#120 System rzutów kośćmi dla PBFów

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#46335 14 mar 2019, 1:59

Słowem wstępu
Dzień dobry!
W ostatnim czasie zrobiłem prostą w użyciu stronkę, dzięki której można wykonywać rzuty kostkami na dowolnym forum. Chciałbym Was zainteresować tym projektem, poznać Wasze opinie i zachęcić do współpracy.
W tym temacie możecie zadawać pytania, komentować, oceniać działanie lub też proponować możliwości dalszego rozwoju systemu.
Z kolei w tym temacie (link) możecie wykonywać testowe rzuty.


O kostkach słów kilka...
System jest dość bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Przede wszystkim pozwala na wykonywanie rzutu jeszcze podczas pisania postu, a jego wynik od razu jest użytkownikowi znany i nie można go już zmienić. Co więcej, takich rzutów dla jednego postu można wykonać dowolną ilość, można kolejne rzuty dokładać później, a dla każdego z nich należy jedynie dodać krótki opis, który ładnie i jednoznacznie określi cel rzutu (chodzi o opisanie w paru słowach do czego konkretny rzut się odnosi oraz uwzględnienia — jeśli nie jest to w mechanice forumowej sprecyzowane — co oznacza większa/mniejsza liczba oczek).

Co więcej, bez problemu możesz wykonywać serie rzutów zależnych od siebie. Jest to opcja szczególne użyteczna dla MG, który wykonuje wiele rzutów w jednym poście. Rzucać można w dowolnym momencie pisania postu.

System pozwala wybrać następujące rodzaje kostek podczas rzutów:
  • moneta (wynikiem jest słowo "orzeł" lub "reszka"),
  • standardowe kości: k4, k6, k8, k10, k12, k20, k100
  • k? (dowolna kość zawierająca od 3 do 2200 ścianek).
Każdy rzut ma określony tylko jeden z powyższych rodzajów kostek, których liczba może wynieść od 1 do 10 sztuk włącznie. Kolejność wyników w rzucie jest niezmienna.
Na poniższym screenie przedstawiono dostępne kostki:
Pokaż
Mała uwaga: Istnieje możliwość ograniczenia dla konkretnego forum liczby dostępnych do wyboru kostek, np tylko monety i k6.

Okej, ale dla kogo te kostki?
System kostek może być używany przez każdego użytkownika w każdym temacie na forum. Nie jest potrzebny żaden specjalny temat przeznaczony na rzuty, gdyż rzuty będą się wyświetlać w fabularnym poście dzięki specjalnemu kodowi, generowanemu przez stronkę z rzutami, który użytkownik musi jedynie przekopiować do swojego fabularnego postu.
Aby wykonywać rzuty, konieczna jest rejestracja na stronie https://postarium.pl/kostka.html. Daje to pewność, że wykonywane przez daną osobę rzuty rzeczywiście należą do niej.

Poniżej znajduje się kilka przykładowych rzutów:
Pokaż
Co muszę zrobić, aby mieć kostki na swoim forum?
Konieczne jest jedynie dodanie kawałka kodu do Panelu Administracyjnego, który wprowadzi na forum m.in. dwa specjalne przyciski oraz doda ostylowanie do prezentowanych rzutów. Sprawdzi także ich poprawność oraz autentyczność poprzez łączenie się z serwerem Postarium.Kostka. Zwykłem ten kod samemu dostosowywać tak, aby stylowo ładnie się na docelowym forum prezentował (czcionki, tła, kolory itp.), ale, oczywiście, można to we własnym zakresie pozmieniać.


Instrukcja wykonywania rzutu

Pokaż
Inne przydatne informacje
1. Każdy rzut wykonany przez użytkownika jest zabezpieczony specjalnym linkiem, który identyfikuje post poprzedzający ten, który pisaliśmy lub edytowaliśmy. Skasowanie tego identyfikującego posta będzie skutkować informacją przy rzucie o jego niepoprawnym wstawieniu, ale sam rzut nadal będzie wyświetlany. Podobna sytuacja wystąpi w momencie, kiedy przed nami ktoś już zdążył w temacie odpowiedzieć. Jest to forma zabezpieczenia, która zapobiega wykonywaniu rzutów "na lewo". Zazwyczaj jednak rzuty opatrzone takimi komentarzami są poprawne i nie stoi nic na przeszkodzie w zaakceptowaniu ich wyników.
2. System umożliwia (będąc zalogowanym) przeglądanie rzutów konkretnego użytkownika lub też wszystkich rzutów wykonanych na konkretnym forum. Każdy rzut można jednak obejrzeć, o ile dysponuje się do niego linkiem lub kliknie się w rzut znajdujący się w poście.
3. Można dostosować dla konkretnego forum dostępne typy kostek — tylko kilka lub nawet jeden. Jeśli na przykład twoja mechanika bazuje tylko na kościach k6, to każdy rzut byłby na takiej kości wykonywany.
4. Sposób wyświetlania rzutu w poście można sobie dowolnie ostylować dzięki CSSom, aby dobrze komponował się z wyglądem forum.
5. Obecnie system kostek jest używany na forach: Shadow York, The Gifted oraz Caledonia.
6. Rejestracja na stronce Postarium.Kostka jest dla użytkownika bezpieczna, a w przyszłości może posłużyć do ogarniania paru rzeczy, które obecnie pomału tworzę.
x x x x

Awatar użytkownika
O mnie
Don't even know what I'm doing...
Moje RPGi
What Comes After (admin/gracz),
Die Ac Nocte (gracz),
Gifted (gracz)
Podziękował(a): 1 raz

 Saycia#7474
 46242385

#46837 16 kwie 2019, 0:07

Jestem chyba jedną z najdłużej testujących osób. Kostki przez ostatnie miesiące przeszły kilka modyfikacji, które znacznie ułatwiły z nimi pracę (bo trułam Norkowi tak długo, aż nie dał tych rzeczy, których mi brakowało :joy: ).
Ogólnie są bardzo proste w obsłudze - już po pierwszej udanej próbie to niemal "wchodzi w krew". Sama możliwość wykonania kilku rzutów pod rząd na kościach o różnych wartościach jest niezwykle przydatna - przynajmniej w moim odczuciu - tym bardziej, że wszystkie wykonują się w ramach "jednego postu".

W moim odczuciu jednak, narzucone ograniczenie na max. 10 rzutów mogłoby zostać nieco zwiększone (w przypadku losowań na większą ilość graczy w tym momencie rzuty trzeba "rozdzielać").
Świetne byłoby też dodawanie modyfikatorów - nie tylko przez komentarz do rzutu, ale i jako "realną" mechanikę rzutu. Ale to już pewnie marzenia ściętej głowy :joy:
Obrazek

#47917 19 cze 2019, 6:40

Jak ktoś rzuca z jednego konta to powinno widzieć jego rzut i kolejny z godziną. Ogólnie to na pbf z kostkami zawsze można trochę poprowadzić historie ;P

ODPOWIEDZ ]