#59 Wielkie zapowiedzi... i tyle

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]

#28387 18 cze 2017, 23:23

Ostatnio intensywniej przeglądałam zapowiedzi różnych for SL i naszła mnie refleksja na temat tego, że chyba w którymś momencie coś poszło nie tak i obecnie większą wagę przywiązuje się do wielkiej i hucznej zapowiedzi forum niż samego forum po jego otwarciu. Mamy zapowiedzi w formatkach html, opływające w informacje fabularne jak i wycinki z Wikipedii na temat miejsca, w którym rozgrywać się będzie akcja forum. I nie byłoby w tym niczego złego (a wręcz przeciwnie) gdyby jakość zapowiedzi szła w parze z jakością samego forum. Powoli nie będzie starczało palców u obu dłoni do zliczenia wszystkich for, które po pięknych, poetyckich zapowiedziach utrzymały się w świecie PBF może z miesiąc. Jak myślicie co do tego prowadzi? Co sami o tym uważacie?

#28388 18 cze 2017, 23:46

Uważam, że większość wielkich zapowiedzi powstaje w oparciu o to, że administracja ma jakiś pomysł i zaczęła go realizować, bardzo często nie mając pojęcia o prowadzeniu forów.
Na to składa się brak pomysłów oraz to, że po pewnym czasie okazuje się, że prowadzenie forum jest trudne, jest nie tylko przyjemnością, ale i obowiązkiem. W końcu to ciągła praca, trzeba dbać o forum i o graczy. Żadne forum nie prowadzi się samo.
Zdarza się tak, że pomysł po pewnym czasie się nudzi albo nie spełnia oczekiwań, ewentualnie brakuje kreatywności.
Może też chodzić o fakt posiadania forum, władzy, rzekomego prestiżu albo o ulubione wyglądy.
Wina może leżeć też po obu stronach - po adminach i graczach, dla których to forum jest. W tym scenariuszu, w którym admin/admini się starają chcieliby, by gracze starali się tak samo, by swoimi postaciami pomagali kreować ten świat zamiast czekać aż wszystko na nich spłynie.
Zapowiedź ma ściągnąć graczy, ale ona nie sprawi, że pozostaną na dłużej.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2017, 13:39 przez Invisible Hand, łącznie zmieniany 1 raz.

#28389 19 cze 2017, 0:09

Dlatego ja szczerze już od dawna przestałam robić zapowiedzi moich for tylko BOOM, otwieram znienacka i tyle. Bo potem wygląda to tak, że więcej czasu spędzam na przeglądaniu zapowiedzi swojego forum zamiast naprawdę się skupić na jego wykończeniu i zaskoczeniu graczy. Szkoda tylko, że reszta nie bierze ze mnie przykładu...

#28395 19 cze 2017, 8:30

No właśnie odnoszę wrażenie, że forumowy świat trochę się zagubił w niekończącej się gonitwie za prestiżem i byciem oryginalnym, gdzie bądźmy szczerzy, w świecie SL czas na oryginalność skończył się już jakiś czas temu i większość for w mniejszym lub większym stopniu prezentuje te same treści pod pierzynką innego stylu (choć i tutaj pewne schematy siłą rzeczy zaczynają się powtarzać i drażnią mnie wszelkie gównoburze pt. ja mam forum w odcieniach szarości, więc Ty już nie możesz mieć... aczkolwiek to chyba temat rzeka na kompletnie inną dyskusję :roll: ).
Wracając do tematu, z mojego punktu widzenia, patrzę na takie zapowiedzi i mam coraz mniejszą ochotę zajrzeć na forum po jego otwarciu, mając z tyłu głowy te wszystkie piękne opisy, które obiecywały forum trwające przez lata to nic więcej jak tylko puste obietnice, a samo forum trwa maksymalnie miesiąc, czy dwa.
Zgadzam się z INVISIBLE HAND, że prowadzenie forum to praca i chyba faktycznie większość obecnych adminów nie zdaje sobie z tego sprawy, licząc na superwątki chodliwymi wyglądami i nic poza tym.
Jestem ciekawa, kiedy i czy ten wyścig za prestiżem bycia adminem trochę zmaleje i skupimy się na faktycznym graniu na forach i prowadzeniu ciekawych wątków zamiast odgrzewania wiecznie tych samych kotletów w różnych SLowych miastach.

Awatar użytkownika
O mnie
W wolnym czasie przeglądam memy, gram w gre i koloruję sobie, także nie powiedziałabym, że należę do ludzi, którzy powinni wypełniać takie rubryczki.
Moje RPGi
los angeles, ceithir

 jula#2284
 11351499

#28419 19 cze 2017, 15:49

Fora upadają z różnych powodów, ale w tej kwestii o wiele bardziej skupiłabym się na tym, dlaczego w ogóle powstają. Kiedy czytam, że jest możliwość, iż ktoś za robienie forum bierze się tylko ze względu na wygląd, to mam ochotę złapać się za głowę, bo moim zdaniem jest to marnotrawienie pomysłu i czasu, zarówno swojego, jak i graczy, bo jednak na forum przychodzi się po to, by móc pograć i liczy się na to, że Administracja nawet jeżeli nie będzie sprawnie pracowała jako MG, to przynajmniej załatwi wszystkie te podstawowe sprawy. Oczywiście nie chodzi mi teraz o czepianie się o to, że teraz admini na forach zamiast wywiązywać się ze swoich obowiązków, jedynie zajmują się sprawami swoich postaci, bo nie odwiedziłam tylu forów, by móc to stwierdzić, ale jeżeli gdziekolwiek tak się dzieje, to raczej takie forum nie pożyje zbyt długo.
Tutaj pojawia się też kwestia mierzenia swoich sił na zamiary. Ładna otoczka to jedno, przyjemnie się patrzy na śliczną grafikę, ale jeżeli za nią ma się kryć... no nic, tak naprawdę, to dla mnie to zupełnie mija się z celem. Dużo się teraz obiecuje, bo każda kolejna obietnica, która niby ma być innowacją, przyciąga w jakiś sposób ludzi, ale wydaje mi się, że jeżeli coś ma się powielić, a działać, to czasami chyba lepiej zastosować się do czegoś, co już zostało sprawdzone. Dalej pojawia się kwestia tego, że skoro już coś obiecujemy, wypadałoby się z tych obietnic wywiązać, a gdy forum już zaczyna działać, to okazuje się, że jednak do wykonania w praktyce te rzeczy nie są takie proste i wymagają poświęcenia. Dlatego ja uważam, że nie ma sensu w obiecywaniu gruszek na wierzbie. Może to ściągnąć więcej osób na forum, ale jeżeli ma ono przetrwać nawet niecały miesiąc, to lepiej zainwestować w skromniejszy, ale trwalszy projekt. Ostatecznie zapowiedź jest jedynie zapowiedzią i wydaje mi się, że coraz rzadziej ma wiele wspólnego z tym, co dostajemy w praktyce.

#28421 19 cze 2017, 16:16

Mam wrażenie, że każdego roku w okresie wakacji/ świąt wielkanocnych/ ferii czy jeszcze jakiegoś innego okresu, w którym mamy trochę wolnego zaczyna się bum na tworzenie for. Zupełnie jakby tydzień wolnego skłaniał niektóre jednostki do podjęcia wyzwania, którego niestety nie oszacowali zbyt dobrze. Bum na nowe fora przynosił wiele tworów, które były niedopracowane, nijakie, a w efekcie padały góra miesiąc po otwarciu. Nie zawsze tak było ale skoro mówimy o porażkach to ja to widzę tak. Komuś znudziło się jedno forum, admini mu nie odpowiadają albo uważają, że sami poradziliby sobie z taką robotą lepiej, a może chcą właśnie upragnioną Ninę Dobrev żeby ją sparować z Ianem czy kimś tam innym. Wtedy wrzucają byle jaką zapowiedź, nie mają nic nowego do zaoferowania bo i nie oszukujmy się, na typowym forum sl mało komu chce się robić coś ciekawego. Mam wrażenie, że wszystko było już zaoferowane, że wszystko się wszędzie powtarza.
Myślę, że takie zapowiedzi, obiecanki i totalny niewypał to tylko przypadłość tworów typu sl. Jak się patrzy na zapowiedzi czegoś ambitniejszego to sam proces budowy trwa o wiele dłużej, a nowości nie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Swoją drogą inaczej też jest z użytkownikami i podejście adminów na takich forach ale to chyba temat do poruszenia oddzielnie.
Podsumowując, klapa to wina tego, że każdy z nas chce coś przez chwilę mieć władzę, złapać w końcu swój ulubiony ryjek i poskakać z kwiatka na kwiatek. Nie da się przecież nie wspomnieć, że od jakiegoś czasu na rynku są fora z dłuższym stażem, w których towarzystwo ciężko jest się wbić albo nie pasuje nam miejsce akcji. Jak to budowanie nowych miejsc wychodzi? Sami czasem widzimy.

ODPOWIEDZ ]