#125 Discord forumowy

Miejsce na tematy w których od ponad roku nikt się nie udzielał.
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Moje RPGi
Zostawiłam polski pbfówek
Podziękował(a): 7 razy | Pomógł(a) : 33 razy

#53566 06 paź 2020, 17:14

Discord.
Jedno słowo, jedna apka, tak wiele podziałów :v
Jedni mają tę apkę za swoistego PBFkillera, który przychodzi z piłą mechaniczną na każde forum i zabija je w przeciągu nanosekund powodując dramy, inni uważają to za wygodniejszą alternatywę dla forumowego czatu, zwłaszcza od kiedy mamy titana i Atarashii.

Szczerze mówiąc absolutnie nie wiem skąd jest to pierwsze podejście i ta absolutna niechęć do forumowych discordów co u niektórych ;v Że niby powodują dramy. Ludzie powodują dramy, nie discord. Chyba, że były jakieś badania amerykańskich instytutów naukowych, które mówią, że dramometr skacze jedynie na discordach a na czatach forumowych ich nie ma.
Czaty na forum są tragiczne, jeśli chodzi o korzystanie z nich na przykład na telefonie, gdzie trzeba przerzucać zakładki i w ogóle wszystko się rozjeżdża. Masakra totalna. Z drugiej strony jest discord, którego można sobie obsługiwać łatwo na telefonie, ma cały wachlarz możliwości i można nawet zostawać w kontakcie z ludkami z forum, kiedy się nie siedzi na forum, tylko się robi coś innego. Tak jak kiedyś się pisało na GG i ustalało rzeczy, robiło się konfy na gg by dogadywać coś w grupie, to tak samo się robi na discordzie, tylko że tu jest ładniej.
Totalnie nie rozumiem discordowej fobii, discofobia? Brzmi w sumie jak dobra nazwa.
Ktoś ma jakieś dobre argumenty by powiedzieć NIE discordowi forumowemu?
1 Obrazek
Lately, the whole idea of 'living' hasn't been that desirable to me.

Awatar użytkownika
Moje RPGi
Tworzę coś swojego i może kiedyś skończę ~
Podziękował(a): 2 razy

#53567 06 paź 2020, 17:40

W moim odczuciu discord jest takim PBFKillerem. Z moich doświadczeń zebranych podczas grania na forach większość graczy siedziała na discordzie, a cała akcja na forum zwyczajnie stała. To nie kwestia dram, bo one występują niezależnie od platformy. Nie wiem, jak inni, ale ja na forum przychodzę pograć, nie dla dyskusji. Sam discord jest bardzo wygodny i znacząco ułatwia te pierwsze chwile na forum, więc konieczny jest balans między jednym a drugim.
2 Obrazek 1 Obrazek
[center]With our blood, sweat, and tears
And the grinding of gears
We shall slave to keep our <i>beautiful</i> City alive![/center]

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#53568 06 paź 2020, 18:20

Tylko, że to nadal jest kwestia zachowania ludzi, a nie wina Discorda jako komunikatora.
Osobiście większość czasu spędzam poza domem (bo praca, bo szkoła, bo coś tam) i discord jako coś posiadającego dobrze działającą apkę na telefon jest moim pierwszym wyborem, jeśli chodzi o kontakt z ludźmi z forów. Tutaj w przeciwieństwie do GG, nie piszą do mnie randomowi ludzie, jeśli nie dzielę z nimi serwera. I nie daję wglądu do prywatnych rzeczy, jakbym pisała z ludźmi z forów przez messengera.
Wystarczy pilnować, żeby na discordzie siedziały osoby naprawdę aktywne na fabule, jak i na discordzie. A często administracja tego nie robi i pozwala, żeby na serwerze przesiadywały osoby, które tylko gadają, a karty postaci nawet nie zrobiły, czy posta nie napisały.
2 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Nic ciekawego, chcesz mnie poznać - zapraszam na discorda :)
 Ser Tymoteusz Montenegro III#3416

#53569 06 paź 2020, 18:41

Czasy się zmieniają, dlatego sądzę, że Discord świetnie nadaje się do dynamicznych postów - sceny walki/dialogi, a następnie posty można przenosić na forum w celach archiwizacji :)
Człowiek musi wybierać i nie wolno mu się godzić na swój los.

Awatar użytkownika
O mnie
to ja jestem tą dziwną ciocią, przed którą ostrzegała cię rodzina
Moje RPGi
sol
Podziękował(a): 18 razy | Pomógł(a) : 24 razy

 bezimienna

#53570 06 paź 2020, 18:54

Discordy forumowe są "must-have" bo to po prostu popularny komunikator, który ma większość osób. Nie wymaga podawania informacji osobistych, jest całkowicie darmowy, dostępny w przeglądarce, umożliwia tworzenie serwerów dla społeczności, dodawanie własnych emotek, prowadzenie rozmów głosowych i video, tagowanie ludzi. To super narzędzie do powiadamiania graczy o nowościach (jeden ping z mojej strony i 10 osób od razu wchodzi na forum) i pogadania zamiast forumowego czatu, który na telefonie wygląda zwykle tragicznie. No i można tworzyć ukryte kanały dla różnych grup, rodzin, żeby mogli się umawiać na sesje i gadać we własnym gronie bez miliona zakładek i konwersacji. Jeżeli coś jest w tych czasach PBF killerem to właśnie zamknięcie się na nowości, bo przecież najlepsze fora były na przemie z dziesiątkami grupek na GG. Jak ci akcja na forum stoi to będzie stała niezależnie od tego czy macie discorda czy nie, taka prawda.
2 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Zawodowo leniuchuję i zabijam smoki w Rumuni.
Podziękował(a): 21 razy

#53571 06 paź 2020, 20:00

Wiadomo, że sam discord nie jest niczemu winny i prędzej zawiedzie człowiek. Do discorda mam mieszane uczucia - z jednej strony zalety o których wspominacie wyżej, z drugiej niezdrowa aktywność na "paplaniu", a zaniedbywanie logowania, pisania itp. Spotkałam się też z czymś takim, że osoby nie chciały dołączać do serwera, a wolały pozostać w kontakcie przez discorda i w sumie to też jest jakaś spoko opcja dla zwolenników, jak i przeciwników :<3:
Najgorsze rozwiązanie to takie, gdzie operuje się ważnymi informacjami wyłącznie na serwerze nie aktualizując forum - wtedy gracz bez discorda/poza serwerem jest na straconej pozycji.
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Kaczuszek morderczy nożem z plastiku.
Moje RPGi
Story of Magic
Martwy Kaczuszek
Podziękował(a): 29 razy | Pomógł(a) : 7 razy

 łajzia#6375

#53572 06 paź 2020, 20:09

Nie ma co demonizować discorda.
Tak naprawdę wszystko zależy od ludzi, którzy są na forum. Bo jeżeli gracze grają, fabuła się kółka do przodu, to taki Discord jest jedynie narzędziem do lepszego przesyłu informacji. Bardzo wygodnym zresztą, jak wyjaśniła Bezimienna. Pingi są świetne z punktu widzenia admina. Jedna wiadomość i masz pewność, że każdy dostaje info. Druga sprawa jest taka, że mamy titana i mamy atarashii sync, jak już ktoś wspominał wcześniej. Można połączyć chatboxa z discordem. Są sposoby, żeby wilk był syty i owca cała.
Osobiście jeżeli widzę, że na forum tego serwera nie ma, to jest mi ciężko w jakikolwiek sposób socjalizować się z resztą graczy. Większość chatboxów, szczególnie tych na forumpolish nie ma nawet sygnału dźwiękowego o nowej wiadomości. Przeważnie zapominam, że w ogóle zakładkę z forum mam otwartą, bo zaczynam się zajmować czymś innym.
Dramy? Dramy były, są i będą, różnica jest taka, że kiedyś wszystko rozbijało się na konfach na gadu, a teraz rozbija się na discordowych serwerach i privach. Fora nie umierają przez narzędzia, tylko przez ludzi.

Zgodzę się właściwie z jedną rzeczą - admini powinni pilnować, by na serwerze znajdowały się tylko osoby, które faktycznie grają forum. Tylko jeżeli jest inaczej, to znów wracamy do punktu wyjścia, to nie wina aplikacji, a ludzi.
2 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Nic ciekawego, chcesz mnie poznać - zapraszam na discorda :)
 Ser Tymoteusz Montenegro III#3416

#53573 06 paź 2020, 20:12

Racja, ale z discordem jest taki problem, że ludzie się zaczynają przez niego "przewijać". Nie wiem czy inni to zauważyli, ale ile teraz osób przychodzi i siedzi cicho miesiącami. Kiedyś każdy się chciał od razu "wbić" do danej grupy :)
Człowiek musi wybierać i nie wolno mu się godzić na swój los.

Awatar użytkownika
O mnie
pomagam ludziom w podejmowaniu złych decyzji, bo w życiu podejmuję tylko takie. Lubię koty.
Moje RPGi
haraedo to jednak moja choroba.
uśpiony, ale obecny
Podziękował(a): 10 razy | Pomógł(a) : 2 razy

 jinikka

#53574 06 paź 2020, 21:44

Moim zdaniem na Discorda dużo trudniej jest wbić się nowym użytkownikom — mnie osobiście przytłacza fakt, że wszyscy się znają i jest tak... bardzo prywatnie. Dużo rozmów stacza się właśnie na takie prywaty, przez które po prostu nie da się przebić. I nie mówię, że na zwykłym czacie forumowym czegoś takiego nie ma, bo jest, ale na Discordzie jest tego zawsze dużo więcej. O wiele więcej. I jakoś na shoutboxie/chatboxie/innym forumowym czacie czuję, że to faktycznie jest czat forumowy, a Discord niestety żyje swoim własnym życiem. I tak, Discord nie pokazuje ilu użytkowników faktycznie jest aktywnych na forum — zawsze wchodzą jakieś osoby, które są na serwerze tylko po to, by na nim być.
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
Zapalony RPGowiec z prawie 15 letnim stażem w temacie, akolitka Zakonu Czarnego Mnicha i wychowawczyni na obozach rpgowych.
Moje RPGi
Story of Magic!
Podziękował(a): 21 razy | Pomógł(a) : 6 razy
 kira_96

#53577 07 paź 2020, 0:23

Ja z kolei mam inne wrażenia. Na czacie forumowym zawsze przewijały się osoby, które znane sobie były z innych forek, rozmowy toczyły się w grupce do której nie dało się przebić. Rzucało się "cześć" w eter i ginęło w spamie.
Większość discordów ma z automatu włączone przywitania nowych członków serwera i jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym na dzień dobry nie została przez kogoś pingnięta z przywitaniem oraz najczęściej propozycją pomocy.
Drugą kwestię poruszyłam wyżej, osoby, które siedzą tylko na discordzie są winą administracji forum tylko i wyłącznie. Przy robieniu czystek wystarczy usunąć osoby nieaktywnie fabularnie z serwera i tyle. Od tego jest opcja kick'a, tylko nikt z niej nie korzystał. 😂
2 Obrazek

ODPOWIEDZ ]