#54 Obowiązki MG na forum

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27339 10 maja 2017, 22:29

I jeszcze jeden temat do dyskusji!


Obowiązki Mistrzów Gry na forum, jakie według was powinny być?

Czy to jest indywidualna sprawa każdego z Adminów? Według mnie tak. Każde forum ma swoje zasady, które Administrator zarządził. Jeśli się komuś nie podoba, nie musi przecież na takim forum grać.

Spotkałam się z sytuacją, gdzie zwrócono mi uwagę, iż skoro chcę by MG sprawdzali u mnie Karty Postaci to powinni mieć dostęp do Panelu Administracyjnego. Ja się zastanawiam, na jakiej podstawie? MG/moderator to nie Administrator. Panel Administracyjny, dla mnie to jest coś ważnego, nie wyobrażam sobie, aby MG miał do niego dostęp. Poza tym, są tacy, którzy zaraz obrosną w piórka i będą się uważać za adminów. Spotkałam się, niestety z taką sytuacją, gdzie MG mieli dostęp do Panelu MG i niezbyt dobrze to się skończyło-ich postacie nie miały sobie równych.

Oczywiście, jeśli ktoś jest Adminem i zarazem MG, to wtedy rozumiem, bo sama zaznaczam, że u mnie Administracja to także MG, jeśli będą chcieli, ale nie wolno im wykorzystywać swojej pozycji do tego by wspomagać swoją postać-ktoś inny musi im prowadzić sesje.

A według was, czy MG powinien mieć dostęp do PA i jaki powinien być zakres jego obowiązków??

#27340 10 maja 2017, 22:34

MG nigdy nie powinni mieć dostępu do PA, bo ich funkcja nie jest techniczna tylko związana z funkcjonowaniem mechaniki forum - nie potrzebują więc dostępu do PA. Nigdy na moich forach żaden MG go nie posiadał.

Wielu uważa, że praca MG jest niewdzięczna i jest w tym trochę prawdy, dlatego ja od pewnego czasu stosuję nagradzanie ich - dla niektórych może się to wydawać niesprawiedliwe, ale powinni oni dostawać jakaś "in-game" nagrodę za poświęcony czas na prowadzenie sesji, nawet symboliczną. I powiem, że ten system nawet się sprawdzał, ostatnio na swoje forum szukałam MG aż jeden dzień :lol: Na niektórych forach takie ogłoszenie czasem widnieje długimi miesiącami...

Awatar użytkownika

#27343 10 maja 2017, 22:43

Zgadzam się z Hasirem, że MG nigdy nie powinien posiadać dostępu do PA, chyba, że zarazem jest Administratorem. Po prostu nie ma powodu by go posiadać, nie jest mu potrzebny do jego pracy. I podpisuję się rękoma i nogami po tym, że rola MG jest niewdzięczna. I o tyle o ile nie powinno się wywyższać postaci MG to myślę, że drobne nagrody są jak najbardziej na miejscu bo w końcu są to ludzie, którzy dla forum i innych użytkowników poświęcają swój wolny czas.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27345 10 maja 2017, 23:15

To cała nasza trójka się z tym zgadza. Miło, że ktoś popiera moje zdanie na ten temat.

Dla mnie, rola Mistrza Gry polega głównie na fabularnych działaniach, sprawdzanie też KP (ale do niczego w takim wypadku nie zmuszam, jeśli chce może to robić).

Owszem, jest niewdzięczna. Ja, mimo, że MG to w sumie głównie moderatorzy to staram się ich traktować tak samo jak resztę ekipy, gdzie rozumie się tutaj dyskusje jakiekolwiek. Też chcę znać ich zdanie.

Nagradzanie In-Game powiadacie? Niby fajna sprawa, ale jak sobie radzicie z zazdrosnymi Graczami, bo na pewno tacy są, którzy robią problem, że MG ma lepiej?

#27356 11 maja 2017, 12:13

Vernice pisze:Zgadzam się z Hasirem
Hasirem :lol: Jestem dziewczyną więc prawidłowa odmiana to "Hasirą" :D Niemniej bardzo rozbawiło mnie to xD
Bajarz pisze:Nagradzanie In-Game powiadacie? Niby fajna sprawa, ale jak sobie radzicie z zazdrosnymi Graczami, bo na pewno tacy są, którzy robią problem, że MG ma lepiej?
Jak zazdroszczą to niech sami ruszą tyłeczki i zgłoszą się na MG lub wykażą się w inny sposób. U mnie to jest tak, że MG otrzymują wynagrodzenie tylko za swoją robotą (czyli poprowadzenie jakiejś sesji) a nie za sam tytuł, więc analogicznie - MG nic nie robi to nic nie dostaje ;)

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27384 12 maja 2017, 6:32

Hasira pisze:
Vernice pisze:Zgadzam się z Hasirem
Hasirem :lol: Jestem dziewczyną więc prawidłowa odmiana to "Hasirą" :D Niemniej bardzo rozbawiło mnie to xD
Bajarz pisze:Nagradzanie In-Game powiadacie? Niby fajna sprawa, ale jak sobie radzicie z zazdrosnymi Graczami, bo na pewno tacy są, którzy robią problem, że MG ma lepiej?
Jak zazdroszczą to niech sami ruszą tyłeczki i zgłoszą się na MG lub wykażą się w inny sposób. U mnie to jest tak, że MG otrzymują wynagrodzenie tylko za swoją robotą (czyli poprowadzenie jakiejś sesji) a nie za sam tytuł, więc analogicznie - MG nic nie robi to nic nie dostaje ;)

Dobre. Napiszesz mi w pmce jak to u ciebie wygląda? Nie ukrywam, że sama bym u siebie spróbowała z czymś takim.

Co do nicku ups...przepraszam :<

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#27420 12 maja 2017, 17:42

Moim zdaniem nawet sprawdzanie kart postaci nie powinno leżeć w obowiązku mistrza gry, no ale to już w sumie sprawa głównie stylu forum, liczby użytkowników, liczby administracji i w ogóle takich tam spraw. Sprawdzanie kart postaci, to sprawa dla adminów, ewentualnie dla osób związanych z nimi (jr. admin, mod etc.)

Jeśli chodzi o niewdzięczność tej roli, to cóż. No jest, nie da się tego ukrywać. Chociaż ja na przykład to lubię i nie potrzebuje żadnego wynagrodzenia za bycie mistrzem gry.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
tell Cersei, I want her to know it was me.
Podziękował(a): 13 razy | Pomógł(a) : 30 razy

#27421 12 maja 2017, 17:44

Moim zdaniem u obecnych mistrzów gry (przede wszystkim na SLach) brak przede wszystkim systematyczności, która również powinna należeć do obowiązków. Sporo for reklamuje się początkowo właśnie działaniem mg, które ma być widoczne i odbywać się regularnie choćby przez zadania w notatnikach albo aktywne prowadzenie wątków kryminalnych, a później... Zwyczajnie tego nie ma, a temat ginie gdzieś między jakimś konkursem, a przypadkowym eventem. Osobiście mnie to przeszkadza, bo często zwracam uwagę na obecność i kompetencje mg na forum, gdy się rejestruję i nawet jeśli załóżmy na pierwszej czy drugiej postaci z tego nie korzystam, staram się to zrobić na trzeciej.

Jeśli chodzi o panel, jestem zdecydowanie na nie; osoba, która pełni na forum rolę mistrza nie powinna mieć do niego żadnego dostępu. Co innego, gdy mistrzem jest admin czy kilku adminów, wtedy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Poza tym, jest to zbędne - wszelkie ingerencje można przecież dokonać bez posiadania uprawnień na koncie, podobnie jest z prowadzeniem eventów, dodawaniem zadań czy publikowaniem jakichkolwiek informacji :)
Obrazek

#27426 12 maja 2017, 20:08

Mistrz Gry jest od prowadzenia graczom sesji i komplikowaniu życia ich postaciom. To jest jego jedynym obowiązkiem przynależnym do funkcji MG. Nie należy na niego nakładać obowiązku sprawdzania kart postaci, od tego są moderatorzy i admini. Mowa tu o kimś kto mistrzuje, ale nie jest moderatorem czy adminem.

A co można dać w bonusie osobom, które biorą na siebie jarzmo mistrzowania? Na pewno wpływ na fabułę i to znaczący skoro mają prowadzić przygody. Ukryte forum przeznaczone tylko dla MG jest także dobrym dodatkiem. Również wciągnięcie tych osób do decydowaniu o zmianach/usprawnieniach na forum. Sama to praktykuję i widzę jakie to korzyści przynosi. Misie są zadowolone, że ich głos oraz zdanie się liczą, a ja dostaję opinie kilku całkowicie różnych pod każdym względem osób. Demokracja rządzi.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27430 12 maja 2017, 21:43

Alice Parks pisze:Mistrz Gry jest od prowadzenia graczom sesji i komplikowaniu życia ich postaciom. To jest jego jedynym obowiązkiem przynależnym do funkcji MG. Nie należy na niego nakładać obowiązku sprawdzania kart postaci, od tego są moderatorzy i admini. Mowa tu o kimś kto mistrzuje, ale nie jest moderatorem czy adminem.

A co można dać w bonusie osobom, które biorą na siebie jarzmo mistrzowania? Na pewno wpływ na fabułę i to znaczący skoro mają prowadzić przygody. Ukryte forum przeznaczone tylko dla MG jest także dobrym dodatkiem. Również wciągnięcie tych osób do decydowaniu o zmianach/usprawnieniach na forum. Sama to praktykuję i widzę jakie to korzyści przynosi. Misie są zadowolone, że ich głos oraz zdanie się liczą, a ja dostaję opinie kilku całkowicie różnych pod każdym względem osób. Demokracja rządzi.
Mam takie zdanie co ty, jednak ja daję możliwość MG moderowania for działu fabularnego, żeby mogli zwrócić uwagę Graczom, nad którymi sprawują opiekę. Uważam, że najpierw oni powinni mieć możliwość zareagowania jeśli Gracz się nie stosuje do sesji lub jeśli jest sytuacja, gdzie Gracz nie ma możliwości poprawy-ja, jako admin nie chcę ingerować od razu w coś, co należy do obowiązków MG. Wierzę, że w ten sposób doceniam i szanuję ich pracę dając im najpierw możliwość jakiejkolwiek reakcji.

Tak, ukryte forum to dobry pomysł-też takowe posiadam i to naprawdę dobra rzecz. Jeszcze mają dodatkowo, w takim dziale jakby swój dział, w którym mogą sobie zapisywać co tylko chcą-imienny dział dla każdego MG.
W ogólnie ukrytym forum mogą się wypowiadać w kwestiach fabularnych itd. Chcę znac ich zdanie, bo są częścią ekipy.

#27498 14 maja 2017, 22:34

Ja generalnie jestem prowadzącą programu Agent: Gwiazdy, a MG nic nie robią.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27848 30 maja 2017, 13:14

Dzięki za odpowiedzi, tyle ich jest! :3

No dobra, kanony to w sumie sprawa na oddzielny temat do dyskusji, ta myślę, natomiast co do MG to chyba też zależy od podejścia Administratora, jeśli chodzi obowiązki, tak ogółem-chyba się nie powtarzam znów .-.

Tylko teraz mam inne pytane:

Co zrobić z MG, który się zasłania swoim autorytetem, co to nie on?

Używa stwierdzeń typu:

-jestem autorytetem
-bo gracz jest na łasce MG
-co to nie ja zrobiłem dla forum
-beze mnie będzie pierdolnik
-banuje na cb na zaś albo wtedy gdy ktoś ma inne zdanie niż on zasłaniając się, że ktoś go obraża

Mam tutaj punkt widzenia Gracza głownie, bo ostatnio na jednym forum, bo niestety, ale MG swoim podejściem do mojej osoby i sesji mnie wystraszył.
Może to dziwnie zabrzmi, ale jego zachowanie zaczęło mnie przerażać-o czym poinformowałam Head Admina i szybko mnie z sesji zabrał-za co dziękuję i staram się unikać tego osobnika, aczkolwiek nie ignoruje go, jeśli na cb wyjdzie jakaś rozmowa, w której on bierze udział.


A wypisane stwierdzenia są ogólne, nie tyczą się konkretnej osoby, żeby nie było, że chodzi o jeden przypadek itd.

#27849 30 maja 2017, 14:15

Bajarz pisze: Tylko teraz mam inne pytane:

Co zrobić z MG, który się zasłania swoim autorytetem, co to nie on?

Używa stwierdzeń typu:

-jestem autorytetem
-bo gracz jest na łasce MG
-co to nie ja zrobiłem dla forum
-beze mnie będzie pierdolnik
-banuje na cb na zaś albo wtedy gdy ktoś ma inne zdanie niż on zasłaniając się, że ktoś go obraża

Mam tutaj punkt widzenia Gracza głownie, bo ostatnio na jednym forum, bo niestety, ale MG swoim podejściem do mojej osoby i sesji mnie wystraszył.
Może to dziwnie zabrzmi, ale jego zachowanie zaczęło mnie przerażać-o czym poinformowałam Head Admina i szybko mnie z sesji zabrał-za co dziękuję i staram się unikać tego osobnika, aczkolwiek nie ignoruje go, jeśli na cb wyjdzie jakaś rozmowa, w której on bierze udział.


A wypisane stwierdzenia są ogólne, nie tyczą się konkretnej osoby, żeby nie było, że chodzi o jeden przypadek itd.
Zacznijmy od tego, że MG ma jakiś autorytet i siłą rzeczy nie do końca musi się nim zasłaniać. Nie zgadzam się z tym, że gracz jest na łasce MG, ale jeśli MG dużo robi dla forum i uważa, że bez niego będzie pierdolnik może mieć rację. Banowanie to już nadużywanie władzy.
Co można zrobić zrobić z takim MG? Pozbawić go funkcji MG, przemówić do rozumu. I proszę cię, chociaż ten dział to miejsce na dyskusje nie rób z niego swojego forum wsparcia.

#27852 30 maja 2017, 14:52

Sytuacja terroryzujących MG jest mi dziwnie... Bliska. Dawno temu, na moim DragonWorld miało miejsce coś podobnego. Współzałożyciel forum i mój wtedy bliski znajomy miał MG, miał głowę pełna pomysłów i ogólnie był osobą raczej serdeczną. Niestety po pewnym czasem za bardzo uderzyła mu woda sodowa do głowy. Zaczął się strasznie rządzić, a jako MG kreował coraz to potężniejsze postacie specjalne do których prawa miał tylko on. Nie podobało się to ani mi ani użytkownikom ale terroryzował wszystkich, że jeśli wyrzucę go z roli MG to forum upadnie. Jego terror trwał dosyć długo, ale ostatecznie znalazłam kogoś innego na role MG i ze swoją fuchą tamten musiał się pożegnać. Oczywiście przy okazji zrobił straszną dramę, a potem nawet brał udział w plagiacie mojego forum, ale to historia już na inny temat...

W każdym razie od tamtej pory polegam głównie tylko na sobie. Jak tworze forum to sama z ewentualną pomocą kogoś od grafiki/kodu, kogo długo znam i komu przede wszystkim nie daję władzy - wynagradzam go za ciężką pracę w inny sposób (np. daję mu jakaś forumową walutę czy przyzwolenie na jedną postać specjalną)

Od pewnego czasu także staram się mechaniki swojego forum opracowywać tak by MG mieli wkład minimalny, wręcz marginalny ograniczający się tylko do prowadzenia konkretnych wypraw/misji czy wykonywania losowania pod powodzenie/niepowodzenie dla danego użytkownika. Niektórym może się to nie podobać, ale społeczność PBF jest starzejąca się, co oznacza, że osoby na nich grające czasu mają coraz mniej a nie coraz więcej - tym samym nie mam nawet kogo dać na tego MG by forum ogarniał 24/7 bo takich osób już po prostu nie ma. A gdy MG zaczyna nie wyrabiać to fora mocno się na nich opierające po prostu wymierają albo trzymają naprawdę niewielką garstkę użytkowników.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#27855 30 maja 2017, 17:32

Invisible Hand- dzięki za odpowiedź. Niemniej chyba zostałam źle zrozumiana. Nie chodzi mi o robienie z Edenu forum wsparcia (chociaż niejako jest dla wszystkich, bo mamy tutoriale, naukę podczas dyskusji można wyciągnąć wnioski co i jak dalej robić dalej w jakiejś sytuacji-odpowiedź przychodzi sama, bo czytamy innych).
Raczej poruszyłam ten temat, bo zauważyłam, że to się robi jakaś plaga z tymi MG nadużywającymi władzy. Jak jest ktoś początkujący, kto zaczyna dopiero z PBFami to może mieć pewne trudności z takim kimś, bo nie zawsze będzie wiedział, co ma zrobić. Stąd zadałam takie pytanie, jak sobie jako Gracz poradzić z taką osobą, bo to, że my sobie poradzimy, nie znaczy, że ktoś drugi także.

Ja nie wiem, czy to wynika z tego, że po prostu co niektórym się nudzi, czy może odbijają na innych swoje niepowodzenia na realu. Myślałam, że wyjdzie tutaj dyskusja, z której dowiem się, jak inni sobie radzili z tym problemem jako Gracze, bo jako Admin to wiadomo, że najlepiej zabrać rangę, podać powody i tyle.

Tylko co jeśli np. z powodu MG utkniemy na jakiejś sesji i nie chce on nas wypuścić, bo stawia swoje warunki mimo, że regulamin daje ci taką możliwość i jeszcze słyszysz, że jesteś na jego łasce.

No wiadomo, mają autorytet, bo sobie na niego powinni zapracować poprzez kulturalne zachowanie, pomaganie Graczom i prowadzenie sesji-ja wiem, że teraz każdy może być MG, ale nie każdy musi być tym autorytetem, bo autorytet to jak dobrze pamiętam, to ktoś kogo chcemy naśladować, kto jest naszym wzorem etc. etc.


Hasira-tobie również dziękuję za odpowiedź. Wiesz, to mnie właśnie denerwuje, że nawet znajomi szybko dostają pierdolca z powodu władzy, zapominając, że nie są sami. (przeprasza za niekulturalne określenie, ale inaczej się tego nazwać nie da). Ja nie wiem, czy tacy ludzie w ogóle wiedzą, że takie zachowanie w ogóle nie działa tak, jakby chcieli? Jest wręcz przeciwnie....czasami nie chcę wiedzieć, co tym ludziom siedzi w głowach...