#142 Oprawa graficzna for

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Kaczuszek morderczy nożem z plastiku.
Moje RPGi
Story of Magic
Martwy Kaczuszek
Podziękował(a): 29 razy | Pomógł(a) : 7 razy

 łajzia#6375

#55725 07 kwie 2021, 10:41

Było o MG, było o nowych forach, a nawet avatarach. Dawno jednak nie rozmawialiśmy o ogólnych wyglądach for oraz ich zapowiedziach, czy reklamach tutaj na edenie. To temat, który w sumie warto poruszyć, chociażby ze względu na to, że nowe PBFy wciąż się otwierają i taki zbiór wszelkich ogólnych do's and don'ts mógłby się administratorom przydać. Pytania przygotowałam dla was tylko dwa, każdego zapraszam do dyskusji! :wroc:

Jakim rzeczom dajecie dużą okejkę?

Ładny, prosty, czytelny tekst w postach. Duży font, dorzućmy do tego piękny kontrast i macie moje serduszko. Imho PBFy głównie służą do pisania i czytania. Czytamy na nich dużo, więc wszelkim mikrofontom 10px mówię stanowcze nie. To samo się tyczy jeśli chodzi o szary tekst na szarym tle.

Responsywne forum to też jest coś, co z miejsca przykuwa moją uwagę. Często jak wpadam na nowe forum, to zanim przejdę do czytania czegokolwiek, sprawdzam, czy wygląda dobrze z telefonu. Jeśli forum posiada wersję mobilną/dostosowuje się do ekranu, ma mnie z miejsca.

Za czym nie przepadacie w kwestii kodów oraz grafiki na forach?

Mi osobiście najbardziej przeszkadzają miniaturowe rameczki 150px na 150px ze scrollbarem obok. Nie raz nie dwa zdarzyło mi się kopiować tekst z rzeczonej ramki do notatnika, żeby móc komfortowo go przeczytać.

Font szeryfowy (z tymi takimi ogonkami, ale wikipedia to ładniej tłumaczy) w tekście jest moją kolejną zmorą. Spotkałam się z takim zabiegiem parę razy na forach i nie wspominam tych czasów dobrze. Może to tylko ja i moje osobiste preferencje, ale fonty bezszeryfowe czyta się o wiele lepiej, łatwiej. Szczególnie przy tak dużej ilości tekstu, jaką serwujemy sobie dziennie, grając na forach PBF.

Brak widocznych creditsów, jeżeli zostały użyte jakieś zewnętrzne kody. Nie ma to w sumie wpływu na sam wygląd forum, ale po prostu mnie irytuje.

Jakie są wasze opinie w tym temacie? c: Chętnie je poznam! :wroc:
2 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#55726 07 kwie 2021, 11:46

Ja ogólnie mam osobliwy gust, niewiele rzeczy mi się podoba, ale jestem w stanie docenić to, jaką pracę ktoś włożył w ogarnianie wyglądu forum. Czasami mam tak, że choćby nie wiem jak mnie zmuszano, to nie potrafię zarejestrować się na forum – ot coś mi nie pasowało, wręcz kuło w oczy i doskonale wiedziałem, że nie byłbym w stanie ignorować tego przez dłuższy czas. Jestem raczej zwolennikiem prostych tworów z innowacyjnymi, ale nieprzekombinowanymi elementami. Cenię sobie, gdy posty na forum wyglądają smukło, są wyjustowane i po prostu nie są rozciągniętym na całą szerokość strony tekstem. Czcionka na forum też powinna być taka, żeby nie męczyły się oczy – o ile ja sam nigdy nie miałem problemów ze wzrokiem, to wiem jednak, że wielu ludzi trochę narzeka, gdy litery są za małe, a kolory nie współgrają ze sobą. Wiadomo, każdy chciałby czuć się wygodnie. Preferuję również ciemniejszą kolorystykę forów – niekoniecznie czarną, bo podobają mi się również wszelkie ciemniejsze odcienie niebieskiego, zgniła zieleń, fiolety i szarości. W internecie można znaleźć mnóstwo palet barw, które nie zawierają w sobie bezlitośnie uderzającej w oczy bieli, serio. Lubię też jak forum posiada proste, posiadające wszystkie najważniejsze linki ogłoszenie. I zdecydowanie nie chodzi mi o regulamin, rezerwacje wizerunków i inne techniczne tematy – raczej o jakiś zarys fabularny, informacje o uniwersum lub mieście, w którym toczy się akcja (bo te tematy są na forach grupowane w sposób naprawdę różny; wszelkie techniczne rzeczy zwykle odnajduję sam, bo wszędzie wyglądają podobnie).

Awatar użytkownika
O mnie
Miłośnik fantastyki, zjawisk paranormalnych i mitologii świata
Moje RPGi
Tworzę swój fantasy PBF ;)
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 1 raz

 Glorien#2237

#55779 19 kwie 2021, 11:32

Trochę mi zajęło nim spiąłem poślady i przysiadłem do odpisania, ale czuję, że muszę dorzucić swoje grosiki.

Jakim rzeczom dajecie dużą okejkę?

Jestem fanem tego, że wygląd powinien odzwierciedlać klimat PBF'a. Wszystko oczywiście powinno być spójne, bez zbędnych wodotrysków i oczywiście czytelne. Sama okładka jest mnie w stanie zachęcić do zajrzenia głębiej i pozwala wczuć się w klimat panujący na takiej grze.

Lubię intuicyjne wyglądy, gdzie grafiki już mi nasuwają o czym dany dział/kategoria traktują.

I przede wszystkim lubię ciemniejsze wyglądy i fajnie jak menu jest przemyślane i pozwala zapoznać się z forum, że tak powiem, "po kolei" przy pierwszym odpaleniu.

Za czym nie przepadacie w kwestii kodów oraz grafiki na forach?

Nie przepadam, za wszelkiego rodzaju niedociągnięciami. Pod tym względem jestem strasznie pedantyczny... naprawdę strasznie. Na szczęście nie często potrafię takie "niedoróbki" zauważyć na czyimś forum, za to na swoich tworach mnie to strasznie drażni, oj strasznie. Wszelkiego rodzaju tekst, który nie mieści się w ramce, obrazki, które rozciągają elementy strony etc...

Odnośnie creditsów mam nieco odmienne zdanie. Nie widzę problemu, aby w jednym, konkretnym miejscu umieścić info, że użyło się tego kodu, ale jeśli jest ramka i od razu pod nią znajduje się (oczywiście) link do kodu to już mnie to drażni... Jeśli to jest jedno miejsce to luzik, ale nie wyobrażam sobie wszędzie takiego odnośnika...
Tworzę PBF'a w autorskim świecie fantasy i poszukuję pomocy! Obecnie działam sam ^^

Awatar użytkownika
O mnie
mówi się forów, a nie for.
Moje RPGi
jestem emerytem forumowym
Pomógł(a) : 2 razy

#55787 20 kwie 2021, 18:48

*Forów. Nie for.

1. Jakim rzeczom dajecie dużą okejkę?
Minimalizm, ładne palety kolorów, dopasowanie layoutu do klimatu fabuły. Bardzo doceniam jak ludzie wychodzą poza strefę komfortu, aka albo ciemnoszary albo jasnoszary layout. Chyba jakieś zwierzakowe forum było niebieskie? a i potterki się z tego wyłamują chyba często...

2. Za czym nie przepadacie w kwestii kodów oraz grafiki na forach?
Tekst zlewający się z tłem, text align left, center, jak forum jest tak jasne, że nic nie widzę w nocy albo tak ciemne, że nic nie widzę za dnia... Jak patrzę na forum i na bazie jego wyglądu nie mogę określić, o czym ono jest. Jeju, jakoś nie potrafię się przekonać do tego, jak wygląda ten "szkielet" forów na jcinku. Taka nieładna, nieporęczna bryła. Nieważne jak fajne byłyby kody (a te tematowe są zwykle mocno super), ja i tak widzę brzydkiego kloca. ;_;
1 Obrazek

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 1 raz

#55793 23 kwie 2021, 5:11

1. Za czym nie przepadacie w kwestii kodów oraz grafiki na forach?

Wolę zacząć od tego pytania, bo jeśli o wyglądy chodzi, bardziej się "czepiam", niż coś mi się podoba tak, że ocham i acham. Nie lubię:
- jasnych wyglądów, zbliżonych do białości
- koloru czcionki zbliżonego do koloru tła, na którym się znajduje
- koloru linków zbliżonego do koloru normalnej czcionki (nie wyróżniającego się niczym z reszty tekstu)
- tekstu w hide/quote/spoiler/innych kodach zamieszczonego w niewielkiej ramce i zmniejszonego do rozmiaru 6-8
- małej czcionki (rozmiar 8-10)
- całego wyglądu zlewającego się w jedną wielką (najczęściej białą) plamę, ponieważ zarówno tekst, jak i grafika są zbliżone do siebie kolorystycznie i rozjaśnione tak, żeby maksymalnie wszystko do siebie zbliżyć i by się nie wyróżniało absolutnie niczym
- zbyt wybujałego kodowania, gdzie trzeba tu kliknąć, by zobaczyć to, tam, by zobaczyć owo, a jeszcze gdzie indziej może się pokazać niespodzianka, ale trzeba o niej wiedzieć
- forów przeładowanych grafiką (i kodami), które przez to ładują się wieczność
- zbyt wymyślnych fontów, które przez swą wymyślność (najczęściej upodobnienie do pisma odręcznego) są nieczytelne
- białego (lub innych jasnych pastelowych kolorów zbliżonych do białego) jako dominującego elementu forum - np. jako tło do czytania. Dzięki Ci, osobo, która napisałaś Dark Readera; dzięki Ci, osobo, która mi go poleciłaś. Oczy mnie bolą od jasnych wyglądów i dzięki Dark Readerowi np. Eden wygląda u mnie tak:
Obrazek
i dzięki Bo... Dark Readerowi, bo serio od białego i jasnego mnie oczy bolą. Facebook też zmieniłem na ciemny wygląd, kiedy dali taką opcję.
- ze względu na wszystko powyższe niestety generalnie nie mogę patrzeć na fora second life, chociaż ostatnio stosunkowo często na nich grywam. Ale robię wszystko, żeby "nie widzieć" ich wyglądu, ignorować go i przyciemnić maksymalnie, jak tylko mi się uda
- obowiązkowych pól profilowych, których jest pierdyliard i KONIECZNIE trzeba je wypełnić przy rejestracji czy kiedykolwiek indziej, ale bez tego forum nie przepuści (nie mam nic przeciw dużej ilości pól, o ile nie są obowiązkowe do wypełnienia)
- brak wyjustowania tekstu
- ikonki w jakimś wysuwanym skądś menu, zamiast nazw najważniejszych (według administracji) tematów - nie zawsze każda ikonka jest dla mnie jasna w inetrpretacji, a jak mam się domyślać, która spośród dwudziestu ikon prowadzi do tematu, który mnie interesuje (i czy któraś w ogóle), więc muszę na każdą najeżdżać, żeby zobaczyć, czy to właśnie to (o ile w ogóle pokazują się podpowiedzi po najechaniu), to mnie szlag trafia
- mikre suwaki, których nie da się "złapać". Nie jestem użytkownikiem myszy z kółeczkiem ani telefonu - na forach siedzę z lapka i używam touchpada, więc kiedy nie mogę znaleźć/złapać suwaka, to dostaję białej gorączki. Jeśli ktoś robi suwak szerokości 2 px, to niech w ogóle go nie robi (skoro nie lubi suwaków) i napisze jasno i wyraźnie, że jego forum nie nadaje się dla tych, którzy przesuwają strony za pomocą suwaków, a nie kółeczek w myszach/palca w telefonie

2. Jakim rzeczom dajecie dużą okejkę?

- wyglądom odzwierciedlającym klimat forum i obecną fabułę
- przejrzystości (kiedy łatwo można trafić tam, gdzie się chce, a nie - szukać, gdzie jest ukryty link do tego czy innego tematu)
- brak przeładowania grafikami (jak dla mnie na głównej starczy tło forum + grafika ogłoszenia i już jest spoko)
- ciemne wyglądy, nie bijące po oczach o jakiejkolwiek porze
- wszystkie wyglądy, które nie mają tego, co wyliczyłem w punkcie pierwszym




Jeszcze się odniosę:
Cynamon pisze:
20 kwie 2021, 18:48
Jeju, jakoś nie potrafię się przekonać do tego, jak wygląda ten "szkielet" forów na jcinku. Taka nieładna, nieporęczna bryła. Nieważne jak fajne byłyby kody (a te tematowe są zwykle mocno super), ja i tak widzę brzydkiego kloca. ;_;
Nie wiem, czy jcink ma konkretny "szkielet", który różniłby się od szkieletu innych forów. To zależy od kodowania, bo podstawowy wygląda niemal identycznie, jak na czo/wxv. Nie wiem, czego konkretnie nie lubisz, ale z moich obserwacji wynika, że faktycznie sporo wyglądów na jcinku jest taka "typowo jcinkowa", bo menu na górze, a wysuwane menu wyłazi z tego menu na górze i to jakoś tak mniej więcej wygląda, ale... to nie kwestia hostingu, tylko ulubionego w Polsce wyglądu, jaki jest możliwy do zrobienia na tym hostingu. Przekonałem się o tym teraz, tworząc forum właśnie na nim i szukając wyglądu, który by mi odpowiadał. Jest sporo możliwości, a po prostu Polacy sobie coś ukochali. Podstawka prawie identyczna z czo/wxv.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#55800 23 kwie 2021, 12:18

Lucyfer pisze:
23 kwie 2021, 5:11
mikre suwaki, których nie da się "złapać". Nie jestem użytkownikiem myszy z kółeczkiem ani telefonu - na forach siedzę z lapka i używam touchpada, więc kiedy nie mogę znaleźć/złapać suwaka, to dostaję białej gorączki. Jeśli ktoś robi suwak szerokości 2 px, to niech w ogóle go nie robi (skoro nie lubi suwaków) i napisze jasno i wyraźnie, że jego forum nie nadaje się dla tych, którzy przesuwają strony za pomocą suwaków, a nie kółeczek w myszach/palca w telefonie
To mnie zaciekawiło. Na touchpadzie w moim laptopie można swobodnie przesuwać całe strony i ramki poprzez przesuwanie po nim dwoma palcami zamiast jednym. Tylko u mnie takie czary?

Ja lajka daję forom responsywnym, dzięki którym mogę pisać posty z telefonu (przy czym wersję mobilną forumotion uważam za nieśmieszny żart). Dislajka daję dziwnym hoverom, które po dotknięciu ich na telefonie, żeby zobaczyć zawartość pól profilu, przenoszą mnie na profil gracza. Szczerze to nie wiem, od czego to zależy, że mi się to psuje i nie mogę podejrzeć tych pól, więc wzruszam ramionami. :idk: No i generalnie rzeczy pojawiające się po najechaniu myszką słabo sprawdzają mi się na tablecie i przez to średnio je lubię, ale doceniam estetykę.

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 1 raz

#55801 23 kwie 2021, 15:27

Bezimienna pisze:
23 kwie 2021, 12:18
Lucyfer pisze:
23 kwie 2021, 5:11
mikre suwaki, których nie da się "złapać". Nie jestem użytkownikiem myszy z kółeczkiem ani telefonu - na forach siedzę z lapka i używam touchpada, więc kiedy nie mogę znaleźć/złapać suwaka, to dostaję białej gorączki. Jeśli ktoś robi suwak szerokości 2 px, to niech w ogóle go nie robi (skoro nie lubi suwaków) i napisze jasno i wyraźnie, że jego forum nie nadaje się dla tych, którzy przesuwają strony za pomocą suwaków, a nie kółeczek w myszach/palca w telefonie
To mnie zaciekawiło. Na touchpadzie w moim laptopie można swobodnie przesuwać całe strony i ramki poprzez przesuwanie po nim dwoma palcami zamiast jednym. Tylko u mnie takie czary?
widocznie tak, bo teraz aż z ciekawości sprawdziłem, czy przypadkiem zwyczajnie nie znam jakiegoś bajeru w moim kompie, ale nie - przesuwając dwoma palcami osiągnąłem tylko latanie myszki po ekranie i zaznaczanie przypadkowych rzeczy. ;P

Kilka osób też wspomniało o wersjach mobilnych. Osobiście nie używa raczej telefonu do forów, więc wersje mobilne mnie średnio interesują, ale czasem zdarza się, że wersja komputerowa lepiej wygląda i lepiej działa na telefonie, niż mobilna. Nie wiem, od czego to zależy, ale słyszałem wręcz, że to stosunkowo częste.

Awatar użytkownika
O mnie
mówi się forów, a nie for.
Moje RPGi
jestem emerytem forumowym
Pomógł(a) : 2 razy

#55802 23 kwie 2021, 16:14

Nie wiem, czy jcink ma konkretny "szkielet", który różniłby się od szkieletu innych forów. To zależy od kodowania, bo podstawowy wygląda niemal identycznie, jak na czo/wxv. Nie wiem, czego konkretnie nie lubisz, ale z moich obserwacji wynika, że faktycznie sporo wyglądów na jcinku jest taka "typowo jcinkowa", bo menu na górze, a wysuwane menu wyłazi z tego menu na górze i to jakoś tak mniej więcej wygląda, ale... to nie kwestia hostingu, tylko ulubionego w Polsce wyglądu, jaki jest możliwy do zrobienia na tym hostingu. Przekonałem się o tym teraz, tworząc forum właśnie na nim i szukając wyglądu, który by mi odpowiadał. Jest sporo możliwości, a po prostu Polacy sobie coś ukochali. Podstawka prawie identyczna z czo/wxv.
Ok, wyjaśnię to trochę dokładniej 0:

Chodzi mi o ten jcinkowy schemat, że po lewej masz chat (czy coś innego, taki pasek szeroki na jakieś 150px) i forum... nie będące na środku. Mam takie triggered jak to widzę i po prostu.. no nie mogę, za dużo mi nie pasuje xD za bardzo jestem przyzwyczajony do tego, że forum nie jest idealnie na środku. Zwykle na jcinku widzę właśnie takie ciasno zestawione bryły. Nie wiem czy jest na to jakiś większy wpływ ze strony właścicieli forum, ale po prostu mi się to nie podoba, a nie pójdę na czyjeś podwórko i nie powiem, że ma brzydkie drzewko owocowe, nie?

I szczerze - nigdy nie grałem na żadnym forum na wxv/czo, bo jak ten hosting działał, to miałem jedynie komputer, który dostawał od niego gigantyczne lagi. Odkąd pamiętam, gram na forumpolish

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 1 raz

#55803 23 kwie 2021, 17:08

Cynamon pisze:
23 kwie 2021, 16:14
Nie wiem, czy jcink ma konkretny "szkielet", który różniłby się od szkieletu innych forów. To zależy od kodowania, bo podstawowy wygląda niemal identycznie, jak na czo/wxv. Nie wiem, czego konkretnie nie lubisz, ale z moich obserwacji wynika, że faktycznie sporo wyglądów na jcinku jest taka "typowo jcinkowa", bo menu na górze, a wysuwane menu wyłazi z tego menu na górze i to jakoś tak mniej więcej wygląda, ale... to nie kwestia hostingu, tylko ulubionego w Polsce wyglądu, jaki jest możliwy do zrobienia na tym hostingu. Przekonałem się o tym teraz, tworząc forum właśnie na nim i szukając wyglądu, który by mi odpowiadał. Jest sporo możliwości, a po prostu Polacy sobie coś ukochali. Podstawka prawie identyczna z czo/wxv.
Ok, wyjaśnię to trochę dokładniej 0:

Chodzi mi o ten jcinkowy schemat, że po lewej masz chat (czy coś innego, taki pasek szeroki na jakieś 150px) i forum... nie będące na środku. Mam takie triggered jak to widzę i po prostu.. no nie mogę, za dużo mi nie pasuje xD za bardzo jestem przyzwyczajony do tego, że forum nie jest idealnie na środku. Zwykle na jcinku widzę właśnie takie ciasno zestawione bryły. Nie wiem czy jest na to jakiś większy wpływ ze strony właścicieli forum, ale po prostu mi się to nie podoba, a nie pójdę na czyjeś podwórko i nie powiem, że ma brzydkie drzewko owocowe, nie?
A, to ja się z tym ( mikrym czatem po lewej) na polskich forach na Jcinku nie spotkałem, ale to jest kwestia skórki i widgeta, nie - samego szkieletu Jcinka. Standardowo na Jcinku czat jest na górze (można przenieść na dół strony), a forum jest wyśrodkowane. To tylko informacyjnie, żebyś nie skreślał forum tylko ze względu na ten hosting, zanim nie zobaczysz, czy wygląd danego forum jest w stanie Ci się spodobać. :) Polskie fora na Jcinku też do niedawna były wyśrodkowane, właściwie pierwsze, z którym się zetknąłem, które nie wygląda tak, jak wszystkie inne fora (poza paskiem nawigacji na samym górze strony) jest NY, które ostatnio rzeczywiście ma wygląd, w którym forum nie jest wyśrodkowane.

Przyznam, że ja akurat Jcink lubię ze względu na możliwość przeskakiwania między kontami, poza tym jeśli chodzi o wygląd forum, to daje większe możliwości, niż inne hostingi. Ale to już inny temat raczej. :)

Awatar użytkownika
O mnie
mówi się forów, a nie for.
Moje RPGi
jestem emerytem forumowym
Pomógł(a) : 2 razy

#55804 23 kwie 2021, 20:30

Tak, to przeskakiwanie brzmi mocno fajnie! I valid, ale ja się jakoś nie umiem przekonać; wiem, że nie wszystkie fora idą tym schematem, ale na ten moment nie było żadnego forum, które by mnie przekonało do grania na tym hostingu (też kwestia tego, że nie gram aktualnie absolutnie nigdzie), ale może kiedyś...

ODPOWIEDZ ]