#134 zdobywanie punktów

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 17 razy

#54261 22 lis 2020, 14:59

Jakiś czas temu pojawiała się moda na zdobywanie punków (przynajmniej na forach SL, oczywiście nie wiem jak to jest w przypadku innych rodzajów, ale chętnie się dowiem) za napisanie postów, branie udziału w eventach, czy odgrywanie podanych przez Mistrza Gry sytuacji. Widziałam, że niektórzy użytkownicy aż lecą do tego aby móc zbierać punkty i zdobywać za to jakieś nagrody, inni za to przechodzą obok takich rzeczy dość obojętnie i jest na forum to jest, nie to nie. Sama jakoś nie jestem bardzo wciągnięta w to aby poświęcać czas na zdobywanie punków, nie robię dodatkowych misji, nie patrzę jakie zadania się pojawiają, a po prostu gram. Jakie za to jest wasze spojrzenie na punktację? Lubicie, jest wam obojętna, czy może wręcz przeciwnie i hejtujecie?

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#54263 22 lis 2020, 15:22

No na innych forach niż SLe zdobywanie PD - punktów doświadczenia czy jakkolwiek to nazwiecie jest w zasadzie norma, nihil novi. Trudno mi się trochę wypowiedzieć, bo to dla mnie najnormalniejsza normalność. Każdy event, każda rozgrywka - dostajesz PDki, które możesz wydać na swoje umiejętności czy wydawanie ich na specjalne przedmioty z sklepu mistrza gry.
No nie da się więcej powiedzieć, to norma.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2020, 15:51 przez Rebel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
I don't follow rules. I follow dogs on social media
Moje RPGi
Australia
Podziękował(a): 3 razy

#54266 22 lis 2020, 15:37

Muszę przyznać, że przed wprowadzeniem tego na Burlington nigdy nie widziałam tego systemu nigdzie indziej — do tej pory wszędzie królowały odznaki. Może przegapiłam jakieś starsze fora, gdzie było to wprowadzone, jednak na czas, który gram to właśnie u nas rzuciło mi się to w oczy.
Później zauważyłam, że inne fora również podążyły tym tropem — łącznie z pomysłem na sklep MG.
Ale mi ten system chyba bardziej odpowiada, bo zawsze oprócz punktów daje to dodatkową możliwość wyróżnienia gracza — nie tylko poprzez to, że może on coś kupić. Poziomy fabularne są też fajnym dodatkiem, który można dobierać do eventów, pór roku, czy czego się chcę.
Myślę, że można się tu wiele nauczyć od for fantasy i ciągle udoskonalać system.

Dodam tylko, że grałam jedynie na SL, więc mój punkt widzenia, jest oparty o dotychczasowe doświadczenie (nie liczę króciutkiego pobytu na dwóch forach HP)

Awatar użytkownika
 Ameerah#2958
 518893

#54279 23 lis 2020, 9:18

Dla mnie system punktów na forach typu SL jest zbędny, bo raczej nie ma on wpływu na rozwój postaci. Inaczej byłoby, gdyby punkty miały jakiś wpływ na karierę, szacunek, rozpoznawalność postaci. Z drugiej strony rozumiem, że pewne osoby mają satysfakcję z ich zbierania.

Na innego typu forach z systemem punktowym spotykałam się bardzo często i nie jest to właściwie nic nowego. Osobiście lubię punkty — zbieranie ich oraz przeznaczanie, np. na rozwój umiejętności mojej postaci. Istnienie systemu punktowego zazwyczaj równa się z brakiem możliwości stworzenia OP postaci już na samym starcie i poniekąd motywuje do zabawy z Mistrzem Gry, wykonywania różnych zadań itd.

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#54283 24 lis 2020, 10:30

Ja lubię zbierać rzeczy - czy to odznaki, czy to punkty, czasem możliwość zgarnięcia jakiejś nagrody za konkretną rozgrywkę, czy ilość postów popycha mnie do pisania, czasem lubię je sobie gromadzić, tak po prostu - lubię zbierać rzeczy, mam nawet pudełko z saszetami cukru z różnych krajów :lol:

Punkty nie są też dla mnie nowością, widziałam je na forum z dwa, trzy lata temu? Co prawda rzeczywiście wtedy też tak bardzo nie siadły, ale podobnie jest z odznakami, które dopiero po czasie zaczęły się intensywniej pojawiać na slach.

Ktoś pierwszy wymyślił kiedyś retrospekcje, ktoś pierwszy wprowadził "zaraz wracam", ktoś pierwszy zrobił rezerwację opóźnione do rejestracji, a jednak na większości forów to działa, bo się przyjęło i aż szkoda nie robić, tylko dlatego, że jest gdzieś indziej, za to z punktów można po prostu nie korzystać, jeśli się nie chce, tak samo jak można nie prowadzić instagrama postaci, albo bawić się w offtopie, dalej grając bez przeszkód na forum, nie wiem po co hejtować :idk:

Awatar użytkownika
O mnie
Trochę piszę, trochę czytam.
Moje RPGi
Alaska

#54284 24 lis 2020, 11:05

Kiedyś, dawno temu, kiedy jeszcze podejmowałam próby prowadzenia własnego forum, miałyśmy tam punkty. Typowy SL, ale była grupa osób, które bardzo chętnie je zbierały chociażby po to, aby zrobić dodatkowe multi, kiedy miały już komplet zgodny z regulaminem. To była swego rodzaju forma pobudzenia aktywności, ale teraz, po kilku latach, chyba nie zdecydowałabym się na punkty. Jeżeli użytkownicy mieliby coś zbierać, to raczej odznaki. Jesteśmy wzrokowcami i ja sama lubię, kiedy w moim profilu czy kalendarzu widoczne są różne kolorowe znaczki, więc chętnie je zbieram, szczególnie że oferta kategorii, w których można o owe odznaki powalczyć, zazwyczaj jest bardzo duża. Dla mnie to fajne urozmaicenie, czasami nawet lista odznak jest inspiracją dla jakichś fabuł, natomiast jeżeli dwie osoby upatrzą sobie jedną odznakę to zawsze może być to pretekst do rozpoczęcia gry z jakąś nową, dotychczas nieznaną osobą.
Kto nie lubi, ten nie musi ich zbierać, ale nie podoba mi się stwierdzenie, że ,,na SL odznaki/punkty są bez sensu, bo niczego nie wnoszą do rozwoju postaci''.

Awatar użytkownika
O mnie
mówi się forów, a nie for.
Moje RPGi
jestem emerytem forumowym
Pomógł(a) : 2 razy

#54293 24 lis 2020, 22:10

Myślę, że punkty to fajna opcja. Nie mam pojęcia jak to wygląda na SLach, ale sam je u siebie miałem, jako alternatywę dla chodzenia na misje żeby zdobywać fanty (jedno i drugie funkcjonowało równocześnie; co kto chciał, to grał). Przyznawałem te punkty chyba na podstawie jakichś formularzy, im więcej elementów się odbębniło, tym więcej wpadało punktów. Chyba jeszcze chciałem wprowadzać osiągnięcia, które też miałyby być nagradzane punktami... Ale właśnie taki system punktów może fajnie napędzać rozgrywkę.

Zwykle widzę, że można je wymieniać na umiejętności, na pozwolenia na multikonta, na moce, na jakieś inne fanty. Ludzie lubią mieć, kolekcjonować - nawet jak te punkty za wiele nie dają, to i tak ładnie wyglądają w profilach. Tak dokładniej niż ilość postów przedstawiają aktywność gracza. Bo nie każde forum ma przecież opcję wyłączenia naliczania postów z offtopu czy działów organizacyjnych.

W sumie lubię pomysł z pozwoleniem na multi za punkty - pozwala monitorować to, czy ktoś robi czterdzieste nieaktywne multi dla wizerunku/rangi w grupie, czy gra aktywnie i zbiera tę forumową walutkę na kolejne multi, którym będzie grać.

Grałem też na forum z punktami, na którym jednak były... mocno ograniczające, a naraz mocno niejasne. Funkcjonowały spisy, z których można było wykupować przedmioty; trochę głupio było kupować jakieś pradawne artefakty za nieistniejącą walutę zamiast dostawać je w wyniku jakichś wypraw pod okiem MG. Bo właśnie... Nie dało się z MG zdobywać nic ze spisów. Tylko zwykłe przedmioty i składniki. I nic więcej. To mocno przycięło skrzydła MG i koniec końców ludzie po prostu zaczęli z tej funkcji rezygnować. Wielu - w tym mi - łatwiej było prowadzić fabuły z konkretnym celem, a najłatwiejszym celem było po prostu zdobycie czegoś. Obok tego systemu MG mogli dawać nagrody ze spisów, ale nigdzie nie było określone, ile MG może dać i parę przypadków mocno śmierdziało pomaganiem swoim znajomym ze strony MG.

Także o ile pierwszą moją myślą na temat punktów jest "fajnie, można rozwijać postać, można zbierać", ale drugą "niech to nie będzie jedyny sposób na rozwój postaci".

Awatar użytkownika
O mnie
nic o sobie nie powiem, bo jestem tak nudna, jak to tylko możliwe
Moje RPGi
złap mnie, jeśli potrafisz
Pomógł(a) : 4 razy

#54298 25 lis 2020, 7:54

Punkty fabularne, punkty doświadczenia, punkty rozwoju (na różnych grach, nie tylko forach, figurują pod różnymi nazwami) nie są żadną nowością. Występowały wcześniej, występują dzisiaj - co najwyżej zmienia się forma. Na South Haven były rankingi miesięczne, podobne wprowadzono swego czasu chyba również na zamkniętym już Los Angeles? W przypadku Burlington, zmieniliśmy nieznacznie formę i wprowadziliśmy dodatkowo poziomy fabularne, a także sklepik MG, który będzie dostępny jedynie sezonowo (pierwszy raz zamierzamy otworzyć go w grudniu). Czy całość systemu się sprawdzi? Nie mam zielonego pojęcia, ale osobiście lubię testować różne pomysły. I liczę na to, że inne rzeczy w sklepiku niż standardowa nieobecność, kolejne multikonto czy zmiana wizerunku, zdołają zainteresować graczy :>

Osobiście uważam, że każda forma zabawy z MG i aktywizacji graczy, to krok w dobrą stronę. Gdybyśmy tego rzeczywiście nie chcieli, to na forach - tutaj skupię się na SL - by się to po prostu nie pojawiało. A pojawia się dość często. Nawet te fora, które początkowo MG posiadały w wersji szczątkowej, z czasem to poletko zaczynały rozwijać. Jeśli kogoś to nie interesuje, zwyczajnie nie musi brać udziału. Koniec końców, nie jest to przecież żadnym obowiązkiem.

Awatar użytkownika
 Baladya#3601

#54319 25 lis 2020, 18:49

VAYNER pisze:
22 lis 2020, 14:59
Jakiś czas temu pojawiała się moda na zdobywanie punków (przynajmniej na forach SL, oczywiście nie wiem jak to jest w przypadku innych rodzajów, ale chętnie się dowiem) za napisanie postów, branie udziału w eventach, czy odgrywanie podanych przez Mistrza Gry sytuacji.
Tak jak zastało to już zauważone zdobywanie punktów i wydawanie ich na umiejętności/przedmioty ogólnie nie jest niczym nowym na forach. Może i na sl'ach wcześniej tego nie było, stąd też dla nich jest to coś zupełnie nowego. Punkty zazwyczaj wiążą się z mechaniką forum. Przykładowo na forach HP zdobywa punkty doświadczenia, żeby podnieść statystyki postaci i np. odblokować jej możliwość rzucania bardziej zaawansowanych zaklęć albo po to żeby wydać je na jakiś prestiżowy/użyteczny przedmiot w tak zwanym sklepiku MG. Nie bardzo wiem, jak mogłoby to działać na sl'ach... chociaż w zasadzie dałoby się pewnie opcję rozwoju ścieżki kariery. Dajmy na to ktoś ma postać lekarza i bierze udział w eventach związanych ze szpitalem. Stopniowo zdobywa punkty, dzięki którym jego postać może awansować na wyższe stanowisko, np. ordynatora oddziału. Byłoby to na tyle fajne, że postacie rzeczywiście wykonywałby wpisaną w kp pracę, a nie pozostawała ona czymś, co wpisało się sobie w rubryce, bo trzeba było coś wpisać. Tudzież punkty można byłoby wydawać na drobiazgi ze sklepiku typu luksusowe perfumy Amouage czy innego Chanel, dzięki którym na ileś tam wątków podnosiłaby się charyzma postaci lub coś w tym stylu.No, ale jak wspomniałam to już idzie bardziej pod mechanikę/statystyki forum. Ewentualnie urządzać miesięczne rankingi najbardziej aktywnych postaci, czyli takich, które nazbierały najwięcej punktów. Zdarzają się przecież przypadki, że niewielka ilość punktów jest przyznawana na forum za każdy post fabularny. W ten sposób także zachęca się graczy do aktywniejszego pisania.
VAYNER pisze:
22 lis 2020, 14:59
Jakie za to jest wasze spojrzenie na punktację? Lubicie, jest wam obojętna, czy może wręcz przeciwnie i hejtujecie?
Zdobywanie punktów traktuję jako coś normalnego i oczywistego na forum. Kiedy mam czas i chęci biorę udział w różnych eventach/questach, które pozwalają zdobyć trochę punktów. Punkty zawsze się przydają przy zwiększaniu umiejętności, które są z kolei przydatne przy pojedynkach albo większych wyzwaniach fabularnych. A zakup jakieś rzeczy też potrafi ułatwić forumowe życie postaci ;)

Awatar użytkownika
O mnie
Zawodowo leniuchuję i zabijam smoki w Rumuni.
Podziękował(a): 21 razy

#54341 28 lis 2020, 10:09

Nie napiszę w sumie nic nowego - punkty/nagrody/odznaki to niemalże chleb powszedni forów innych niż SL.
Lubię kolekcjonować różne rzeczy, ale są sytuacje gdzie mam lenia lub stwierdzam, że się nie opłaca "bo nagroda nic daje". W każdym razie fajnie jakby SL "zgapiły" jeszcze od innych forów wymianę bannerami :lol: Byłoby super, bo chyba nie wiedzą co tracą ucinając sobie dodatkową szansę na reklamę w necie.

ODPOWIEDZ ]