#118 Data ważności dla PBF

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Don't even know what I'm doing...
Moje RPGi
What Comes After (admin/gracz),
Die Ac Nocte (gracz),
Gifted (gracz)
Podziękował(a): 1 raz

 Saycia#7474
 46242385

#46160 27 lut 2019, 23:41

Hmmm... Mnie osobiście ciekawi, dlaczego za przykład forów, które szybko padają podałeś akurat te, które stricte kojarzą się z SL'ami? W ostatnim czasie powstawało wiele gier w klimacie fantasy, które padały zdecydowanie szybciej niż te gry wielkomiejskie, o których wręcz mogłabym powiedzieć, że trzymają się całkiem nieźle.

Co do samego tematu - mam tutaj kilka "ale". Przede wszystkim - przy otwieraniu forum nie jesteś w stanie przewidzieć jego żywotności. Mojemu obecnemu forum ponoć wróżono maks miesiąc - a stoi już od ponad roku. Inne fora świetnie się zapowiadały, a zamykały się jeszcze szybciej - z różnych powodów.
Druga rzecz - przy której znowu posłużę się miejscem, gdzie obecnie adminuję - jako MG nie jesteś w stanie rozplanować fabuły tak bardzo do przodu. Z doświadczenia wiem, że ta lubi się zmieniać w zależności od wyborów podejmowanych przez graczy. I np. właśnie w ten sposób rozplanowana fabuła na TG już po trzech miesiącach istnienia nie miała prawa bytu - bo decyzje graczy sprawiły, że kontynuowanie tej linii fabularnej byłoby po prostu nielogiczne i wymuszone. Więc tu się rodzi pytanie - czy ważniejsze jest dla nas dostosowanie tej fabuły do tego, w jakim kierunku gracze chcą iść, czy usilne dążenie do zaplanowanego przez nas zakończenia?
I nie - nie zawsze to kwestia wprowadzenia ledwie kilku zmian. Nie raz, nie dwa zdarza się, że postępowanie jednej postaci całkowicie zmienia nastawienie wszystkich. Bo nagle znajdzie się cudowny dowódca, który poprowadzi pewną grupę graczy w zupełnie niespodziewanym przez MG kierunku. Nagle jakaś grupa, która była dla nas ważna w rozplanowanych wydarzeniach - nie cieszy się popularnością, a jej członkowie popełniają jeden błąd za drugim, co prowadzi do zamknięcia tej grupy.
Nie chcę nawet wchodzić tu w temat "przekazywania" tego tworu po rzekomym zakończeniu takiej fabuły, czy jego zamknięciu. Bo osobiście - nie chciałabym tracić czegoś, w co włożyłam ogrom swoich sił, jeśli sama dalej w tym miejscu dobrze bym się czuła a samo forum cieszyłoby się jakąkolwiek popularnością. Opuszczanie takiego miejsca "dla zasady" - bo fabuła się skończyła wydaje mi się po prostu głupim pomysłem.
No, chyba że mówimy tu o bardzo prostej grze, przygotowanej na jeden event, samo forum miałoby stać 1-2 miesiące i w sumie tyle. Bo szczerze - to chyba jedyny sposób, by przedstawiona przez Ciebie wizja miała prawo bytu.
Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
tworzę avatary i znowu dałam się wkręcić w forko
Moje RPGi
zarządzam bazarem z avatarami i forum urban fantasy jericho
Podziękował(a): 6 razy | Pomógł(a) : 58 razy

#46162 28 lut 2019, 9:46

Zanzazaar pisze:
27 lut 2019, 12:42

A gdyby planowana dla gry historia miała nie tylko zaplanowany początek ale też i koniec? Stworzyć PBF który ma całą linię fabularna rozplanowaną (w stopniu w jakim to możliwe) aż do wydarzenia, które będzie podsumowaniem i powiedzmy końcem zabawy.
Odniosę się jedynie do tej części. Nigdy nie da się czegoś zaplanować i mieć pewność, że fabuła forum potoczy się tak jak sobie mądre głowy zadecydowały. Sesje rządzą się swoimi prawami, tak jak ich bohaterowie. Osobiście wolę, gdy forum ma z góry założony koncept i cel, do którego jako gracz dążę. Nigdy na takich forach nie czułam się ograniczona, wręcz przeciwnie - czerpałam satysfakcję z ukończenia gry i do dzisiaj z pewnym rozczuleniem wspominam "tamte" czasy.
Myślę więc, że to nie jest zła opcja. Na pewno jednak wszystko zależy od tematyki forum.
Uroczyście przysięgam, iż knuję coś niedobrego.

Obrazek

avatary || kody || zasoby pbf

Obrazek

#46167 28 lut 2019, 17:01

Zanzazaar pisze:
28 lut 2019, 10:11
Edit: Można nawet podzielić graczy na dwa fronty świadomością końca, zwolennicy otwarcia puszki pandory i końca oraz drugi front który będzie im w tym przeszkadzać i chronić puszkę :D
Ten pozornie drobniutki edit całkowicie zmienił moje zdanie, ba, wyjątkowo rozbudził wyobraźnię!
Inspirując się Sword Art Online wpadłem na pomysł, że można by stworzyć coś na pozór gry, zawodów bądź eksperymentu. Dla mnie najbardziej interesujący wydaje się scenariusz quasi-sci-fi, gdzie specjalnie wyselekcjonowana grupa osób zgłosiła się do eksperymentu w wyniku którego (jakoś) została odcięta od społeczeństwa. Powrót do świata jest możliwy tylko dzięki wykonaniu wyjątkowo trudnego zadania. W trzeciej i czwartej części SAO było to dotarcie na szczyt kilometrowego drzewa (?). Szkopuł polegał na tym, że skrzydła miały kilkuminutowe ograniczenie czasowe, po którym należało odczekać godzinę na ponowne wzniesienie się. Rzecz jasna owe kilka minut nie pozwalało na wzniesienie się choćby i pół kilometra, a trzeba dodać, że po drodze czyhały jakieś poczwary, z którymi należały walczyć. Mniejsza. Chciałem tylko przekazać ideę arcytrudnego zadania. Na czym polegałby konflikt? Tutaj założyłem, że akcja dzieje się co najmniej kilka miesięcy, najlepiej kilka lat od rozpoczęcia eksperymentu. Część z królików doświadczalnych poradziła sobie wyjątkowo dobrze, szybko zyskując wysokie rangą stanowiska (cokolwiek przez to rozumiecie, chodzi po prostu o to, że wiodło im się nieźle), z kolei drudzy nie potrafili odnaleźć się w nowych warunkach, dlatego pragnęli za wszelką cenę wrócić do swojego życia. Oczywiście prędzej czy później musiałoby to nadejść, a wówczas - koniec gry, koniec pbfa. (Niemniej co bardziej pazerni mogliby stworzyć kontynuację w formie SLa, opartą na ponownym odnajdywaniu się w świecie xD)

Wiem, że owy zarys nie jest bogaty w szczegóły, zapewne znacznie odbiega też od założeń Zanzazaara, niemniej wierzę, iż może to być punkt wyjścia dla interesującego pbfa.

#46192 01 mar 2019, 17:28

Zrobili tak z "dirtylies" czy jakoś tak. Już do końca niepamiętam. Byłam strasznie wkurzona, że zamknęli forum, a tak super się kręciło.

Nie jestem za tym. To naprawdę jest bez sensu. Można zrobić za to drugi sezon czy coś w fabule, tak jak to jest w serialach. Ale nie zamykać gdy bardzo dobrze się kręci.

#47916 19 cze 2019, 6:36

Każdy pbf na którym można stworzyć moc powinien być z szacunkiem traktowany, a i ja na takie wchodzę i nawet jak jest kilku graczy posiedzę tam z 2 miesiące. Gra, bo inaczej tego nie nazwę, umożliwia nam wcielenie się w własną moc. Dla takich pbf powinien zawsze być szacunek i część ludzi powinna się tam pojawić, jeśli w tym momencie ich postać wydaje się od jakiegoś czasu nie odwiedzana.

ODPOWIEDZ ]