#130 Czy MG powinien respektować granice gracza?

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
O mnie
Kaczuszek morderczy nożem z plastiku.
Moje RPGi
Story of Magic
Martwy Kaczuszek
Podziękował(a): 29 razy | Pomógł(a) : 7 razy

 łajzia#6375

#53931 31 paź 2020, 1:31

Jak wszyscy, to i ja! Zarzucam kolejnym, możliwe nawet, że kontrowersyjnym tematem.

Na wielu forach, przeważnie w dziennikach, istnieje pole profilowe na to, czego gracz nie chce grać. Czasami też podczas fabuły może się zdarzyć, że MG poprowadzi akcję w taki sposób, że gracz prosi o zmianę czegoś, co nie leży w jego granicy komfortu.
Tak naprawdę spotkałam się z opiniami z dwóch stron barykady. Z jednej strony mamy tę o tym, że MG "musi mieć przecież zabawę z gry" i że wolno mu ignorować wszelkie triggery, oraz że graczom się, kolokwialnie mówiąc, poprzewracało w dupach. Raz usłyszałam też wyrzut, że jestem problematyczna, bo nie chcę grać niektórych wątków, które dla mnie są niemiłe.

Osobiście stoję pod tej drugiej stronie barykady. Uważam, że nigdy nie powinno być sytuacji, w której mistrz gry nie respektuje granic gracza. W końcu idea grania na PBFach, czy innych tekstówkach, to ma być zabawa dla obu stron. Jeśli jedna z nich odczuwa dyskomfort, czytając posta i jeszcze większy na niego odpisując, to ten cel znika. Niby można się przemęczyć i siedzieć cicho, ale właściwie po co? Pisanie ma być hobby, sprawiającym radość. Z tego względu myślę, że informatory, dzienniki, czy cokolwiek, gdzie istnieje pole na wpisanie swoich granic, to dobre rozwiązanie.

Co wy o tym myślicie? Jestem ciekawa waszych opinii. :<3:

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#53932 31 paź 2020, 1:56

Yayy... 130-ste Oko Edenu. *otwiera szampana*

Ja jestem totalną zwolenniczką respektowania granic gracza. Tak naprawdę się nie znamy na pbfach, nikt nie wie kto co przeszedł, jakie ma problemy, z czym się boryka et cetera et cetera. Nie każdy czuje się komfortowo w wątkach, gdzie postać jest spychana na granice wytrzymałości psychicznej. Nie każdy czuje się dobrze pisząc wątki przemocy domowej. Każdy może mieć jakiś swój problem i MG nie powinien na nim wymagać rozgrywania czegoś, co nie sprawia mu przyjemność - a wręcz przeciwnie przyprawia mu problemy.
Sama miałam taką sytuację, wynikającą z mojej niewiedzy. Kiedy byłam MG na jednym forum, robiłam mini questy związane z obowiązkami obozowymi. Łączyłam userów w pary i dawałam im jakieś proste zadania, a potem dostawali nagrodę od MG. Totalnie nieumyślnie połączyłam w parę postać o dość delikatnym nastawieniu i typowego Bully. Podczas rozgrywki między nimi doszło do typowego znęcania się nad osobą słabszą, co striggerowało pierwszego usera, który nie chciał prowadzić tej rozgrywki. Stanęłam przed pewnego rodzaju problemem, jak to rozwiązać. Skończyło się na tym, że musiałam jednak fabularnie wyciągnąć jakieś wnioski - drobna reprymenda od przełożonego za zaniedbanie poleceń, nic wielkiego. Wtedy pierwszy raz pomyślałam o tym, że nie każdemu musi wszystko odpowiadać. Nie każdy musi chcieć wszystko pisać. Od tamtego czasu chciałabym wiedzieć co userom przeszkadza, zanim zacznę im prowadzić rozgrywkę MG.
Druga sytuacja wydarzyła się już na innym forum, gdzie nie byłam MG i nawet to nie dotyczyło mojej postaci wgl. Jednak na fabule 2(chyba dwie) postacie kobiece zostały zgwałcone. Wiadomo, nie mogę zabraniać innym userom pisać to co chcą, jednak takie wydarzenia rzutowały na inne postacie i już samo to, że love story mojej postaci się martwił o nią i kiedy ta została porwana, można powiedzieć, że mimowolnie mieliśmy narzucone widmo gwałtu, mimo tego, że się na to nie zgadzałam, ale wydarzyło się na dwóch fabułach, moja postać została porwana - wieści się niosą i takie sprawy. To jednak nie winna MG, ale ta sytuacja była dla mnie bardzo niekomfortowa.
Trzecia sytuacja wydarzyła się już całkiem niedawno, kiedy posiadałam postać, która miała ataki paniki. Nie jest to dla mnie temat trudny, tworząc taką postać sama się wręcz na to pisałam. Lol, jeśli tworzysz taką postać, to piszesz się na to, że coś może ją striggerować. No i trafiła się taka sytuacja, kiedy na misji z MG moja postać została striggerowana, co ją cofnęło w rozwoju niemalże. (Jak startowałam z postacią, bał się własnego cienia - po misji wrócił do tego stanu). Ja byłam nastawiona, no spoko - tak wyszło. Nie zamierzałam się z tego wycofywać. Jednak sytuacja zrobiła się bardzo dziwna, kiedy przyszło mi opisywać reakcje mojej postaci. Moja postać była w dużej traumie - kiedy wylosowała klątwę paniki. Well... duh. Spanikowała i zaczęła się bać, że stanie się z nią to co w przeszłości. MG bardzo zaczął umywać ręce od tego. Twierdząc, że ona dała mojej postaci tylko panikę - ja mogę zadecydować na jaki temat on zaczyna panikować. Mogło mu się na przykład zrobić słabo czy duszno i wyszedł zaczerpnąć powietrza. Dude. Dajesz torturowanej osobie klątwę panicznego lęku - czego innego ma się bać jak nie tortur. Ja byłam taka, że no okej. Nie miałam nic przeciwko rozegraniu ataku paniki, to była część mojej postaci, jednak MG miał chyba jakiś dziwny lęk przed triggerami? I think so?

Anyway.
Trigger warningi w informatorze i tyle.
Jeśli w trakcie rozgrywki, ta zacznie cię niepokoić, nawet jeśli nie wypisałeś/łaś ów rzeczy w informatorze - powiedz to MG, powinien to uszanować.

Ciao.
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
the best kind of girl is a sleepy girl because if she's not asleep then she's probably asleep
Moje RPGi
gram na riverdale

 elfmoss#5844

#53960 01 lis 2020, 23:30

Z jednej strony mamy tę o tym, że MG "musi mieć przecież zabawę z gry" i że wolno mu ignorować wszelkie triggery, oraz że graczom się, kolokwialnie mówiąc, poprzewracało w dupach.
jakby mi jakiś mg coś takiego napisał, to bym go chyba śmiechem zabiła. jeśli mg ma w głowie tak sztywną wizję jakiejś fabuły / wydarzenia / eventu / whatever, że usunięcie jakiegoś elementu, który może być dla gracza problematyczny, sprawiłoby, że ten mg "nie miałby już zabawy z gry", to taki z niego mistrz gry jak z koziej rzyci waltornia i powinien się poważnie zastanowić nad swoimi wyborami życiowymi. sorry, nie mam współczucia dla ludzi, którzy koniecznie ale to koniecznie muszą grać jakiś określony rodzaj wątków, bo jak nie, to pękną, i komfort czy zabawa współgraczy ich nie obchodzi.
talk shit about me, i'm gonna find where you live and i'll clip through your house
put you in a cart on the border to skyrim 'cause that's what you get for running your mouth

Awatar użytkownika
O mnie
Jestem dumnym dziwakiem z zabójczym ćpuńskim spojrzeniem.
Przepychać lubię się jedynie na fabule.
Moje RPGi
Kołysanka i Midgard
Pomógł(a) : 6 razy

#53967 02 lis 2020, 13:19

I gracz i MG powinni siebie nawzajem respektować. Nie jestem fanką informatorów, ale dialog z graczem jest dla mnie ważny, tak jak otrzymywane informacje zwrotne. Nie ma co robić sobie na złość, ale z drugiej strony, jeśli MG zakłada pewne normy, mówi z czym wiąże się pójście na dany event/misję, a gracz nie mówi ani słowa, że coś nie gra i po czasie okazuje się, że miał duże 'ale' to też nie jest spoko. Jest to dla mnie o wiele gorsze, dowiadywanie się od gracza Y, bo mu jakiś gracz X napisał, że było tak i tak, i to mu nie odpowiadało, niż gdyby taki gracz napisał po prostu wprost. Tak samo fajnie jak działa to też w drugą stronę, że nie daje się takiego nacisku na MG by opisał to i to, zwłaszcza, jeśli alarmuje on, że nie czuje się w czymś dobrze, nie jest w stanie czegoś oddać tak jak chciałby tego gracz. Ja też mam niejednokrotnie wrażenie, że gracze zapominają, że MG również się uczy, ma prawo czegoś nie wiedzieć lub czegoś nie zauważyć.

Jako MG nie zawsze czerpię radość z gry, ale wystarczy mi, kiedy osoba, której coś prowadzę jest zadowolona i obie strony mają szacunek do siebie i do swojego czasu.

W dużym skrócie, MG powinien respektować granice gracza, tak jak i gracz powinien respektować granice MG. Nie róbmy sobie na złość, nie męczmy się z kimś i przede wszystkim rozmawiajmy o tym, co nam pasuje a co nam nie pasuje, jak możemy coś poprawić i udoskonalić.
Believe nothing you hear, and only one half that you see


Obrazek

Say what you want to satisfy yourself, hey
But you only want what everybody else says you should want




Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#53969 02 lis 2020, 14:26

Ja nie lubię się bawić z MG, więc zawsze na forkach wybieram opcję zerowego stopnia ingerencji i tyle - rozumiem, że nie zawsze ma to sens ze względu na specyfikę forum, ale po prostu nie poszłabym na takie, gdzie muszę grać z MG, albo kiedy on mi coś bez uprzedzenia narzuca, ale nie widzę żadnego problemu w informatorach. Gram na sl'ach i tam ingerencja istnieje głównie w zapowiedzi (XD), a i same informatory pojawiają się już raczej w karcie, w skróconej formie, żeby dostać coś więcej trzeba zapisać się na event, do jakiejś misji i nie widzę tutaj żadnego problemu, żeby ustalić wzajemnie swoje granice.
W dużym skrócie, MG powinien respektować granice gracza, tak jak i gracz powinien respektować granice MG. Nie róbmy sobie na złość, nie męczmy się z kimś i przede wszystkim rozmawiajmy o tym, co nam pasuje a co nam nie pasuje, jak możemy coś poprawić i udoskonalić.
Tak. Jeśli ktoś chce ingerencji i dziwi się, że ingerencja występuje, to po prostu nie ma sensu. Ale jeśli MG na siłę wpycha komuś w wątek swoje fantazje, to też nie ma sensu, mnie by coś takiego zniechęciło pewnie i do postaci, i do forum :idk:

Awatar użytkownika
O mnie
nic o sobie nie powiem, bo jestem tak nudna, jak to tylko możliwe
Moje RPGi
złap mnie, jeśli potrafisz
Pomógł(a) : 4 razy

#53978 03 lis 2020, 9:27

W zasadzie, to nie do końca rozumiem, jaki jest sens tego tematu, ale skoro kolejny raz nudzę się w pracy, to napiszę.

Ogólnie, to brzmi dla mnie w ten sposób: czy Mistrz Gry powinien szanować graczy? Bo właśnie do tego wszystko się sprowadza. Szanujmy się nawzajem, zapewniajmy sobie wystarczająco dużo przestrzeni - wtedy będzie w miarę dobrze. Admin oraz MG nie powinni wykorzystywać swojej funkcji, czy też czuć się z jej powodu lepszymi. Warto pamiętać, że swoją robotę wykonujemy po to, żeby jakaś grupa użytkowników mogła się dobrze bawić. Inaczej to zwykłe marnowanie czasu?

Także podsumowując - respektowanie granic to podstawa. Nie wyobrażam sobie, żebym sama miała kogoś próbować uszczęśliwić na siłę. Bo po co?

#54203 17 lis 2020, 2:32

W mojej opinii - nie, nie powinien respektować.
Nie podoba się forma gry, to gracz powinien zrobić wypad.
W podskokach.

To GM określa realia, fabułę oraz styl prowadzenia rozgrywki i jak mu wparowują gracze, którzy chcą osobie pograć inaczej, to jawną bzdurą byłoby aby to GM się dostosowywał do nich.

Ja rozumiem, że "nowa fala" PBFowcow rozpieszczona do bólu podnosi tematy do rozkmin, jak ten. Ja też rozumiem, że GM się dostosowują pod roszczeniowość, czy po prostu dostosowują się do graczy. Czemu nie. Można.
Aczkolwiek chciałbym zaznaczyć myślę ważne fakty...

Tam gdzie panuje stara szkoła prowadzenia gry, najczęściej na forach multisesyjnych i w wąskim motywie slotów sesyjnych - gracze biją się o udział w sesji u dobrego mistrza gry. Na LI czy na Strefie takie sesje potrafią trwać lata, a GM na PW ma żebranie od x dobrych graczy o dołączenie do sesji. Tam GM określa wszystko łącznie ze stylem prowadzenia rozgrywki i twardo trzyma np. limity czasowe dodań postów.
Tu na realiach okołoedenowych, przy forach dedykowanych pod rozgrywkę, schemat jest zupełnie inny. GM tworzy realia, fabułę, zaplecze i liczy na graczy, którzy wpadają, i coś tam może napiszą jak im się zechce. Jakiś gracz uzna, że coś mu nie pasuje, to GM stara dostosować się do niego. Bo sobie pójdzie.

W sesjach PBF na multisesyjnych forach to jak gracz odpada, to A: są zmiennicy tupiący nózkami by wejść w jego slot; B. No to nara, nawet jak sesja miała się zmienić w solówkę GM vs 1 gracz; C: GM zamykał sesję. Może z bólem bo chciał ją doprowadzić do końca, ale bez ciśniena jakie mógłby mieć przez miesiące przygotowując zaplecze.
Tutaj to działa zupełni inaczej. GM poświeca miesiące na zrobienie gry, to jak mu wyskakuje jakiś czubek by coś zmienić to idzie rozkmina: ugiąć się, czy tracić gracza i kreować krok do upadku forum-sesji.

Tu nie ma co walczyć z wiatrakami, bo sami (i GM i gracze) z okołoedenowego pierdolnika robicie sobie jaja torpedujące waszym sznytem samych siebie gdy umierają jedne fora po drugich. Jakiś typ, albo lala ma kilka sesji i jakieś forum porzuca bo GM jej odpowiednio nie dopieścił.

Może to brzmi boomersko, ale jak wyżej, żadnej walki z wiatrakami. Wyjebka. Można się tylko pośmiać.
Mam 20 lat doświadczenia w PBF, ale w klimatach okołoeden i tych sesji z dedykowanymi forami, to ja paczając na ten pierdolnik od roku - jestem przerażony.

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#54205 17 lis 2020, 10:33

Kocurrrek pisze:
17 lis 2020, 2:32

Tu nie ma co walczyć z wiatrakami, bo sami (i GM i gracze) z okołoedenowego pierdolnika robicie sobie jaja torpedujące waszym sznytem samych siebie gdy umierają jedne fora po drugich. Jakiś typ, albo lala ma kilka sesji i jakieś forum porzuca bo GM jej odpowiednio nie dopieścił.

Może to brzmi boomersko, ale jak wyżej, żadnej walki z wiatrakami. Wyjebka. Można się tylko pośmiać.
Mam 20 lat doświadczenia w PBF, ale w klimatach okołoeden i tych sesji z dedykowanymi forami, to ja paczając na ten pierdolnik od roku - jestem przerażony.
No i myśle, ze jakby wszyscy z tego „okołoedenowego pierdolnika” chcieli takiego MG i takiego narzucania, to znaleźliby się na innych forach.

Fajnie czasem przejść obok kogoś o odmiennym poglądzie i go nie obrażać (tak, Twoje słowa są według mnie trochę nie na miejscu), tylko przedstawić swój jako inny, kolejny, nie lepszy :idk:

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#54208 17 lis 2020, 14:28

Gdyby ktoś wszedł na forum o wojnie czarodziejów lub gangów i nie chciał odgrywać wątków opartych na walce pomiędzy stronami i/lub bał się zagrożenia życia i zdrowia postaci, to bym się pewnie zaśmiała. Nie każda gra jest dla każdego, żadna filozofia. Gdybyśmy wszyscy lubili to samo, to by nie powstawały dziesiątki różnych gier. Bawi mnie jednak koncept, w którym „stara szkoła prowadzenia gry” nakazuje odgrywać absolutnie wszystko. Dla mnie MG nie tylko powinien, ale też w pewnym stopniu musi szanować pewne granice. Były już akcje, że ktoś kogoś zmuszał do opisywania szczegółowo stosunku seksualnego lub nawet gwałtu na postaci. Dla jednych spoko wątek, dla innych mega trauma. Nie dość, że jesteś ofiarą przestępstwa i musisz z tym żyć, to teraz jeszcze musisz to odgrywać swoją postacią w alternatywnym świecie. Super sprawa. Normalnie jakby nie było innych sposobów na upokorzenie postaci. Nie, MG na PBFach nie dostosowują się do gracza żeby go na siłę uszczęśliwić i utrzymać przy sobie, tylko żeby się wspólnie dobrze bawić. Fora wcale nie padają jak muchy, wiele z nich trzyma się latami i nic nie wskazuje na to, żeby nagle miały spaść z rowerka. Na forach na których gram nie ma informatorów, bo chyba nie ma na to takiej potrzeby (ludzie wiedzą po co przychodzą), ale myślę, że gdyby ktoś napisał do MG, że jakiś wątek jest dla niego zbyt mocny, to ten bez problemu by to uszanował i popłynął w innym kierunku, niekoniecznie gorszym i mniej ciekawym. Po prostu innym.

#54210 17 lis 2020, 16:08

@Bezimienna

Oczywiście, tu się z Tobą zgadzam, przykaz opisywania sceny gwałtu to jednak przeginka (jak gracz/ka nie chce) i naprawde chore byłoby to bezdyskusyjnie wymagać. To imho jest jednak skrajna parabola. Pozostając w takim klimacie skrajnie demonizujących temat sytuacji, mogę odbić w drugą stronę dając przykład teoretycznego rozbestwienia graczy w oporze przed wymaganiami GM dot. postaci w sesji: jest sobie powiedzmy forum oparte na Kulcie albo In Nomine, wparuje gracz/ka i zaznacza, że on/a sobie tu poSLuje z boczku ale nie życzy sobie wstawek GM, czy linii fabuły, które będą obrażały jej/jego uczucia religijne. Albo forum z V5 gdzie wzgledem poprzednich edycji, np. 20th anniversary, jest mocniejszy nacisk na odgrywanie pożywiania się i ogólnie 'kołowania krwi', a jeden z drugą uznają, że przesadą dla nich jest wymóg odgrywania pożywiania się na śmiertelnikach.

Dlatego dajmy sobie spokój ze skrajnościami, a skupmy się na choćby ewolucji tej dyskusji. Zaczęło się od szanowania granic w przyciężkich tematach, a potem płynnie przeszło w motyw "ogólnie ingerencja GM w moją grę to przekroczenie moich granic" (niedosłownie - vide Nata). I ja się pod tym kątem odnosiłem do tematu bo znajduje to cieżką patologią. Imho sytuacja na fandomie właśnie mocno ewoluuje ku temu co napisałaś na wstępie:
Gdyby ktoś wszedł na forum o wojnie czarodziejów lub gangów i nie chciał odgrywać wątków opartych na walce pomiędzy stronami i/lub bał się zagrożenia życia i zdrowia postaci
No bo do tego prowadzi sytuacja, gdzie GM ma pomysł na fabułę i chce ją pchnąć, a gracze sobie radośnie SLują po pokojach i przerywanie im tego traktują jako substytut naruszania ich granic.

Nota bene jestem zdania, że na każdym forum powinno być info, mocno eksponowane, czego GM będzie wymagał w opisach i od jakich treści gracz/ka nie ucieknie decydując się na grę, lub ile GM będzie tolerował SL i przechodzenie obok fabuły. Tylko to zupełnie odwraca motyw tu poruszany: to nie GM ma wtedy dostosowywać się do granic graczy, a gracze mają świadomie wybierać rozgrywki.

@nata
Wybacz jak uraziło Cię słowo "pierdolnik", po kilku piwskach smarowałem posta to i klawiatura mniej na wodzy. Ale uwierz mi, to było jedno z najmniej brutalnych określeń, które cisnęły mi się na palce.

Awatar użytkownika
O mnie
a dajcie spokój, kto to widział takie ograniczenia na edenie
Podziękował(a): 9 razy | Pomógł(a) : 72 razy

 nata#9784
 9712089

#54211 17 lis 2020, 16:48

Kocurrrek pisze:
17 lis 2020, 16:08
@nata
Wybacz jak uraziło Cię słowo "pierdolnik", po kilku piwskach smarowałem posta to i klawiatura mniej na wodzy. Ale uwierz mi, to było jedno z najmniej brutalnych określeń, które cisnęły mi się na palce.
That's my point :roll:

Awatar użytkownika
 MissJackson#2262

#54212 17 lis 2020, 17:18

Każda sesja, którą przyjmuje się do programu na znacznej większości festiwali fantastyki, zwłaszcza takich nastawionych czysto na rozgrywkę RPG, ma informacje o treściach wrażliwych oraz sugerowanym wieku (jeżeli jest to potrzebne), bo niezależnie od tego, w jakim uniwersum dana akcja będzie się rozgrywać, nie masz pewności, co wydarzyć się może. Jest to również zupełną oczywistością w wielu zagranicznych RPG, zarówno tych pisanych internetowo jak i prowadzonych w formie tradycyjnej, przez Mistrza Gry z innymi osobami w jednym pomieszczeniu. Z forami jest całkiem podobnie - jesteś mniej więcej świadomy, jak działa uniwersum albo co może w nim występować, więc w niektóre rzeczy wchodzisz na własne ryzyko, ale to nie znaczy, że coś cię nie może zaskoczyć. Zdarzają się naprawdę rozmaite wydarzenia i powyżej opisywane sytuacje nie uznawałabym za "skrajności", bo po prostu się pojawiały i ktoś może mówić z doświadczenia. Wchodzisz na forum Potterowe - nie spodziewasz się kanibali. Gdy pojawiasz się w amerykańskim liceum, niekoniecznie myślisz o sektach.

Jesteśmy w na tyle komfortowej sytuacji, że możemy coraz lepiej i częściej komunikować się ze sobą, aby ta rozgrywka przebiegała jak najlepiej. Kiedy gracz nie czuje się dobrze w danej grze, bo budzi ona dyskomfort, ma prawo poprosić o wycofanie albo zmianę wątku; kiedy MG czuje, że gracz nie do końca rozumie, o co w danym evencie chodzi albo widzi, że gracz nieumiejętnie brnie w to, męcząc siebie i jego, może po prostu wstrzymać akcję i porozmawiać z daną osobą. Zdarza się nie wiedzieć o traumach i wydarzeniach, ale da się również spróbować wypracować rozwiązanie, które zadowoli obydwie osoby. Utarte przeświadczenie o Mistrzach Gry i graczach stojących po dwóch stronach barykady powinno się odstawić na śmietnik, bo nikt nie jest czyimś wrogiem. To administracja albo Mistrz Gry wymyśla fabułę, ale gracze pchają ją do przodu - i tak, jak wspomniano wcześniej, obydwie strony powinny to uszanować. Bawienie się w to, czyja jest ta piaskownica, jest męczące dla obydwu stron. Wiadomo, że nie zawsze da się wypracować idealny konsensus, a jednak da się porozumieć ze sobą nawzajem i ugadać najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeżeli gracze wolą się skupiać na innej fabule, a ty chcesz im na siłę wciskać swoje pomysły, to jednak dowód, że to nie są gracze dla ciebie. Jak jesteś bardzo dobrym MG, bez problemu znajdziesz sobie inne grono, które szczęśliwe będzie z tego, jak prowadzisz wątki i jak ustalasz reguły gry.

Wiele osób gra tutaj ze sporym stażem, pewnie momentami starszym wiekiem od niejednych użytkowników wielu rp. A PBFy to hobby i jak to hobby, zmienia się z czasem. Stajemy się więc w tym wszystkim bardziej świadomi swoich granic i tego, co jeszcze wymaga omówienia, co można dopracować i to, że droga do idealnej atmosfery na forum zawsze musi przebiegać przy pomocy wspólnych rozmów. Pisząc na czyimś forum, nie robisz administracji wielkiej przysługi; wbiegając komuś do wątku jako MG bez chęci tej osoby, nie pchasz mu postaci do rozwoju, bo ta osoba może tego nie chce. Jesteśmy tu dla siebie, MG dla graczy i gracze dla MG i zamiast każdy swoją ścieżką, możemy po prostu działać razem. A przynajmniej chociaż zacząć.
1 Obrazek

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#54213 17 lis 2020, 17:19

Kocurrrek pisze:
17 lis 2020, 2:32
Nie podoba się forma gry, to gracz powinien zrobić wypad.
W podskokach.
Wybacz, nie lubię skakać.

@Kocurrrek zaprzeczasz samemu sobie, you know? Z jednej strony piszesz, że GM nie powinien respektować granic gracza, z drugiej "nie no, opis gwałtu? No nie powinien tego wymagać" no to jak to w końcu z tobą jest? Co jest dla ciebie przesadą, a co nie? Czy zmuszanie kogoś do rozgrywania roli torturowanego psychicznie, kiedy osoba prowadząca postać, nie czuje się z tym komfortowo już jest okej? Bo nie jest gwałtem? A tortury fizyczne? Jeśli ktoś się nie czuje z tym dobrze i będzie później miał później problem sam ze sobą? Opisy tortur mogą wywołać reakcje lękowe u niektórych ludzi (żeby tylko lękowe, ale to jako przykład.) Powiedz mi zatem, gdzie jest twoja granica, gdzie jest przeginka jeśli gracz nie chce. Do czego uważasz, że MG może zmusić gracza?

Rozgrywka toczy się swoim tokiem. Dołączając do niej nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć jej zakończenie. Skąd wiesz, że idąc na poszukiwania zaginionego dziecka, spotkasz w lesie dla elfów demona z diablo, który będzie chciał ci sprać mózg? Albo natrafisz na bandę zwyroli, którzy robią brzydkie rzeczy każdemu, kogo spotkają? Może trafisz na kult, który cię złoży w ofierze ku chwale Mithrasa, ale najpierw się nad tobą poznęca? MG nie spoileruje wszystkiego co się może wydarzyć, bo to też nie miałoby sensu.
Hej, możesz zapisać się tu na rozgrywkę, ale uważaj:
- spotkasz kult, który pije krew ku chwale swojego Boga i będą chcieli cię złożyć w ofierze, jednak najpierw będą cię torturować, by cię przygotować. Jeśli może ci to przeszkadzać, to nie zgłaszaj się do rozgrywki.
Lol.
Więc skąd mam wiedzieć co może czekać moją postać w rozgrywce? Moim zdaniem najlepszą opcją jest to, żeby MG po prostu uznał moje triggery, rzeczy, których nie chce pisać i to uwzględnił, albo po prostu powiedział mi, że w sumie to planuje w tej rozgrywce rzeczy, które mogą być dla mnie niekomfortowe, patrząc na mój informator, wtedy bym się grzecznie wycofała.
Czy świat nie staje się od razu prostszy?

Tu mogłabym napisać to, co pisała już @Bezimienna, ale pod jej słowami się po prostu podpiszę <3

Okołoedenowy pierdolnik przesyła pozdrowienia,
Rebel <3
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
O mnie
mówi się forów, a nie for.
Moje RPGi
jestem emerytem forumowym
Pomógł(a) : 2 razy

#54214 17 lis 2020, 17:25

Oczywiście, że MG powinien respektować granice graczy. W granicach rozsądku, ale powinien.

Beza dobrze zauważa, że jeśli idzie się na forum o danej tematyce, to nie ma co się foszyć, że na przykład w czasie inwazji zombie nieumarły sąsiad chce cię pogryźć po kostkach. I to jest rozsądne naruszenie granic. Również rozsądne będzie, jeśli ukarze się osobę, która w informatorze machnie, żeby jej w ogóle postaci nie krzywdzić, ale potem wepcha się w jakieś niebezpieczeństwo i odwali przysłowiowego Rambo albo będzie godmodować. Bo przecież ten user napisał, żeby mu postaci nie krzywdzić, no to halo, czemu go po mordzie walo.

ALE absolutnie paskudne będzie, jeśli gracz w informatorze zaznaczy, że gwałtu odgrywać nie chce, albo że woli unikać brutalnych opisów czy innych konkretnych sytuacji, które w fabule potrzebne nie są, ale są nieprzyjemne dla danego użytkownika. Idk, chyba najbezpieczniej byłoby ostrzec gracza, że jeżeli nie zejdzie z danej drogi w fabule z MG, to dostanie po łapach. I w zasadzie posty MG zwykle sugerują, że coś się może źle dla naszej postaci skończyć jak nie będzie ostrożna. Ale proszę, szanujmy się po prostu jako ludzi, jako kolegów z jednego podwórka, jako osoby z różnymi przeżyciami. Bo to wcale nie ubliża Mistrzom Gry, nie odbiera im możliwości prowadzenia fabuły. Wielu z nas prowadzi postacie, z którymi w jakiś sposób się utożsamiamy albo przynajmniej takie, które bardzo lubimy. I czasami taki intensywny gorszący motyw może nam mocno tę postać zepsuć. Nie, forum to nie obowiązek i nie musimy nawet odpisywać. Obowiązkiem będzie wyrzucenie śmieci czy nakarmienie kota. Jeżeli nie chcemy opisywać czegoś nieprzyjemnego dla nas, to tego nie róbmy.

Jako MG również wątków pewnego typu prowadzić nie będę. Na przykład takich, na których temat nie mam wiedzy, a więc wszelka medycyna wystająca poza pierwszą pomoc u mnie odpada. Nie poprowadzę ci NPCowego lekarza, bo nie umiem. Wolę też unikać tematyki gwałtu czy jakiegoś ostrego gore. A grałem na forach różnego typu i różne prowadziłem. Nie potrafię w ogóle pojąć przyjemności z tego, że zgwałcisz komuś postać. Co ci to da? Poczucie władzy? Siły?

Nie, informatory nie są jakieś mega konieczne, sztywnych list tego, co można, a czego nie można, w ogóle nie lubię (w sensie - stawiasz X przy tym, czego sobie nie życzysz), ale jakaś mała rubryczka "prośby do mg/chcę unikać XYZ" jest jednak pomocna. Nie chciałbym przypadkiem zrobić komuś przykrości.

Jak ktoś chce prowadzić SLowe wątki, które będą szły sobie własnym tempem i obecna fabuła forum (zakładając, że to nie SL) pozwala na to, to nikomu nic do tego. Jesteśmy w znacznej mierze dorosłymi ludźmi i nie zawsze mamy czas i energię na prowadzenie wartkich, pełnych akcji wątków, a czasami po prostu nam się nie chce, bo chcemy porozwijać relacje postaci. Tak, na forach z ciężkim klimatem również. Ale znowu - jeśli ignorujemy na przykład jakieś ważne wydarzenie dla naszej grupy (zmiana władzy, wojna z jakąś inną organizacją) czy dla całego forum (i siedzimy jak ten piesek z mema w płonącym domu), to już jest nie halo.

To absolutnie nie to, że fora typu A czy B są lepsze czy gorsze niż inne. Są... No właśnie, inne. I to jest bardzo dobre! Bo każdy znajdzie coś dla siebie. Ja lubię pisać w różnych realiach, mogę pisać wątki pełne akcji i takie, w których moja postać rozkoszuje się pyszną kawusią. Zależy jaki mam humor. Zależy od tego, na co nastawiona jest postać. Zależy jakie to forum.

I polecam jednak pisać na trzeźwo i się kontrolować. Słowo pisane ma tę przewagę nad mówionym, że możemy usiąść, zastanowić się i coś ładnie przedstawić. Albo przynajmniej kulturalnie.
1 Obrazek

#54216 17 lis 2020, 18:17

Problem w tym, że się nieprzytomnie uczepiliście skrajności w formie np. wymogów opisu gwałtu, uważając takie przypadki gdzieś pojedynczo występujące jako dające powód do wyjścia z tym jako bazy do dyskusji nad tym czy GM może wymagać pisanie scen wedle swojej wizji fabuły.

Owszem jestem przeciw takiemu czemuś, ale to nie jest niekonsekwencja czy zaprzeczanie samemu sobie @Rebel . Analogicznie to, że np. jestem piewcą idei wolnego rynku ma oznaczać, że niekonsekwentnym będzie zgadzanie się iż w skrajnych przypadkach wolny rynek obfituje w złe/szkodliwe wynaturzenia, którym jestem przeciwny?
O ile idzie o w/w gwałty, czy nawet zmuszanie do odgrywania seksu - ja się (powtarzam) z Wami zgadzam. Swoje zdanie na temat stanowiska "nie, GM nie powinien się dostosowywać" odnoszę do bardziej ogólnych, wyśrodkowanych, a nie skrajnych kwestii. Mój post wgl by nie powstał (bo i nie miałbym w czym się nie zgadzać), gdyby nie post Naty, w którym wykazana jest tendencja do przegięcia i wymogów stawianych GM pod względem "trzymania granicy" już imho niepoważnych. Te tendencję po prostu w fandomie widzę i są coraz częstsze przypadki gdzie to gracze chcą dyrygować GM w co i jak będą grać na grze-forum stworzonym przez niego z jakąś przewodnią wizją. Z ręką na sercu - osoby grające już dłużej - nie widzicie tej zmiany? Sorry, ja zauważam i przewiduję w tym ewolucję problemu gdzie GM z czasem stanie się pełnym petentem sterowanym przez graczy.

Bo:
Cynamon pisze:Ale znowu - jeśli ignorujemy na przykład jakieś ważne wydarzenie dla naszej grupy (zmiana władzy, wojna z jakąś inną organizacją) czy dla całego forum (i siedzimy jak ten piesek z mema w płonącym domu), to już jest nie halo.
widziałem już i takie przypadki, gdzie GM prosił by się postacią odnieść do ogólnoforumowego wydarzenia, a graczka - nie. Bo ona ma tu swój wątek z innym graczem i weź jej człowieku nie przeszkadzaj.

W kwestii ciężkich motywów, to dorośli ludzie dogadają się ze sobą i jak graczka nie chce rozpisywać np. tego nieszczęsnego gwałtu to GM NIE POWINIEN, namolnie tego wymagać. Można wszak opuścić scenę i to co się w niej stało gracz/ka opisze w formie stanu postaci po, jasno wskazującego co się w przemilczanej scenie stało. To jest zabieg szeroko stosowany czy w kinematografii czy literaturze. GM, co sie upiera - "pisz" na przekór graczowi, to zwyrol i się z takim po prostu nie gra. Jest jednak szerokie spektrum motywów o wiele niższego kalibru gdzie przykaz nie naruszania tego co sobie uzna gracz, że nie chce, to kastrowanie GMowi wątku, a szczególnie to śmieszne (przez łzy) jak jest to w rozgrywce która z definicji powinna takie sceny zawierać. I to w takich przypadkach uważam, że GM nie powinien się z graczem/graczką cackać i powiedzieć "no to nara". Mam prawo do tej subiektywnej opinii.