#100 Orientacja w terenie czyli pola w KP

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Moje RPGi
Cursebreaker
 Miśka#9827

#37228 17 sty 2018, 21:26

Sheppard pisze:Już nie wspominając o tym, że dla niektórych najwidoczniej za ciężko jest wejść na jedną z pięciutysięcy stron na których podane są wzrost i waga aktorów, piosenkarzy czy modeli. Zwłaszcza, jeśli ten wzrost czy waga nie są jakoś zmienione.
No właśnie, problem pojawia się, gdy są zmienione. Bo ludzie zmieniają i to często, bo nikogo nie obchodzi jaką wagę ma aktor (pomijając fakt, że często to jest podana orientacyjna waga jakiegoś wyglądu, ale do roli X aktor schudł/przytył znacząco i to ten wizerunek bierzemy). Mnóstwo razy, aby dostosować postać do realiów, zmieniałam wzrost bohaterki, bo po prostu byłoby to śmieszne, np. postać, która ma 400 lat i ma metr osiemdziesiąt wzrostu jako kobieta jest... zabawna, a przecież są aktorki, które mają właśnie tyle i co zrobisz? I później są kwiatki, bo nikt nie raczy zapytać albo przejrzeć ciekawostek.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem częścią układu, jedną z gwiazd w galaktyce. Zgubiłam duszę i mam dwie pomocne dłonie. W lewej ręce trzymam pióro tworzenia, a w prawej nożyczki niszczenia.
Pomógł(a) : 4 razy

 Noritoshi#2699
 6016244

#37229 17 sty 2018, 21:36

Czy nie mogą po prostu gracze jednego, drugiego, trzeciego forum powiedzieć że chcą te pola w kp?

Zazwyczaj proste rozwiązania są proste.
x x x x

#37447 25 sty 2018, 7:45

Ludziom często nie chce się czytać rozległych opisów postaci, z którymi mają do czynienia. Jestem w stanie to zrozumieć: ludzie nie czytają książek, a zatem nie będą się męczyć czytając podobne temu teksty.
Miałam wiele sytuacji, teraz na Skraju, gdzie zupełnie ingorowano fakt dwóch par skrzydeł u mojej postaci, albo ktoś gryzł ich osłoniętą płytkami nasadę, raniąc samego siebie... :faint:

Teraz użyszkodnicy chcą mieć wszystko pod ręką, wszystko krótko, zwięźle i na temat. Wcale bym nie przesadziła, mówiąc, że wkrótce pojawią się pola w KP na zasadzie to pytanie/odpowiedź - I to nie odpowiedź opisowa, ale krótka, zawierająca jedno zdanie bądź, o zgrozo, słowo. Tak jak ktoś wyżej powiedział:
Włosy: długie blond
Oczy: niebieskie
Gdzie w normalnym opisie postaci, na forach fantasy, te rzeczy opisuje się trochę inaczej, np "na świat spogląda za sprawą obojętnych, acz mrożących krew w żyłach niebieskich ślepi, które okrywa blond grzywa, ciągnąca się od nasady głowy do łopatek"
Tyle, że komu chciałoby się czytać taki długi opis i szukać w nim rzeczy, które go interesują, a których może nie być (bo ktoś zapomniał/nie chciał dodać)? Mało takich osób.
Być może podeszłam do tematu zbyt obszernie i nie trafiłam w sedno, bo nie mówię tu o polach w profilu, ale o podejściu do nich.

Lecz gdyby tak formularz polegał na "pytanie - odpowiedź", to czy w dodatkowych polach nie wystarczyłby link do tego głównego, prezentującego postać postu?
Najlepiej, jakby się ten post wysuwał na z bocznego menu i po najechaniu na nick zmieniała się jego treść :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika

#37448 25 sty 2018, 8:10

Perspektywa graczy oraz współgracza jest prosta - im krócej i trafniej ktoś opisze postać tym lepiej. Pytanie jednak do Mistrzów Gry - czy wy korzystacie jeszcze z Kart Postaci prowadząc sesje? Pytanie wcale nie takie banalne. Znam na pewno takich, którzy do nich nawet nie zaglądają.

Osobiście, gdy prowadzę graczowi, bardzo potrzebuję tych KP. Im bardziej rozwinięta tym lepiej jestem w stanie zrozumieć psychologię postaci i zamysł gracza. Można wtedy wykorzystać smaczki z historii albo 'przewidzieć', co gracza najbardziej ucieszy/zaboli. A im bardziej emocjonująca sesja, tym oczywiście lepiej dla obu stron ^^

P.S. To mój pierwszy post tutaj, więc chciałam jeszcze powiedzieć czeeeeść :)
Femme Mystere
Edelweiss: https://edelweiss.org.pl/index.php

Awatar użytkownika
O mnie
Zaczarować Cię?
Podziękował(a): 5 razy

 ZEON#9723

#37450 25 sty 2018, 8:33

Według mnie odkąd pojawiły się ciekawostki charakter i wyglądać mogłyby przestać istnieć, przecież w wielu przypadkach, zapewne w większości to co zapisujemy w ciekawostkach mogłoby się to znaleźć również w charakterze i na odwrót. Powiem szczerze, że ja w pierwszej kolejności zawsze czytam ciekawostki, ponieważ są przejrzyste i zazwyczaj już dużo mówią o postaci. Charakter nie zawsze chce mi się czytać, a historii nie czytam praktycznie nigdy. Kiedyś karty postaci były króciutkie, potem zaczęto wprowadzać ograniczenia zmuszające gracza do napisania konkretnej ilości słów, a oceniano go na podstawie długości karty postaci "o zajebista karta, dobry koleś".

Jestem zdecydowanie za upraszczaniem karty postaci, aby była ona czymś co JASNO mówi jaka jest nasza postać, bez zbędnego wczytywania się. Poza tym daje również większą swobodę graczowi, ponieważ jeśli zrobi coś niezgodnego z tym co wcześniej napisał w charakterze, pojawia się potem ból dupy, jak to tak. Mniej treści w karcie = większa swoboda w kreowaniu postaci na fabule.

Podobnie jest z resztą z postami, piszemy długie posty i szybko się wypalamy, a rozgrywki przedłużają się cholernie. Kiedyś w dzień dało się napisać nawet 30 postów, a teraz 1-3.

Awatar użytkownika

#37458 25 sty 2018, 10:02

Faktycznie pola charakter mogłoby nie być, bo to i tak wychodzi w praniu. A lepszy jest opis wyglądu czy bazowanie wyłącznie na awatarach?
Femme Mystere
Edelweiss: https://edelweiss.org.pl/index.php

Awatar użytkownika
O mnie
Zaczarować Cię?
Podziękował(a): 5 razy

 ZEON#9723

#37459 25 sty 2018, 10:06

Vulfila pisze:Faktycznie pola charakter mogłoby nie być, bo to i tak wychodzi w praniu. A lepszy jest opis wyglądu czy bazowanie wyłącznie na awatarach?
Według mnie na forach SL można bazować na awatarach, a nawet jeżeli mamy do czynienia z forami sci-fi, fantasy czy coś, gdzie postaci mogą mieć jakieś znamiona, łuski, kolce czy coś to można to również opisać w ciekawostkach. Wyjątek stanowią według mnie fora, na których awatary nie koniecznie mogą odzwierciedlać wygląd naszych postaci.

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#37461 25 sty 2018, 11:06

Na forach fantasy i sci fi, gdzie bazuje się na avatarach rysunkowych (ale nie mangowych) powinnien być opis wygladu w karcie. Arty często są tylko portretami, na których nie widać postury postaci, jak się ubiera, czy porusza. W przypadku magowych avatarów, gdzie wybiera się konkretną postać z mangi, czy anime pewnie można taki punkt pominąć ze względu na to, że widzimy całą postać.
Co do charakteru... z jednej strony uważam go za problematyczny, ponieważ podczas gry może się okazać, że opisana przez nas osobowość nie pasuje, ale z drugiej strony przy uzgadnianiu relacji pomiędzy postaciami lubię wiedzieć, czego mogę się spodziewać.