywnie.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
-

#27505 14 maja 2017, 23:06

Moje zdanie odnośnie kanonów jest nieco inne - jak najbardziej, jeśli nie stanowią głównej osi fabuły. Wiadomo, że fora bywają różne i zapewne wypowiadając się w tym temacie każdy z nas bazuje na swoim doświadczeniu, a kanony to coś, co moim zdaniem można zrobić zarówno dobrze, jak i źle. Jeśli zakładamy forum, którego akcja dzieje się w konkretnym uniwersum, dość prawdopodobne jest, że te kanony faktycznie się pojawią. Z drugiej strony wariacje, które wybierają twórcy forów często zakładają cofnięcie akcji o x lat wstecz w stosunku do fabuły pierwowzoru lub jej posunięcie; tworzy to całkiem ciekawą sytuację, gdzie postacie kanoniczne nie są jeszcze "sobą" w dosłownym tego słowa znaczeniu. Lubię, gdy kanony występują jako dostępne postacie, które w jakimś temacie mają podane jedynie kilka odnośników dotyczących tego, jaką postać należy stworzyć. Postaci kanoniczne są dla mnie bardzo ciekawym typem, tematem, do którego należy zajrzeć (podobnie jak do poszukiwań), a nuż któraś z nich pasuje do naszej koncepcji postaci? Nigdy nie grałam na żadnych forach związanych z Pamiętnikami Wampirów, zapewne tam występuje taka tendencja, ale warunek kanonów jest jeden - nie robimy z nich głównej osi fabuły. Lubię kanony, bo w zamyśle mam przez całą grę pewne ramy, których mogę się trzymać, ale z drugiej strony mogę kombinować do woli, wszak każda postać ma jakąś niezbadaną przeszłość, upodobania, sekrety. Jedna z moich ukochanych postaci, którymi grałam, była właśnie kanonem.
Jeśli chodzi o akcję, zawsze zachodzą trudności. Kiedy gracz wprowadza postać do gry, chociażby autorską, staje się ona stałym elementem świata gry, i jeśli ktoś ważny zniknie z forum, może być ciężko. Wtedy też gracz przejmujący postać może zmienić styl pisania o 100%, zmienić postać. To jest główny problem, nie obecność postaci kanonicznych - tak w skrócie, według mnie :)

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27508 14 maja 2017, 23:52

Serniczek, dobre stwierdzenie, z którym się zgodzę. Ja tam lubię klanony, ale jednak wolałabym stawiać bardziej na postacie OC, niżeli na kanony. Tak jak mam teraz z Asphaltem w realiach Fast and Furious-bardziej kładę nacisk na tworzenie OC i nie pozwalam na grę kanonem-one tam będą tylko i wyłącznie jako npce, które od czasu do czasu wparują do fabuły.
Tak, to chyba jest problem, jeśli chodzi o przejmowanie postaci kanonicznych po kimś. Zwłaszcza jak np. ktoś powie, że zabiera napisaną KP. Druga osoba wtedy, musi pisać ją od noa i wtedy pogląd na postać na pewno się zmieni. W sumie, cała postać się zapewne zmieni w pewien sposób, bo zależy to od postrzegania kanona przez drugą osobę.
I raczej nie ma możliwości, aby jakoś temu zaradzić, chociaż trochę prawda??