#111 czy to koniec?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
tell Cersei, I want her to know it was me.
Podziękował(a): 13 razy | Pomógł(a) : 30 razy

#43725 04 wrz 2018, 15:36

Tytuł to oczywiście clickbait, musicie mi to wybaczyć.

Wiem, że w dziale wsparcia technicznego już trwa rozmowa o tym, ze zamknięte zostaną czo i wxv, ale w sumie to Oko Edenu jest miejscem do wolnej dyskusji, więc... Proszę bardzo, startuję z tematem. Myślę, że po zobaczeniu na ulubionym forku informacji systemowej i po zapoznaniu się z jej treścią, niejednej osobie stanęło na moment serduszko, no bo... jak to tak, dlaczego mają nam coś zamknąć i zabrać? Jasne, świat się nie kończy na tych dwóch hostingach, ale umówmy się, dla części z nas to właśnie one były głównym miejscem do tworzenia forów i gry. Jako, że jednak jesteśmy w tym razem, myślę że ten temat w Oku będzie dobrym miejscem by podyskutować, podzielić się obawami, a może nawet wspólnie wymyślić plan działania? Liczę na Was :picca:
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2018, 15:54 przez anaideia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

#43728 04 wrz 2018, 15:50

To dziwne ale mam wrażenie, że kończy się jakaś era, epoka, nie wiem nawet sama jak to nazwać. Od kiedy jestem na forach, a będzie już dobre 8 lat, to właśnie wxv/czo czy wspomniane w dziale wsparcia technicznego jun były miejscem gdzie tworzono kolejne fora. Wszystko tam było proste, intuicyjne i właśnie dlatego wiele osób szybko podejmowało decyzje o stworzeniu czegoś swojego. Przez ostatnie pół roku w ogóle mnie tutaj nie było, a teraz po powrocie widzę jak wiele się zmieniło. Fora są coraz lepsze, dopracowane od każdej strony. Myślę, że to zamknięcie będzie tylko kolejnym krokiem do tego by wykorzystać ich potencjał. Masz racje, serduszko na chwilę stanęło bo to będzie bardzo dziwne nie wchodzić na forum z końcówką wxv/czo, a już szczególnie dla tych, którzy grali na forach typu sl. Wydaje mi się też, że nie każdy będzie chciał zostać dalej po tych całych przenosinach, w końcu miało być miło, bezstresowo i nie zawsze bardzo ambitnie, a tutaj zanosi się na to, że adminowanie będzie milion razy cięższą pracą.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2018, 18:36 przez whatever, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
O mnie
Na PBFach nic mnie już nie zaskoczy.
Czasami zjawiam się znikąd.

#43730 04 wrz 2018, 15:57

Coś się kończy, coś się zaczyna. Co prawda jestem w szoku, że czo i wxv przestaną funkcjonować jako darmowe hostingi, ale równe poruszenie było przy tym jak ogłoszono, że zamykają mojeforum.net i gracze sobie jakoś poradzili. Pójdą alternatywy w postaci forumpolish czy jcink, albo po prostu większe i lepiej prosperujące fora kupią płatne domeny. Nikt normalny przecież nie zapłaci za to, żeby mieć forum na czo czy wxv, szanujmy się XD
Poza tym jak wspomniała koleżanka wyżej - podniesie to poziom for, nie będą tworzone nowe i robione 'na odpierdol', bo jednak zapłacenie równa się chyba większemu przyłożeniu do projektu, bo jednak inwestujesz w to już swój hajs. Przesieje to maruderów, którzy zastanawiają się czy zakładać forum, bo będzie bardziej skomplikowanie. Wszystko zrobi się ambitniejsze, co dla mnie jest plusem. Może uda wynieść PBFy na jeszcze wyższy poziom.
Astrologowie ogłaszają czas kwarantanny.
Aktywność PBFowiczów zwiększa się.

Awatar użytkownika
O mnie
Ogólnie to okropnie gardzę fandomem pbfów, ale grywam na kilku.

#43733 04 wrz 2018, 16:56

W internecie nic nie ginie. Skoro wxv i czo istniały w czasach mf.net, to stały się naprawdę popularne po jego upadku. Jeśli wxv.pl przejdzie na płatny model albo zostanie usunięte, pewnie od razu pojawią się inne darmowe hostingi. Nie ma nad czym rozpaczać.
A co do podniesienia poziomu forów - sam nie wiem, co o tym myśleć. Może też zdarzyć się tak, że perspektywa płacenia za pbfa odstraszy tylu ludzi, że liczba nowych forów spadnie dużo niżej niż się spodziewamy. Ważne, żebyśmy nie popadli w skrajność, bo jak mamy całkowicie zrezygnować z ilości na rzecz jakości, to na rynku zostaną fora, które będzie można policzyć na palcach jednej ręki.

Awatar użytkownika
O mnie
#WerkaHejterka
Moje RPGi
Zapytaj, wyśledź mnie!
 Werka #1964
 48001676

#43738 04 wrz 2018, 17:53

O właśnie, własnie. Ja jeszcze pamiętam zamknięcie mojeforum.net z czym ludzie sobie jakoś dali radę. W ogóle ta informacja to taki moment na wspomnienia. Kiedyś fora były o wiele prostsze, mniej zaawansowane technicznie. Kiedyś czymś wow było zrobienie własnego stylu, bo dodanie loga to wystarczająca fanaberia. A teraz? To normalka. Admini prześcigają się w wymyślaniu coraz to fajniejszych kodów i usprawnień. Znaja się coraz lepiej na rzeczy i super. To się ceni. A możliwość pójścia na inny hosting na pewno da im wiele nowych możliwości i rozwinie te fora jeszcze bardziej. No super będzie!
Wiadomo. Brak wxv / czo na końcu nazwy domeny troszkę boli. KURŁA, KIEDYŚ TO B YŁO. Ale szybko to wszystkim przejdzie. I szybko sie nauczymy nowych hostingów.
Btw. Nikt nigdzie na razie nie wspomniało o aaf.pl Z tego co kojarzę, parę lat temu było modne. Przynajmniej w świecie slów. Sama mam tam takie robocze forum, gdzie sobie zbieram kody do podpisów i inne cholerstwa. Czy aaf poza tym nie nadaje się do niczego? A może to też należy do zbioru Mich@ła i zostanie wyrzucone w kosmos, więc powinnam sobie kody gdzieś przenieść? :c
Obrazek
Wolę jak przygryzasz wargi niż jak się gryziesz w język
Gramy już trzy dogrywki, wciąż nie widzę zwycięzcy
Wolę jak przygryzasz wargi niż jak się gryziesz w język
To już ostatni karny, wciąż nie widzę zwycięzcy


Awatar użytkownika
O mnie
Nobody knows his real name
But now he just uses one he saw on a grave
Moje RPGi
coś czaruję
Podziękował(a): 9 razy

#43755 05 wrz 2018, 9:04

Chienne pisze:
04 wrz 2018, 17:53
Btw. Nikt nigdzie na razie nie wspomniało o aaf.pl Z tego co kojarzę, parę lat temu było modne. Przynajmniej w świecie slów. Sama mam tam takie robocze forum, gdzie sobie zbieram kody do podpisów i inne cholerstwa. Czy aaf poza tym nie nadaje się do niczego? A może to też należy do zbioru Mich@ła i zostanie wyrzucone w kosmos, więc powinnam sobie kody gdzieś przenieść? :c
Na aaf już nie da zakładać się forów. Obecnie to nawet nie jest opcja, którą należy rozważać, bo zwyczajnie nie działa.

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#43757 05 wrz 2018, 10:41

Sytuacja z mojeforum.net była zupełnie inna. Bo ten hosting się psuł i to psuł się kilka miesięcy. Niby działał, ale ciągłe zwiechy i przerwy w funkcjonowaniu odstraszyły sporo osób, które w efekcie zaczęły przenosić swoje fora. Gdy oficjalnie ogłoszono, że nastąpi zamknięcie tego hostingu, egzystowały już na nim tylko ze trzy PBFy.

Tutaj mamy nagłe ogłoszenie końca i nagłą konieczność przeniesienia grupy forów. To jednak jest szerzej zakrojona akcja. Pewnie coś darmowego się znajdzie, ale kiedy jest presja czasu, każdy będzie raczej skupiał się na tym, żeby po prostu "utrzymać" swojego PBFa, nawet na płatnej opcji. Tylko, że wszyscy wiemy jak wygląda żywotność forów, szczególnie tych z grupy SL, które głównie okupowały czo/wxv. Powstaje pytanie czy opłaca się inwestować w coś co za dwa czy cztery miesiące może już nie istnieć. Z jednej strony może wreszcie to będzie impulsem do tego by fora tego typu nie istniały niczym chorągiewki na wietrze, z drugiej jak już to zauważono może zawęzić to krąg odbiorców, bo założenie czegoś na czo/wxv nie dość, że było proste czyli w zasadzie każdy miał możliwość założyć swoje forko nawet bez specjalnej wiedzy, to jeszcze darmowe. A teraz... albo PBFy zakotwiczą się na innym darmowym hostingu, albo wymusi to potencjalnych adminach nie dość, że większy wysiłek przy zakładaniu nowych forów (bo już nie będzie tak łatwo, a wiemy, że duży wysiłek związany z opanowywaniem czegoś nowego zniechęca, bo trzeba poświęcić na to dużo więcej czasu i zaangażowania), to na dodatek uszczuplenie zawartości swoich portfeli.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#43767 05 wrz 2018, 16:02

Ja tak tylko skromnie pragnę zaznaczyć, że jeśli forum ma szansę w perspektywie roku paść (i tu nie chodzi o żadną złośliwość czy czarne scenariusze, a po prostu o zwyczajne i optymalne oszacowanie przyszłości forum na podstawie tego, co admini w najbliższych miesiącach w swoim życiu przewidują i ile w sobie czują chęci oraz ile mają pomysłów), to warto myśleć o tanich hostingach z rabatami. I nie są to duże wydatki.
Jeśli zaś są szanse na trwanie ponad rok, to nawet wtedy koszta w skali dwóch lat nie będą wiele wyższe niż gdybyśmy forum zakładali na jednym z najtańszych hostingów, np. na webd.pl. Dopiero przy trzecim roku już się robi różnica, no ale... zawsze można po dwóch latach, czy nawet po roku czasu, ponownie się gdzieś przenieść.

I powyższe kieruję zarówno do istniejących jak i nowych forów.

Co do trudności w zakładaniu forów na takich hostingach z rabatami (czy ogółem na hostigach, gdzie trzeba coś zapłacić), to na każdym wygląda to bardzo podobnie. Przede wszystkim trzeba podawać swoje dane, opłacać przelewem fakturę i pilnować swoich haseł, których jest zwykle około czterech (główny panel klienta, panel na konkretny pakiet hostingu, konto w bazie danych i wreszcie hasło do głównego konta na forum).
Wiadomo, hostingi ukierunkowane na fora dyskusyjne był pod powyższymi względami dużo łatwiejsze. Ale to też nie można podchodzić do tego tak, że jak jest dużo opcji, to jest to fuj. Taki Facebook ma multum opcji i zależności i ustawień i wszystkiego, a potraficie się w nim odnaleźć i tworzycie grupy, posty i tak dalej. Kwestia chęci, złapania jakiegoś tutoriala w internecie i odwagi do kombinowania.

I jeszcze zaznaczę, że przenoszenie forum z wxv na Przema będzie na każdym hostingu wyglądać identycznie i da identyczny efekt. Jedyne co, to panel administratora zyska styl podobny do forum oraz przybędzie tam parę opcji, które na wxv były zablokowane.
x x x x

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Nie gram, dajta mi spokój.

#43768 05 wrz 2018, 16:07

Warto również dodać, że w momencie kiedy mojeforum.net się zamykało wielu użytkowników miało alternatywę w postaci właśnie wxv/czo. A teraz? Takiej alternatywy nie ma, gdzie można za darmo założyć forum, które jest łatwe w obsłudze. Szkoda wxv/czo, bądź co bądź, ale tego plus jest taki, że może teraz userzy będą bardziej pozytywnie nastawieni względem forumpolish czy też innych hostingów ;)
Obrazek
there's ain't no romance around there

#43770 05 wrz 2018, 16:38

Nie ma co panikować, przenoszenie bazy z wxv na inny hosting - zakładam płatny, bo w darmowe nie ma się co pchać przy takich minimalnych kosztach - i również na skrypt Przema nie jest wcale takie trudne i nie zajmuje kupy czasu. W zasadzie wszystko się robi przez cPanel i Menedżera plików/klienta FTP + poboczne jak kreator baz danych czy phpMyAdmin. To wszystko mamy w pakiecie po zakupieniu hostingu, więc trzeba się po prostu trochę naklikać i powymyślać kilka haseł ;) Idąc na skróty wystarczy też pogrzebać w configu i nie trzeba się bawić w żadne dodatkowe konfiguracje, a całość zajmuje kilkadziesiąt minut. To już więcej czasu zajmie chyba wgrywanie stylu od nowa i graficzno-stylowe poprawki :D

Alternatywą dla nowych for lub obecnych, które nie chcą się przenosić tylko wystartują od nowa jest zawsze CBA, chociaż teraz wychodzi coraz więcej narzekań na ten serwis, ale wiadomo, nikomu się nie dogodzi :P

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#43773 05 wrz 2018, 17:36

Ludzie, nie rozumiem czemu cba.pl polecacie, skoro ich cennik jest droższy od webd, które jest z kolei droższe w skali roku od Hekko z rabatem, które z kolei na rabacie kosztuje 12zł.
Chyba że was tak bardzo kusi to, że cba.pl ma opcje darmowego hostingu z limitami czerpiącymi się po tygodniu lub dwóch.
A jak wspominałem, wszędzie trzeba wykonać te same czynności i wszędzie efekt końcowy dla graczy będzie ten sam.
Tyle że z Hekko jest jeszcze tak, że dają domenę gratis w pierwszym roku, co już robi mega okazję za tę 12zł.
:roll:

Nie, Hekko mi nie płaci za promocję.
PS: Eden działa na Hekko.
PS2: Kostki też są na Hekko.
x x x x

#43778 05 wrz 2018, 18:15

A mi szczerze zniknięcie wxv nie robi żadnej różnicy; nie przepadałem za tym hostingiem i od zawsze wydawał mi się we wszystkim dużo mniej wygodny niż forumotion, ale to moje zdanie. Niechętnie podchodziłem też przez to do gry na forach stojących na tym hostingu; raz, że w ostatnim czasie zwykle były to SLe albo zwierzęce/smocze, których zwyczajnie nie lubię, dwa, że niewygodnie mi się go używało. Przez przyzwyczajenia. I wam przez przyzwyczajenia pewnie ciężko będzie od tego odejść — to zrozumiałe.

Szczerze nie widzę powodu, żeby trzeba było się przesiadać koniecznie na płatne hostingi. Ba. Uważam to za trochę słabą opcję. Ludzie już teraz zbyt często traktują pbfy jak poważny biznes, a nie jak zabawę. A to często sprawia, że zabawy jest mniej.

Nie zgodzę się też z twierdzeniem, że nie ma łatwych, darmowych alternatyw. Zaczynałem robić fora na forumotion i dla mnie jest dużo łatwiejsze i z poziomu panelu bardziej przejrzyste od wxv. Jest darmowe. Nigdy nie zapłaciłem ani grosza. I bym nie zapłacił za stronę, która może się nie utrzymać. Gdybym miał inwestować w stronę, to wolałbym, żeby służyła jako strona informacyjna o mojej działalności (gdybym taką miał) albo coś takiego. W forum, które robię dla zabawy i które może nie wyjść — nie, kiedy są darmowe alternatywy (nawet jeśli gorsze; dla mnie wystarczające). Nieważne czy na promocji czy poza nią. Cebula? Może. Ale wolę za to kupić coś, co mi się przyda. Albo zaoszczędzić.

Ale wracając; forumotion ma opcje pod pbfy (karty postaci w profilu, kostki, takie tam). U nas się z nich z reguły nie korzysta, no, poza rzutami kostką. Da się ingerować w wygląd wielu elementów forum, wgrywać skrypty, żeby wgrać emotki nie trzeba się dziko gimnastykować. Są na tym hostingu fora, które stoją po kilka lat, nawet u nas — Virus, Vampire Knight, Riverdale — i raczej problemu z miejscem nie mają. A graczy zwykle tam jest sporo, Virus zwykle ma od 150 do 200 kont, Riverdale ma obecnie 260, VK ponad 600. I wiecie — Francuzi robią SLe na forumotion, także to jest możliwe. Nie wiem tylko jak z bazami danych; user może wyeksportować swoje posty przez profil, ale cała baza forum — nie wiem, oj. Ta opcja nigdy nie była mi potrzebna i nie wiem, czy tam w ogóle jest.

Tylko od razu sprostuję: nie każę nikomu robić koniecznie na FM, serio, róbcie gdzie chcecie! Po prostu chcę rozpędzić trochę mitów o tym hostingu. Nie taki diabeł straszny. Kwestia przyzwyczajenia. I nie demonizuję też płatnych, po prostu darmowe opcje dalej żyją. c:

No i z darmowych jest jcink, chyba, ale nigdy tego nie dotykałem. Jest dla mnie ściśnięty jak sardynki w puszce i przez to wydaje mi się brzydki. I jun. Ale tutaj tak samo, nawet nie grałem na forum z taką końcówką.

I, litości. Forów, nie for. Forum odmienia się jak liceum. Jest kilka liceów czy lic?

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#43779 05 wrz 2018, 18:53

Szczerze nie widzę powodu, żeby trzeba było się przesiadać koniecznie na płatne hostingi. Ba. Uważam to za trochę słabą opcję. Ludzie już teraz zbyt często traktują pbfy jak poważny biznes, a nie jak zabawę. A to często sprawia, że zabawy jest mniej.
Płatny hosting jest zobowiązany wypełnić umowę, a darmowy do niczego się nie zobowiązuje. Dlatego darmowy znienacka zwija interes jak mojeforum czy wxv, a płatny szuka pieniędzy w podwyższaniu cen lub lepszej promocji sowich usług.
Dlatego forumotion czy jcink może zrobić wam takie kuku jak zrobiło wxv nawet za tydzień, miesiąc lub dopiero za rok. Bo nie są zobowiązani.

I wątpię, aby forumotion umożliwiał wam przejście z wxv za free lub za opłatą. A jeśli to będzie jednak i będzie za opłatą, to najpewniej liczoną w ojro. Ale nie wiem, co forumotion może i za ile, więc traktujcie to poprzednie zdanie tylko jako spekulację. Będę się w tej sprawie dowiadywał.
x x x x

#43780 05 wrz 2018, 19:15

Powiem tak - zniknięcie w sumie jedynego słusznego darmowego hostingu for by przemo będzie ciosem dla PBFów i będzie ich powstawać zdecydowanie mniej. I tutaj, w przeciwieństwie do śmierci mojeforum.net, obawiam się, że alternatywa nie powstanie. Nie czarujmy się - phpbb by Przemo to przeszłość. Jest archaiczny, strasznie niestabilny (kto próbował kiedyś na tym zainstalować jakieś fanowskie modyfikacje ten wie), nie ma wsparcia od wielu lat. Nawet sam Przemo, twórca skryptu, oświadczył już ładne parę lat temu, że nie chce mieć już nic wspólnego z tym skryptem. I owszem, istnieje jeszcze taki jun.pl czy aaf.pl ale oba te hostingi w sumie wegetują, nie wiadomo nawet do końca do kogo należą więc ja szczerze bym im nie ufała. Może mogą postać kolejne 10 lat jak stały, ale w każdej chwili mogą po prostu zniknąć i mogą wcale nie być tak wyrozumiali jak Michał z wxv i po prostu skasują wszystko bez nawet słowa "spadamy".

Teraz PBFy będą bardziej "elytarne" (nienawidzę tego określenia tbh) bo żeby jakieś mieć to właściciel będzie musiał za niego bulić. Czy jest mi to na rękę? Szczerze nie wiem co mam o tym sądzić, ja tam problemu z opłacaniem hostingu nie mam, ale wiem, że dla wielu będzie to coś nie do przeskoczenia. No ale zawsze można myśleć pozytywnie i egoistycznie w stylu "hej, będzie mniejsza konkurencja!" :brewki:

Faktycznie jakaś era się kończy, ale to chyba dobrze, bo gdyby nie to zamknięcie wxv, to polskie PBFy siedziałyby na prehistorycznym by Przemo jeszcze kolejne 30 lat :roll: A tak muszą iść z duchem czasu co też przekłada się na większe bezpieczeństwo i funkcjonalność przyszłych pbfów.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#43781 05 wrz 2018, 19:26

Nic nie jest za darmo. Nawet socjalizm (choć niektórzy nadal w to wierzą :roll: ). Jeśli nie płacicie hajsem, to płacicie poprzez reklamy i/lub za możliwość zabrania bazy (po cenie w której można nabyć hosting) i/lub swoimi danymi, dzięki którym reklamodawca może was lepiej szpiegować w innych reklamach na innych hostingach.

Za gry planszowe czy karcianki też się płaci, a nie sprawia to, że jesteś elitą kiedy w nie grasz w plenerze między namiotami, bo nadal jesteście grupką amatorów.

Ludzie się nauczą obsługiwać inne hostingi tak samo jak się nauczyli robić style na wxv czy forumotion. Kiedyś nie było wypasionych styli - teraz są. Teraz nie ma wielu forów na płatnych hostach - w przyszłości będą. A każda rzecz daje nowe możliwości. Zrobiliście wypasione nagłówki i pola profilu, teraz zrobicie bardziej wypasione listy forów i może w końcu pozbędziecie się ze stylu tych rzeczy, których dotąd nie umieliście.
x x x x