#152 Czy leci z nami koder?

Nasze małe centrum wszechświata, oko Saurona. Widzimy wszystko, rozmawiamy o wszystkim, dyskutujemy o tym, co nas najbardziej gryzie!
ODPOWIEDZ ]
Awatar użytkownika
Podziękował(a): 14 razy | Pomógł(a) : 2 razy

#58719 23 wrz 2022, 21:05

Tak sobie czytam czasem i tu przytaknę a tam poburczę pod nosem, ale akurat temat jest na czasie, więc zapytam. Wytłumaczcie mi jak laikowi, na grzyba wam ta osoba techniczna? Serio się nie da bez hakiera postawić przyzwoitej tekstówki?

Pytanie nie jest kierowane konkretnie do zespołu Szkocji, bo wiadomo że skoro już poszli w tym kierunku to się nagle nie wycofają, tylko ogólnie o rolę osoby technicznej w zespole.

Oto jak sobie wyobrażam pracę nad nowym projektem, na podstawie iluśtam ostatnich edenowych zapowiedzi. Uwaga, roleplay:

"Mamy fajny pomysł na forko, ale nie postawimy go na Forumpolish czy Jcinku, bo tam nie ma fikuśnych skryptów X i Y, a bez tego nikt nie będzie grał, bo jak można grać bez fikuśnych skryptów.
Nie weźmiemy też skórki gotowca, bo od razu będzie widać, że to gotowiec i nas wyśmieją. A jak skopiujemy fajne rozwiązania z innego forka to zaraz ktoś wyskoczy, że ojejku kradzież, milion monet się należy albo podam was do sądu.
Ale nikt z zespołu nie umie postawić forka na własnym serwerze i ogarnąć te fikuśne skrypty, nikt nie umie też napisać od podstaw całej skórki, zwłaszcza tak aby się potem nie rozwaliła na innej przeglądarce lub komórce.
Ratujcie!"


Więc premiera odwleka się o pół roku, bo może w międzyczasie się znajdzie ktoś kto to zrobi, co przy dobrych wiatrach zajmie kolejne trzy miesiące pracy po godzinach. A jak po dwóch koderowi się odwidzi to trzeba będzie zaczynać od nowa, bo nowy koder nie przejmie projektu po starym, tylko chce wszystko robić od zera.

Czy wymagania graczy i konkurencja na rynku tekstówek naprawdę są na tyle wysokie, że bez czegoś ekstra ani rusz? Że przygotowanie ciekawego świata i fabuły, fajne atrakcje dla graczy i ogarnięcie samej rozgrywki schodzą na plan dalszy względem aspektów technicznych?

Próbuję sobie wyobrazić discordówki za parę lat, jeśli podążą podobną ścieżką. Jak potencjalny gracz zobaczy nową zapowiedź i zawoła "Nie macie dedykowanej osoby do napisania bota od podstaw? HA TFU, kto w to będzie grał!".

Skoro da się zrobić wesele bez mięsa i studniówkę bez alkoholu, to może jednak tekstówkę bez kodera też?

Jak jakiś hakier albo grafik ma własne zdanie w temacie to też chętnie posłucham.


Awatar użytkownika
Podziękował(a): 2 razy | Pomógł(a) : 17 razy

#58721 23 wrz 2022, 22:16

"Skoro da się zrobić wesele bez mięsa i studniówkę bez alkoholu, to może jednak tekstówkę bez kodera też?" da się? :lol:

wypowiem się jako osoba zajmująca się stroną wizualną od X lat - jakoś od 2014 roku

Ja uważam, że forum bez wyglądu (co za tym idzie kodów i grafiki) w dzisiejszych czasach naprawdę dużo traci. Nie żyjemy w 2014 roku, gdzie każdy twór wyglądał tak samo i padał po miesiącu, a jeszcze krócej powstawał. Piszemy w czasach gdzie coś ma cieszyć oko i nie dziwi mnie ani trochę, że ludzie oczekują tego od jakiegoś konkretnego forum - szczególnie kiedy otacza nas tyle zdolnych osób, ale... no właśnie większość tych osób aktualnie nie chce robić nic za darmo, bo poświęca na to dużo czasu. To nie jak kiedyś napisanie 4 linijek bbcode, czy podstawowego css (które w większości zmieniało tylko kolory i margin), a zabawa na kilka tygodni czasami.

Phpbb3 daje dużo możliwości, można się bawić, tworzyć wszystko od podstaw i trzeba przyznać, że aktualnie nie ma co się dziwić, że jest to jedna z najczęściej wybieranych dróg - na tumblr nie spotkasz jednak raczej skórek, które będzie można kupić i po prostu wgrać, musisz znaleźć osobę, która zrobi to specjalnie dla Ciebie - a naprawdę nie ma miliona osób, które chcą to robić od tak, nie ma też miliona, które zrobią to odpłatnie, bo na ogół takie osoby poświęcają się jednemu tworowi i przy nim działają cały czas!

Jcink jest popularne za granicą i na tumblr milion skórek do wyboru - według mnie w dość niedostępnych cenach, jeśli patrzymy na nasze realia finansowe, ma mniejszą możliwość modyfikowania, ale jest na tyle super, że wiele można tam stworzyć i uważam, że fora bez problemu mogłyby stać na tym (w planie mam nawet stworzenie skórek na jcink - odpłatnych, ale w realiach polskich, a nie np USA)

wracając -oczywiście, że możesz zrobić forum, które będzie proste w obsłudze, będzie miało super mechanikę i ludzie na nie przyjdą, może być milion osób, które będą chciały zagrać, ale dlaczego nie skorzystać skoro można zrobić coś ładnego? Drogą pantoflową naprawdę można dojść do osób, które po znajomości postanowią coś zrobić (nawet jeśli na ogół mówią, że nie - wiem o czym mówię po sobie)

+ co do dc - kiedyś ktoś także nie myślał, że fora się tak rozwiną (bo bądźmy szczerzy to jest rozwinięcie, a nie stanie w miejscu i cieszenie się z tego co jest, bo każdy zna) pod względem skórek, kodów znajdujących się w tematach, czy innych - kiedyś wystarczył temat, trzy kropki i wszystko szło dalej, ale dlaczego mielibyśmy do tego wracać?


trochę chyba misz masz moich myśli w tym poście, ale jedną ręką piszę, a drugą karmię dziecko, więc proszę wybaczyć :lol:
6 Obrazek

Awatar użytkownika
Podziękował(a): 14 razy | Pomógł(a) : 2 razy

#58722 23 wrz 2022, 23:04

Dzięki śliczne! Tak, zgadzam się, jeśli dostęp do takiej osoby jest, to czemu nie skorzystać.

Może chodzi o kwestię balansu, co zrobić gdy takiej osoby, zwłaszcza pewnej, jednak się nie znajduje. Bo cena, bo jak za darmo to gra nie taka, bo ta osoba którą się znalazło się jednak nie dogaduje z zespołem albo nie traktuje tego jako priorytet.

A jak wam, autorzy gier, idzie lub poszło poszukiwanie osób technicznych drogą pantoflową? Jakieś pikantne historyjki?

Awatar użytkownika
Pomógł(a) : 1 raz

#58725 24 wrz 2022, 15:15

Ktoś pamięta MojeForum? Ten, co się krzaczył co dwa dni, miał mocno okrojone możliwości dostosowania graficznego i był darmowy?
Tak, ten. Też za nim tęsknię. Fora wyglądały tak samo, miały tylko inne kolory i obrazki kategorii, a grało się przednie!
Rest in pepperoni, Error 404

Na przestrzeni lat technologia poszła do przodu, co widać to także na forach. Na salony weszło forumpolish, moim zdaniem jedno z pierwszych serwisów forumowych dysponujących bardziej rozwiniętymi opcjami (choć od MojeForum to nawet systemowy bomber jest bardziej rozwinięty). Zaczęło się upięknianie for, z początku działające na przeklejaniu gotowych szablonów, dopiero w niedawnych latach pojawiła się potrzeba posiadania koderów w zespole, by forum w ogóle miało ręce i nogi.
To, że ludzie teraz bardzo patrzą na wygląd fora i po tym oceniają, czy na nim grać, to nie jest wcale wielkim zaskoczeniem - już dawno naukowcy udowodnili, że człowiek ocenia kogoś/coś przez kilka pierwszych sekund na podstawie wyglądu tego kogoś/czegoś (co prawda, przeważnie mowa tu o innym człowieku, ale nie ma tu wielkiej tajemnicy, że i na rzeczy tak patrzymy).
Dlatego też, przez rozwijającą się ciągle technologię i nasze skomplikowane, acz mocno wybredne móżdżki, mamy pewne oczekiwania względem nowopowstających for.
Nie żyjemy w 2014 roku, gdzie każdy twór wyglądał tak samo i padał po miesiącu, a jeszcze krócej powstawał.
Czy ja wiem, czy wtedy tak wiele for padało? Owszem, wiele powstawało, bo było łatwiej je wykreować i otworzyć (ah, słodkie MojeForum), ale wtedy też powstawały fora, które żyły długimi latami i przez cały ten okres silnie się trzymały (w tym wiele for o tematyce anime lub autorskich). Tymczasem dzisiaj po kilku miesiącach fora wpadają w okres wegetacyjny lub zwyczajnie padają. Owszem, są i takie, które trzymają się bardzo dobrze i teraz, ale myślę, że odsetek tych długożyjących był raczej "wtedy", niż dziś.


Pragnę również zauważyć, że żyjemy w czasach, gdzie nawet dom idzie wybudować samemu, oglądając tutoriale na youtube. Czy w takim razie naprawdę potrzebny jest nam koder do zrobienia wyglądu forum? Dlaczego by nie zrobić tego samemu, poświęcając trochę czasu na naukę, choćby zmodyfikowania gotowego już szablonu? Zanim ktoś powie, że nie wszyscy mają na to czas - trzeba tu jednak pamiętać, że włożenie czasu wolnego w otwarcie i prowadzenie fora, to jednak pierwszy wymóg bycia administratorem, więc namiastkę tego można również wykorzystać w bardziej efektywniejszy sposób, niż czekanie, aż będzie można wpisać kilka zdań w lokację, albo wkleić obrazek w temat :d (tak, tak właśnie widzę pracę wieloosobowych zespołów SLów)
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
listen up, my idea of "help from above" is a sniper on the roof
Moje RPGi
haraedo
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 31 razy

#58726 24 wrz 2022, 17:05

Chcemy czy nie - wygląd jest wizytówką forum. Pierwszym etapem zapoznawania się, po którym znaczna część decyduje czy w ogóle próbować swoich sił. Zerkając przelotnie na tekst w kompendium nie znasz jego wartości. Widzisz masę literek, a treść nie napłynie do głowy i nie rozjaśni mroków niewiedzy tylko dlatego, że wzrok padł akurat na danym akapicie - trzeba się w to wczytać, trzeba to zrozumieć, przyswoić i ocenić. Przeznaczyć na to czas, który nie zawsze mamy w danym momencie. A wygląd widzisz tu i teraz; w pół sekundy wiesz, czy kolory się ze sobą gryzą, czy obrazek w headerze odpowiada twojemu poczuciu estetyki. Lubimy szybki i prosty przepływ informacji, a style na forach właśnie to robią: dają nam informację o tym, że są takie i siakie. Jasne i schludne albo ciemne i klimatyczne. Z rozjechanymi ramkami, które wyglądają jak na "odwal się" lub z masą dopieszczonych szczegółów, od których w głowie się kręci i od razu na wierzch wysuwa się myśl, że trzeba było nad tym spędzić sporo czasu i wkładu swojej kreatywności.

Nie chodzi o to, że administrator, który założył forum z "rozjechanymi ramkami" się nie napracował. Być może siedział nad nimi ostatnie tygodnie i i tak nie znalazł luki w kodach, która jest odpowiedzialna za ten zgrzyt. Ale czy gracz o tym wie? Właśnie. Wiadomo, że nie można mierzyć wartości jedynie za pomocą wzroku, ale bądźmy też szczerzy: wygląd na pierwszej randce ma znaczenie. To trochę tak, jakby otrzymać od przepoconego, przetrawionego chorobą i ubranego w szare łachy starca pluszową maskotkę, już w samym dotyku szorstką, brudną i śmierdzącą. Możesz dotknąć, możesz nawet przyjąć na moment, ale jeżeli jej nie odświeżysz, prawdopodobnie nie wytrzymasz dłużej w jej towarzystwie; bo będzie zbyt mocno ingerować w twoje wewnętrzne poczucie estetyki, twoją potrzebę otrzymywania akurat takich, a nie innych bodźców z zewnątrz (obrazów, zapachów itp.). Nie ma w tym nic złego. Jeżeli nie jesteś bogatym albo chociaż odpowiednio doświadczonym Samarytaninem to i tak nie pomożesz starcowi. Jego obraz - i to, co rozdaje - będzie (być może) wywoływało ciepłe emocje, ale nie na tyle, aby włączyć to do swojej codzienności.

Osobiście uważam, że forum bez kodów (zatem bez osoby odpowiedzialnej za fikuśne skrypty) ma rację bytu, ale nie na dłuższą metę. Bo tak, być może znajdą się chętni na grę, ale prawdopodobnie grono będzie bardzo szczupłe - a z biegiem czasu coraz szczuplejsze. Znajdą się wkrótce inne adresy, które okażą się nie tylko rewelacyjne w opisach i tworzonym świecie, ale też ładne. A jeżeli można grać na czymś fajnym i brzydkim albo fajnym i ładnym to czemu nie wybrać fajnego i ładnego?

Jednocześnie dobrze byłoby nie popadać w skrajności. Nic co dociera do marginesu nie jest dobre. Jeżeli cały koncept PBF-a opiera się na jego wyglądzie, a lokacje, opisy w wademekum i pomysły na postacie traktowane są po macoszemu to nawet skrypty, od których napisania innym technicznym ręce się telepią z zazdrości, nie uratują forum.

Kody piszę osobiście, czasami posiłkując się instruktażami albo pomocą ludzi z Edenu czy innych miejsc, którzy znają się na tym po prostu lepiej. Jako samouk przyznaję, że ścieżka "kodera" to nie droga po miękkich płatkach róż. Wymaga cierpliwości, masy czasu i zaangażowania, a nie każdy czuje ambicje akurat w tym temacie. Fakt, że tutoriali jest masa, ale niemała część tylko po angielsku (co, dla przykładu, wyklucza mnie już z grona odbiorców albo zmusza do przeznaczenia większego zasobu czasu i nerwów, by zrozumieć instrukcję) albo napisana językiem, który dla początkującego jest zniechęcający, bo zbyt... wiecie. Zbyt przeznaczony dla tych, którzy już wiedzą, o czym w ogóle mowa. Nie dziwię się więc, że nie wszyscy chcą się za to zabierać - gdybym miała dopiero startować z kodami, przy świadomości tego, jak wysokie są wymagania ze strony potencjalnych odbiorców, pewnie po prostu bym z tego zrezygnowała. Za dużo zachodu, a za mała pewność, że projekt się przyjmie. Byłoby prościej poszukać kogoś, kto wykona robotę za mnie, niż przeznaczyć wolne godziny i dni i przez następne miesiące przyswajać wiedzę, która będzie zaledwie podłożem pod całość. A wiadomo, że nie da się rozdwoić. Dłubiąc w kodach człowiek nie ma szans na jednoczesne pisanie kompendium. Robota więc się wydłuża jeszcze bardziej, traci się zapał - a plany umierają. I po co, skoro można szturchnąć technicznego i zwerbować go do pracy, nawet jeżeli będzie trzeba się wpierw dogadać?
4 Obrazek
me? jealous?
hahahahahahahahahahahahahahaha
Y E S

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#58729 24 wrz 2022, 21:33

Zgadzam się z przedmówcami. Zwłaszcza z tym, że nie idzie się rozdzielić, jeśli nie ma się kodera pod ręką. Wiem po sobie, że skupiając się na fabularnej stronie Crystala, graficzna/techniczna strona po prostu leży, a teraz ciężko szukać kogoś, kto pomoże bez pieniędzy. Dlatego poważnie myślę, nad faktycznie, jak na realu sprawy sobie ogarnę, wyjdę na prosto, czy przypadkiem nie poszukać kogoś, aby zrobił mi styl za pieniądze, bo inaczej forum będzie w stanie w jakim jest teraz.

I zaznaczam, ja się wcale nie dziwię, że ludzie chcą pieniążki, bo stworzenie stylu to naprawdę trudna robota.

Ale, ale skoro wypowiadają się tutaj koderzy, mają jakieś propozycje/rozwiązania dla Administratorów, którzy nie mają kodera pod ręką, a sami nie są jacyś super w tym wszystkim co z htmlem i css związane itd. ?
1 Obrazek

Awatar użytkownika
O mnie
listen up, my idea of "help from above" is a sniper on the roof
Moje RPGi
haraedo
Podziękował(a): 1 raz | Pomógł(a) : 31 razy

#58731 25 wrz 2022, 0:51

Bajarz pisze:
24 wrz 2022, 21:33
Ale, ale skoro wypowiadają się tutaj koderzy, mają jakieś propozycje/rozwiązania dla Administratorów, którzy nie mają kodera pod ręką, a sami nie są jacyś super w tym wszystkim co z htmlem i css związane itd. ?
Wydaje mi się, że na to nie ma rady. Jedyną opcją są dostępne, darmowe gotowce. Niektóre naprawdę bardzo dobre (na przykład layout oferowany przez Emme na forumotion). Można je dowolnie modyfikować, pod warunkiem, że nie usunie się informacji o tym, kto jest ich pierwotnym autorem. Na dobrą sprawę chodzi jedynie o start. W późniejszym etapie na forum może przyjść ktoś, kto zna się na kodach i chcąc wspomóc stronę, na której gra, zaoferuje współpracę. A nawet jeżeli nie, to gotowe style są zwykle przynajmniej estetyczne i można na nich próbować swoich sił później, gdy praca związana z opisami zostanie zakończona.
1 Obrazek
me? jealous?
hahahahahahahahahahahahahahaha
Y E S

Awatar użytkownika
O mnie
Opiekun Crystal Empire
Moje RPGi
Crystal Empire
Bywam, gdy mam czas
Pomógł(a) : 1 raz

 #0054 Bajarz

#58732 25 wrz 2022, 1:14

howl pisze:
25 wrz 2022, 0:51
Bajarz pisze:
24 wrz 2022, 21:33
Ale, ale skoro wypowiadają się tutaj koderzy, mają jakieś propozycje/rozwiązania dla Administratorów, którzy nie mają kodera pod ręką, a sami nie są jacyś super w tym wszystkim co z htmlem i css związane itd. ?
Wydaje mi się, że na to nie ma rady. Jedyną opcją są dostępne, darmowe gotowce. Niektóre naprawdę bardzo dobre (na przykład layout oferowany przez Emme na forumotion). Można je dowolnie modyfikować, pod warunkiem, że nie usunie się informacji o tym, kto jest ich pierwotnym autorem. Na dobrą sprawę chodzi jedynie o start. W późniejszym etapie na forum może przyjść ktoś, kto zna się na kodach i chcąc wspomóc stronę, na której gra, zaoferuje współpracę. A nawet jeżeli nie, to gotowe style są zwykle przynajmniej estetyczne i można na nich próbować swoich sił później, gdy praca związana z opisami zostanie zakończona.
Nie no, to jakaś opcja.

Ja mam ten problem, że stawiam forum na nogi, bo z powodu problemów ze zdrowiem, dość poważnych w sumie musiałam sprawy forum odłożyć na bok. Jak wcześniej miałam kogoś do pomocy technicznej, tak teraz, no brzydko mówiąc jestem w czarnej dupie. Nie mam już pojęcia jak szukać pomocy (a moje ostatnie poszukiwania wywołały niemałe kontrowersje).

Dlatego właśnie spytałam, czy można jakoś temu zaradzić.

Dziękuję za odpowiedź! :3

ODPOWIEDZ ]