#116 Nie mamy gatunków.

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Lubię w larpy, PBF-y i masochizm emocjonalny.
Moje RPGi
The Gifted

 @Kaczka#4211

#45601 06 sty 2019, 23:41

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak dzielone są fora PBF?

Jesteśmy na Edenie, wejdźmy więc do bazy forów. Mamy 7 kategorii: na podstawie, second life, historyczne, przyszłość, fantasy, zwierzęce oraz manga i anime. Te dwa ostatnie nawiązują do wyraźnie odrębnej stylistyki, nigdy nie grałam na forach tego typu, ale wydaje mi się że mają też swój unikalny styl rozgrywki, mechanikę. SLe też się dość mocno wyróżniają - wysoki poziom kodów (to zwykle od nich pochodzą nowe trendy z tej dziedziny), stosunkowo mało ingerencji MG, mają też określoną tematykę: codzienne życie mieszkańców jakiegoś miasta czy miasteczka, pozbawione scen rodem z filmów akcji. Chociaż, może nie powinniśmy tego liczyć, skoro przy oficjalnym podziale jest brana pod uwagę tak naprawdę tylko ta ostatnia cecha: to że forum jest stosunkowo realistyczne i dzieje się współcześnie. Ciekawie zaczyna się robić, kiedy weźmiemy fora historyczne, futurystyczne i fantasy. Na dobrą sprawę, te trzy kategorie są wydzielone tylko i wyłącznie na podstawie tematyki: jeśli masz setting przypominający średniowiecze i istnieje u Ciebie magia, trafiasz tutaj, bach, sprawa zamknięta. Natomiast fora na podstawie... cóż, sprawa jest jeszcze prostsza, istniała podobna książka, film lub serial? Sprawa załatwiona, zostałeś poprawnie zaszufladkowany.
Mamy więc w naszej bazie fora posegregowane według stylistyki i mechaniki, bardzo szerokiej tematyki, bardzo wąskiej tematyki, a na koniec tego jak oryginalny jest pomysł. Och, bardzo to wygodne i intuicyjne.

Nie zrozumcie mnie źle, nie obwiniam za ten stan rzeczy administracji Edenu, VL czy nawet nas samych. Po prostu nasze środowisko cały czas się zmienia i ewoluuje, a nasz język został w miejscu, tak samo jak nasze podziały i kategorie. Niestety, nie ważne jak trzymanie się starych podziałów jest wygodne, może nas to doprowadzić do absurdów. Bo jak inaczej nazwać sytuację, w której jedno forum równocześnie idealnie pasuje do 2 (a nawet i 3!) kategorii? Gdzie do jednej kategorii trafiają fora, które właściwie nie mają ze sobą nic wspólnego? Bo naprawdę, konia z rzędem dla tego, kto mi wyjaśni, dlaczego Bloodlines, z dużą ilością mechaniki i ilością rozgrywek z MG, powinno być w tej samej kategorii co o wiele luźniejsze The Original Diaries czy Dragon Ball żywcem wyrwane ze stylistyki mangowej.
Och, ale to nie jest mój ulubiony absurd kategorii forów na podstawie. Zauważyliście, ile z tamtych forów jest inspirowanych różnymi filmami czy książkami? Bardzo, bardzo, bardzo luźno inspirowanych. I to nie jest jakaś zwykła fanaberia, żeby nazywać forum po dziele z który ma się jeden, może dwa punkty wspólne. To jest walka o przetrwanie. Wyobraźcie sobie do jakich kategorii trafiłyby te wszystkie fora, gdyby nagle stały się autorskimi pomysłami? Fantasy, przyszłość? A gdyby działo się współcześnie, tak jak większość forów na podstawie, najpewniej do kategorii SL (znam co najmniej dwa takie przypadki). Problem tkwi w tym, że nikt by ich tam nie szukał. Ludzie zamykaliby stronę zawiedzeni, że na forum jest za mało MG albo wręcz przeciwnie, za dużo MG. Fora, nawet jeśli spokojnie mogłyby stać na własnych nogach, muszą znaleźć jakieś dzieło na którego podstawie (nawet jeśli bardzo niestabilnej) będą, żeby trafić do spisów, reklam i ocen w środowisko podobnych forów i żeby potencjalni gracze przeglądający tamte działy mogli znaleźć ich forum.
Fora z bardzo rozbudowaną mechaniką mają dość podobną, nieokreśloną sytuację, chociaż one, w przeciwieństwie do forów na podstawie, nie muszą dokładać jakichś dodatkowych starań, żeby trafić do odpowiedniej grupy - ot, wystarczy że będą miały setting historyczny, fantasy lub dziejący się w przyszłości. Wystarczy choć chwilę się przyjrzeć, żeby zobaczyć że style, organizacja forum, nazwy tematów... to jest ten sam schemat, tylko fabuła dzieje się w innym świecie.
Co jednak z forami, które miałyby się dziać współcześnie. Na przykład, silnie zmechanizowane forum o policjantach i mafii, z tego co kojarzę ostatnie Old Whiskey tak wyglądało. Rysunkowe avatary, dużo ingerencji MG, częste rzuty... ale to nie jest fantasy. To nie jest przyszłość ani przeszłość. Jeśli admini chcą mieć realną możliwość promowania swojego forum, muszą albo zmienić koncepcję, przesunąć czas akcji a parę dekad w jedną lub drugą stronę... albo wybrać mniejsze zło i stwierdzić że forum jest inspirowane dowolnym serialem kryminalnym, trafić do forów na podstawie, które są tak dużym miszmaszem, że może akurat jakiś zainteresowany użytkownik przypadkiem się przypałęta.

Problem jest dość ogólny, dotyczy właściwie całego środowiska - od VL po niezależne bazy. Co można z tym zrobić?
Cóż, właściwie rozwiązanie nasunęło się samo jakoś ponad rok temu, kiedy na Edenie bardzo mocno gryzły się dwa fronty. Jedni to byli gracze grający na forach SL, drudzy - na forach fantasy, choć niech was nie zmyli ta nazwa, do tego frontu zaliczały się też silnie zmechanizowane fora science-fiction itd. Podczas tego flejmu fora mangowe i zwierzęce pozostały wyraźnie neutralne. Problem pojawił się z graczami, którzy nie lubią mieć każdego wątku z MG, ale zależy im na fabularnych misjach i lubią ryzykować życiem postaci - dla jednej grupy byli zbyt fantasy, dla drugiej zbyt eselowi, więc stali się wrogami wszystkich. Myślę, że jeżeli szukalibyśmy faktycznie podziału na gatunki, a nie tematykę forów, gracze środka powinni dostać własną kategorię.
Proponuję więc tymczasowy podział forów na gatunki, według stylistyki, przez którą rozumiem wygląd i ogólną organizację forum, i mechaniki. Dawałoby nam to pięć głównych kategorii: manga/anime, zwierzęce, SL, fantasy i fora środka, oprócz tego te wszelkie inne fora, np. strategiczne czy multisesyjne. I tak, mam świadomość że to są chujowe nazwy, zwłaszcza te napisane kursywą. Świetnie się składa, że nie piszę tu objawionego dogmatu, tylko wstęp do - mam nadzieję, że niosącą wiele innowacji - rozmowy.

Moim zdaniem tego typu podział bardzo uporządkowałby nasze bazy forów, ale też sposób mówienia i myślenia o różnych grach. W końcu, wydaje mi się, że wszystkim nam jest o wiele bliżej do forów z nieco inną tematyką, ale prowadzonych w bardzo podobny sposób, z taką samą ingerencją MG, na których możemy pisać bardzo podobne wątki. Ale hej! Może właśnie chrzanię głupoty i to tylko burzenie status quo, dla samego burzenia status quo. Gorąco zapraszam do dyskusji, ale bardzo proszę, żebyśmy wszyscy pamiętali, że wszystkie fora są wyjątkowe i potrzebne w swojej kategorii, nawet jeśli nie lubimy gatunku tego typu.

#45605 07 sty 2019, 13:37

moim zdaniem obecny podział w bazie jest dobry, wchodzisz i wiesz w co masz kliknąć, interesuje cię sl, coś na podstawie, czy coś z przeszłości, nazwy typu "fora środka" nic mi nie mówią, ba, raczej ominęłabym taką kategorię, bo nie brzmi zachęcająco
nie mamy nie wiadomo jakiego wysypu nowych forów, na rynku też nie ma ich za wiele, więc ten podział jest okej, przynajmniej wiadomo gdzie czego szukać, nie trzeba dzielić tego na milion dodatkowych niepotrzebnych kategorii, gdzie będzie jedno forum, serio

Awatar użytkownika
O mnie
jestem sobie
Moje RPGi
morsmordre
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 4 razy

#45606 07 sty 2019, 14:14

Ogólnie rzecz biorąc to przedstawiasz słuszną myśl, proponując jednak rozwiązanie, które nie rozwiąże problemu, a zamiast tego przeniesie je na inne fora. Fora środka staną się tak samo bezsensowną kategorią, jaką teraz są fora "na podstawie". Jak dla mnie to "na podstawie" należy zwyczajnie rozwiązać i porozdzielać to, co w niej jest, pomiędzy kategorie, które mamy. Ewentualnie zrobić drugi podział z podziałem na second-lify i fora z mistrzem gry bez półśrodków, a najwyżej z oznaczeniami. Na Edenie są teraz tagi, można je spoko wykorzystać.

Ten podział jest okej dla stałych użytkowników Edenu, a przy przenosinach administracja jasno deklarowała, że chce się otworzyć na ludzi, którzy nie siedzą w naszym środowisku od lat - dla tych ta kategoria nie jest i nigdy nie będzie intuicyjna, bo jest zwyczajnie dziwna. Bo mamy tam misz-masz wszystkiego. Świadczy o tym choćby ilość tematów - w tej kategorii są na chwilę obecną 22 fora, podczas gdy w mandze są tylko 3. Gdyby interesowała mnie manga, weszłabym w kategorię mangi zamiast sprawdzić też "na podstawie" czy jest tam czasem Dragon Ball albo Naruto gdzieś obok Wiedźmina, Harrego Pottera, Gwiezdnych Wojen i Świata Mroku. Forów potterowskich jest tyle, że spokojnie mogłyby mieć własną kategorię - jest ich więcej niż zwierzęcych, nie wspominając już o historycznych, które stoją praktycznie puste.

Skoro wysypu nowych forów nie ma, a wiele z tych, które istnieją, mają już długi staż i są po prostu stałe, może warto dostosować kategorie do forów, a nie na odwrót. Jeśli nie chcecie się rozdrabniać i uważacie, że lepiej jest je trzymać razem - to wrzućmy do jednego worka wszystkie razem i zostawmy jedynie otagowane pomniejszymi, wtedy bardziej szczegółowymi kategoriami. Sprawa aktualnie wygląda tak, że w na podstawie są 22 fora, w second lifach 13, a w pozostałych pięciu (!) kategoriach jest ich 19.

Zamiast przyszłość powinno być po prostu science-fiction, wtedy niewiele będzie forów, które nie wpiszą się jasno pod żadną z kategorii, science-fiction od "magicznej" fantastyki nie jest tak trudno odróżnić, a administracja forów, które porusza więcej niż jeden element, sama z pewnością sklasyfikuje się tam, gdzie będzie poczuwała się przynależeć najmocniej. Są jakieś podziały, według których klasyfikuje się książki i filmy na portalach filmowych, bibliotecznych, nie bardzo rozumiem, dlaczego tutaj próbujemy eksperymentować ze swoim autorskim pomysłem na taką klasyfikację - zawsze będzie mniej zrozumiały niż powszechnie przyjęty. Ale mnie się zdaje, że to post bardziej w propozycje, niż w Oko Edenu, bo to dyskusja o kwestiach technicznych. Na bliźniaczym portalu jednak te kategorie wyglądają trochę inaczej, w mojej opinii lepiej.
[align=right]m o r s m o r d r e[/align]

Awatar użytkownika

#45607 07 sty 2019, 16:14

Zamiast głowić się nad kategoriami, najefektywniej byłoby zrobić porządną bazę danych, z możliwościami wyszukiwania po tagach, czasie istnienia, liczbie aktywnych użytkowników, tym czy jest mg czy nie. Każde forum miałoby kilka tagów i wtedy wyszukiwanie konkretnie nas interesującej rzeczy byłoby o niebo prostsze.

Problemem jest tutaj to, że nie mamy jednej porządnej bazy, tylko kilka mniej lub bardziej pełnych rozsianych po różnych zakątkach internetu. Zamiast tego proponowałbym założyć osobną bazę danych, współtworzoną przez wszystkich (VL, Eden, grupy facebookowe) tak żeby była ona jak najbardziej kompletna. ALE! Żeby była to sama baza danych, bez forum, newsów (skrypt automatycznie wyświetlałbym najnowsze dodane wpisy), czy może nawet komentarzy pod forami (żeby uniknąć gówno-burz). Vl, Eden i inne twory zamiast posiadać swoje własne bazy miałyby po prostu zintegrowaną tamtą. W ten sposób problem rozwiązałby się raz na zawsze.

Dotakowo wszystkie wpisy powinny być usystematyzowane i zwięzłe. Bez opowiadań na kilka stron. (przykładowo: "Opis świata", "Mechanika", "Wymagania od graczy" (ile postów tygodniowo/ jak długie posty etc). Po prostu użytkownik po wejściu na wpis powinien wiedzieć z czym się to mniej więcej je. Nie ma sensu dodawać za długich opisów. Jeśli kogoś zainteresuje to poprostu powinien być link bezpośrednio do postu na forum już, gdzie admini mieliby opis swojego forum według własnego widzimisię (na większości for już takie coś jest, więc nie ma tutaj problemu).

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#45609 07 sty 2019, 16:50

"Fora środka" to naprawdę kiepski pomysł, a Lady Duck polecam obserwowanie nowo powstających forów z odpowiedniej zakładki na stronie forumpolish - bardzo szybko przekonasz się, że trendy wyznaczają teraz szablony z zagranicznych forów i stron typu bazzart. A jak forum się tylko czymś luźno inspiruje i ma wiele elementów własnych, to w czym problem je wrzucić do "fantasy" czy innej kategorii? Albo forum jest "na podstawie" albo nie jest.

W obecnym podziale na Edenie najbardziej mnie gryzie jedna rzecz (o czym miałam napisać już dawno, ale dopiero obecny temat mnie sprowokował). W forach "na postawie" są fora, które powinny być w kategorii "manga/anime". Tak, wiem, że forum o Dragon Ballu jest na podstawie Dragon Balla, ale sama nazwa kategorii manga/anime sugeruje przecież, że forum jest na podstawie japońskiego komiksu (manga) bądź japońskiego serialu animowanego (anime).

Awatar użytkownika
O mnie
Na PBFach nic mnie już nie zaskoczy.
Czasami zjawiam się znikąd.

#45619 08 sty 2019, 10:35

Meridion pisze:
07 sty 2019, 16:14
Zamiast głowić się nad kategoriami, najefektywniej byłoby zrobić porządną bazę danych, z możliwościami wyszukiwania po tagach, czasie istnienia, liczbie aktywnych użytkowników, tym czy jest mg czy nie. Każde forum miałoby kilka tagów i wtedy wyszukiwanie konkretnie nas interesującej rzeczy byłoby o niebo prostsze.
To jest bardzo dobry pomysł. Postawić bazę na podstronie, zrobić filtry, stworzyć systematykę jak w biologii (od domeny do gatunku xD opartą na tagach) i dać admina tylko kilku osobom, żeby później nie było afer o usuwanie czy braki. Żadnego pozwolenia na ocenianie, bo będzie trolling. Jeden mail, kogo nie ma jeszcze w bazie to pisze do nich wg wzoru i jazda. Na Edenie i VL zostawić tylko temat na oceny, bo niektórzy chcą, żeby ludzie wyrażali swoje opinie i dawali sugestie. Później to można rozbudować (np. automatyczny licznik latek dla for :P) etc. etc. możliwości jest dużo.
Astrologowie ogłaszają czas kwarantanny.
Aktywność PBFowiczów zwiększa się.

Awatar użytkownika

#45620 08 sty 2019, 10:48

Northern pisze:
08 sty 2019, 10:35
Później to można rozbudować (np. automatyczny licznik latek dla for :P) etc. etc. możliwości jest dużo.
Ja tu bym widział przede wszystkim automatyczny skrypt, sprawdzający kiedy był ostatni post na forum - czytaj: czy forum jest wciąż aktywne.

Awatar użytkownika
O mnie
Bździągwa
Moje RPGi
Londyn
 Banshee #2857

#46142 25 lut 2019, 18:46

** Zdecydowanie za skomplikowane i nieczytelne.
Już nie będę wnikać w to, dlaczego zaproponowany wyżej podział jest krzywdzący dla SLi, prawdopodobnie dlatego że zaproponowany przez kogoś kto, jak sam przyznał, nie usiedział na żadnym więcej niż kilka godzin (a więc żadnego tak naprawdę nie poznał).

Po prostu nikt nie będzie się uczył tych skrótów, tylko po to żeby wiedzieć czego szuka. Jeśli już wykorzystywać tagi, to najprościej będzie wydzielić trzy-cztery kategorie:
Świat realistyczny
Świat fantastyczny
Fora zwierzęce
Fora multisesyjne (opcjonalnie)

Wszystko, co nie ma żadnych elementów nadnaturalnych leci do świata realistycznego, nieważne czy to rok 966, czy 10 564, czy może dzisiaj.
Wszystko co ma jakiekolwiek elementy nadnaturalne, w tym fora smocze - do fantasy. Trudno określić coś co nie istnieje zwierzętami.
Wszystkie fora kocie, wilcze, końskie, psie, wiewiórcze i szynszylowe - do zwierzęcych.
A fora skupiające się na wielu różnych sesjach niekoniecznie zawsze w tym samym świecie - do multisesynych - pytanie tylko czy jakiekolwiek teraz na edenie mamy.
Podobnie tak jak teraz.
Dla ułatwienia szybkiego wyszukania tego konkretnego "ja chcę" - dwie opcje:
- tagi wskazujące na czas (przeszłość, teraźniejszość, przyszłość), rodzaj mechaniki (storytelling, kostki, statystyki), czy autorskie/na podstawie, bez żadnych śmiesznych przekombinowanych skrótów, które nie będą zrozumiałe dla nikogo.
= Ewentualnie dodatkowe informacje mogłyby być zamieszczane w pierwszym poście reklamy, jakoś ładnie wypunktowane i wtedy wystarczyłoby wejść w temat, żeby wszystko wiedzieć.
Przy takiej ilości forów, jakie mamy, nadmierne rozdrabnianie nie ma żadnego sensu. Potrzebujemy czegoś co jest funkcjonalne przy nawet nie 100 forach, a nie ponad 1000.

ODPOWIEDZ ]