#47 Fora autorskie czy na podstawie?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#24559 27 gru 2016, 20:18

Witka, to znowu ja.

Temat wpadł mi do głowy po rozmowie ze znajomym.

Otóż, podkreślam, że część tego co tu się pojawi, jest wynikiem moich doświdczeń i obserwacji, wydaje mi się, że osoby tworzące fora na podstawie (nie ważnem film, książka, komiks, manga) mają dużo łatwiej niż osoby tworzące autorskie światy.

Sama kiedyś prowadziłam forum na podstawie(Pokemon Viridia Citym jakieś 5-6 lat temu), teraz świat autorski i na podstawie i muszę powiedzieć, że jest mi dużo trudniej dobrać ekipę i tworzyć forum autorskie niż na podstawie. Z tym drugim, to ludzie sami się zgłaszali do pomocy, zaś tutaj(biorę za przykład Crystal Empire)ludzie poznają, że to świat autorski, zobaczą jak wyglądają prace-i tak większość najważniejszych robię ja, po konsultacji z innymi-jak ktoś mi pomaga, to chcę by także miał w to jakiś wkład-po czym posiedzą tydzień i nastaje cisza.

Nie mam pojęcia skąd to się tak naprawdę bierze. Tyle co zauważyłam, to na pewno część osób boi się pomagać, możliwe, że czują, że ich wkład na nic się nie przyda albo czekają na gotowe-byle tylko mało robić, a najlepiej w ogóle nie robić. (To, że jestem wymagającym człowiekiem w pewnych kwestiach, też może na to wpływać, ale nie oszukujmy się, jak komuś zależy na forum, aby je prowadzić nie może pozwolić sobie dać wejść na głowę).

Przy na podstawie jest chyba łatwiej jak ktoś zna bardzo dobrze dany świat z np. książki, a w autorskim musi się wszystkiego uczyć.


Nie wiem, co jeszcze mogłabym napisać, poza tym, że jak poszło w świat info, że muszę pracować na tablecie na forum, to też ludzie jakoś tak wyłamali się z pomocą.

Chciałabym poznać wasze zdanie na ten temat, wasze doświadczenia.

Awatar użytkownika

#24562 27 gru 2016, 21:31

Tak sobie myślę, że jeśli ktoś zgłasza chęć pomocy przy forum na podstawie, to ma pewność z czym to się je i jego wyobrażenia nie rozminą się z rzeczywistością, co może przełożyć się na dłuższą współpracę.

Trudność przy forach autorskich bardziej wynika z założeń głównych twórców. Wizja jaką sobie ustalą, niekoniecznie może pokrywać się z wizją osób, które dołączają na późniejszym etapie.
Twórca nie chce zmian, o jakie mogą apelować pomocnicy, co przekłada się na ich chęci.

Tak, twórca chce, żeby druga osoba miała swój wkład, ale... no właśnie. Piszesz o nie wchodzeniu sobie na głowę. Nawet nie trzeba używać takiego sformułowania, ale wiadomo, że swej wizji każdy chce się trzymać i jeśli nie znajdzie się osoby z podobną myślą, to współpraca nie wyjdzie.
Tu nie chodzi o to, czy komuś się chce pracować. Trudno wymagać, by spędzał czas przy czymś co mu nie odpowiada.

Z doświadczenia wiem, że należy od początku znaleźć osobę, która chce podążać tym samym torem i wtedy wszystko da się zrobić. I nic na siłę przy współpracach z innymi. Z jednej i drugiej strony.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#24565 28 gru 2016, 0:56

Fanta pisze:Tak sobie myślę, że jeśli ktoś zgłasza chęć pomocy przy forum na podstawie, to ma pewność z czym to się je i jego wyobrażenia nie rozminą się z rzeczywistością, co może przełożyć się na dłuższą współpracę.

Trudność przy forach autorskich bardziej wynika z założeń głównych twórców. Wizja jaką sobie ustalą, niekoniecznie może pokrywać się z wizją osób, które dołączają na późniejszym etapie.
Twórca nie chce zmian, o jakie mogą apelować pomocnicy, co przekłada się na ich chęci.

Tak, twórca chce, żeby druga osoba miała swój wkład, ale... no właśnie. Piszesz o nie wchodzeniu sobie na głowę. Nawet nie trzeba używać takiego sformułowania, ale wiadomo, że swej wizji każdy chce się trzymać i jeśli nie znajdzie się osoby z podobną myślą, to współpraca nie wyjdzie.
Tu nie chodzi o to, czy komuś się chce pracować. Trudno wymagać, by spędzał czas przy czymś co mu nie odpowiada.

Z doświadczenia wiem, że należy od początku znaleźć osobę, która chce podążać tym samym torem i wtedy wszystko da się zrobić. I nic na siłę przy współpracach z innymi. Z jednej i drugiej strony.

Dzięki za odpowiedź.
Całkiem możliwe, że masz rację.

Co do wchodzenia na głowę-mogłam rozwinąć myśl-chodzi mi o dość mocne zmiany fabularne w główny zamysł świata, fabuły tła. Jestem ugodowym człowikiem i jeśli pomysł Gracza mi się spodoba, da solidne argumenty na ogół się zgadzam na wprowadzenie pomysłu, po uprzednim dostosowaniu go do realiów głównego wątku świata tła. Tak zrobiłam dla przyszłego Gracza i powstała grupa naznaczonych. Gracz miał naprawdę fajny pomysł na postać, ale magia krwi jest niedostępna dla Graczy, więc obeszłam to, nawiązując do tajemniczego pierwiastka, co dało spaczenie na istotach żywych, a ich magia działa np. odwrotnie-zamaist leczyć zabija. Graczowi się ten pomysł spodobał, ja nie zrobiłam wyjątku z dostępem do magii krwi więc owca cała i wilk syty. :D

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#24669 04 sty 2017, 1:22

wydaje mi się, że osoby tworzące fora na podstawie (nie ważnem film, książka, komiks, manga) mają dużo łatwiej niż osoby tworzące autorskie światy.
Przy na podstawie jest chyba łatwiej jak ktoś zna bardzo dobrze dany świat z np. książki, a w autorskim musi się wszystkiego uczyć.
Moim zdaniem oba typy for mają takie same szanse, ale zupełnie inny target. Rejestrujący się na nich użytkownicy mają zupełnie inne oczekiwania i wymagania.

Jako admin potterowskiego powiem otwarcie: przynajmniej połowa użytkowników Mortisa nie dotknęła nigdy książki, a mamy nawet człowieka, który nie obejrzał w całości nawet jednego filmu. Wszystkie informacje wyniósł z Kompendium Wiedzy, do którego treść zbierałyśmy miesiącami. Potter to jest kopalnia. Nawet po lekturze wszystkich części nie wiedziałam nic na temat niektórych rzeczy, które wymagały opisania. Nie mówiąc już o tym, że to inne czasy niż te w tekście źródłowym i wiele trzeba było opisać, dopowiedzieć, poprawić, sprostować. Okazuje się, że nawet na forum na podstawie bez naszego kompendium sobie po prostu nie poradzisz. Ba! Widzę jak niektórych przerastają realia XX-lecia. W autorskim świecie określasz wszystko sam, u nas mamy prawdziwy świat, do którego trzeba wrzucić postacie, a to wszystko musi trzymać się jeszcze kupy. Jeżeli mowa o forach na podstawie na przykład uniwersum marvelowskiego to może faktycznie jest łatwiej, bo użytkownik wie jak się ubrać i uczesać, przecież ma telewizor i może wyjść na ulicę.

Powiem więc tak: schodami nie jest to, czy to forum autorskie czy na podstawie, tylko jego stopień zaawansowania. Rejestrujesz się na forum, które spełniło jakieś twoje oczekiwania i żywisz wobec niego nadzieję, tak? Tylko, że każdy ma inne gusta i zupełnie inną wytrzymałość. Największym zainteresowaniem na rynku PBFowym (można to tak nazwać?) są fora typu Second Life. Stworzyć takie forum można z dużą ekipą... w jeden dzień? Może trochę przesadzam, bo wiem, że siedzicie nad tym sporo i dopieszczacie wszystko (w większości przypadków), ale spójrzmy prawdzie w oczy - regulamin, jakiś przewodnik po mieście, wzory kart, wygląd, lokacje, spisy... koniec? I osoby rejestrujące się nie potrzebują ani nie oczekują niczego innego, bo taki stan rzeczy im się podoba. Grają sobie na forum pełnym multikont, romansują, robią imprezki, chodzą do kawiarni i żyją w Sopocie czy Nowym Jorku, gdzie tam ich poniesie, bo zaraz mogą w godzinę zrobić nową postać, zmienić forum na większe lub mniejsze miasto, czy cokolwiek. Schody zaczynają się wśród ludzi, którzy preferują inny styl rozgrywki, gdzie planują pozostanie na dłużej, rozwijanie postaci i tak dalej. Bo czy ktokolwiek z nas zarejestruje się na forum, któremu nie daje w swoich myślach szansy na rozwinięcie się i funkcjonowanie? Osobiście wolałabym zrobić konto na forum w uniwersum o którym nie mam pojęcia, ale z fajnym i aktywnym mistrzem gry, niż jakimś autorskim randomie, gdzie nic się nie dzieje i odwrotnie - nawet gdyby ktoś zrobił forum w świecie mojego ukochanego serialu, ale byłoby badziewne, to żadnej przyjemności z rozgrywki na takim failu bym nie miała, toteż rejestrację bym sobie odpuściła. Spójrz na taką Caledonię - adminki tam wpuszczają over 9k postów MG dziennie, tam się po prostu dzieje. Można złapać ciekawe wątki. Ludziom się to podoba. Wystarczy spojrzeć na to, że Potterów tworzy się po dziesięć na rok, ale przetrwały tylko te, których autorzy rozpisali mechanikę i inne bajery na więcej niż jedną stronę A4, chociaż te już martwe oferowały ukochane przez wszystkich kanony, czasy huncwotów i Dumbledora w rajstopach. I tak samo dzieje się z autorskimi. Te, których admini się angażują i działają regularnie żyją i mają się dobrze, a te których ekipie czas się wyczerpał umarły śmiercią naturalną.

Tutaj też powiem coś o Crystal Empire: wydaje mi się, że problemem jest to, że wy to forum robicie już tyle czasu, że ludzie zdążyli zapomnieć o jego istnieniu. Prace idą wam tak wolno, że nawet ja się zdemotywowałam, a jeszcze kilka miesięcy temu pisałam do was na fb kiedy się właściwie otwieracie. Sądzę więc, że problem nie leży w tematyce, a gdzieś tam w środeczku. Być może bierzesz na swoje barki zbyt wiele i zbyt wiele oczekujesz od innych? Niby nie mnie to oceniać, ale z jakiegoś powodu ludzie ci uciekają.

Za ewentualne błędy w mojej wypowiedzi przepraszam, ale na edenie przesiaduję pod osłoną nocy.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#24682 04 sty 2017, 23:56

Sapphie, dzięk iza odpowiedź! Zaintrygowała mnie twoja odpowiedź. Nie mam nic do dodania, poza kwestią Crystal Empire, więc napiszę krótko:

Crystal Empire przechodzi remont. To forum było wcześniej otwarte, ale posiadałóo element steampunku. Niestety, dla mnie okazał się to motyw zbyt trudny i nie podołałam. Nie posiadam takiej wiedzy, aby prowadzić forum steampunk-fantasy. Po prostu przeliczyłam sięw tej kwestii i to jest moja wina.

Druga sprawa to taka, że w tej chwili wszystko na forum robię sama-a brak laptopa/komputera sprawy nie ułatwia-wszystko robię z tabletu. To, co dopisania na laptopie zajmuje mi cały dzień, nawet mniej, na tablecie zajmuje dwa-trzy a nawet cztery dni-muszę ładować tablet, a to eliminuje z użytkowania fizyczną klawiaturę-dla mnie wirtualna klawiatura nie jest odpowiednia, jeszcze z autokorektą.

Kolejna rzecz-sprawy z ekipą-było ich kilka, ale niestety sprawy prywatne, przez niektóre osoby zostawały przelewane na forum-a ja czegoś takiego tolerować nie będę. Ludzie sami odchodzili na ogół, ale neistety zdarzyła się sytuacja, gdzie to ja zabrałam rangi administratorskie podczas sporu z problematycznym Graczem-zostali ukarani, zarówno osoby dorzucające oliwy do ognia w konflikcie, jak całe grono administratorskie. Tylko niektórzy poczuli się urażeni i zaczęli mi wyrabiać negatywną opinię, co mało brakowało, a CE zostałoby zamkniętę. Nie zrobiłam jednak tego, przez wzgląd na osoby, które pisały, że nie mogą się doczekać, kiedy otworzę forum-dodawało mi to kopa do pracy.

W tej chwili jestem sama, jeśli chodzi o forum. Wszystkie opisy, jakie mi zostały do zrobienia zajmują mi dużo czasu, bo czasami łapię zawieszenie/blokadę i nie wiem co pisać-jak to było teraz ze specjalizacjami. Prawie miesiąc kombinowałam jak je rozpisać-dopiero po rozmowie ze znajomym o sesji RPG dało mi pomysł jak je rozpisać.

Ludziom się wydaje, że jak się robi forum, autorskie to to jest takie proste. Nie jest, zwłaszcza, że muszę tak formuować informacje, żeby nie było tego rozwlekle opisanego itd.

Jest mi trochę przykro, że tak długo zwlekam z otwarciem forum, ale nie jestem maszyną. Mam też swoje życie prywatne, swoje problemy i czasami forum musi iść na bok. Inaczej by było, jakbym miała ludzi do pomocy, bo podczas mojej nieobecności, ktoś coś by robił na forum według wskazówek.

Aktualnie zostało na forum zrobić tak:

-wykończyć składniki alchemiczne, to nie problem, ale potrzebuje obrobionej grafiki pod kod, bez kompa tego nie zrobię, msuzę liczyć na kogoś,

-opisać przepisy na mikstury alchemiczne

-ustalić cennik na czary

-gazetka (ale to już po otwarciu forum pójdzie)

I na dobrą sprawę to wszystko, bo reszta wyjdzie w praniu, podczas testowania, a wiele rzeczy się po prostu stworzy w trakcie, żeby Gracze mieli co odkrywać.


Niby to jest mało, ale dla jednej osoby to jest dużo.

Może to wydać się dziwne, co napiszę, ale irytuje mnie to, że muszę tak mocno polegać na innych w kwestii forum, że jestem od nich zależna.

CE jest dla mnie bardzo ważne i zrobię wszystko, żeby je otworzyć. nawet, jak będę musiała zarwać weekendowe noce. Już tak bywało, nie raz i nie dwa...

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#24690 05 sty 2017, 15:02

Bajarz, jak założyłaś temat tylko po to, żeby omawiać co masz zrobić jeszcze na swoim forum, a co nie to chyba pomyliłaś działy. Oko Edenu wydaje mi się, że służy do dyskusji ogólnoforumowych, a nie do omawiania problemów jednego, konkretnego forum. Jeśli chcesz podyskutować z innymi na temat swojego tworzonego forum polecam założenie tematu w dziale pomysły i tam skupienie się na temacie tego Crystal Empire. Weź pod uwagę, że większość użytkowników raczej chce wypowiadać się na tematy ogólne tutaj, a nie roztrząsać problemy jednego forum.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#24696 05 sty 2017, 19:24

Black Cat pisze:Bajarz, jak założyłaś temat tylko po to, żeby omawiać co masz zrobić jeszcze na swoim forum, a co nie to chyba pomyliłaś działy. Oko Edenu wydaje mi się, że służy do dyskusji ogólnoforumowych, a nie do omawiania problemów jednego, konkretnego forum. Jeśli chcesz podyskutować z innymi na temat swojego tworzonego forum polecam założenie tematu w dziale pomysły i tam skupienie się na temacie tego Crystal Empire. Weź pod uwagę, że większość użytkowników raczej chce wypowiadać się na tematy ogólne tutaj, a nie roztrząsać problemy jednego forum.

Pytam ogółem, o owy problem.
Odpowiadam też na to, co piszą ludzie. Skoro wcześniej było nawiązanie czemu CE stoi, to odpowiadam.

Więc niech się wypowiadają, nie bronie tego.

I mam temat poświęcony CE w dziale zapowiedzi, staram się go na bieżąco uzupełniać, więc tak trochę strzał w kolano, Koteczku :P

https://eden-pbf.pl/viewtopic.php?f=137&t=5208 o tutaj ;)

Ps. I czytaj proszę o czym są kto pisze, bo widać, że albo nie czytałaś wcześniejszych wypowiedzi albo robiłaś to po łebkach...

#24702 06 sty 2017, 11:04

Mam takie samo wrażenie jak black cat, więc nie jest odosobniona, od pierwszego posta widać nagminne wtręty o jednym konkretnym forum i wrażenie, że temat powstał, żeby kręcić się wokół jednego forum jest... silne. Wszystkie twoje posty wydają się być skoncentrowane wyłącznie na tobie i twoim forum. Nawet jeśli ktoś napisał coś ogólnie, odnosisz to do siebie, zupełnie jakbyś się... tłumaczyła.
Zwłaszcza w przedostatnim Twoim poście, Bajarz, który cały poświęcony jest twojemu forum i jest to długi tekst w odpowiedzi na jedną krótką opinię obejmującą 1/4 albo 1/5 objętości twojego posta. To nie miejsce na takie rozwodzenie się, należało to pominąć milczeniem, albo skwitować jednym zdaniem.

Co do tematu natomiast, wszystkie fora, które kiedykolwiek tworzyłam były autorskie. Kilka z nich się nie przyjęło, inne działały po kilka lat. Nie ma reguły, to zależy też od tego, czego oczekuje rynek.
Kiedy fora mangowe/anime były jeszcze liczne, jakieś 80% z nich było autorskich - i nie zauważyłam jakichś szczególnych problemów. Spójrz na virusa, spójrz na spectrofobię, to są duże fora autorskie, które przyciągnęły rzeszę użytkowników i działają po kilka lat, nie wspominając już o takich tworach jak np. atarashii.
Większość z nich ma mniejszą ekipę, aniżeli SLe (gdzie jak ktoś nie zaakceptuje karty przez godzinę od jej wstawienia, to bywają narzekania na to, więc chyba tu bym szukała raczej problemu...), ale jakąś mają. Mają MG, mają moderatorów, mają pomocników.
Tyle, że prawda jest taka, że jeśli ktoś tworzy autorskie forum no to tworzy je... autor. Nie można oczekiwać, że ktoś pomoże i będzie miał w tym ogromny udział, bo oni nie mogą wiedzieć jaką autor ma wizję. Też bym się obawiała, że zrobię opisy, przedstawię coś, a potem usłyszę, że w sumie ok, ale nie taki był zamysł, więc odpada. Nikt nie chce przy tworzeniu czegokolwiek tylko "podążać za wskazówkami". Pomocy można oczekiwać raczej później, gdy wszystkie podstawowe rzeczy będą zrobione, wstępny zamysł ogarnięty i przyjdzie do zarządzania forum i wprowadzania zmian, utrzymywania dynamiki świata. Bo wtedy ludzie będą dużo lepiej wiedzieć na czym stoją.

Innymi słowy, całą organizację i system na forum autorskim albo tworzy się samemu, albo zbiera ekipę od startu i razem wymyśla świat. Inaczej będzie wyglądało zaangażowanie osoby, która ma "swoją grupę" do opisania, na temat której jest ekspertem i której wprowadzenie sama wymyśliła, niż osoby, która ma tylko coś opisać, a sama nie do końca wie co, bo wizja znajduje się jedynie w głowie autora.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#24703 06 sty 2017, 11:27

Fenoloftaleina pisze:Mam takie samo wrażenie jak black cat, więc nie jest odosobniona, od pierwszego posta widać nagminne wtręty o jednym konkretnym forum i wrażenie, że temat powstał, żeby kręcić się wokół jednego forum jest... silne. Wszystkie twoje posty wydają się być skoncentrowane wyłącznie na tobie i twoim forum. Nawet jeśli ktoś napisał coś ogólnie, odnosisz to do siebie, zupełnie jakbyś się... tłumaczyła.
Zwłaszcza w przedostatnim Twoim poście, Bajarz, który cały poświęcony jest twojemu forum i jest to długi tekst w odpowiedzi na jedną krótką opinię obejmującą 1/4 albo 1/5 objętości twojego posta. To nie miejsce na takie rozwodzenie się, należało to pominąć milczeniem, albo skwitować jednym zdaniem.

Co do tematu natomiast, wszystkie fora, które kiedykolwiek tworzyłam były autorskie. Kilka z nich się nie przyjęło, inne działały po kilka lat. Nie ma reguły, to zależy też od tego, czego oczekuje rynek.
Kiedy fora mangowe/anime były jeszcze liczne, jakieś 80% z nich było autorskich - i nie zauważyłam jakichś szczególnych problemów. Spójrz na virusa, spójrz na spectrofobię, to są duże fora autorskie, które przyciągnęły rzeszę użytkowników i działają po kilka lat, nie wspominając już o takich tworach jak np. atarashii.
Większość z nich ma mniejszą ekipę, aniżeli SLe (gdzie jak ktoś nie zaakceptuje karty przez godzinę od jej wstawienia, to bywają narzekania na to, więc chyba tu bym szukała raczej problemu...), ale jakąś mają. Mają MG, mają moderatorów, mają pomocników.
Tyle, że prawda jest taka, że jeśli ktoś tworzy autorskie forum no to tworzy je... autor. Nie można oczekiwać, że ktoś pomoże i będzie miał w tym ogromny udział, bo oni nie mogą wiedzieć jaką autor ma wizję. Też bym się obawiała, że zrobię opisy, przedstawię coś, a potem usłyszę, że w sumie ok, ale nie taki był zamysł, więc odpada. Nikt nie chce przy tworzeniu czegokolwiek tylko "podążać za wskazówkami". Pomocy można oczekiwać raczej później, gdy wszystkie podstawowe rzeczy będą zrobione, wstępny zamysł ogarnięty i przyjdzie do zarządzania forum i wprowadzania zmian, utrzymywania dynamiki świata. Bo wtedy ludzie będą dużo lepiej wiedzieć na czym stoją.

Innymi słowy, całą organizację i system na forum autorskim albo tworzy się samemu, albo zbiera ekipę od startu i razem wymyśla świat. Inaczej będzie wyglądało zaangażowanie osoby, która ma "swoją grupę" do opisania, na temat której jest ekspertem i której wprowadzenie sama wymyśliła, niż osoby, która ma tylko coś opisać, a sama nie do końca wie co, bo wizja znajduje się jedynie w głowie autora.

Dzięki za odpowiedź.

Nie wiem jak ty, ale zawsze podczas tworzenia forum, jakiegokolwiek, starałam się najpierw wszystko obgadać z ekipą. W sumie uważam, że tak powinno się robić. Zawsze były rozmowy o świecie, na czym ewentualnie się wzorujemy, jak poleci fabuła tła itd.

Może to wcale nie chodzi o to, czy forum jest autorskie czy na podstawie, tylko może ludzoi będącej w ekipie tudzież Graczy?

Gdzieś czytałam taki artykuł, że kwestią problematyczną na forach jest dopuszczanie do różnego rodzaju dram, sporów czy też nie uciszanie tego w zalążku. Może tutaj tkwi problem.


ps. Mam tylko jedno forum autorskie, właśnie CE, dlatego używam CE jeśli o czymś mówię, a dotyczy forum autorskiego, bo na podstawie to miałam, łącznie teraz z FF cztery fora.

ODPOWIEDZ ]