#25 Mój zmysł artystyczny cierpi!...

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
jestem szamanem
Podziękował(a): 1 raz

#15843 09 sty 2016, 16:21

Tekst w oparciu o wyglądy forów SL.
Niby wielu z nas uważa, że wygląd forum jest rzeczą drugorzędną, ale przecież to nagłówek atakuje nas jako pierwszy gdy otwieramy nową zakładkę, to treść ogłoszenia czytamy, przy okazji po stokroć najeżdżając na obracające się ikonki adminów, przyglądamy się obrazkom działów i wreszcie zjeżdżamy na sam dół by zobaczyć czy istnieje jeszcze coś takiego jak stopka, czy wszyscy już dawno z niej zrezygnowali. Dopiero później przychodzi czas na zagłębianie się w tematy. A jeśli już w jakiś wejdziemy to z zainteresowaniem najeżdżamy na pierwszy lepszy avatar by zobaczyć czy zniknie, coś się wysunie tudzież zadziała jakaś inna magia. Bo przecież szata graficzna forum to nie tylko to co przygotowała dla nas administracja, to także nasze profile - gify, avatary, podpisy... wszystko!
Kiedy zaczynałam pisać (wieeeeeki teeemuuuu!) fora były proste - nagłówek (jakieś ładne zdjęcie znalezione w odmętach internetu, podrasowane kolory, dodany napis - często nazwa forum lub adres), potrójne ikonki w działach, takie które w jakiś sposób nawiązują do tematyki, ci bardziej szaleni twórcy dodawali wzorzyste tło (szaaaał). Tematy ozdobione zdjęciami z google grafika - każde z innej bajki, innej wielkości i w innym stylu. Avatary? Ikonki 100x100. Podpisy? Wszyscy na jedno kopyto - trzy ikonki w jakiś sposób nawiązujące do postaci, imię i nazwisko, najpotrzebniejsze linki, może jakiś cytat, jeśli komuś faktycznie chciało się go szukać...
Później potrójne ikony ewoluowały w podłużne banery, z czasem avatary nabrały wielkości, a podstawowe informacje do tej pory umieszczone w podpisie, znalazły swoje miejsce pod zdjęciami - te ciągnące się w nieskończoność profile!...
I nastała era wszechobecnego htmlu - nagle ogłoszenia wyskakiwały z nagłówka, z każdego boku coś się wysuwało, avatary znikały, kręciły się, czy co tam tylko człowiek jest w stanie sobie wyobrazić! Mnóstwo obrazków, zdjęć, kursory o dziwnych kształtach, relacje, karty postaci - html wyparł bbcode we wszystkim. Coraz bardziej strojne podpisy, piękne czcionki, wszechobecne gify!... No czyste wariatkowo!
Ale jak to zwykle bywa pierwszy szał minął. Teraz, mam wrażenie, powoli wracamy do starego, dobrego minimalizmu, tylko... no właśnie - wszystkie fora znowu wyglądają tak samo :(

A wy? Lubicie mnóstwo grafiki, jeszcze więcej htmlu, migające ikonki, zdjęcia, inne bzdety, czy stawiacie na porządek, minimalizm i malutki nagłówek? Ile zajmuje wam wybór avatara? Bierzecie pierwszy lepszy, czy szukacie go przez całe godziny? Lubicie skromne podpisy, a może jak najbardziej wybajerzone?
Ja na przykład uwielbiam jeśli zdjęcie w jakiś sposób kojarzy się z postacią, gif w profilu musi pasować do tego w podpisie i chyba do końca życia pozostanę wierna bbcode ;)

ZAPRASZAM DO DYSKUSJI!

#15850 09 sty 2016, 19:49

Wszyscy na jedno kopyto
Kiedyś wszystko było do siebie podobne, ale nie tak jak jest teraz. Zaczynałam swoją przygodę z PBFami od serwisu fora.pl i w tamtym czasie chyba tylko hosting mf.net miał bardziej rozbudowane możliwości, ale i tak edycja była bardzo ograniczona, a samych funkcji było niewiele, więc każdy orał jak mógł.

A teraz? Teraz jest wszystko na jedno kopyto, bo tak po prostu łatwiej. Ktoś zaczął i teraz się kopiuje to wszędzie. Nie gram co prawda na SLach, ale czasem zdarza mi się na nie wchodzić czy to z czystej ciekawości czy też z bardziej "zawodowych" powodów i prawdę mówiąc większość niewiele od siebie się różni. Wszędzie pełno gifów, skryptów, wszystko się rusza i wszędzie html jest. Pola profilu są schowane, czego akurat osobiście bardzo nie lubię, bo o postaciach te podstawowe informacje lubię widzieć od razu. Generalnie jest przepych i duża presja na to by mieć więcej "dodatków" od konkurencji. A potem to wszystko mruga, miga i świeci po oczach jak ulica pełna neonów, nie wspominając o tym, że nawet na szybkim łączu takie forum się sporo dłużej wczytuje.

A wy? Lubicie mnóstwo grafiki, jeszcze więcej htmlu, migające ikonki, zdjęcia, inne bzdety, czy stawiacie na porządek, minimalizm i malutki nagłówek? Ile zajmuje wam wybór avatara? Bierzecie pierwszy lepszy, czy szukacie go przez całe godziny? Lubicie skromne podpisy, a może jak najbardziej wybajerzone?
Jeśli chodzi o stronę główną forum, która jest taką graficzną wizytówką, to z całą pewnością lubię minimalizm. Ładny nagłówek na szerokość głównej części z forami, niezbyt wysoki, by nie zajmował więcej niż maksymalnie połowę okna przeglądarki, a najlepiej mniej. Jeśli są obrazki przy opisach poszczególnych działów, to moim zdaniem są potrzebne jedynie przy fabularnych lokacjach i co najważniejsze, niech te grafiki pokazują daną lokację, a nie coś przypadkowego. Zdecydowanie jestem przeciwna, by na PBFie cokolwiek migało oprócz emotek. Jeśli ktoś pragnie mieć gif w podpisie, to może dać tekstowy link do niego. Avatary to nie miejsce na gify. Wybór avatara u mnie trwa tyle, ile zajmuje przeszukanie google grafika i znalezienie pasującego zdjęcia, a potem przycięcie go i wrzucenie na serwer, nigdy nie trwało to więcej niż pół godziny. Podpisy to raczej miejsce na dodatkowe informacje o postaci, które nie wchodzą w profil, podlinkowanie zdjęć, wrzucenie jakiegoś cytatu czy grafiki mówiącej coś o postaci. Robienie z tej części galerii gifów i zwykłych zdjęć w ogóle nie pasuje do PBFów, gdzie przecież chodzi o pisanie. :)
i chyba do końca życia pozostanę wierna bbcode.
<tuli>

#15852 09 sty 2016, 20:36

O jejku wygląd forum :roll:

Zacznę od siebie. Dla mnie nagłówki mogą być proste. Zdjęcie napis i tyle. Spójrzcie, że teraz coraz częściej każda stronka ma nagłówek o wymiarach 1200x800 czy tam na odwrót. Jest na całej stronie u góry, a wcześniej, nagłówek był tej samej szerokości co forum. Weszła nowa moda? Nie wiem.
Jeśli chodzi o reszte - kategorie. To czy ma to obrazki czy nie to mi to wsio rybka. Może mieć może nie.
Profile to jest co z wyglądu lubie, a z uzupełniania nie. Ślicznie to wygląda, kiedy nick jest na dole ( też pojawia się to częściej na forum) potem coś się pojawia, jest gif, jakieś cytaty i inne duperele. Minusem jest to, że trzeba to wszystko uzupełniać. Kp jest obowiązkowe, relacje też. ( chodzi mi o adres) i po prostu się nie chce tych linków zbierać i kopiować, choć można. ( Ja nie lubie akurat tego :( )
Podpisy też całkiem dodają uroku forum i w dodatku jeśli jakoś ładnie wyglądają, kolory i wgl. <alko>

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale moim zdaniem kiedy forum się otwiera, to ma tam tego wszystkiego napstrykane, miga właśnie, a co ma dłuższy staż to już skromniej. :shock:

#15857 09 sty 2016, 21:04

Wygląd forum jest ważny. Na brzydkie wchodzę i wychodzę. Ludzi też oceniam po wyglądzie, głównie po tym czy się myją, a niechlujne forum to jak nieumyty człowiek - niech żyje, ale z dala ode mnie.

Jak zaczynałam, już prawie dziewięć lat temu, to przywiązywano większą uwagę do forum. Do tego avatary nie miały ograniczonych wymiarów i często miały szerokość rzędu 500px. Pamiętam ten moment, gdy ograniczyło się do 250x400 i zaraz na wszystkich forach było to samo. Zaczynałam na pun i mojeforum z naciskiem na drugie, gdzie oryginalności było jeszcze mniej niż dziś i przyznam, że to dobrze, bo aktualnie wszystkie udziwnienia to jakieś obrzydliwe deformacje, które nie mają w sobie żadnych walorów estetycznych, a tylko forum się od nich dłużej ładuje. Na mojeforum chyba wszystkie fora miały styl bodaj AdInfinitum i co jakiś czas były dramy, bo ktoś sobie cały kod z innego forum skopiował i nawet nie zmodyfikował ukrytych adnotacji od autora. :faint2:

Żeby nie było, nie wiem co było na SLach, bo w SLe to ja w sumie nowa jestem i rzadko się pojawiam, więc mi się pasek nowości regeneruje.

Co do avatarów: nawet na forach mangowych wolałabym mniejsze, bo co z tego że na większym można więcej zawrzeć, skoro i tak teraz 90% ma plecy/rękę postaci, a niektórzy już nawet postaci nie mają. 200x320 to fajny, optymalny rozmiar.

Co do podpisów: te "wymyślne" to zwykle wyglądają jak cudza zawartość żołądka. Minimalizm można uzyskać też przez mnogość kodów, grunt by pozostał minimalizmem - i ani nie rozwalał forum, ani od niego nie odstawał.

Co do loga forum: NIE ZNOSZĘ tej dzikiej mody na loga większe od tabeli. NIE. Robicie to pod swoje małe monitory, a ci cwani inaczej dodają kod na rozciąganie zależnie od szerokości danego monitora i witają mnie pikselami. Pamiętam m0ndrą adminkę z for o smokach, która bluzgała na osoby z dużymi monitorami i mówiła, że powinni jej oddać, bo widać sami nie umieją z nich korzystać.

Co do kategorii: pamiętam czasy, jak w kategorii miejsc były obrazki pokazujące te miejsca. Ah, stare czasy.

W ogóle aktualnie mam wrażenie, że na forach już nie ma grafiki, choć jest kupa kodu. Jest jednolite tło, na logo już często sam napis z jakimiś figurami geometrycznymi, w kategoriach też nic poza dużym napisem w towarzystwie kształtnej pani geometrii i potem wyskakuje profil z miejscem na avatar i gif, i w podpisach jeszcze kupa gifów...

Ach, no i czasem pojawiają się "mroczne" fora, gdzie mrok osiągnięto zbyt ciemną szatą graficzną, przez którą ciężko coś odczytać, bo nie umieli dobrać koloru tekstu.

ZMIERZAMY W ZŁYM KIERUNKU.Oddajcie mi obrazki. Szatanek chce więcej obrazków. :c

#15861 09 sty 2016, 22:17

Ach, no i czasem pojawiają się "mroczne" fora, gdzie mrok osiągnięto zbyt ciemną szatą graficzną, przez którą ciężko coś odczytać, bo nie umieli dobrać koloru tekstu.
Wiedziałam, że o czymś zapomniałam wspomnieć wcześniej. Tak mnie czasem zastanawia czy niektórzy twórcy szaty graficznej na fora mają tak bardzo ściemnione/rozjaśnione monitory, że potrafią odczytać czcionkę, której kolor ustawili dla wszystkich. Konkurencja Edenu na przykład w dalszym ciągu nie potrafi ustawić kontrastowego koloru czcionek, by wszystko było widoczne. Nadal się u nich wszystko zlewa w jedną zupę. Było też forum z ciemnobrązowym tłem (zabijcie mnie, nie przypomnę sobie ani nazwy, ani adresu), gdzie czcionka była jasnobrązowa/ciemnopomarańczowa i gdzie próba odczytania choćby opisu działu kończyła się z nosem przy ekranie, a potem mroczkami w oczach i bólem głowy.

#15943 11 sty 2016, 16:03

Nie lubię kiedy wygląd jest przesadzony, kiedy tych ozdób, bzdetków jest po prostu za dużo. Oczywiście nie mam nic przeciwko pięknie wykonanemu bajeranckiemu ogłoszeniu. Ładny, schludny html, to coś co lubię, ale musi to być ładne, dopięte na ostatni guzik, że tak to ujmę, co do kropki, co do piksela. Żadnego rozciągania, żadnego "a tu mi coś nie siadło, więc będzie się rozjeżdżało, lol", wszystko musi być perfekt, a jak nie to lepiej zrobić prostą tabelkę i też będzie. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś się zna i potrafi coś zrobić niech czaruje, lubię różnego typu bajery, znikające i pojawiające się linki, czy napisy, ale nie lubię półśrodków, takich niedociągnięć.
Co do samych wyglądów wolę te minimalistyczne, schludne, jakieś nienachalne tło, ładny nagłówek nawiązujący do tematyki, ogłoszenie z przydatnymi linkami (ewentualnie wysuwane menu, czy stopka, wtedy w ogłoszeniu najważniejsze info) i ładne profile.
Ostatnio wpadłam na jakieś forum, niby wszystko okej, ale nagłówek był jakiś taki nieczytelny, autor najwidoczniej za wiele chciał na nim umieścić, no i wpadłam i wypadłam. Nie będę ściemniać, najpierw zwracam uwagę na wygląd i nawet jeśli tematyka, fabuła i wszystko by mi leżało, a wygląd nie odpowiadał, to niestety nie przekonam się i nie będę grać. Wygląd to pierwsze wrażenie, a wiadomo, że ono jest najważniejsze.

Co do profili, czyli avatarów i podpisów, potrafię siedzieć godzinę żeby znaleźć odpowiednie zdjęcie, które pasuje do postaci, do tematyki forum, a przede wszystkim zadowala mój zmysł estetyczny. Nigdy nie wzięłam pierwszego lepszego avatara, nie i już. Mój profil to moja wizytówka, tak samo jak nie piszę postów na odwal się, tak samo nie zadowolę się byle jaką grafiką. Potem szukam gifów, lubię jak wszystko ze sobą współgra, pasuje do siebie. Co prawda zachwycam się niektórymi podpisami, które mają te wzorki, rameczki i inne bzdety, ale jak dla mnie wystarczy ładny gifek i jakiś cytat, czasem nawet sam cytat, nie zdzierżę za to jakiegoś ogromnego podpisu, czasem większego od avka, nawet jeśli byłby super świetny.

PS jako gracz grający na sl'ach wypowiadam się o forach z taką tematyką. Wiadomo inaczej będzie wyglądało forum fantasy niż sl, weźcie to pod uwagę.

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#15958 11 sty 2016, 21:10

Wydaje mi się, że dzisiaj naprawdę nie trudno znaleźć różnego rodzaju samouczki, wskazówki, podpowiedzi odnośnie htmlu/cssu, a i podstawowe obrobienie grafik w gimpie czy photoshopie nie jest jakimś szalenie trudnym wyzwaniem, dlatego stworzenie schludnego stylu (nawet minimalistycznego) nie jest aż tak skomplikowane i każdy przy odrobinie chęci i wysiłku mógłby się tego podjąć. Dlatego nie wchodzę chociażby na fora, na których widzę ten sam styl udostępniony do publicznego korzystania przez jedną z tworzących je dziewczyn. Z całym szacunkiem dla ich tych co udostępniają style, bo zwykle tworzą naprawdę funkcjonalne i ładne rzeczy, ale jak widzę po raz piętnasty forum wyglądające identycznie jak czternaście innych to mnie mdli. Dla mnie jest to przejaw niedbalstwa i byle jakości, bo jeśli ktoś nie włożył trochę wysiłku w przeczytaniu kilku tematów o ustawianiu tła czy ogłoszenia to raczej nie sprawia wrażenia osoby zdolnej włożyć tyle wysiłku w prowadzenie forum, żeby go dłużej utrzymać.

Nie pojawię się też na forum, na którym za dużo obrazków się rusza, jeździ, wiruje i kręci, a wszędzie są gify ze względu na to, że prędzej dostanę od tego oczopląsu. Nie mówiąc już o tym, że takie fora strasznie powoli się wczytują chociażby na telefonie. Poza tym nie mam żadnych szczególnych wymagań, bo należę pewnie do tej już niewielkiej grupy, dla której wygląd nie jest najważniejszy.

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#15960 11 sty 2016, 21:27

Było jakiś czas temu wielkie bum na wyglądy; że niby jak ktoś nie upoluje swojego, to nie chce grać na forum, że ludzie patrzą na twarze, a nie na grę, potem się do stylu, nagłówków i innych bzdetów wszyscy przyczepili, tworząc kilka(naście?) szitstormów o gustach i guścikach, bo jak komuś zależy na wizualnej stronie, to pewnie jest pusty.
Ja co prawda nie z tych, co zaglądają na forum, bo jest ładne, albo nie jest. Jeśli wpadam na jakieś nowe, to z powodu otwarcia, a wtedy nie liczy się dla mnie najbardziej czy jest dużo dodatków nasranych wszędzie, tylko czy jest przejrzysta czcionka, czy nagłówek nie wali po oczach, czy kolory leżą, czy wszystko. Jak już się gdzieś zadomowię, to i wygląd przecierpię, w ogóle go jakoś zniosę, tylko będę zrzędzić, że mi nie leży (lol, pamiętam, jak wo miało taki jeden, który aż mnie odrzucał dosłownie, ale hej, dalej tam jestem!).
Co do profili, podpisów i tych rzeczy, to wolałam czasy, kiedy linki każdy wrzucał do podpisu sam, albo były wyeksponowane w taki sposób, żeby się je dało jakoś znaleźć, bo niestety często się wszyscy chcą w udziwnieniach prześcignąć i idą o krok za daleko, nie pamiętając chociażby o osobach, które używają telefonów do zaglądania na forum i nie mają komfortu posiadania myszki zawsze.
Ale rzeczywiście, coraz więcej forów odcina się od kodów w htmlu, nikt już nie tworzy specjalnej grupy dla wszystkich użytkowników, żeby sobie mogli dodać bajeranckie zdjęcie na fejsie, czy telefonie postaci, co bardzo plusuję, bo o ile część osób śmigała w tych długaśnych kodach, tak ja nie umiem nawet obrazka podlinkować.

#16182 17 sty 2016, 13:57

Czasami z nudów przeglądam bannery innych for. O, coś się rusza, nawet fajne napisy - klikamy! I na tym najczęściej kończy się nasz zachwyt - bannery przyciągają, a strona główna pusta, niezadbana. Nagłówek z napisem źle dopasowanym kolorystycznie i wielkością. A do stopki to już nawet nie zaglądać.

Sama sobie cenię, aby wszystko było dopasowane. [Podobnie uważam, że konkurencja edena i jej styl (tekst) jest źle dopasowany. I niedopracowany w niektórych miejscach.] Nie lubię jednak, jak jest zbyt udziwnione. Proste ramki bez specjalnych zaokrągleń, ramek, wzorków - po co to komu. Jak coś wyjeżdża, też fajnie, ale od jakiegoś czasu wolę, jak info są pod avatarem w jakiejś ładnej rameczce, przyciemnieniu, czy coś. Czasami ogłoszenia są już mega przesadzone - przykładowo byakko (nie gryźcie) ma bardzo udziwnione ogłoszenie. Fakt, fajnie to wygląda. Wchodzi się na forum i od razu myśl "jak profesjonalnie" ale potem jak chce się znaleźć na szybko jakieś info - pół godziny klikania, najeżdżania itd... Fajne są przyciski w opisach podfor - klik i mamy to co chcemy. To chyba tyle ode mnie...

PS Styl na edenie jest świetny, nie mam zastrzeżeń :mrgreen:

ODPOWIEDZ ]