#104 Otwieranie się na nowych graczy

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Lubię w larpy, PBF-y i masochizm emocjonalny.
Moje RPGi
The Gifted

 @Kaczka#4211

#38654 02 mar 2018, 13:03

Co jakiś czas wraca do nas jak bumerang jeden temat: mamy problem. Społeczeństwo PBF-owców się starzeje, a jakby tego było mało - kurczy. Kisimy się w naszym małym gronie z którego co jakiś czas odchodzą kolejne osoby przytłoczone obowiązkami zwykłego życia albo po prostu znudzone tą formą rozrywki, nowych graczy jak nie było, tak nie ma. Jasne, praktycznie na wszystkich forach mamy ładne, długie i rozbudowane posty, zniknął problem jednolinijkowców, ale co z tego, skoro prędzej czy później będzie za mało graczy i fora zaczną wymierać?
Rozwiązaniem naszego problemu byłoby wciągnięcie nowych graczy, otworzenie się środowiska. Wszystko brzmi pięknie na papierze, ale prawdziwe pytanie brzmi, jak się za to zabrać? Kto w ogóle powinien być za to odpowiedzialny? I czy w ogóle jesteśmy gotowi przyjąć z otwartymi ramionami nowych, nieopierzonych graczy?

Na czacie dyskutowaliśmy o tym, jak w ogóle moglibyśmy zainteresować nowych graczy forami i dość szybko wpadliśmy na pomysł, żeby zacząć promować się na konwentach, zwłaszcza że spora część z nas jeździ na nie tak czy siak. Słyszałam, że kiedyś Asami tworzyła na Pyrkonie na bloku dla początkujących prelekcje o PBF-ach (proszę, nie zaczynajcie dyskusji o samej Asami), ale osobiście nigdy ich nie widziałam w programie. Może po prostu nie zwróciłam na to uwagi, a może ta inicjatywa już umarła śmiercią naturalną.
W każdym razie, sama zgłosiłam prelekcję na Pyrę, nie wiem czy ją przyjmą, bo to nie jest szczególnie nośny temat (zwłaszcza że celuję w już aktywnych PBF-owców), ale wydaje mi się, że wspólny szturm na konwenty mógłby zdziałać sporo dobrego. Oprócz tego, że zaczęlibyśmy istnieć gdzieś poza internetem, więc łatwiej można byłoby się o nas dowiedzieć, to jeszcze mogłoby to zaktywizować nasze środowisko.
Jeśli myślicie, że to niemożliwe, to szybko przytoczę tutaj przykład larpowców. Jeszcze kilka lat temu byli małym hermetycznym środowiskiem, ale od 2009 zaczęli się otwierać na innych, od około 2013 zaczęli szturm do mainstreamu, a obecnie istnieje sporo osób, które nie grają w larpy, ale mają pojęcie o co chodzi. Skoro oni dali radę, my też możemy. Wydaje mi się, że mimo wszystko potrzebujemy do tego wyraźnego odcięcia się od gier RPG (a przynajmniej odcięcia się pod względem nazwy), żeby promować się pod własnym sztandarem. Proszę, pomińmy temat czy PBF-y to to samo co RPG, to kwestia na inną dyskusję. Chodzi mi raczej o to, że powinniśmy podkreślić naszą niezależność właśnie za pomocą tego, jak sami się nazywamy.

Inną opcją, jest wciągnięcie role-playowców do naszego środowiska. Spora część z was pewnie nie kojarzy o kim mówię, więc szybko wyjaśniam: na Facebooku, ale też jeszcze na gg czy NK istnieją grupy ludzi, które właśnie wymieniają się krótkimi wiadomościami dotyczącymi działań ich postaci. Mają nieco inny slang niż my, trochę nas dzieli, trochę łączy, ale to i tak nasi najbliżsi kuzyni w polskim fandomie.
Myślę, że moglibyśmy ich stosunkowo łatwo wciągnąć do naszego środowiska, ale właśnie - czy jesteśmy na to gotowi? Poziom pisania RP jest bardzo różny - od podobnych elaboratów jak u nas, do kilku zdań. Poza tym, tym wszystkim ludziom trzeba by wyjaśniać wszystkie te różnice między RP a PBF-ami i, przy okazji, nie zrazić ich kręceniem gównoburz czy nie sprawić, żeby PBF-y wydały im się zbyt skomplikowane.
Kolejne pytanie brzmi: co w takim wypadku powinniśmy promować? Poszczególne fora? Eden? Czy potrzebujemy do tego jakichś specjalnych poradników albo osób, które będą odpowiedzialne za zajęcie się naszymi nowymi owieczkami?

#38656 02 mar 2018, 13:44

Dotarcie do grup jest chyba najważniejszą częścią. Sam w temacie rp jestem zielony, ale dwie osoby grające na Proelium przyszły z takich grupek, a ich posty nie należą do linijkowcow. Więc jak widać, da się połączyć graczy rp z naszym systemem.

Co do tego, co konkretnie reklamować... Najlepiej właśnie bazy danych, huby do wielu pbfow, czyli Eden i Vision. Grupka na fb też nie jest zła (obszerny spis pbfow) ale z poziomem dyskusji różnie bywa.


Inna sprawa, że larpy to trochę "zywsza" zabawa, a płatne akcje są bardziej "nośne" dla osób, które chcą przeżyć przygodę i miec fajne zdjęcie na pamiątkę.

Póki co krótko, bo piszę z telefonu.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#38657 02 mar 2018, 13:45

Kiedy jeszcze byłam modem Edenu to regularnie spamowałam linkiem do niego na grupach dla RPowców, skupiając się na promowaniu jego bazy. Nie wiem na ile to się spisało (był mały odzew), ale liczę na to, że chociaż trochę pomogło. Ja już w ekipie nie jestem bo się nie dogadałam z adminkami, ale liczę na to, że któraś z nich się tym zajmie.

Nie podoba mi się zupełnie celowe nazywanie się inaczej. Jesteśmy w większości erpegami mimo wszystko, więc po co się z tym kryć?

Mogę za to podzielić się czymś, co działa: sprzedawanie ludziom historii. Wrzucanie na takie erpowe grupki opisów moich postaci, fabuł i propozycji grania ze mną na forum skutkowało odzewem przynajmniej 20 osób. Scrollując i widząc jakiś Eden omijali go, ale widząc wciągający wstęp do fabuły jakiegoś forum fantasy, czy relacji na slu reagowali i byli chętni do gry. Tylko pojawia się pewien szczegół... 99% chętnych na fabułę ze mną było odrzucone staroświeckimi wyglądami second life'ów i Petersburga, a ostatecznie rezygnowało, bo nie chciało im się męczyć z przystosowywaniem się na nowo do strony (albo co gorsza torturować się uruchamianiem jej na telefonie czemu się nie dziwię, bo o ile jak przywykniesz do małych literek na Pete to na telefonie robi się już groźnie) i mówiło mi, że zwyczajnie niewygodnie im się pisze i wypełnia "głupie wzory pełne kodów". Oni erpią na messengerze, discordzie, blogach - wszystko dostosowane do działania równie dobrze na komputerze i telefonie, tablecie. Kp wrzucają jako suchy tekst + obrazek. Nie są im potrzebne dwie strony htmlu tylko gwarancja dobrej zabawy i wygoda. Sprawienie, że PBFy również będą takie wygodne na pewno by pomogło, a mam wrażenie, że wraz z upływem czasu i pojawieniem się nowych technologii gry forumowe pozostały gdzieś na granicy, bo ładnie wyglądają, ale zwykle dość sporym kosztem.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#38658 02 mar 2018, 13:47

Moim zdaniem, tak w skrócie:

- Użycie nazwy PBFów jest dość logicznym posunięciem. A opisywanie tego jako gra realizowana poprzez forum z innymi graczami, mająca na celu tworzenie wspólnych historii w jednym uniwersum, będzie dobrym punktem wyjścia. Poza tym am wrażenie że za granicą bardziej istnieje pojecie PBP (Play by post) i nie jest łączone z przydomkiem RPG.

- Promocję trzeba realizować przez Eden i VL, bo to są twory które raz jednoczą, a dwa niosą ze sobą pewien poziom profesjonalizmu (tzn. bazy forów, łączenie społeczności, niusy z naszego świata itp.).

- Każda drama sprawia, że ktoś się zniechęci, a ktoś przyjdzie z popcornem. Taka natura ludzka. Ale czym mniej dram tym większe szanse powodzenia w rozroście społeczności, to jasne. Jako że spora część dram wynika z prywatnych konfliktów, to po prostu trzeba się ugryźć w język, zapomnieć.

- Promocja na konwentach przyda się zarówno w blokach literackich jak i RPGowych. Znam wiele osób z PBFów, które zarówno w jednym jak i drugim kierunku swoje hobby realizują. A jako że jednak więcej na naszych forach jest pisania, niż typowego rzucania kostką, to wydaje mi się, że promocja w blokach literackich będzie bardziej efektowna.

- Trzeba też promować te fora, które mają duży starz i niemałą liczbę użytkowników. Forum z 15 zalogowanymi osobami bądź forum otwarte parę miesięcy temu to nie jest materiał na promocję. Owszem, nasza społeczność lubi nowe fora i grywa na forach, które nie powalają listą ostatnio aktywnych. Ale to nie jest dobry materiał na promocję dla osób, które nie mają o nas zielonego pojęcia.

Podsumowując, widziałbym jakieś prelekcje, stoiska, które wypromują te najlepsze pod wymienionymi wyżej względami fora. Które będą się do Edenu i VL odwoływać na tyle często w swojej treści, aby mocno zapadły potencjalnym nowym graczom w pamięć.
Trzeba też się promować na stronach związanych z literaturą; z opowiadaniami pisanymi przez innych dla swojego hobby. Są różne portale tego rodzaju, mniej i bardziej profesjonalne. Reklama, reklama.
To wymaga czasu, chętnych i cierpliwości. Trzy rzeczy, które nawet gdy pójdą ze sobą w parze, mogą być stłumione przez niepotrzebna krytykę.
x x x x

#38659 02 mar 2018, 13:58

Również na tumblr siedzi spore środowisko roleplayowców i swego czasu próbowałam kilku znajomych z tamtej platformy przeciągnąć na naszą, jednak prędzej, czy później się poddawali, bo niestety funkcjonowanie directory, a pbf'ów trochę się różni. Jasne, wiele zasad jest wspólnych, jednak sam sposób prowadzenia postaci często zniechęca. Główną przyczyną jest to, że na RP, ma się większą swobodę, gdyż fabuły mogą być zastąpione zwykła, luźną rozmową między postaciami. Na tego typu roleplayach ploty są zazwyczaj dodatkiem, bo jednak ludzie skupiają się na tworzeniu więzi przez zwykłą rozmowę prowadzoną na chacie, co nie oznacza, że nie piszą wątków, bo piszą. Jednak często słyszałam, że fora pbf są dla nich zwyczajnie nudne, nieciekawe, bo jedynie pisanie fabuł przyjmuje formę IC, a reszta portalu opiera się na OOC. Jeśli chodzi o środowisko roleplayowców, mimo że jest im do nas najbliżej, to wydaje mi się, że ciężko będzie ich przekonać do takiej formy gry.
Wypowiedź opieram na własnych doświadczeniach, żeby nie było.

Awatar użytkownika
O mnie
Zaczarować Cię?
Podziękował(a): 5 razy

 ZEON#9723

#38664 02 mar 2018, 15:53

A ja powiem coś zupełnie innego. Otwieranie się na nowych graczy? Przecież fora w większości przypadków nie są wstanie utrzymać nawet tych graczy, którzy już się zarejestrowali. Chodzi mi o to, że jest wiele przypadków kiedy przez pierwsze 2-3 liczba zarejestrowanych kont jest bardzo duża (zwłaszcza nowe sl'e), a później gracze uciekają. Dlaczego tak jest? Przecież nie dlatego, że forum się nie podoba - przecież się zarejestrowali. Myślę, że jednym z największych przyczyn jest to iż piszemy za długie posty. Akcje się ciągnął i gracze tracą chęć odpisywania, gdyż rozgrywka jest niepłynna i czasem po prostu nie wie się co trzeba napisać. Często jest tak, że osoba która zaczyna temat jest obarczona obowiązkiem utrzymywania rozgrywki, a ta druga osoba sobie po prostu odpisuje na niego, właściwie nic nie wnosząc. Piszmy posty krótsze o połowę, a na pewno rozgrywki staną się płynne i wszyscy będziemy czerpać radość z gry. Ile się słyszy "nie mam weny", to zamiast jednego posta, który powinien być ładny i długi, napiszmy post krótszy, który na dobrą sprawę również będzie ładny.

Kolejną przyczyną jest totalny brak reklamy poza edenem, wróćmy do aktywnego życia na toplistach czy wymieniajmy się buttonami. Temat został poruszony w lipcu minionego roku w tym temacie, ale że oko edenu segreguje tematu według numerów to zapewne większość użytkowników nie zauważyła iż temat został poruszony na nowo lub po prostu nie miała nic do powiedzenia - nie ważne.

Dajmy na to ktoś polubił anime Fairy Tail i pomijając kwestie, że nie ma pojęcia o edenie ( akurat fora o anime się słabo reklamują na edenie) to w jaki sposób szuka sobie pfbu? "PBF Fairy Tail", zapewne wklepuje te trzy wyrazy w google i patrzy, ewentualnie "Gry PBF" i wyświetlają się toplisty. Czy Eden się reklamuje na toplistach? Nie wiem, nie zauważyłem nigdy - może jestem ślepy. Z resztą nigdy specjalnie nie interesowałem tą kwestią.

Szukacie nowych rozwiązań, ale zrezygnowaliście ze starych, które wcale nie były złe. Podsumowując piszmy krótsze posty, upłynniając nasze rozgrywki i reklamujmy fora jak dawniej, poprzez wymianę.

Awatar użytkownika
O mnie
Lubię w larpy, PBF-y i masochizm emocjonalny.
Moje RPGi
The Gifted

 @Kaczka#4211

#38667 02 mar 2018, 17:52

Dzięki za taki piękny odzew <3

Shappie, nie chodzi mi o krycie się, raczej właśnie podkreślenie tego, że PBF-y oferują nieco inną rozrywkę niż klasyczne RPG. Wracając do przykładu larpów: możesz je nazywać po prostu grami fabularnymi, ale po co, skoro mają własną, fajną nazwę?
Zaproponowałaś coś naprawdę fajnego! Właściwie można by wszelkiego rodzaju poszukiwania wrzucać nie tylko na eden i grupę na Facebooku, ale też właśnie na takie grupki razem z propozycją pomocy przy ogarnianiu forum. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Noritoshi, wydaje mi się, że akurat w przypadku uderzania w środowisko RP forum z krótkim stażem nie byłoby szczególnym problemem - z tego co kojarzę, oni też mają problem z utrzymaniem czegoś dłużej niż kilka tygodni.
I o ile mój wrodzony optymizm pozwala mi wierzyć, że możemy urządzić jakiś szturm na prelekcje, to nie byłabym tego taka pewna co do stoisk. W końcu ktoś musi je przygotować, potem ich pilnować, a to jednak wymaga czasu.

Dziwny, wydaję mi się, że kwestia graczy znikających for, to raczej kwestia migracji niż wycofania się z tej formy rozgrywki. Ktoś rejestruje się na forum, pisze kilka postów, ale jeśli z jakiegoś powodu nie wsiąknie, to odchodzi na inne forum, ewentualnie koczuje przez tydzień-dwa na edenie, aż w końcu otworzy mu się forum marzeń. Jeśli i to mu nie podpasuje, to powtarza operację, aż do skutku. Więc chociaż ci ludzie chwilowo nie piszą, to jednak są w jakiś sposób aktywni w środowisku i mają zamiar wrócić na jakieś forum. I o to mi mniej więcej chodzi - nie o ludzi na jakimś konkretnym forum, tylko o środowisko ogółem. Wydaje mi się, że przez to te ciągłe migracje i spadki aktywności nie mają aż takiego znaczenia, przynajmniej w tej kwestii.

Co do toplist i buttonów - tak jak sam piszesz, to jest opcja, ale dla osób, które już mają pojęcie o tym, że istnieją PBF-y, nawet jeśli grają w nie w jakichś zamkniętych społecznościach. Mi chodzi o nieco inny target, o ludzi którzy jeszcze nie wiedzą, że chętnie by się do nas przyłączyli.

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 1 raz

#38671 02 mar 2018, 21:01

A gdyby zacząć reklamować się na fanpage'ach? Może nie jest to związanie dla SL, ale myślę, że coś takiego może zadziałać w przypadku for "na podstawie". Bo gdzie indziej znaleźć użytkowników jak nie pośród fanów danego uniwersum. I nie porzucałabym pomysłu z reklamowaniem się na np. nk. Ludzie tam też często piszą długie wiadomości, a brakuje im towarzystwa.

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#38705 03 mar 2018, 22:26

Wiesz, trzeba też podzielić Nowych Graczy na grupy. Czy mówimy tutaj o zupełnie nowych nowych Graczach, którzy mają styczność z PBFami, a mam jednego takiego u siebie, czy może nowych starych, co tylko szukają sobie miejsca, by zagrzać na dłużej lub mieć jakieś zaklepaną miejscówkę.

W przypadku nowych Graczy, nie obeznanych ze światem pbf wydaje mi się, że brakuje czegoś, co by im pomogło zaznajomić się ze środowiskiem w jakie wkraczają. Nowe zasady, nowi ludzie, takie osoby muszą się uczyć wszystkiego od zera i jak nie widzą pomocnej ręki ze strony Administracji, czy nawet samych Graczy już siedzących na forum, to szybko się poddają uznając, że to jednak nie miejsce dla nich. Pal licho w takim wypadku z ich zainteresowaniami, jak zrażą się do środowiska od samego początku. I na pewno nie, nawet jak będą znać Eden czy nawet portale typu Visionlighthouse widząc recenzje i czasami wypływające, brzydko mówiąc gówno, tym bardziej podziękują za grę i nawet nie spróbują (i tutaj pojawia się problem wcześniej wałkowanego tematu bólu dupy, który przejawia się w niepochlebnych komentarzach na x czy y forum i co ciekawe, takie osoby same też sobie srają w gniazdo bo jak założą forum to się potem dziwią, czemu nie mają Graczy-właśnie dlatego co wspomniane wcześniej). Zatem w przypadku takich Graczy trzeba się na nich otworzyć, zrozumieć, że oni się uczą tak jak my kiedyś, a nie skakać na nich z przysłowiowym ryjem, a sama to przerabiałam gdy zaczynałam przygodę z PBFami i to nie jest nic przyjemnego jak jakiś użytkownik jedzie po Tobie bo się uczysz dopiero. To bardzo zniechęca, naprawdę.

Jeśli chodzi o Graczy nowych starych to już chyba kwestia tego czego konkretnie szuka, bo czasami widzą, że forum jest w ich klimatach okazuje się, że jednak to nie jest to, czego szukali, bo są elementy im nie odpowiadające, a to coś w historii rasy, a to coś z technologią, a to z realiami. Tu jest wiele czynników i wtedy należy, o ile to możliwe, być w tych kwestiach jako twórca forum elastycznym, ale NIE DO PRZESADY! Nie będziemy zmieniać wszystkiego pod jedną osobę jeśli to ma zburzyć cały koncept realiów forumowych.

Należy także dodać, że niektórzy Gracze często chodzą parami i to też w pewien sposób wpływa na to, czy ktoś zagra na x czy y forum. Ja rozumiem, że fajnie jest grać ze znajomym, ale jeśli ten znajomy/znajoma nie polubi forum na którym byśmy chcieli zagrać to dlaczego mam sobie odpuszczać? Trzeba wtedy spróbować, ale delikatnie Gracza, żeby spróbować swoich sił w pojedynkę, bo może okazać się, że znajdzie bratnią duszę na forum. Jednak jest to naprawdę trudne, bo ludzie też muszą się nauczyć koegzystować z nowymi osobami. Nie raz czytam, słyszę czy jestem świadkiem jak ludzie piszą, że pograliby na takim czy takim forum, ale ciężko się im przebić i to dlatego, że albo nie mają możliwości albo są tak przyzwyczajeni do tej drugiej osoby, że czują się niepewnie i ta niepewność jest dostrzegana przez innych. Trzeba również otworzyć się na takie osoby, w sumie jak na każdego.

Ja korzystam praktycznie ze wszystkich możliwości reklamy forum, zarówno fanpage, wymiana nie tylko z pbfami, a nawet wrzucam informację na profilach na niektórych portalach, że jestem prowadzącym takie i takie forum. Nie korzystam z topek, bo w sumie mało to pomagało na dobrą sprawę, przynajmniej w moim przypadku. Nie wiem jak u innych.
Wydaje mi się, że też problemem z reklamą, bo ludzie nie odróżniają recenzji od recenzji, wiecie co mam na myśli, nie?

Co do reklamy na konwencie to...próbowałam reklamować dwa razy forum. Jedno nie było moje i w sumie nie wypaliło do końca, ale może dlatego, że ogółem jednodniowy konwent to był zły pomysł. W drugim przypadku wyszło samo, kiedy prowadziłam na ZjAvie w ubiegłym roku panel o tworzeniu świata autorskiego nie tylko fantasy. Nagle, nim się zorientowałam rozmawialiśmy o Crystalu, będące w powijakach, a także grach innych osób. Z reklamą na konwentach trzeba wiedzieć kiedy o forum zacząć wspominać. Wydaje mi się, że sam panel o pbfach nie wystarczy czy samym forum, bo temat się wyczerpie krócej niż w przeciągu godziny, a nie oto chodzi. Lepiej założyć panel/program o czymś co jest bliskie naszemu tworowi tematycznie i to ładnie wpleść podczas dyskusji.

Może też jeszcze próbować ze zlotami, jak to często bywało w świecie vallheru. Jeśli Gracze będą mieli okazję się spotkać to też to inaczej wygląda jeśli poznajemy kto kryje się za avatarem takiej i takiej postaci. Ludzie się poznają i dzięki temu lepiej im się prowadzi sesje, ale to moje zdanie i nie musicie się z nim zgadzać.

Tyle ode mnie, póki co w temacie!

#38909 11 mar 2018, 17:06

Duck of awesome pisze:
Inną opcją, jest wciągnięcie role-playowców do naszego środowiska. Spora część z was pewnie nie kojarzy o kim mówię, więc szybko wyjaśniam: na Facebooku, ale też jeszcze na gg czy NK istnieją grupy ludzi, które właśnie wymieniają się krótkimi wiadomościami dotyczącymi działań ich postaci. Mają nieco inny slang niż my, trochę nas dzieli, trochę łączy, ale to i tak nasi najbliżsi kuzyni w polskim fandomie.
Myślę, że moglibyśmy ich stosunkowo łatwo wciągnąć do naszego środowiska, ale właśnie - czy jesteśmy na to gotowi?

W sumie to ja z moimi znajomymi z slków piszemy często na gadu ze sobą w ten sposób, który opisałaś - nawet nie wiedziałam, że to ma nazwę i że to jest jakaś oddzielna gałąź (czy nie jestem pfb? :c). Jeżeli mam mówić o sobie - pewnie nie miałabym absolutnie żadnego problemu, zeby włączyc takie osoby, bo mi to na przykład sprawia przyjemność, takie pisanie z punktu widzenia kreowanej postaci. Wolę to o wiele bardziej niż rozmowy o życiu prywatnym z ludźmi z forek, bo 1) mam zasadę, że nie spotykam się na żywo z ludźmi z forów; 2) po prostu mnie to nie interesuje.

No i wiesz, to, że ja lubię tak działać to chyba jednak nic nie znaczy, bo jak próbowałam w ten sposób pisać na czacie na forkach, to spotkałam się w sumie prawie zawsze z niezrozumieniem i prośbami o zaprzestanie. I nie jest to tylko kwestia sl, ale również przeróżnych forek fantastycznych, co dziwne na tych fantastycznych nawet ostrzej mnie traktowano. Prawie zawsze okazuje się, że ludzie wolą poruszać na czacie bezsensownie po raz 10 w miesiącu kwestie polityczną, niż bawić się w to po co są na forkach - wtedy ja się zaczynam zastanawiać czy forka to nie jest coraz częściej ucieczka w poszukiwaniu znajomych przez ludzi, którzy nie mają w realu z kim o takich rzeczach mówić? Dość delikatna kwestia, ale ja prawdę mówiąc wolałabym zostawić forka sprawom postaciowym, a o poglądach rozmawiać na prywacie. Niestety - mam wrażenie, że jestem w mniejszości.

Dlatego nie wiem, czy jesteśmy gotowi przyjąć tych roleplayerów :( a szkoda, miałabym z kim pisać ;(

#39011 15 mar 2018, 0:38

Wtrącę swoje trzy grosze, bo przez te kilka lat, kiedy przestałam udzielać się na forach PBF, krążyłam po sieci szukając alternatyw. Ktoś z was kojarzy może Słodki Flirt? Jest tam dział Opowiadań Grupowych, co według mnie można by podpiąć pod coś na kształt PBFów na mniejszą, okrojoną skalę. Ale, jeśli zależy wam na ludziach, którzy łatwiej załapaliby koncept (ba, niektórzy z nich z PBFami coś wspólnego już mieli) i całą mechanikę for, to według mnie to jest świetne miejsce do zareklamowania się.

Kilka lat temu, możliwe, że w 2015 roku - kłamać nie chcę, a nie mam możliwości weryfikacji - zakładałam tam nawet temat o PBFach. Nie będę się rozwodzić nad tym, w jak nieudolnie wytłumaczyłam, o co chodzi, więc skupmy się na samym fakcie, że zainteresowanie było. Nawet udało mi się wówczas kilka osób wciągnąć na swoje forum!

Społeczność Flirtu też już swoje lata ma, siedzę tam z przerwami od 2012 roku i mimo, że kiedyś naprawdę liczne grono trochę się skurczyło, to wystarczy przejrzeć kilka tematów, żeby zobaczyć, jaki poziom reprezentują. Tamtejsze karty postaci, fabuły i posty naprawdę trzymają poprzeczkę wysoko.

Poza tym, podbijam pomysł grupek i role-playowców, mimo, że akurat z nimi doświadczenia mam nieprzyjemne, to na pewno jest to kopalnia osób, które trochę rozruszałyby naszą, niestety, powoli podupadającą rodzinkę starych, dobrych PBFów. <3

#39013 15 mar 2018, 8:45

Ja zawsze powtarzam i będę to robić aż do znudzenia - facebook, facebook, facebook. I nie poprzez edeny czy vl, nawet nie przez grupy typu Twórcy i miłośnicy (nie mówie, że mamy to wykluczyć - po prostu to nie może być jedyne źródło newsów). Tu trzeba, żeby same pbf'y też posiadały własne, aktywne strony i po prostu spamowały na fb ile się da i gdzie tylko się da. Pisać trzeba o tym, jak najwięcej, bo to tworzy obraz aktywnej grupy, a aktywne grupy będą przyciągały do siebie ludzi. Posty krótkie, ale informujące o tym, co się aktualnie dzieje fabularnie. Jakieś chwytliwe grafiki. Informacje o tym, czym ostatnio zajmuje się administracja.

Czy trzeba pisać coś więcej? :roll:
Google często ma problemy z wyrzuceniem jakiegoś forka na pierwszej stronie, więc warto pomyśleć i nad tym. Dla kogoś nowego konieczność poświęcenia kilku minut na wyszukanie adresu może się okazać bardziej niż zniechęcająca.

Awatar użytkownika

#39044 16 mar 2018, 0:50

@ELLE, fakt dużo osób zapomina o tak podstawowej rzeczy jak wyszukiwarka. Niestety sprawa nie jest tutaj prosta, w dobie gdzie masa witryn promuje się w wyszukiwarkach, znalezienie forum PBF po dość ogólnych słowach kluczowych raczej jest ciężkie, zwłaszcza jeśli forum jest dość świeże. Czasem jednak warto się troszkę pomęczyć i poinstalować chociażby jakieś podstawowe mody na forum pod SEO. Warto czasem też wrzucić gdzieś krótki opis gry z linkiem do naszej domeny. Nawet jeśli nikt z niego nie skorzysta, to zawsze wyszukiwarki będą miały choć te kilka linków prowadzących do naszej strony.

Z drugiej strony nie raz zdarzyło się by na nasze forum trafiły osoby po... wyszukiwaniu grafiki. Warto pomyśleć by obrazki i awatary miały odpowiednie nazwy, a może kilku graczy wpadnie :)

ODPOWIEDZ ]