#149 Niebinarność i transpłciowość na forach

Nasze małe centrum wszechświata, oko Saurona. Widzimy wszystko, rozmawiamy o wszystkim, dyskutujemy o tym, co nas najbardziej gryzie!
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#57586 12 lut 2022, 19:36

Podziały w dziale z Kartami Postaci, wszelkiego rodzaju spisy dzielące postaci na męskie i kobiece - zazwyczaj coś takiego na forach jest normą. Ba, przyznając się szczerze - nawet na edenie nie ma na przykład spisu wizerunków niebinarnych. Do przemyśleń zostałam natchnięta, pisząc kartę na SL - gdzie jest kategoria na KP postaci niebinarnych a w samym wzorze znajduje się pole do uzupełnienia zaimków swoich jak i postaci. Nie spodziewałam się tego, podążając mentalnie upartym schematem KP.

Co sądzicie o takich udogodnieniach? Czy wasze forum jest przystosowane do postaci tworzenia postaci niebinarnych? Czy jeśli taka postać by się utworzyła na waszym forum to zostałaby zaklasyfikowana do którejś z płci ze względu na brak odpowiedniego działu/listy? Czy planujecie wprowadzać takie zmiany/chcielibyście zobaczyć na forum, na którym gracie takie zmiany?

Od mojej strony, kiedy zobaczyłam to w KP uznałam to za bardzo miłe, że ktoś o tym pomyślał, nie spotkałam się z tym wcześniej na forum, ale też już jakiś czas nie patrzyłam po forach, więc może coś mnie ominęło.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
tworzę avatary i znowu dałam się wkręcić w forko
Moje RPGi
zarządzam bazarem z avatarami i forum urban fantasy jericho
Podziękował(a): 6 razy | Pomógł(a) : 58 razy

#57587 12 lut 2022, 19:51

Świadomość graczy jest coraz większa i dobrze. Pierwszy raz z takim podziałem spotkałam się na Londynie i mimo, że takich postaci nie było wiele to uznaję to za miły dodatek. Pytanie, czy na forach o innej tematyce niż SL takie udogodnienie jest potrzebne/ma sens? Nie spotkałam takich postaci :idk: Uderzę z innej strony, bo jako twórca avków dzielenie wizów na niebinarne uznaję za bezsensowne. Przeważnie bierze się po prostu foty, a nie czyta biografię danej osoby szczególnie jeśli jest ona mało popularna. Może robi to ze mnie ignorantkę, ale nic na to nie poradzę :lol: Tak samo czkawką odbija mi się typowo zachodnie podejście do "edukowania" każdego co ma robić - jakie avki, jak je podpisać, dopasować wiz odpowiednio do postaci z całym balejażem seksualności i etniczności. Taka dygresja w sumie... W każdym razie podział na forach uznaję za dobry pomysł :francja:
1 Obrazek
Uroczyście przysięgam, iż knuję coś niedobrego.

Obrazek

avatary || kody || zasoby pbf

Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#57590 13 lut 2022, 12:02

Ja pewnie bym nie pomyślała o takim podziale na swoim forum, ale równocześnie jakby się pojawiła potrzeba to nie widziałabym powodu, żeby tego nie zrobić, może też trochę jest to ignorancja, ale podchodzę do tego trochę jak do "problemu" avatarów o innym wymiarze niż 200x320 na Edenie - jeśli rzeczywiście są, to niech mają swój dział.

Co do zaimków, to ja nie jestem fanką w ogóle wypełniania w karcie postaci tych rubryk o sobie - okej, w jakiej osobie i w którym czasie piszesz jest istotne dla niektórych, ale imię, discord, zaimki dla mnie już są zbędne, bo to karta postaci, nie gracza, a pole na wypełnienie imienia/discorda jest w profilu, za to z zaimkami raczej nie mam problemu, bo to widać po sposobie wypowiadania się drugiej osoby.

Awatar użytkownika
and there is no longer rising from the ashes
Pomógł(a) : 1 raz

#57594 16 lut 2022, 10:35

Społeczeństwo i my - jako ludzie oraz jednostki indywidualne - poprzez masowe media, jak również otaczającą nas rzeczywistość, stajemy się bardziej świadomi pewnych rzeczy. Zależy od tego, z jakich źródeł korzystamy, ale wzrost tolerancji można zaobserwować wraz ze wzrostem ilości rozmów na ten temat.

Kiedyś tego typu opcje były tabu, natomiast w dzisiejszych czasach stanowią już prędzej normę, do której się dostosowujemy / dostosowaliśmy. Niebinarność zatem nie tkwi w naszych głowach jako coś dziwnego, co należy wytykać bardzo mocno patyczkiem - przechodzimy z tym do porządku dziennego, jak chociażby z orientacjami seksualnymi postaci, rubryczką, która wcześniej była czymś nowym i szokującym. Dzisiaj? Standard do wypełnienia i nas nie dziwi. Kiedyś? Nietypowe i niespotykane.

Prędzej czy później tego typu podział stanie się normą, do której dostosują się wszyscy, by nie odstawać.

Niemniej jednak, jak wspomniała @fassylover, używanie tego podziału w przypadku wizerunków nie ma większego sensu. Tutaj nie chodzi o to, czy osoba - tudzież model, aktor bądź muzyk - wewnętrznie utożsamia się z kimkolwiek innym. Posiada taką płeć, tak wygląda, a to, z jaką identyfikuje się, w przypadku standardowego gracza, który chce po prostu pograć danym wyglądem, jest jedynie informacją.
I też zgadzam się z tym, że zachodnie podejście jest często czymś, co odbija się rzeczywiście czkawką, bo słuchanie komentarzy na temat tego, dlaczego dany wizerunek nie pasuje pod tym względem, odtrąca do realnej rozgrywki i powoduje wzrastającą w środku niechęć. Pierwszy raz może to nie tknąć aż tak, ale jeżeli sytuacja się powtarza, a co rusz pojawiają komentarze, jak grać, jaki wygląd wybrać i dlaczego ten, a nie inny, do tego pomysł kompletnie został zepsuty, odechciewa się wyjścia poza pewien schemat. To my powinniśmy się dobrze bawić, a nie wpisywać w ramki, które określane są przez społeczeństwo - tym bardziej, że to są tylko gry.

W przypadku tworów SL-owych taki podział na postaci kobiece, męskie i niebinarne jak najbardziej ma sens, ale tylko i wyłącznie w tym przypadku i jeżeli dotyczą czasów współczesnych bądź zgadzają się z wydarzeniami, które spowodowały wzrost świadomości ludności w tym kierunku. Trudno jest mi wyobrazić forum w czasach średniowiecza o złożonej mechanice i opisie politycznym, gdzie pojawiają się tego typu rzeczy. Przyznajmy sobie szczerze: to nie jest coś, co było wówczas tolerowane. Pewnych faktów powinno się w jakiś sposób trzymać, o ile forum nie jest jedną wielką parodią.

Co do uzupełniania dodatkowych informacji w KP, w ogóle mi to nie przeszkadza - wręcz przeciwnie, stanowi coś przyjemnego w moim odczuciu. Zawsze to jest możliwość uzyskania kontaktu, gdyby coś się w karcie nie zgadzało / zaintrygowało do umówienia się na wątek, a do tego nie trzeba pisać na PW, pytając się "ej, masz może DC??". No i też - miło jest jednak, gdy gracz nie jest widziany przez postać, a prędzej poprzez to, co umieści w tychże rubrykach. Takie: "fajnie, że robisz postać, ale też - chcemy wiedzieć ciut więcej o Tobie". Ot, nie jesteś traktowany jako maszyna do pisania postów. No miło, no. :<3:
1 Obrazek
Why don't you come a little closer? I promise I won't bite
I'll put you in a folder, I'll keep you in my mind

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#57656 28 lut 2022, 10:41

Popieram to co napisała Diazepam. Świadomość rośnie wszędzie i kwestią czasu było, aż pojawi się też na forach. Jest z pewnością miłą odmianą to, że tworzy się przestrzeń dla osób trans, w tym niebinarnych i nie muszą się czuć wykluczone, a do tego mają miejsce, żeby móc podać swoje zaimki, których należy używać w kontakcie z nią (bo to nie zawsze widać po sposobie wypowiadania się tej osoby, bądź zmianę ich traktujemy jako błąd wynikający z autokorekty).
Co do podziału wizerunków... Akurat wydzielanie oddzielnej kategorii na wizy niebinarne jest dla mnie niepotrzebne, chyba że wrzucane będą tam po prostu postaci, które się tak określają. Tak w przypadku opisywania przez zachodnich twórców etniczności wizów uważam za całkiem przydatną przy tworzeniu postaci wskazówkę, zwłaszcza że w Polsce jednak mamy dość małą różnorodność postaci pod kątem pochodzenia.
1 Obrazek

Awatar użytkownika

#57759 25 mar 2022, 14:38

Fragment łamiący regulamin Edenu:
Pokaż
Jeśli otworzę PBF to dodam coś takiego tylko pod dwoma warunkami:

1. W ogóle wprowadzę podział kategoriami na płeć (zazwyczaj korzystam z podziału na np pochodzenie czy frakcje).

2. Dodam rasę z innym podziałem płciowym niż mężczyźni/kobiety.


Fragment łamiący regulamin Edenu:
Pokaż

Udzielono ostrzeżenia za złamanie punktu 1, 2 i 5 z części odnoszącej się do postów, chatboxa i prywatnych wiadomości.
14 Obrazek

Awatar użytkownika

 clonazepam#2047

#57761 25 mar 2022, 16:17

Z pisze:
25 mar 2022, 14:38
Utożsamiania się z piątymi płciami nie uznaję za nic bardziej znaczącego niż bycie emo
Całe szczęście że zarzuciłeś tymi ignoranckimi wstawkami, już się bałam, że dyskusja zostanie na poziomie. Może następnym razem zamiast być bucem on main to wrzucisz sobie w wyszukiwarkę kilka haseł, poczytasz sobie chwilkę o czym piszesz, a potem będziesz świadomie zabierał głos w sprawie, zamiast podpisywać się pod takim żenującym bajdurzeniem? Polecam, warto.
2 Obrazek

Obrazek


Awatar użytkownika

#57762 25 mar 2022, 16:26

Temat jest o wsadzaniu tego w PBF w zakresie technicznym. Odpowiedziałem, nie wsadzam, bo dla mnie to bajdurzenie niebiologiczne. Odpowiedziałem co z tym robię i dlaczego. W części tego "dlaczego" opiera się to na prywatnym podejściu do tematu do którego masz widocznie inne.

Fragment łamiący regulamin Edenu:
Pokaż


Tak samo nie dałbym specjalnego koloru dla graczy będących wyznawcami scjentologii, bo nie zawracam sobie tym głowy na PBFach w co kto wierzy etc. Chyba, że to będzie jedna z religii dostępnych w utworzonym w grze świecie i kwestie religijne będą miały znaczenie w grze.

Także: i w tym jest problem z niektórymi, jak nie wolno mieć swojego, innego zdania na dany temat.
13 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#57791 08 kwie 2022, 1:01

Rebel pisze:
12 lut 2022, 19:36
Podziały w dziale z Kartami Postaci, wszelkiego rodzaju spisy dzielące postaci na męskie i kobiece - zazwyczaj coś takiego na forach jest normą. Ba, przyznając się szczerze - nawet na edenie nie ma na przykład spisu wizerunków niebinarnych. Do przemyśleń zostałam natchnięta, pisząc kartę na SL - gdzie jest kategoria na KP postaci niebinarnych a w samym wzorze znajduje się pole do uzupełnienia zaimków swoich jak i postaci. Nie spodziewałam się tego, podążając mentalnie upartym schematem KP.

Co sądzicie o takich udogodnieniach? Czy wasze forum jest przystosowane do postaci tworzenia postaci niebinarnych? Czy jeśli taka postać by się utworzyła na waszym forum to zostałaby zaklasyfikowana do którejś z płci ze względu na brak odpowiedniego działu/listy? Czy planujecie wprowadzać takie zmiany/chcielibyście zobaczyć na forum, na którym gracie takie zmiany?

Od mojej strony, kiedy zobaczyłam to w KP uznałam to za bardzo miłe, że ktoś o tym pomyślał, nie spotkałam się z tym wcześniej na forum, ale też już jakiś czas nie patrzyłam po forach, więc może coś mnie ominęło.
Wiesz co, ja w sumie mam trochę inny podział, więc w sumie ciężko mi się odnieść do tego stwierdzenia. Zatem, jeśli w ogóle pojawiłaby się taka postać to poleciałaby do jednej z grup bez podziału na kobiety czy mężczyźni.

Pomógł(a) : 1 raz

#58078 09 cze 2022, 14:45

Ja w ogóle nie rozumiem po co dzielić i kategoryzować karty postaci ze względu na płeć. Jedynym wyjątkiem byłoby forum, gdzie płeć miałaby jakieś wielkie znacznie w fabule, ale z reguły nie ma. W KP powinna być rubryczka do wpisania płci i tyle.

W przypadku avatarów faktycznie to bardziej problematyczne, bo osoby niebinarne wbrew powszechnej z reguly wyglądają tak samo, jak osoby cispłciowe, więc pytanie, czy bierzemy pod uwagę czyiś wygląd czy tożsamość płciową. Myślę, że głównie wygląd, bo ma to utrudnić szukanie osobom danego wizerunku. Może warto wspomnieć gdzieś w regulaminie, że chodzi o stereotypowy wygląd zewnętrzny, a nie tożsamość płciową i jest to tylko typowo łopatologiczny podział, mający ułatwić szukanie wizerunków, a nie jakaś próba dyskryminacji. Po prostu podział ze względu na tożsamośc płciową nie miałby sensu w tym wypadku. To utnie jakieś dodatkowe dyskusje.

Mnie osobiście podział na męzczyzn i kobiet w przypadku avatarów specjalnie nie razi, a jestem osoba niebinarną. Chyba że zostanie stworzona trzecia kategoria, gdzie będą wrzucane wizerunki osób, które wyglądają androgeniczne - nie ma to wiele wspólnego z niebinarnościa (tj. samookreślaniem się), chodzi o sam wygląd fizyczny, które nie wpasowuje się ani w stereotypową męskość, ani kobiecość (dla mnie przykładem takiej osoby jest Andreja Pejić, która jest osoba transkobiecą). Tak samo rodzi się pytanie, do jakiej kateogrii obecnie wrzucić Elliota Page'a (moim zdaniem powinien być w męskim, przynajmniej jego teraźniejszy wygląd) i czy ludzie będą używac jego wizerunkow sprzed tranzycji i coming outu.

diazepamum pisze:
16 lut 2022, 10:35

W przypadku tworów SL-owych taki podział na postaci kobiece, męskie i niebinarne jak najbardziej ma sens, ale tylko i wyłącznie w tym przypadku i jeżeli dotyczą czasów współczesnych bądź zgadzają się z wydarzeniami, które spowodowały wzrost świadomości ludności w tym kierunku. Trudno jest mi wyobrazić forum w czasach średniowiecza o złożonej mechanice i opisie politycznym, gdzie pojawiają się tego typu rzeczy. Przyznajmy sobie szczerze: to nie jest coś, co było wówczas tolerowane. Pewnych faktów powinno się w jakiś sposób trzymać, o ile forum nie jest jedną wielką parodią.
To też zależy jakie to forum; jeśli to w stu procentach realistyczne średniowiecze, to owszem, wszelkie mniejszości były dyskryminowane. Jednak to, że byłby dyskryminowane, to nie znaczy, że nie istniały. Przykładowo osoby transpłciowe są udokomentowane w historii, także w średniowieczu. Albo się ukrywały, albo miały ciężkie życie. Natomiast, jak wyżej - to nie wyklucza ich istnienia.
Dodatkowo, jeśli to nie jest typowe średniowiecze, tylko jakaś wariacja fantasy, to społeczenstwo może mieć inne poglądy i zwyczaje. Przykladowo ja gram na discordzie o grach Dragon Age, który jest fantasy opartym na średniowieczu, plus magia i smoki, ale osoby LGBT w tych grach są tolerowane (i występuja w grach), bo realia są zupełnie inne. Dyskryminacja występuje za to na innym tle, elfy i magowie są prześladowani.
5 Obrazek

ODPOWIEDZ ]