#108 Smoki?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 2 razy
 Sherinae#9988

#41328 12 cze 2018, 18:27

Dzień dobry :)

2018 rozpoczął się, przynajmniej dla mnie, niewielkim wybuchem smoczych for, które szybko się pojawiły i jeszcze szybciej zniknęły. Miałam okazję zagrać przynajmniej na dwóch z nich oraz obserwowałam tworzenie się jednego, które nie ujrzało w końcu światła dziennego.

Swego czasu (wspomniałam o tym nawet raz na SB) planowałam swoje, inspirowane serią Skrzydeł Ognia, własne dzieło, które leży jednak w powijakach i patrzy się na mnie raz na jakiś czas przypominając mi o moich dzikich, niespełnionych planach.

Chciałabym zapytać was, co myślicie o forach, gdzie jedną z głównych grywalnych ras są smoki, jak i o forach poświęconych tylko tym istotom. Czy te fora się skończyły, czy są po prostu zbyt nudne, by utrzymać przy sobie graczy?

Lupka nie wskazała mi żadnej, większej dyskusji na ten temat, a na tym mi właśnie zależy. Czy te fora się po prostu wszystkim przejadły (i tylko ja jestem wiecznie uzależniona), czy może schematy, które na nich panują zbyt uprzykrzają życie? Jakie forum mogłoby być czymś nowym? Smoczy SL, smoki nastawione na przetrwanie w niespokojnej krainie, a może stworzyć wielką linię fabularną, która będzie z góry zaplanowana na całe forum?

Sam temat nie jest żadną większą zapowiedzią, czy chociażby jakimś planem. Chcę rzucić temat, przede wszystkim was posłuchać i może przyda się to przyszłemu twórcy. Może kogoś zainspirujemy, a może po prostu cześć fanów smoków (chociażby ja) pogodzi się z tym, że tych for już więcej nie będzie.


Zapraszam

[ Komentarz dodany przez: Asami: 2018-06-14, 13:14 ]
Dyskusję przerzucam do Oka Edenu - tam właśnie jest miejsce na takie dyskusje :-)
Ostatnio zmieniony 14 cze 2018, 13:12 przez Lerlo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
O mnie
czekam aż znowu będziemy popijać bacardi

#41330 12 cze 2018, 20:29

Serii Skrzydeł Ognia nie czytałam, ale z wielką chęcią przywitałabym jakieś forum o smokach, które wytrzymałoby więcej niż kilka miesięcy. Według mnie ta tematyka nie skończyła się, ale na pewno celuje w określone grono graczy, które raczej nie będzie przesadnie wielkie. Natomiast jestem prawie pewna, że znajdzie się garstka chętnych, którzy prawdopodobnie skłonni będą zostać na dłużej jeśli dostaną coś grywalnego przy czym można rzeczywiście się pobawić.
Na pewno nie przekonuje mnie smoczy SL, ale to akurat co osoba inne zdanie. Dużo chętniej widziałabym przetrwanie w niespokojnej krainie, konflikty stadne, ingerencja bóstw itp. Jeśli odpowiednio się to rozwinie z dobrym zapleczem fabularnym i da się trochę wolnej ręki graczom w kwestii kierowania stadami to ten pomysł starczy na lata. Wystarczy tylko aktywnie wspierać fabułę i w przypadku zastojów pobudzać akcję dodatkowymi wydarzeniami z MG.
Wiadomo, każdy by chciał wielką linię fabularną z tysiącem zadań itp., ale stworzenie takowej zajmuje dużo czasu. Wymaga też sporej kadry, także jeśli już podejmujemy się ostatniej opcji (a chcemy ją zrobić dobrze) to raczej na takie forko poczekamy min. kilka miesięcy.

A tak już na koniec to ja czekam co z tego wyniknie bo wcale nie chcę się godzić z tym, że smoków już więcej nie będzie. </3

Awatar użytkownika

#41341 13 cze 2018, 15:05

Mi to wręcz brakuje jakiegoś nowego, smoczego forum, które byłoby w stanie postać trochę dłużej, niż te dotychczasowe. Naprawdę. Większość for jest zamykanych z racji na małą liczbę graczy, a jak dla mnie to nie stanowi żadnego problemu, bo małe grono to zawsze jakieś grono.
Skraj co prawda zamknęli w momencie, gdy aktywnych było po 30-40 graczy (eh?), przez co moje serce ubolewa, bo co nieco tam wniosłam, aczkolwiek... wrócę do kwestii wnoszenia później.

Wątek SL zawsze był na smoczych forach, choćby w postaci jakichś wpadek, potomstwa, dram, wyszukiwania specyficznych relacji itp, itd, aczkolwiek nie uważam, że forum oparte głównie na takowym elemencie byłoby ciekawe.
Moim zdaniem smoki mogłyby być naprawdę interesująco zorganizowane, gdyby oprzeć je nieco na serii "Warrior Cats" i zaczerpnąć z niej szczyptą bądź garścią jakieś smaczki, jak chociażby zmiany imion, rangi, jakieś spotkania przywódców i... po prostu "ludzkie" problemy, typu: powódź/pożar na terytoriach klanu X, przez co X musi liczyć na łaskę klanu Y/Z/S i pomoc. Kodeksy, dopracowane ulepszanie postaci i dobre statystyki.

Nie kupuje mnie natomiast kwestia różnych bogów i dominacji, jak to było na Ezereth i DragonDomination. Z tego co pamiętam, na Ezereth kręciło się to trochę żwawiej niż na DD, coś tam próbowano z tym robić, jakieś spotkania bóstw z kapłanami, objawienia, ale ostatecznie... no nie. Po prostu. Zdecydowanie chętniej przyjmowane były klęski żywiołowe, jakieś plagi chorób i głód, niżeli ingerencja boskich sił i... magia.
Nie zagrzałam zbyt długo na DD, toteż nie pamiętam czy smoki władały jakąkolwiek magią i rzucały czarami, ale na takim Skraju tego np nie było i w sumie nikomu to nie przeszkadzało. Istniał tylko smoczy ogień, który miał konkretną siłę i nie dało się jej rozwijać. To było fajne.
Zdecydowanie bardziej wolę forum o smokach jako o leśnych zwierzętach, niż forum o smokach jako boskich istotach, nasyconych magią z każdej strony, co praktykują mieszkanie w pałacach, wytwarzanie dziwnych przedmiotów i porwania przy użyciu lin (ktokolwiek wymyślił te całe liny na zwierzęcych forach niech spocznie na dnie piekła, serio).

Myślę, że kwestia upadku i "stania" forum zależy od administracji. Domyślam się, że ciągnięcie forum fantasy, gdzie jest mnóstwo misji do prowadzenia, jakichś polowań, aktualizacji etc jest ciężką pracą i potrafi naprawdę zmęczyć - nie bez powodu na takiej Artemidzie grono administracyjne na przestrzeni lat zmieniło się wiele razy, całkowicie przetrzepując skład i wymieniając go na nowe osoby. Myślę, że w przypadku smoków (ba, w przypadku każdego forum!) trzeba mieć stabilną administrację na start i cierpliwych MG. Mówi się, że im większa ekipa, tym gorzej, ale moim zdaniem 3 administratorów, kilku moderatorów i zgraja MG to idealna ilość, choć oczywiście na początku może być o takie rzeczy ciężko.
Bo... gdyby tak się zastanowić, to fora rzadko kiedy upadają z winy graczy i z ich braku. Ja na przykład nie znam ani jednego forum, które zostałoby zamknięte, bo liczba graczy spadła do zera. Większość for jest zamykanych, bo admini nie dają rady, bo im się nie chce, porzucają wszystkich graczy i projekt, zamiast przekazać go w czyjeś ręce, po czym... co taki gracz ma myśleć? "Ach, następne smocze forum, które upadnie za miesiąc albo dwa." Przydałby się ktoś, kto pokazałby, że *nowe smocze forum może długo ustać.
* Wciąż istnieje przecież SWS, ale to tak jak w przypadku wszystkich for, choćby SL czy HP: Ludzie rzadko kiedy zdecydują się dołączyć do forum, które stoi wiele lat i ma stałe grono graczy, gdyż ciężko jest się przebić przez niewidzialną, socjalną barierę, dlatego też odświeżenia tematu są ważne!

Tak czy owak, powracając do początku mojej wypowiedzi - Jeśli zdecydujesz się na tworzenie smoczego forum, służę pomocą w różnej formie. Czy to opisami terenów, które "charytatywnie" praktykowałam tu i ówdzie, czy to w postaci pomysłów zaczerpniętych z książek, czy nawet grafiką i kodami, bo też zdążyłam się w tym nieco upaprać.

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 17 razy

#41343 13 cze 2018, 16:25

Czy te fora się skończyły, czy są po prostu zbyt nudne, by utrzymać przy sobie graczy?
Nie skończyły się ani nie są zbyt nudne. Po prostu cały świat PBFowy przeżywa kryzys i fora świeże umierają często miesiąc czy dwa po powstaniu i to bez względu na tematykę. Administracja ma za mało zapału, gracze mają za mało zapału, samych potencjalnych użytkowników jest za mało itd itd.

Natomiast dobrze zaplanowane smocze forum jak najbardziej ma rację bytu. Takie z przygodami, z konfliktami, rywalizacją, historią... zrobione nie na odwal się, a z pomysłem.

Awatar użytkownika
O mnie
Na PBFach nic mnie już nie zaskoczy.
Czasami zjawiam się znikąd.

#41344 13 cze 2018, 18:46

Lerlo pisze:Swego czasu (wspomniałam o tym nawet raz na SB) planowałam swoje, inspirowane serią Skrzydeł Ognia, własne dzieło, które leży jednak w powijakach i patrzy się na mnie raz na jakiś czas przypominając mi o moich dzikich, niespełnionych planach.
Jeśli zrobisz dobre forum na podstawie SO to masz mój miecz, topór, pazur czy tam skrzydło jak wolisz.

Co do samego tematu to nie bardzo chce mi się wypowiadać. Jedne były lepsze, drugie gorsze, moje Ego Draconis padło, Ezereth padło, Skraj padł (tu to było wielkie WTF), fora Veli również się za długo nie utrzymały. Z doświadczenia zauważyłam, że im bardziej zaawansowane forum tym później jakoś ciężko to adminom ogarnąć przy większej ilości graczy, stąd też może czas postawić na prostotę? Nie wiem.

Awatar użytkownika
O mnie
Ogólnie to okropnie gardzę fandomem pbfów, ale grywam na kilku.

#41346 13 cze 2018, 20:00

Ja bym chętnie zagrał na forum, na którym grywalnymi rasami byliby ludzie zdolni do zamiany w smoki (chyba nawet była jakaś gra komputerowa w takich klimatach), bo granie samym smokiem mi nie podchodzi; sprawa ma się tak samo z graniem zwierzakami. Kiedyś na mojeforum.net był PBF, na którym grało się człowiekiem o umiejętności zamiany w wilka (tęsknię, pozdrawiam Noire) i z radością przywitałbym forum w podobnych klimatach, ale oczywiście zamieniając wilki na smoki.

Co do samego tematu, jest tak jak wspomnieli poprzednicy: jest popyt, nie ma podaży. Ogólnie mam wrażenie, że poza SLami rynek PBF nie oferuje czegokolwiek więcej (ile mamy dobrych forów w klimatach fantasy, postapo itp., które mogą się pochwalić naprawdę sporym gronem aktywnych graczy? nie liczę tych z 10 osobami, które "stawiają na jakość"). Może to jakaś podpowiedź? Może pora celować w lżejsze mechaniki na forum zamiast zmuszać graczy do tryhardowania?
Nie mówię o popadaniu w skrajność i robieniu forum bez MG itp., ale nie ma co się silić na "elitarne" forum, bo to odstrasza. Ot, taki kącik dla tych, którzy potrzebują wyzwania i dla tych, którzy chcą się zrelaksować na fabule.

Ja trzymam kciuki, jeśli chcesz się za to wziąć.

Awatar użytkownika
O mnie
Na PBFach nic mnie już nie zaskoczy.
Czasami zjawiam się znikąd.

#41348 13 cze 2018, 23:39

Syok pisze:Ja bym chętnie zagrał na forum, na którym grywalnymi rasami byliby ludzie zdolni do zamiany w smoki (chyba nawet była jakaś gra komputerowa w takich klimatach), bo granie samym smokiem mi nie podchodzi; sprawa ma się tak samo z graniem zwierzakami. Kiedyś na mojeforum.net był PBF, na którym grało się człowiekiem o umiejętności zamiany w wilka (tęsknię, pozdrawiam Noire) i z radością przywitałbym forum w podobnych klimatach, ale oczywiście zamieniając wilki na smoki.
Koleżanka robiła, było prawie gotowe, ale niestety życie jej się nieco posypało i wycofała się z PBFów. A forum było fantastyczne.

Awatar użytkownika

#41349 14 cze 2018, 8:51

Ja bym chętnie zagrał na forum, na którym grywalnymi rasami byliby ludzie zdolni do zamiany w smoki (...)
O to to. Początkowo mi ten pomysł co prawda nie podchodził, z racji na dwie różne, skrajne rasy, aczkolwiek dobrze zorganizowane i opisane mogłoby być interesujące, choć trzeba by się przygotować, że będą dwie grupy użytkowników (ci wolący granie smokiem i ci wolący granie człowiekiem), które należałoby uczciwie i równomiernie dobrze zaspokoić.

Awatar użytkownika

#41397 16 cze 2018, 19:48

Black Cat pisze:
Czy te fora się skończyły, czy są po prostu zbyt nudne, by utrzymać przy sobie graczy?
Nie skończyły się ani nie są zbyt nudne. Po prostu cały świat PBFowy przeżywa kryzys i fora świeże umierają często miesiąc czy dwa po powstaniu i to bez względu na tematykę. Administracja ma za mało zapału, gracze mają za mało zapału, samych potencjalnych użytkowników jest za mało itd itd.
Jako, iż jestem starym wyjadaczem w kwestii PBFów, muszę zaprzeczyć temu aby ostatnio jakiś kryzys szczególny był. Odkąd pamiętam sytuacja wyglądała właśnie tak, że wiele for powstawało a tylko nieliczne trwały dłużej niż kilka miesięcy. Moim zdaniem nic się w tej kwestii nie zmieniło i wygląda to dokładnie tak jak kilka-kilkanaście lat temu.

Myślę, że to nie kwestia tematyki, bo poza bardzo niszowymi tematami (a smoki z pewnością nie są niszowe), każde forum ma szansę przetrwać i się rozwinąć. Wszystko leży w rękach administracji i ich samozaparcia, bo nawet gdy graczy nie widać, to wytrwałością można przetrwać taką posuchę, a nowi użytkownicy się znajdą widząc że forum wciąż funkcjonuje.

Awatar użytkownika
O mnie
płaczę nad caledonią
Moje RPGi
story of magic

 tangjinjaem#3954

#41399 16 cze 2018, 20:14

Hm, jak czytam o smokach to od razu do głowy przychodzą mi inne zwierzęce fora. Kiedyś był ich wysyp, nie? Wilki tam, wilki tu. Pieski tam, pieski tu. Koty (no dobra, Arcia żyje, ale Arcia to Arcia :D), po drodze były nawet jakieś lisy i inne zwierzątka, w tym dinozaury.
Szczerze to na początku też myślałam, że fora przechodzą jakiś kryzys. Dawniej portale pojawiały się masowo, niczym grzyby po deszczu. Działało milion for na raz, ale zazwyczaj były to krótkie, intensywne okresy, gdzie każdy grał wszędzie, każdy miał milion rozgrywek, by po czasie odpuścić i stworzyć kolejne forum.

Czy sądzicie, że userzy po prostu... Dorośli? Na zwierzaczkach grało się kilka dobrych lat temu. Choć nie ukrywam, sentyment nadal pozostaje.

Awatar użytkownika

#41401 16 cze 2018, 22:01

I znowu się muszę nie zgodzić. Wprawdzie nie szukam jakoś super aktywnie nowych for, ale z pewnością jakieś fora zwierzęce się pojawiają nowe, z tego co się orientuję to jest co najmniej Valor, jest jeszcze jakieś forum z świata wojowników (koty), które się nieźle trzyma, ostatnio się nimi interesowałem.

Co do dorastania... lat na moim koncie przybywa, a średni wiek użytkowników jakoś się nie zmienia na forum :X Ciągle napływa świeża krew, więc chyba można zaprzeczyć jakoby nasze społeczeństwo graczy się jakoś szczególnie starzało.

Awatar użytkownika

#41413 17 cze 2018, 10:25

Czy sądzicie, że userzy po prostu... Dorośli? Na zwierzaczkach grało się kilka dobrych lat temu. Choć nie ukrywam, sentyment nadal pozostaje.
Oczywiście, że dorośli. Ja też dorosłam i tak, jak kiedyś grałam tylko na zwierzęcych forach, tak teraz coraz częściej sięgam po ludzkie, aczkolwiek... mimo swojego wieku wciąż biegam kotkami na artemidzie. Wciąż podjęłabym się zabawy wilkiem i w dalszym ciągu chciałabym poprowadzić smoczą postać.
Niektórzy z wiekiem zamykają się przed starymi doświadczeniami, a inni wciąż się ich trzymają, tyle że równolegle otwierają się na inne, nowe, ot. Cała filozofia.


Artemida się trzyma głównie dzięki dobrym zmianom w administracji. Jak to było... fora upadają przez wypalenie się adminów? Właśnie. Na kotkach, gdy admin nie wyrabia, po prostu odchodzi, a na jego miejsce wybierani są nowi i... życie leci dalej.
Poza tym - fora nie mają teraz konkurencji. Valor nie ma szczególnie ciekawej i interesującej fabuły, a *walki to jakaś komedia - mimo to kwitnie w użytkowników, głównie dlatego, że jako taki popyt jest, ale podaży już nie.

* Niech się doświadczeni MG'owie złapią teraz za głowę, bo walki z potworami na Valorze polegają na tym, że na początku otrzymujemy informację o tym czy wygramy, czy nie. Na tym kończy się rola Mistrza Gry. Cały przebieg walki opisuje użytkownik, a po długości posta oceniane jest ile dostaniemy pkt exp i jakie otrzymaliśmy obrażenia (gdzie obrażenia także są zależne od widzimisię użytkownika).

#41417 17 cze 2018, 13:56

Grałabym.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2018, 17:50 przez Bongo Pogody, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 2 razy
 Sherinae#9988

#41422 17 cze 2018, 14:40

Chyba czas najwyższy odpisać we własnym wątku.

@Halla, to o czym piszesz istniało już na DD i przyznam sama, po grze na dwóch różnych edycjach tego forum, że to po prostu nie działa, a przynajmniej nie w wydaniu DD. Może to kwestia mnie, ale to, w jaki sposób DD było zrobione mnie już odrzuca. Nie chcę jednak robić gigantycznej antyreklamy, więc poprzestanę na tym.

Osobiście mam dosyć for opartych na wielkich, mitycznych bóstwach, które plują na wszystkich i tylko się obrażają. Na wymienionych smoczych forach, oprócz Ezereth, bo tylko tam nawet nie zdążyłam zagrać, były gatunki smoków i o mój borze, jak mnie to denerwowało. Swój pomysł na forko sprzedałam koleżance oraz admince z DD, bo ufałam, że pomysł mogłaby wykorzystać, chociaż muszę przyznać, że gdy zobaczyłam półprodukt, to moje emocje opadły.

Ja sama nigdy za sterem nie siedziałam. Zawsze bawiłam się w MG lub po prostu coś tam pomagłam. Najlepiej zaś się czułam jako szefowa jakiegoś stada (mój kochany Skraj <3). Dlatego też boję się sama postawić coś dużego na sobie. Muszę przyznać, po prostu nigdy nie miałam wysokie samooceny i często kwestionuję sama siebie, toteż nie uznaję siebie za dobry materiał na adminkę.

Wracając jednak, czytając te wasze komentarze odnoszę wrażenie, że ile ludzi, tyle pomysłów. Halla mówi o bogach i przekomarzaniach między stadami, a Syok mówi o Smoczych Rycerzach z Divinity II DKS : D.
Taka mnogość wizji tylko pokazuje, że stworzenie forum dla wszystkich jest dość trudne. Co byście jednak powiedzieli na forum smoki plus ludzie zdolni do zmiany w smoki?

Pozwolę sobie opisać moją małą wizję. Jeśli nawet ktoś mi zakosi, to trudno, aż tak mi na tym nie zależy, bo to przecież PBFy, a nie poważny biznes.
Moje dzieło opierało się na zamyśle, gdzie smoki, to nie jest banda niezdarnych smoków, a naprawdę inteligentna rasa ze swoją sztuką i kulturą. Miały swoje miasto, języki i gatunki. Dzięki sile i intelektowi był w stanie rozwijać się, mimo zagrażających im poczwar, które kryły się w krainie. Po pary wiekach z powodów nieznanych, smoki zapadły na dziwną "chorobę". Objawiła się ona tym, że smoki straciły z dnia na dzień cały swój intelekt. Kierowane jedynie instynktem i pragnieniem przetrwania utraciły swoją pozycję jako głowy łańcucha pokarmowego, a cały ich spadek kulturowy przepadł w odmętach czasu. Jedynym wspomnieniem ich siły było Miasto, które powoli popadało w ruinę. Minęło 1000 lat. Świat zdziczał, stare trakty upadły, a same smoki straciły na liczbie i sile. Wówczas, do brzegu dobili "ludzie", czyli naród stworzony przez wszelkiej maści człekopodobne istoty (czyli co tylko chcecie, bo nie chciałam stopować ras). W ciągu ledwie 5 lat udało się oswoić pierwsze smoki, które niczym woły służyły do kolonizacji nowego kontynentu, który właśnie odkryto. No i minęło kolejne 5 lat, aż pierwszy smok przebudził się z przeklętego snu. I tu właśnie zaczynała się fabuła, gdzie smoki rozproszone po nieprzyjaznym świecie budzą się z letargu "głupoty" i mają na głowie swoje własne przetrwanie i najeźdźców na karku.
Taki był plan, ale ja nigdy dobra w fabuły nie byłam.
Rasy były dowolne, podzielone właśnie na ziania, bo i to był mój pomysł, który sprzedałam. Umiejętności zdobywało się od gracza lub trenera i był system przechodzenia między mapami, jak w Skraju, zresztą za błogosławieństwem jednej z adminek zdobyty. Na tym skończyłam.

Awatar użytkownika
O mnie
czekam aż znowu będziemy popijać bacardi

#41424 17 cze 2018, 17:05

Bongo Pogody pisze:Moje forum ze smokami jest gotowe od połowy maja, ale nie otworzyłam go bo oczywiście kilka osób zaczęło pluć na mnie jadem, że "kolejne smocze forum".
To trzeba się nie przejmować tymi jednostkami, ja w każdym razie chętnie bym wpadła! A co do stad, zawsze to jakieś urozmaicenie fabuły i dodaje często fajne wątki do rozgrywki, a z drugiej strony może stanowić też podłoże do spin między użytkownikami. No nie zadowolisz wszystkich ;(
Lerlo pisze:Taka mnogość wizji tylko pokazuje, że stworzenie forum dla wszystkich jest dość trudne. Co byście jednak powiedzieli na forum smoki plus ludzie zdolni do zmiany w smoki?
Mi się zamysł podoba i chyba już kiedyś to się pojawiło w pomysłach. Przypominają mi się dwie książki, raczej młodzieżowe, ale poświęcone tej tematyce "Ognista" i "Niewidzialna" Sophie Jordan gdzie istnieli drakoni - ludzie mający zdolność przeistaczania się w smokopodobne istoty.
Ja zawitałam z wyżej wymienianych na Skraj i chociaż nie pożył zbyt długo, to pozostał sentyment, toteż jeśli ktokolwiek się zdecyduje stworzyć coś o smokach to chętnie posłużę czasem i wesprę projekt ile będę mogła. :lowki: