#135 Promocja kreatywnego pisania

Nasze małe centrum wszechświata, oko Saurona. Widzimy wszystko, rozmawiamy o wszystkim, dyskutujemy o tym, co nas najbardziej gryzie!
ODPOWIEDZ ]

#54465 10 gru 2020, 16:44

Instagram z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Daje to szerszy zasięg, by dotrzeć nawet do tych osób, które nie wiedzą wiele o PBF, a lubią pisać. Kiedyś PBF-y przeżywały rozkwit, teraz niestety są mało znane. Może gdyby pokazać ludziom "z zewnątrz" jaka to super zabawa, fora znów wróciłyby do łask?

Na instagramowym koncie powstawałyby posty dotyczące konkretnych stron, postów, fabuł, cytatów i postaci. Pojawiałyby się jedynie treści, na których publikacje zgodziliby się autorzy. W opisie postu zawsze byłaby nazwa autora i link do forum.

Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 17 razy

#54467 10 gru 2020, 20:59

Pokazanie forów przez instagrama może być bardzo trudnym zadaniem. Zacznijmy od tego, że na ig połowa z nas traci swoją anonimowość, a jeśli to nie my (gracze) będziemy polecać jakieś konkretne ig, to kto? Nie da się wybić nie mając obserwujących, a także nie wszyscy na forach chcą się chwalić, że na nich grają. Nie wypromują takiego ig też bardziej znane osoby, bo przecież nic o tym nie wiedzą. Wydaje mi się zresztą, że to działałoby bardziej na zasadzie wyszukiwania informacji z forów na których aktualnie gra administracja takiego instagrama. Przecież nikt nie będzie czytał każdej sesji na każdym forum, a to nie rola graczy aby zgłaszać swoje ciekawe posty, itd.
Więc według mnie nie ma coś takiego sensu na większą skalę. Będzie kilka stałych osób, które będzie to obserwować i tyle.

Awatar użytkownika
O mnie
tworzę avatary i znowu dałam się wkręcić w forko
Moje RPGi
zarządzam bazarem z avatarami i forum urban fantasy jericho
Podziękował(a): 6 razy | Pomógł(a) : 58 razy

#54468 10 gru 2020, 21:26

Ostatnio myślałam o formach aktywności pbfów i jeżeli już, to zdecydowałabym się na tumblr, który z kolei promowałby fora, pisanie, grafikę i kody. Instagram jako tako mi się nie widzi, już prędzej jako dodatek pomocny w kontaktach z kontami pisarskimi/pisarzy/książkowymi. Na tumblrze działają blogi rp więc można byłoby ich zachęcić do naszych pbfów... Pozwoliłoby to zachować anonimowość, choć dla mnie pisanie na forach to nie powód do jakiegokolwiek wstydu. To całkiem przyjemne i interesujące hobby :zzz: Jeżeli decyzja padłaby na tumblr to chętnie pomogłabym w ogarnianiu :nori: *.*
1 Obrazek
Uroczyście przysięgam, iż knuję coś niedobrego.

Obrazek

avatary || kody || zasoby pbf

Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#54470 11 gru 2020, 9:26

fassylover pisze:
10 gru 2020, 21:26
Ostatnio myślałam o formach aktywności pbfów i jeżeli już, to zdecydowałabym się na tumblr, który z kolei promowałby fora, pisanie, grafikę i kody. Instagram jako tako mi się nie widzi, już prędzej jako dodatek pomocny w kontaktach z kontami pisarskimi/pisarzy/książkowymi.
Pisałam coś podobnego wczoraj na sb.

Problem z instagramem jest też taki, że nie da się wrzucić takiego linku do skopiowania w opis zdjęcia, więc trzeba go sobie przepisać, co też może w jakiś sposób zniechęcić, do tego większość osób przegląda go na telefonie, a fora na telefonie to nie jest wcale super rzecz :lol:

Ja ani nie podsyłałabym swoich cytatów, ani nie obserwowałabym takiego konta, bo ig dla mnie to znajomi, konta z memami, słodkie kotki, a fora są raczej... na forach :idk:

Awatar użytkownika
O mnie
Czasem tworzę avatary i gify, ale generalnie jestem leniwa buła. Lubię szukać różnych bzdur i ciekawostek, screenuję też memy, przez co mam bajzel na telefonie.
Moje RPGi
Nowy Orlean
Podziękował(a): 6 razy | Pomógł(a) : 7 razy

 medusa_gaze
 5002181

#54472 11 gru 2020, 15:03

fassylover pisze:
10 gru 2020, 21:26
Ostatnio myślałam o formach aktywności pbfów i jeżeli już, to zdecydowałabym się na tumblr, który z kolei promowałby fora, pisanie, grafikę i kody. Instagram jako tako mi się nie widzi, już prędzej jako dodatek pomocny w kontaktach z kontami pisarskimi/pisarzy/książkowymi. Na tumblrze działają blogi rp więc można byłoby ich zachęcić do naszych pbfów... Pozwoliłoby to zachować anonimowość, choć dla mnie pisanie na forach to nie powód do jakiegokolwiek wstydu. To całkiem przyjemne i interesujące hobby :zzz: Jeżeli decyzja padłaby na tumblr to chętnie pomogłabym w ogarnianiu :nori: *.*
Tez myśle, ze Tumblr byłby lepsza opcja, sama obserwuje takie konta (anglojęzycznych for) i działa im to całkiem sprawnie. Instagram, podobnie jak dla Naty, to memy, słodkie zwierzątka i znajomi :lol: i na pewno nie podsyłałabym swoich tekstów 🙈
1 Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
 Baladya#3601

#54483 12 gru 2020, 14:15

Nie korzystam z Instagrama to nie wypowiem się na temat jego przydatności w promowaniu PBF'ów. Postawiłam na sprawdzonego już Facebooka. Wiem, że na fejsie działa już jedna grupa skupiona na forach, ale zawsze można pójść dalej i bardziej to rozszerzyć. Tak z moich obserwacji wynika, że w naszych realiach Facebook jest miejscem, które najbardziej skupia fanów erpeowania. Może dzięki dobrej promocji udałoby się przyciągnąć piszących tam posty ludzi na fora. Discordowe rp ma mocną pozycję na Facebooku i potrafi zachęcić do siebie graczy. Pomijając już różne patologie, które pojawiają się przy discordowych/fejsbookowych rp, chyba warto uderzać do tego środowiska, żeby pozyskać świeżą krew.
Tumblr to też niezły pomysł jeśli chodzi o promowanie pbfów. Chociaż zawsze istnieje przy tym ryzyko, że będzie przyciągał, co po prostu skupiał przy sobie Starą Gwardię. Hmm... Zastanawiałam się czy nie warto nawiązać współpracy z jakimiś portalami dotyczącymi książek i szeroko pojętej popkultury i zapytać czy redakcja przyjęłaby kilka artykułów w rodzaju "Co to jest PBF i z czym to się je?" Fora o konkretnej tematyce mogłby zainteresować siedzących na portalach fanów danego serialu albo książki, tudzież ludzi, którzy lubią pisać.

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem dumnym dziwakiem z zabójczym ćpuńskim spojrzeniem.
Przepychać lubię się jedynie na fabule.
Moje RPGi
Kołysanka i Midgard
Pomógł(a) : 6 razy

#54506 15 gru 2020, 14:37

Nadia pisze:
12 gru 2020, 14:15
Nie korzystam z Instagrama to nie wypowiem się na temat jego przydatności w promowaniu PBF'ów. Postawiłam na sprawdzonego już Facebooka. Wiem, że na fejsie działa już jedna grupa skupiona na forach, ale zawsze można pójść dalej i bardziej to rozszerzyć. Tak z moich obserwacji wynika, że w naszych realiach Facebook jest miejscem, które najbardziej skupia fanów erpeowania. Może dzięki dobrej promocji udałoby się przyciągnąć piszących tam posty ludzi na fora. Discordowe rp ma mocną pozycję na Facebooku i potrafi zachęcić do siebie graczy. Pomijając już różne patologie, które pojawiają się przy discordowych/fejsbookowych rp, chyba warto uderzać do tego środowiska, żeby pozyskać świeżą krew.
Tumblr to też niezły pomysł jeśli chodzi o promowanie pbfów. Chociaż zawsze istnieje przy tym ryzyko, że będzie przyciągał, co po prostu skupiał przy sobie Starą Gwardię. Hmm... Zastanawiałam się czy nie warto nawiązać współpracy z jakimiś portalami dotyczącymi książek i szeroko pojętej popkultury i zapytać czy redakcja przyjęłaby kilka artykułów w rodzaju "Co to jest PBF i z czym to się je?" Fora o konkretnej tematyce mogłby zainteresować siedzących na portalach fanów danego serialu albo książki, tudzież ludzi, którzy lubią pisać.
Brzmi dobrze i w sumie wraz z drugą znajomą zaczęłyśmy powoli w tym zakresie działać by to rozszerzyć w ramach jeszcze innej grupy, bo również sądzimy, że Facebook jest dobrym miejscem do tego typu inicjatyw. Dlatego, jeśli ktoś również ma ochotę zadziałać w zakresie promocji kreatywnego pisania i stworzyć fajne miejsce dla wszystkich graczy tekstówek to serdecznie zapraszamy. To tak jeszcze przy okazji tematu głównego i propozycji Nadii.
Z doświadczenia wiem, że im do większej ilości miejsc się uderzy tym lepiej, dlatego niezależnie od tego na jaką platformę postawicie, piszcie wszędzie śmiało, nawiązujcie współpracy i tym samym uważajcie na "śmieszków", bo im więcej ludzi i większe zainteresowanie, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi się ktoś, kogo będzie bawić urządzanie rajdów i szerzenie szkodliwych treści.
Believe nothing you hear, and only one half that you see


Obrazek

Say what you want to satisfy yourself, hey
But you only want what everybody else says you should want




#54513 16 gru 2020, 17:57

Cieszę się z waszych decyzji. Może dzięki wam więcej osób dowie się o PBF i fora znów będą popularne ;)

Awatar użytkownika

#54846 17 sty 2021, 20:17

Instagram służy głównie do zamieszczania zdjęć - fora PBF głównie do tekstu - jak dla mnie to się zwyczajnie ze sobą wyklucza. Owszem pewnie kogoś tam dałoby się tym przekonać, ale myślę że lepiej wysiłek promowania PBF na insta lepiej wykorzystać na innym portalu, gdzie przyniesie to większy skutek.

Awatar użytkownika
O mnie
listen up, my idea of "help from above" is a sniper on the roof
Moje RPGi
haraedo
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 31 razy

#57813 16 kwie 2022, 2:12

Odgrzewając kotlet: jak właściwie idą teraz prace z taką promocją PBF-ów? Są aktualnie grupy, blogi albo inne strony, które to reklamują? Jakieś pomysły jak rzeczywiście się wybić, aby nieco rozeszło się po świecie? Jest ktoś, kto próbuje to zrobić albo zamierza spróbować?

Mam wrażenie, że większości nie przypasuje ani Facebook, ani Instagram. To bardzo osobiste miejsca - sama nie chciałabym, aby losowe osoby poznały moje dane, po których mogą odszukać właściwie wszystko, jeżeli się postarają. O wiele bezpieczniej jest się kryć za anonimowym nickiem i dopiero bardziej zaufanym graczom podawać do siebie prywatny kontakt. Tumblr brzmi jak lepsza opcja - zwłaszcza, jeżeli są tam blogi RP, które do forów są bardziej niż zbliżone.
Dawniej działały jeszcze toplisty, ale w sumie są czymś, co wymarło i nawet nikt tego nie zauważył. Trochę szkoda, bo niby to zawsze próba wstrzelenia się w jakąś tematykę - i być może zyskanie narybku. Poza wymienionymi już serwisami nawet nie wiem jak inaczej można nagłośnić istnienie internetowych tekstówek. Może jakieś wymiany ze stronami niezwiązanymi z PBF-ami, ale podobnymi gatunkowo, np. fora fantasy zawiązujące współpracę ze stronami poświęconymi samej fantastyce albo SL umieszczony w NY wymieniający się bannerami z blogiem o tematyce Nowego Jorku?

Wiem, że jest Stowarzyszenie Nieumarłych Tekstówkowiczów, ale z tego co się orientuję: to zablokowana dla gości grupa, więc osoby z zewnątrz nie są w stanie zapoznać się z treścią postów. Zastanawiam się więc czy nie przydałoby nam się miejsce, które jednak promowałoby PBF-y bez konieczności stawania się bezpośrednim członkiem. Chodzi głównie o to, aby ci, którzy jakimś cudem faktycznie się zainteresują, byli w stanie wgłębić się w nie bardziej, jednocześnie już na wstępie nie obnażając wszystkich informacji o sobie.

Żeby była jasność: to nie tak, że wstydzę się tego, co robimy. Granie na forach uważam za więcej niż rozwijające, bo poza byciem fajnym zabijaczem czasu, PBF-y dodatkowo poprawiają i wyobraźnię, i warsztat. Zanim jednak wyrzucę na stół wszystkie karty z rękawa, wolę sprawdzić, czy blat jest czysty - nic więc dziwnego, że rejestrując się gdzieś, unikam udostępniania kontaktów jak tylko się da i dopiero po wybadaniu gruntu podaję do siebie namiary. Po co mi nieznajomi piszący na priv, zaśmiecający skrzynkę i odciągający uwagę od innych, ważniejszych dla mnie spraw? Zwłaszcza gdzieś, gdzie nawet nie wiem, czy będę się aktywnie udzielać? Nowi albo kompletnie nieobeznani z tematem nie będą chcieli włazić z butami w miejsce, które nic im nie mówi. Krótki opis i suma uczestników to często za mało. Zamiast próbować, zrezygnują na starcie. A chyba nie w tym rzecz.
2 Obrazek
me? jealous?
hahahahahahahahahahahahahahaha
Y E S

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#57818 17 kwie 2022, 16:35

howl pisze:
16 kwie 2022, 2:12
Wiem, że jest Stowarzyszenie Nieumarłych Tekstówkowiczów, ale z tego co się orientuję: to zablokowana dla gości grupa, więc osoby z zewnątrz nie są w stanie zapoznać się z treścią postów. Zastanawiam się więc czy nie przydałoby nam się miejsce, które jednak promowałoby PBF-y bez konieczności stawania się bezpośrednim członkiem. Chodzi głównie o to, aby ci, którzy jakimś cudem faktycznie się zainteresują, byli w stanie wgłębić się w nie bardziej, jednocześnie już na wstępie nie obnażając wszystkich informacji o sobie.
Szczerze powiedziawszy, jakbym chciała się dowiedzieć czegoś więcej w danym temacie i trafiła na grupę, która ma 363 członków, to szukałabym dalej :lol: nie jestem specjalnie fanką łączenia tekstowek z Facebookiem, ale jeśli już o to chodzi, to jest inna, dużo liczniejsza grupa - Twórcy i miłośnicy gier PBF. Ciężko mi porównać ich aktywność, bo tę pierwszą wyszukałam dzisiaj pierwszy raz, ale w temacie promowania, dobrze by było chociażby między tymi grupami, Edenem i wszelkimi miejscami, które zajmują się tematyką tekstówek, zrobić jakiś spis innych miejsc, bo wtedy spotykając kogoś, kto jest nowy i potencjalnie zainteresowany, moglibyśmy taką osobę dobrze pokierować :matma:

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#57820 18 kwie 2022, 11:16

O, post dla mnie. :brewki:
jak właściwie idą teraz prace z taką promocją PBF-ów?
Średnio. Coś się dzieje, ale wszyscy jesteśmy już starzy i najlepiej rozwiajają się discordówki, które są zdominowane przez młodsze pokolenie. PBFy przerażają. W oczach tłumu są jak relikt przeszłości. :smok: Ale (!) jakiś czas temu największy serwer discordowych RP dodał dla nas osobną kategorię. Można się tam reklamować (Centrum RolePlay w linku niżej).
Są aktualnie grupy, blogi albo inne strony, które to reklamują?
Większość jest zebrana na TGFku: https://tgfab.pl/Learn
Jakieś pomysły jak rzeczywiście się wybić, aby nieco rozeszło się po świecie?
Aktualnie celujemy w mówienie o nas w środowisku gier RPG. Trochę się o nas pisze i mówi, ale niewiele.
Jest ktoś, kto próbuje to zrobić albo zamierza spróbować?
Ja próbuję od lat i zapraszam zawsze serdecznie do współpracy. Zawsze też pomogę w ramach możliwości (chodzi głównie o czas, bo już stara jestem) w ogarnianiu własnych projektów. Jak ktoś potrzebuje z czymś pomocy to moje pw jest otwarte.

A co do reszty, to nie widziałam polskich blogów RP na Tumblr. Chętnie dowiem się o nich więcej i jakoś je podepnę pod TGF, więc jak masz czas mi coś o nich poklikać to będę wdzięczna. @howl

ODPOWIEDZ ]